Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά σκεφτόμασταν με την κοπέλα μου η οποία έχει ρωσικό διαβατήριο (και άδεια παραμονής) και γω ελληνική ταυτότητα να πάμε Βουδαπέστη για καμιά βδομάδα,  είμαστε και οι 2 πλήρως εμβολιασμενοι τι άλλο χρειάζεται για να μπορέσουμε να πάμε; θέλει και rapid ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, Mr.kostas είπε

Συγνωμη αλλα μολις διαβασα πιο πανω οτι θελει τεστ για να πας Αγγλια... Αυτο σημαινει και για τις υπολοιπες χωρες?

Αναλογα την χωρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mr.kostas είπε

Συγνωμη αλλα μολις διαβασα πιο πανω οτι θελει τεστ για να πας Αγγλια... Αυτο σημαινει και για τις υπολοιπες χωρες?

Οι περισσότερες ευρωπαϊκές θέλουν τεστ αν δεν είσαι εμβολιασμένος. 

Γενικά το https://reopen.europa.eu/ είναι αρκετά ενημερωμένο για το τι χρειάζεται. Στον χάρτη πας στο travel plan και επιλέγεις τις δυο χώρες αναχώρησης και προορισμού.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
19 ώρες πριν, Dantε είπε

Καλησπερα,

Ψαχνω προορισμο για ταξιδι 6-7 διανυκτερευσεων κατα προτιμηση σε τροπικο προορισμο με το ταιρι.

Σκεφτομαστε all inclusive ξενοδοχειο με σκοπο το υπνος,φαι και χαλαρωση.Φυσικα να υπαρχει και κατι τριγυρω εαν θελησουμε να κανουμε κατι ενδιαφερον.

Οι προορισμοι προφανως ατελειωτοι,τους περιοριζουμε σε κατι που να ειναι σχετικα ησυχα απο αποψη κοσμου και το μπατζετ να μη παει στο θεο.Πχ για Μπαλι που εκανα ενα ψαξιμο στα γρηγορα,αλε ρετουρ 2 ατομα ειδα τιμες στα 800 ευρω που το θεωρω πολυ καλο ποσο.

Μιλαω για καλοκαιρι του 22.

Πρεπει να πεις και ενα budget με ή χωρις αεροπορικα. Τετοιος μερος ειναι πχ Μαδαγασκαρη - Τανζανια - Ζανζιβαρι που ειναι περισσότερο για να κατσεις και να μην κάνεις τίποτα.. Μπαλι εχεις χιλια πραγματα να κανεις και αν δεις. Επισης το θεωρω υπερεκτιμημενο μερος για εμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Πρεπει να πεις και ενα budget με ή χωρις αεροπορικα. Τετοιος μερος ειναι πχ Μαδαγασκαρη - Τανζανια - Ζανζιβαρι που ειναι περισσότερο για να κατσεις και να μην κάνεις τίποτα.. Μπαλι εχεις χιλια πραγματα να κανεις και αν δεις. Επισης το θεωρω υπερεκτιμημενο μερος για εμενα

Ενα ρεαλιστικο μπατζετ για τετοιους προορισμους τι ειναι?

Με 2000Ε πχ,πας,μενεις σε καλο ξενοδοχειο και τρως ανετα για 6-7 μερες (και οι 2 παντα)?

Πραγματικα τωρα ξεκινησα το ψαξιμο οποτε και δεν εχω εικονα του κοστους για να φας,ψωνισεις και να μεινεις.

Πχ στο Μπαλι απο οτι ειδα ειναι αρκετα φθηνα τα καλα ξενοδοχεια.

Ενταξει προφανως θα θελησουμε να δουμε και πραγματα και να κοψουμε και καμια βολτα.Αλλα δε θα ειμαστε με τη λογικη του καθε μερα ολη μερα να περα δωθε.Ισως βεβαια να καταληξει και ετσι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ενα ρεαλιστικο μπατζετ για τετοιους προορισμους τι ειναι?

Με 2000Ε πχ,πας,μενεις σε καλο ξενοδοχειο και τρως ανετα για 6-7 μερες (και οι 2 παντα)?

Πραγματικα τωρα ξεκινησα το ψαξιμο οποτε και δεν εχω εικονα του κοστους για να φας,ψωνισεις και να μεινεις.

Πχ στο Μπαλι απο οτι ειδα ειναι αρκετα φθηνα τα καλα ξενοδοχεια.

