Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 16/3/2024 στις 12:53 ΜΜ, fotini1 είπε

Εκλεισα εισιτήρια με RYANAIR τελικα που πεταει 5.30 το πρωι απο Αθηνα.Τι ωρα πρεπει να ειμαι εκει και αν ξερετε κανω check in λεει μονο 24 ώρες πριν την πτηση.Αγχωνομαι γιατι με παιδια πρωτη φορα ταξιδευω και θελω να εχω το δυνατον λιγοτερες εκπληξεις...Εποσης εκλεισα μεσω booking κατάλυμμα με δωρεάν ακύρωση μηπως δω και κατι αλλο.Για Βατικανό δεν εχει εισιτηρια αλλα λεω να παω απλα με τα παιδια μια βολτα και αν μπουμε μπήκαμε.Ποσο θα περπατησουν εξάλλου...

 

2 ώρες πριν την πτήση τουλάχιστον.Εγώ με 3 θα ήμουν πιο άνετος.

 

Καλό ταξίδι ,καλά να περάσετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, G.bar είπε

Μια χαρά είναι στο Terminal. Έχω μείνει αρκετές φορες στο yes hotel και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Πας παντού με τα πόδια, έχει λεωφορεία για παντού, και διπλα στο τρένο για αεροδρόμιο. 

ειχες βγαλει και καποιο πασο για τα μεσα και για τα τουριστικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2024 στις 2:53 ΜΜ, fotini1 είπε

Εκλεισα εισιτήρια με RYANAIR τελικα που πεταει 5.30 το πρωι απο Αθηνα.Τι ωρα πρεπει να ειμαι εκει και αν ξερετε κανω check in λεει μονο 24 ώρες πριν την πτηση.Αγχωνομαι γιατι με παιδια πρωτη φορα ταξιδευω και θελω να εχω το δυνατον λιγοτερες εκπληξεις...Εποσης εκλεισα μεσω booking κατάλυμμα με δωρεάν ακύρωση μηπως δω και κατι αλλο.Για Βατικανό δεν εχει εισιτηρια αλλα λεω να παω απλα με τα παιδια μια βολτα και αν μπουμε μπήκαμε.Ποσο θα περπατησουν εξάλλου...

 

Δύο (2) ώρες πριν την πτήση είναι καλά. Όσον αφορά το check-in κάθε εταιρεία έχει το δικό χρονοδιάγραμμα. Αν η RYANAIR λέει 24 ώρες πριν την ώρα της πτήσης ότι ξεκινά το check-in, τότε έχεις μια ολόκληρη ημέρα για να το κάνεις.
Από εκεί και πέρα, όσον αφορά το Βατικανό, εννοείται ότι θα πάτε για βόλτα και θα μπορείτε να μπείτε στην εκκλησία του Αγίου Πέτρου, που από μόνη της είναι απίστευτη. Επιπλέον, μπορείς να βγάλεις εισιτήρια για το παρεκκλήσι της Καπέλα Σιστίνα, καθώς και τον τρούλο του Αγίου Πέτρου όπου έχει μια μοναδική θέα της Ρώμης (αν θυμάμαι καλά κόστιζε 10€/άτομο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2024 στις 12:53 ΜΜ, fotini1 είπε

Εκλεισα εισιτήρια με RYANAIR τελικα που πεταει 5.30 το πρωι απο Αθηνα.Τι ωρα πρεπει να ειμαι εκει και αν ξερετε κανω check in λεει μονο 24 ώρες πριν την πτηση.Αγχωνομαι γιατι με παιδια πρωτη φορα ταξιδευω και θελω να εχω το δυνατον λιγοτερες εκπληξεις...Εποσης εκλεισα μεσω booking κατάλυμμα με δωρεάν ακύρωση μηπως δω και κατι αλλο.Για Βατικανό δεν εχει εισιτηρια αλλα λεω να παω απλα με τα παιδια μια βολτα και αν μπουμε μπήκαμε.Ποσο θα περπατησουν εξάλλου...

 

Aν έχεις αγοράσει κάθισμα μπορείς να κάνεις check in 60 μέρες πριν την πτήση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες είναι υπερβολικές με αναχώρηση 5.30 το πρωι και χωρίς βαλίτσα. Στην Αθήνα τόσο χρειάζεσαι μόνο σε μέρες-ώρες αιχμής και εφόσον έχεις να παραδώσεις και αποσκευή. Με 1 ωρα νωρίτερα είσαι υπερ-άνετος. Μόνοι σας θα περάσετε εκείνη την ώρα σωματικό έλεγχο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που βγήκε απο ΕΕ η Μ.Βρετανία, για να πάει κανείς Λονδίνο χρειάζεται να κάνει κάτι επιπλέον;
Με ταυτότητα νέου τύπου και αεροπορικό εισιτήριο αρκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, _filippos_ είπε

Τώρα που βγήκε απο ΕΕ η Μ.Βρετανία, για να πάει κανείς Λονδίνο χρειάζεται να κάνει κάτι επιπλέον;
Με ταυτότητα νέου τύπου και αεροπορικό εισιτήριο αρκεί;

θες διαβατήριο. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _filippos_ είπε

Τώρα που βγήκε απο ΕΕ η Μ.Βρετανία, για να πάει κανείς Λονδίνο χρειάζεται να κάνει κάτι επιπλέον;
Με ταυτότητα νέου τύπου και αεροπορικό εισιτήριο αρκεί;

Αφού δεν είναι στην ΕΕ πως θα πας με ταυτότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Αφού δεν είναι στην ΕΕ πως θα πας με ταυτότητα;

Νομίζω πως λόγω Shengen μπορείς να πας με ταυτότητα και σε μη ευρωπαϊκές χώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, _filippos_ είπε

Νομίζω πως λόγω Shengen μπορείς να πας με ταυτότητα και σε μη ευρωπαϊκές χώρες.

