Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαντορίνη Περίσσα πως είναι σαν χωριό ? Έκλεισα για αρχές Αυγούστου . Αν κάποιος έχει προτάσεις για φαγητό κτλ lemme know . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 hours ago, Conan2046 said:

Θα πάω Κάρπαθο αρχές Ιουλίου, κυρίως επειδή είναι πολύ φτηνά τα ακτοπλοϊκά. Θα μένουμε στην Αρκάσα. Εντυπώσεις, γνώμες, προτάσεις;

Θα απολαύσεις παραλίες με υπέροχα νερά, α ρε τυχερέ. 
Αφού θα μείνεις Αρκάσα, τότε για καφέ/ποτό στο Stema bar. Θέα, ηλιοβασίλεμα, cocktails, ωραία ατμόσφαιρα! Για κοντινή βόλτα πήγαινε και στο κοντινό χωριουδάκι/λιμανάκι, το Φοινίκι, και γαριδομακαρονάδα στης Μαρίνας. Γενικά όχημα να υπάρχει και θα γυρίσεις όλο το νησί.

(Και πέρα απ'τα άλλα γνωστά μέρη που είχα αναφέρει σε προηγούμενο μήνυμα, αξίζει μια επίσκεψη και στο Μεσοχώρι για βόλτα στα στενά δρομάκια του και απόλαυση απίστευτης θέας! Το στυλ του θυμίζει λίγο την Όλυμπο.)

Επεξ/σία από *nenya*
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Atallos1 είπε

Σαντορίνη Περίσσα πως είναι σαν χωριό ? Έκλεισα για αρχές Αυγούστου . Αν κάποιος έχει προτάσεις για φαγητό κτλ lemme know . 

Μία γουβα είναι. Μουφα εντελως. 

 

Ανθρωποι γύφτοι και μαύρα χάλια. 

 

Μακριά. 

 

Βρήκες την χειρότερη περιοχή. Είχα φίλο από Σαντορίνη και όλο έκραζε την συγκεκριμενη περιοχή. 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, *nenya* είπε

Θα απολαύσεις παραλίες με υπέροχα νερά, α ρε τυχερέ. 
Αφού θα μείνεις Αρκάσα, τότε για καφέ/ποτό στο Stema bar. Θέα, ηλιοβασίλεμα, cocktails, ωραία ατμόσφαιρα! Για κοντινή βόλτα πήγαινε και στο κοντινό χωριουδάκι/λιμανάκι, το Φοινίκι, και γαριδομακαρονάδα στης Μαρίνας. Γενικά όχημα να υπάρχει και θα γυρίσεις όλο το νησί.

(Και πέρα απ'τα άλλα γνωστά μέρη που είχα αναφέρει σε προηγούμενο μήνυμα, αξίζει μια επίσκεψη και στο Μεσοχώρι για βόλτα στα στενά δρομάκια του και απόλαυση απίστευτης θέας! Το στυλ του θυμίζει λίγο την Όλυμπο.)

Σ' ευχαριστώ. 

Όχημα θα έχω το δικό μου, θα μείνουμε για 8 διανυκτερεύσεις οπότε συμφέρουν καλύτερα τα εισιτήρια του παρά η ενοικίαση συν την έξτρα ταλαιπωρία. Γαριδομακαρονάδα ξύνεις πληγές γιατί ενώ μ' αρέσουν με πειράζουν οι γαρίδες 😪Αλλά τα κοκτέιλ θα τα τιμήσω, (όσο μας αφήσει και η μικρούλα μας φυσικά)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

Μία γουβα είναι. Μουφα εντελως. 

Ανθρωποι γύφτοι και μαύρα χάλια. 

Μακριά. 

Βρήκες την χειρότερη περιοχή. Είχα φίλο από Σαντορίνη και όλο έκραζε την συγκεκριμενη περιοχή. 

 

Τα ξενοδοχεία στις υπόλοιπες περιοχές ήταν αρκετά μέτρια στα ίδια χρήματα κ οι εναλλακτικές χωρίς να χαλάσω τρέλα λεφτά ήταν λίγες δυστυχώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Atallos1 είπε

Τα ξενοδοχεία στις υπόλοιπες περιοχές ήταν αρκετά μέτρια στα ίδια χρήματα κ οι εναλλακτικές χωρίς να χαλάσω τρέλα λεφτά ήταν λίγες δυστυχώς 

Απλά σου λέω τι μου έλεγε συνέχεια. 

 

Ίσως είναι φθηνά γιατί ισχύουν αυτά.... 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πάει πριν χρόνια στην Σαντορίνη, γενικότερα δεν με ενθουσίασε το νησί, σίγουρα όχι οι παραλίες του, ούτε ο τρόπος που συμπεριφερόταν οι ντόπιοι. Είχα μείνει ωστόσο κι εγώ στην Περίσσα και μπορώ να πω ότι έχει μια πολύ όμορφη παραλία, πιθανότατα την καλύτερη του νησιού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα ούτως ή άλλως είναι γνωστό ότι το νησί δεν προσφέρετε για παραλίες και τέτοια. 

 

Ένα ηλιοβασίλεμα έχει και κατά τ άλλα έχει γίνει φίρμα χωρίς να έχει κάτι άλλο. 

Ανθρωποι αποτομοι και βαριεστημενοι, παραλίες γιοκ, σπίτια παντού ώστε να ξεζουμισουν και το τελευταίο τμ. Του νησιού(έχουν και τεράστιο πρόβλημα με το θέμα αυτό) ξύλο στα γαιδουρακια (αν θυμάστε) τρελή φοροδιαφυγή, και πολλά πολλά ακόμα. 