Ενταξει προφανως θα θελησουμε να δουμε και πραγματα και να κοψουμε και καμια βολτα.Αλλα δε θα ειμαστε με τη λογικη του καθε μερα ολη μερα να περα δωθε.Ισως βεβαια να καταληξει και ετσι :P

Εγω προσωπικα δεν ειμαι φαν του all inclusive και εξηγω:

  1. Πας σε ενα μερος για να γυρισεις να δεις κατι διαφορετικο να γινεις ενα με τους ντοπιους. Δεν λεω καθε μερα ολη μερα αλλα το μεγαλυτερο μερος
  2. Το φαγητο ποιοτικα ειναι κακο, κρίνοντας απο το πως δουλεουν εδω. 
  3. Δεν πάει το χρημα στους ντοπιους που το εχουν ανάγκη
  4. Δεν τα θεωρω vfm για αυτα που θα παρω πίσω εκτος αν ειμαι ολη μερα μεσα και πινω και τρωω μεχρι να ξερασω , εαν εχει unlimited food/drink

Σιγουρα θα μπορω να βρω και αλλα που τωρα δεν μου ερχονται

Στο μπαλι πχ μπορεις να πας να μεινεις Ubud και με ενα μηχανακι να το γυρισεις ολο και να δεις το νησι να φας οπου θες κλπ.

Ριξε μια ματια σε αυτα τα 3 που σου ειπα πριν 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ενα ρεαλιστικο μπατζετ για τετοιους προορισμους τι ειναι?

Με 2000Ε πχ,πας,μενεις σε καλο ξενοδοχειο και τρως ανετα για 6-7 μερες (και οι 2 παντα)?

Πραγματικα τωρα ξεκινησα το ψαξιμο οποτε και δεν εχω εικονα του κοστους για να φας,ψωνισεις και να μεινεις.

Πχ στο Μπαλι απο οτι ειδα ειναι αρκετα φθηνα τα καλα ξενοδοχεια.

Ενταξει προφανως θα θελησουμε να δουμε και πραγματα και να κοψουμε και καμια βολτα.Αλλα δε θα ειμαστε με τη λογικη του καθε μερα ολη μερα να περα δωθε.Ισως βεβαια να καταληξει και ετσι :P

Με ένα πρακτορείο υπολογίζεις περίπου 800ε / άτομο αεροπορικά κ διαμονή σε ένα καλο ξενοδοχείο με πρωινό μονο . Επίσης θα δώσεις κ γυρω στα 100-150  ευρώ / άτομο σε διαφορες εκδρομές .πχ βλεπω οτι το ράφτινγκ το εχουν στα 40ε κ την εκδρομή στο ηφαίστειο στα 47 . Αυτα αξίζουν σίγουρα τα λεφτά τους . Απο εκεί κ πέρα το φαγητό ειναι σχετικα φτηνό κ λάβε υπόψη σου οτι σε τέτοιες εκδρομές δεν θα κάτσεις σε εστιατόριο μεσημέρι βράδυ . Τρως ένα καλο πρωινό κανείς το μπάνιο σου ή τη βόλτα σου με ένα σνακ στο ενδιάμεσο κ αργα το απόγευμα ή νωρις το βράδυ τρως κανονικα .  Δεν αξίζει το all inclusive μεσα σε ένα ξενοδοχείο οταν γυρω σου υπαρχουν 100 πράγματα να κανείς κ να δεις .

Για απόλυτη ξεκούραση με all inclusive σε τροπικό μέρος ειναι οι Μαλδίβες οπου δεν θα βαλεις παπούτσια για μια εβδομαδα , δεν θα ακούσεις το παραμικρό ήχο απο αυτοκίνητο μηχανάκια κτλ , θα γίνεις ένα με τη θάλασσα θα δεις πως ειναι πραγματικά ένα μέρος οπου υπαρχει ζωή μεσα στη θάλασσα κ αν κανετε κ καταδύσεις θα το απολαύσετε στο απόλυτο . 
Το κόστος εκεί εξαρτάται απόλυτα απο το ξενοδοχείο κ θέλει λίγο ψάξιμο για να συνδυάσεις καλη τιμη κ καλο ξενοδοχείο .  Με 2000 το άτομο πιστεύω οτι μπορείς να βρεις για 7 νύχτες σε ένα ξενοδοχείο οπως αυτο https://www.booking.com/hotel/mv/kuramathi-island-resort.en-gb.html?aid=357006;label=gog235jc-1DCAsongFCF2t1cmFtYXRoaS1pc2xhbmQtcmVzb3J0SDNYA2hciAEBmAEJuAEHyAEN2AED6AEBiAIBqAIDuALyxbaKBsACAdICJDg4ZGZhYzZhLWEzYjYtNDA3Zi1hMDVhLWEzNTdlNjEwODZhMtgCBOACAQ;sid=50136aa7ae2d6c445e5110b6cb2f0630;dist=0&keep_landing=1&sb_price_type=total&type=total&

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεφευγει το κοστος με 2000 ατομο δυστυχως.

Εναλλακτικες σε στυλ Μπαλι υπαρχουν?Περα απο τα 3 που αναφερθηκαν παραπανω.

