Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

.... μεταξύ των δύο... Ζάκυνθος για μένα!

   Αν είσαι από Αθήνα, επειδή η Σύρος δεν είναι κ τόσο απομακρυσμένος προορισμός..την επισκέπτεσαι κ μήνες μη αιχμής (πχ εκδρομή για σαβ/κο η κάποιο τριήμερο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εάν πάρεις αυτοκίνητο, Ζάκυνθος. μεγαλύτερο νησί, θα χαθείς ευκολότερα από τον κόσμο. στην Σύρο, στο κέντρο σίγουρα θα μαρτυρήσεις τον Αύγουστο. και εάν δεν πάρεις αυτοκίνητο, θα πρέπει να μείνεις κέντρο οπότε φασαρία. η Ζάκυνθος έχει καταπληκτικές παραλίες από την άλλη δεν είναι νησί που το νιώθεις, όπως τα αιγαιοπελαγίτικα. λογικά η κοπέλα θα θέλει  Σύρο πιστεύω

στη Ζάκυνθο, Λαγανάς για τους ξένους, Αργάσι για τους Έλληνες. αλλά και στα δύο νησιά θα έχει τον πανικούλη που αρμόζει στην εποχή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. 

Θα έχω αυτοκίνητο, οπότε θα μπορώ να μετακινηθώ όπου και να είμαι. 

Το μόνο που σκέφτομαι για τη Ζάκυνθο είναι αυτό που λες ότι "δεν το νιώθεις", ότι ίσως δεν έχει τόσο σοκάκια να περπατήσεις και πέρα από το ωραίο φυσικό τοπίο που είναι καταπληκτικό, μου κάνει πιο "τουριστικο" νησί... 

Επεξ/σία από tazos87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα με ένα φιλοσοφικού τύπου τόπικ.

Η ερώτηση είναι απλή: Γιατί κανείς ΠΟΤΕ δεν επισκέπτεται τα νησιά του ΒΑ Αιγαίου;  Οι κύκλοι μου είναι όλοι Αθηναίοι/ες και Θεσσαλονικείς, δηλ. κάτοικοι των μεγαλύτερων αστικών κέντρων με -θεωρητικά- το ψηλότερο εισόδημα και τις καλύτερες ευκαιρίες πρόσβασης.

Παρόλα αυτά, στους 20 είναι ζήτημα λ.χ. να έχουν πάει οι 2 σε κάποιο από αυτά. Εξαιρώ τη Χίο που δείχνει ελαφρώς καλύτερα στατιστικά.

Αδυνατώ δηλαδή να καταλάβω γιατί ο κόσμος επιμένει να πήζει σε αδιάφορα -πλην αρχιτεκτονικής- νησιά, όπως οι Κυκλάδες, παίζοντας μουσικές καρέκλες σε μπανάλ ταβερνεία, ενώ τεράστιες, πανέμορφες παραλίες, μεγάλα και πυκνα δάση (εκτός Λήμνου), ιδιαίτερη αρχιτεκτονική, γεωμορφολογία και κουζίνα μένουν μισοάδεια και ανεκμετάλλευτα.

Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι είναι θέμα απόστασης, γιατί και νησιά του Ιονίου, όπως η Κέρκυρα και η Κεφαλλονιά, απέχουν πολλές ώρες οδήγησης και πλοίου από τα δύο προαναφερθένα αστικά κέντρα. Η ίδια μεγάλη απόσταση δεν εμποδίζει πιο "βαρετά" νησιά να γεμίζουν αναλογικά περισσότερο (Κως, Δονουσοανάφες και λοιπές ξερόπετρες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Σύρος είναι πρωτεύουσα με ότι σημαίνει αυτό, Η Ζάκυνθος είναι ένα χωριό , νομίζω δεν υπάρχει καμία σύγκριση μεταξύ τους, είναι θέμα γούστου και επιλογών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην προκειμένη περίπτωση και ειδικά αυτή την εποχή που περνάμε, Μυτιλήνη και Σάμο ποιος θα πάει; Πρέπει να είναι κυανόκρανος, τωρα Λέρο οκ αλλα δεν τραβάει

Και οταν λέω δεν τραβάει, σημαίνει δεν έχει υποδομές, δεν έχει, δεν έχει, δεν έχει, μόνο οι παραλίες δεν κάνουν τον τουρισμό.