To HB ποτέ δεν ήταν στην Sengen  .To HB  είναι στην Ευρώπη,δεν άλλαξε ήπειρο, αλλά δεν είναι πλέον μέλος της ΕΕ. 

Ποιες χώρες ανήκουν στο Σένγκεν;

Σήμερα, ο χώρος Σένγκεν εκτείνεται σε περισσότερα από 4 εκατομμύρια τετραγωνικά χιλιόμετρα, ο πληθυσμός του φτάνει σχεδόν τα 420 εκατομμύρια άτομα και περιλαμβάνει 27 χώρες:

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, _filippos_ είπε

Νομίζω πως λόγω Shengen μπορείς να πας με ταυτότητα και σε μη ευρωπαϊκές χώρες.

Μπερδεύεις διαφορετικά πράγματα. Κατ' αρχήν όπως σου είπε και ο φίλος απο πάνω, η Βρετανία δεν ήταν ποτέ ζώνη Σένγκεν, όπως δεν είναι η Ιρλανδία, η Βουλγαρία, η Ρουμανία και η Κύπρος, παρ' όλα αυτά λόγω ΕΕ μπορεις να πας με ταυτότητα. 

Από εκεί και πέρα, ορισμένες χώρες εκτός ΕΕ όντως επιτρέπουν την είσοδο πολιτών συγκεκριμένων χωρών χωρίς διαβατήριο, όπως η Τουρκία επιτρέπει σε εμάς. Άλλο αυτό, άλλο η ζώνη Σένγκεν. Το ΗΒ όντας τρίτη χώρα ως προς την ΕΕ πλέον, αποφάσισε απο το 2021 πως δεν θα επιτρέπει την είσοδο με ταυτότητα στους πολίτες της ΕΕ εκτός των Ιρλανδών, που δε θεωρούνται ξένοι. 

Συνοπτικά,

  • Δεν είναι όλα τα μέλη της ΕΕ μέλη της Σένγκεν και το αντίστροφο. 
  • Χώρες που δεν είναι μέλη ούτε της ΕΕ ούτε της Σένγκεν (όπως το ΗΒ) ορίζουν μόνες τους εάν επιτρέπουν την είσοδο με ταυτότητα. 
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

To HB ποτέ δεν ήταν στην Sengen  .To HB  είναι στην Ευρώπη,δεν άλλαξε ήπειρο, αλλά δεν είναι πλέον μέλος της ΕΕ. 

Ποιες χώρες ανήκουν στο Σένγκεν;

Σήμερα, ο χώρος Σένγκεν εκτείνεται σε περισσότερα από 4 εκατομμύρια τετραγωνικά χιλιόμετρα, ο πληθυσμός του φτάνει σχεδόν τα 420 εκατομμύρια άτομα και περιλαμβάνει 27 χώρες:

pro tip: 

αν παει ποτε κανεις Νορβηγια, μην τολμησει και παει χωρις διαβατηριο, παρολο που προβλεπεται και επιτρεπεται να πας μονο με ταυτοτητα.

Ειχα παει το 2016, και με το που βγηκα απο το αεροπλανο, με πιασαν εμενα και αλλους 4-5, και μας πηγαν σε κατι μπουντρουμια .

Με ρωταγαν αν ειμαι Αλβανος , αν ηρθα για να βρω δουλεια, οτι θα μου ψαξουν τα πραγματα και κατι αλλα περιεργα.

Εμενα με αφησαν σχετικα γρηγορα να φυγω, τους αλλους παιζει να τους εχουν ακομα εκει.

Μου ειπαν οτι παιζουν πολλες πλαστες ταυτοτητες απο Ελλαδα οποτε παιζει σοβαρος ελεγχος background αμα πας χωρις διαβατηριο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Μπερδεύεις διαφορετικά πράγματα. Κατ' αρχήν όπως σου είπε και ο φίλος απο πάνω, η Βρετανία δεν ήταν ποτέ ζώνη Σένγκεν, όπως δεν είναι η Ιρλανδία, η Βουλγαρία, η Ρουμανία και η Κύπρος, παρ' όλα αυτά λόγω ΕΕ μπορεις να πας με ταυτότητα. 

Από εκεί και πέρα, ορισμένες χώρες εκτός ΕΕ όντως επιτρέπουν την είσοδο πολιτών συγκεκριμένων χωρών χωρίς διαβατήριο, όπως η Τουρκία επιτρέπει σε εμάς. Άλλο αυτό, άλλο η ζώνη Σένγκεν. Το ΗΒ όντας τρίτη χώρα ως προς την ΕΕ πλέον, αποφάσισε απο το 2021 πως δεν θα επιτρέπει την είσοδο με ταυτότητα στους πολίτες της ΕΕ εκτός των Ιρλανδών, που δε θεωρούνται ξένοι. 

Συνοπτικά,

  • Δεν είναι όλα τα μέλη της ΕΕ μέλη της Σένγκεν και το αντίστροφο. 
  • Χώρες που δεν είναι μέλη ούτε της ΕΕ ούτε της Σένγκεν (όπως το ΗΒ) ορίζουν μόνες τους εάν επιτρέπουν την είσοδο με ταυτότητα. 

+ οτι η Βουλγαρία και η Ρουμανία μπαίνουν στην Σεγκεν αυτό τον μήνα αλλά μονο για πτήσεις,μέχρι στιγμής.

https://gr.euronews.com/travel/2024/01/18/roumania-voulgaria-zwni-sengken-allazei-taksidiwtes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...