Γενικα προς το παρον στο μυαλο μου το εχω οπως ειπες μια βδομαδα να μη βαλεις παπουτσια αλλα πρεπει να τα βαλουμε κατω να δουμε σε τι χαρακτηρα διακοπων τελικα θα καταληξουμε.Καθως σιγουρα εκδρομη σε ηφαιστειο κτλ θα αξιζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Nauths είπε

Παιδιά καλησπέρα, ετοιμάζουμε ταξίδι προς Ρουμανία, Βουκουρέστι οδικώς. Θα ήθελα γενικές πληροφορίες επειδή δεν έχω βγει πάλι με αμάξι και 2 πολύ γρήγορες ερωτήσεις:

1) Επειδή δεν υπάρχει κάλυψη κλοπής για το αυτοκίνητο και έχω βρει ένα καλό κατάλυμά με πάρκινγκ στο πεζοδρόμιο να συνεχίσω ή να ψάξω κάποιο άλλο;

2) Στη Σόφια με τα αμάξια τι γίνεται;

Γενικότερα όπως καταλάβατε η κλοπή με αγχώνει.

Σας ευχαριστώ. 

εγω παντως Ρουμανια νοικιασα και μαλιστα απο ενα τοπικο μαγαζι και μαλιστα dacia (φοβερο αμαξι). Πολυ μεγαλο ποσοστο οδηγα dacia οποτε δεν ασχοληθηκαν μαζι μου ασε που ειχα και ρουμανικη πινακιδα. Ενα απο τα αγαπημενα αθληματα Ρουμανια ειναι οι κλοπες ιχ ιδιως αν δουν και ξενη πινακιδα.

 

Δε ξερω τι εποχες θα πας αλλα ενημερωσου για το καιρο γιατι εκει οταν ειναι χαλια ο καιρος...δεν αστειεται

Κατα τα αλλα πολυ καλο φαγητο και τιμες

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Dantε Εδω μπορεις να παρεις μια ιδεα τι παιζει . Εβαλα δυο πρακτορεια που εχω ταξιδεψει κ εμεινα ευχαριστημένος . Καλο θα ειναι να κοιτας τι παιζει κ με τον καιρο γιατι καποιοι προορισμοι οταν εχουμε εμεις καλοκαιρι εχουν την εποχη των βροχών . 

https://www.versustravel.eu/category-results/12/atomika-taxidia

https://www.pyramistravel.gr/taxidia/exotika-gamilia-taxidia

 

 

Επεξ/σία από totalius
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spect~ είπε

Πρεπει να πεις και ενα budget με ή χωρις αεροπορικα. Τετοιος μερος ειναι πχ Μαδαγασκαρη - Τανζανια - Ζανζιβαρι που ειναι περισσότερο για να κατσεις και να μην κάνεις τίποτα.. Μπαλι εχεις χιλια πραγματα να κανεις και αν δεις. Επισης το θεωρω υπερεκτιμημενο μερος για εμενα

Η Τανζανία προέκυψε από τη συνένωση της ΤΑΝγκανίκας με τη ΖΑΝζιβάρη, εξ ου και το όνομα ΤΑΝΖΑΝία. Κοινώς, η Ζανζιβάρη ανήκει στην Τανζανία.

Sorry, συνεχίστε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και αναφέρθηκε η Τανζανία, είναι τελείως διαφορετικός ο τουρισμός στο κομμάτι Κιλιμάντζαρο-Σερενγκέτι από αυτόν στη Ζανζιβάρη. Για το πρώτο μπορώ να δώσω την προσωπική μου εμπειρία.

Για νοτιοανατολική Ασία φτηνός και καλός (τέλειος αν είσαι foodie) είναι το Βιετνάμ. Τον προτείνω με κλειστά μάτια αν και δεν ξέρω τι παίζει με κοβιντ.

Επεξ/σία από Speculoos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεια απο αποψη ασφαλειας τι παιζει σε αυτες τις περιοχες?

Πας παντου αφοβα,η θα πρεπει να ενημερωθεις για τις εκαστοτε περιεργες περιοχες που θα πρεπει να αποφυγεις?

Προφανως δε μιλαω να ξεκινησεις και να βρεθεις σε τιποτα ακυρα σημεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2 ερωτήσεις, σχετικές με επιστροφή στην Ελλάδα από Γαλλία, με αεροπλανο, περνώντας επίσης από αεροδρόμιο Γερμανίας ενδιάμεσα. 

1) κράνος Πυροσβεστικής σε τσάντα πλάτης, αν το χωρέσω υπάρχει περίπτωση να μου επιτρέψουν να το έχω μαζί μου στην καμπίνα; 

Όταν ήρθα από Ελλάδα στην Γαλλία, μ επέτρεψαν να έχω 2 τσάντες πλάτης στην καμπίνα, οπότε δεν παρέδωσα κάποια για τον χώρο των αποσκευών. 

ΥΓ. Δεν είναι κατασκευασμένο από μέταλλο, αλλά από ειδικό πλαστικό. 

2) η ώρα αναχώρησης  από Γαλλία που αναγράφεται στο εισιτήριο μου , εννοείται ότι είναι η ελληνική και όχι η γαλλική ώρα, σωστά? 

Επεξ/σία από Locke_John
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...