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τέλος θα μας πείτε ότι η Αθήνα είναι κωμοπολη χαχα

Ts Δες πας στο νησί της Θεσσαλίας καλύτερα που έχει και ωραίες παραλίες στα Τρίκαλα χαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συριανός εδώ 😋. Το καλοκαίρι είναι απίστευτα και έχεις παρά πολλά μέρη να πας και να δεις όμορφες παραλίες κλπ Όλα τα "club" και οι καφετέριες και οι παραλίες είναι ουσιαστικά κοντά δεν έχεις και μεγάλες αποστάσεις. Αν αποφασίσεις να έρθεις Σύρο πες μου να σου προτείνω μέρη και μαγαζιά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία νησιά και τα δύο, διαφορετικά όμως. Αν δεν έχεις πάει ιόνιο ξεκινά με Κεφαλλονιά και ότι θέλεις  για την πατρίδα ρώτα. 😊 +1 για την Σύρο από μένα πάντως. 

Επεξ/σία από tsiro7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Καλησπέρα με ένα φιλοσοφικού τύπου τόπικ.

Η ερώτηση είναι απλή: Γιατί κανείς ΠΟΤΕ δεν επισκέπτεται τα νησιά του ΒΑ Αιγαίου;  Οι κύκλοι μου είναι όλοι Αθηναίοι/ες και Θεσσαλονικείς, δηλ. κάτοικοι των μεγαλύτερων αστικών κέντρων με -θεωρητικά- το ψηλότερο εισόδημα και τις καλύτερες ευκαιρίες πρόσβασης.

Παρόλα αυτά, στους 20 είναι ζήτημα λ.χ. να έχουν πάει οι 2 σε κάποιο από αυτά. Εξαιρώ τη Χίο που δείχνει ελαφρώς καλύτερα στατιστικά.

Αδυνατώ δηλαδή να καταλάβω γιατί ο κόσμος επιμένει να πήζει σε αδιάφορα -πλην αρχιτεκτονικής- νησιά, όπως οι Κυκλάδες, παίζοντας μουσικές καρέκλες σε μπανάλ ταβερνεία, ενώ τεράστιες, πανέμορφες παραλίες, μεγάλα και πυκνα δάση (εκτός Λήμνου), ιδιαίτερη αρχιτεκτονική, γεωμορφολογία και κουζίνα μένουν μισοάδεια και ανεκμετάλλευτα.

Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι είναι θέμα απόστασης, γιατί και νησιά του Ιονίου, όπως η Κέρκυρα και η Κεφαλλονιά, απέχουν πολλές ώρες οδήγησης και πλοίου από τα δύο προαναφερθένα αστικά κέντρα. Η ίδια μεγάλη απόσταση δεν εμποδίζει πιο "βαρετά" νησιά να γεμίζουν αναλογικά περισσότερο (Κως, Δονουσοανάφες και λοιπές ξερόπετρες).

Σε μερικά μέρη είναι πρόβλημα η συχνότητα και πυκνότητα των δρομολογίων σε συνδυασμό με τον χρόνο που απαιτείται για να φτάσεις εκεί.
Σε άλλα είναι θέμα έλλειψης υποδομών και ανάπτυξης ενώ υπάρχουν τέλος και περιοχές στις οποίες οι ίδιοι οι κάτοικοι δεν είναι ιδιαίτερα θερμοί απέναντι στον τουρισμό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζάκυνθο έχω πάει 5 φορές για διακοπές επειδή είχε μια φίλη ξενοδοχείο και πραγματικά μας τα έδινε σε τιμή χώμα τα δωμάτια.Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι και τίποτα φοβερό.Ακόμα και για τις παραλίες που λένε,εμένα δεν με ξετρέλαναν.Βασικά δεν μου αρέσουν οι θάλασσες που περπατάς 30 βήματα για να αρχίσεις να κολυμπάς.Εννοείται ότι μένεις Αργάσι και αφού είσαι με κοπέλα,απο Λαγανά δεν περνάς ούτε για να γελάσεις με τα ξεφτιλίκια των ξένων.Εαν αποφασίσεις για Ζάκυνθο,γράψε να σου προτείνουμε μέρη για μπάνιο κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, farasi είπε

Συριανός εδώ 😋. Το καλοκαίρι είναι απίστευτα και έχεις παρά πολλά μέρη να πας και να δεις όμορφες παραλίες κλπ Όλα τα "club" και οι καφετέριες και οι παραλίες είναι ουσιαστικά κοντά δεν έχεις και μεγάλες αποστάσεις. Αν αποφασίσεις να έρθεις Σύρο πες μου να σου προτείνω μέρη και μαγαζιά 

Αν έχεις κάνα κονέ για οικονομικό δωμάτιο στείλε μου ένα p.m για Αύγουστο 10-20  . Εγώ η γυναίκα και ένα παιδί!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω καταγωγή απο Μυτιλήνη και την επισκέφτηκα πέρυσι μετά απο 17 χρόνια(απο οταν ήμουν φαντάρος είχα να πάω) έχω να πώ τα εξής:Είναι καθαρά για οικογένεια ή για μεγάλη παρέα.Τεράστιο νησί,πανέμορφες παραλίες,όχι τουριστικός προορισμός.Αν σκέφτεσαι να ξεσαλώσεις,απλά δεν πας εκεί.Θέλει οπωσδήποτε αυτοκίνητο και υπολόγισε πολλά χιλιόμετρα καθημερινά,εαν θές να δείς πολλά μέρη.Τοπία,παραλίες και μέρη που αξίζει να δείς είναι όλα σε διαφορετικά σημεία,δεν είναι δίπλα δίπλα.Όσο για τους πρόσφυγες.δεν θα τους συναντήσεις σε αυτά τα μέρη.Εκεί που βρίσκονται.δεν θα χρειαστεί καν να πας γιατι δεν έχει τίποτα αξιόλογο τριγύρω..Αυτά απο εμένα όσον αφορά για Μυτιλήνη.¨οσον αφορά την απορία σου γιατι δεν την επισκέπτονται πολλοί,σκέψου και πόσα λεφτά χρειάζονται για εισιτήρια.110 ευρώ το άτομα πήγαινε έλα και στην καλύτερη περίπτωση άλλα τόσα για να πάρεις και το αυτοκίνητο...Δεν τα λές και λίγα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ Σύρο ψηφίζω , έχει πολύ ωραία πόλη , ότι πρέπει να περπάτημα το βράδυ για να κάνεις την βόλτα σου , οι παραλίες μια χαρά είναι , αν ψαχτείς βρίσκεις πολύ ωραίες (οκ μπορεί να μην έχει το γαλάζιο του Ιονίου αλλά είναι πιο ζεστές) και είσαι περίπου 20 λεπτά απο τα πάντα με αυτοκίνητο. 

Πολύ σημαντικό αν σε ενδιαφέρουν οι αποστάσεις , γιατί πολύ ωραία και η Κεφαλλονιά όπως λέει ο φίλος @tsiro7

 αλλά αν θέλει περίπου 2 ώρες την ημέρα για να πας και να γυρίσεις σε παραλία είναι σκότωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Στην προκειμένη περίπτωση και ειδικά αυτή την εποχή που περνάμε, Μυτιλήνη και Σάμο ποιος θα πάει; Πρέπει να είναι κυανόκρανος, τωρα Λέρο οκ αλλα δεν τραβάει

Και οταν λέω δεν τραβάει, σημαίνει δεν έχει υποδομές, δεν έχει, δεν έχει, δεν έχει, μόνο οι παραλίες δεν κάνουν τον τουρισμό.

wtf? Δηλαδη οι δεκαδες χιλιαδες μονιμοι κατοικοι των 2 νησιων αυτων ειναι κυονοκρανοι;

Η Λερος δεν ξερω πως μπηκε στην κουβεντα (για λημνο εγραψε ο ΤS) αλλα ειναι φοβερο νησι για διακοπες, με εξαιρεση τις παραλιες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...