Το συντηρούν οι ξένοι λόγω μεγάλης διαφήμισης στο εξωτερικό, κάτι Κινέζοι και κάτι αμερικανάκια που έρχονται. Αν περίμεναν από εμάς θα ήταν άδειο το νησί, η τουλάχιστον θα είχαν ρίξει κατά 80-90% τις τιμές τους. 

 

Υπάρχουν κλάσης ανώτερα νησιά, που απλά δεν έχουν διαφημιστεί και αξίζουν 100%

(Φολέγανδρο, Αμοργό, Ιθάκη, Αστυπάλαια, Κάρπαθο, Σίφνο, σκοπελο, Αλόννησο) και πολλά πολλά ακόμα (και δεν λέω τα πολύ κοντά μας πχ πόρο, Ύδρα κτλπ κτλπ) 

Απλά είναι τουριστοπαγιδα και προσπαθούν με νύχια και με δόντια να κρατήσουν το όνομα όπως η Μύκονος. 

 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Atallos1 είπε

Σαντορίνη Περίσσα πως είναι σαν χωριό ? Έκλεισα για αρχές Αυγούστου .

Εχω παει αρκετες φορες Σαντορινη.Δεν διαλεξες καλη περιοδο.Ιδιαιτερα μετα μετα το 15γουστο Περισσα σκανε γκρουπ,για το καμπινγκ.Εχει πολυ καλη παραλια  και απο μπιτσομπαρα μεχρι φαγαδικα και ροκαδικα με γαμω τα λαιβ καθημερινα.Κωλοβλαχους ντοπιους θα βρεις οπου κι αν πας σε νησι,ομοιως και τουριστες.Το νησι βεβαια εχει καλυτερα μερη να πας.Η Περισσα ειναι για πιο vfm διακοπες.Οπως και ναχει εχει καλα οργανωμενα ΜΜΜ.Μην πας ηφαιστειο,μαπα.Οια για να φας την πικρα 😎.Κοκκινη παραλια υπερεκτιμημενη.Αξιζει να νοικιασεις ιστιοπλοικο να κανεις γυρα.Ιδιαιτερη προσοχη διοτι συχνα εχει τροχαια,θα δεις τα φαναρια και θα καταλαβεις.

Spoiler

 

Τελος,θα πω οτι κατω στο λιμανι,εχει μονοπατι,μην πας απο τα σκατωμενα σκαλοπατια,παρε τελεφερικ.

Περνας ενα παραδρομο,με σηματα απαγορευσης προσβασης για πεζους.Πηδας μερικα δυσβατα εως επικινδυνα σημεια και φθανεις σε γαματο σημειο για κολυμπι.Και με ψηλους βραχους για αλματα.Αν εχεις υψοφοβια ξεχνα την τελευταια παραγραφο.

 

 

Επεξ/σία από momotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία είναι η Σαντορίνη, είναι αρκετά γραφική και όμορφη. Έχω πάει αρκετές φορές και θα ξαναπάω. Όντως παραλίες δεν έχει σουπερ όπως σε άλλα νησιά. Για τους ντόπιους δεν θυμάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασική  περίπτωση η Σαντορίνη του είτε τη λατρεύεις είτε τη μισείς . Εγω τη λάτρεψα απο τη πρωτη φορα που πήγα γυρω στα 20  . Σημαντικο βέβαια να πας καλη εποχή χωρίς ορδές τουριστών ωστε να απολαύσεις τη καλντέρα κ όλη τη βόλτα πανω σε αυτη .  Βέβαια για εμένα που είμαι απο Κρήτη η Σαντορίνη ειναι το μοναδικό μέρος που μου δινει το κατι διαφορετικό .  Οτιδήποτε άλλο προσφέρουν αλλα νησιά μπορω να το βρω στη Κρήτη . Αλλα αυτη την αίσθηση που σου δινει η καλντερα κ θέα του ηφαιστείου απέναντι δεν υπαρχει πουθενά . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, totalius είπε

 ωστε να απολαύσεις τη καλντέρα 

εννοεις να εχεις παρει ενα ποτηρι κρασι πες 10 ευρω και να χειροκροτας οταν δυει ο ηλιος? 😎

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα είναι το νησί. ΣΑΛΑΜΙΝΑ. Πας και γυρνάς αυθημερόν με κόστος 2 € για πήγαινε-έλα από το Πέραμα (τόσο έχει και από την άλλη μεριά στα Μέγαρα φαντάζομαι) χωρίς να ψάχνεις ξενοδοχεία για να μείνεις τη νύχτα.

Εκτός από την ελεεινή συγκοινωνία που έχει, όλα τα άλλα είναι κομπλέ. Μέχρι everest, Goody's και Coffee Island έχει. Κανονική πόλη δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ενοικίαση αυτοκινήτου στη Ρουμανία σε ποια λέτε να απευθυνθώ? Αν είναι δυνατόν να μην χρειάζεται να κάνω deposit κάποιο ποσό ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tornado είπε

εννοεις να εχεις παρει ενα ποτηρι κρασι πες 10 ευρω και να χειροκροτας οταν δυει ο ηλιος? 😎

Καμια σχέση αλλά δε πειράζει . Ο καθένας όπως τη βρίσκει . Εγώ προτιμάω να τη περπατάω από τη μια άκρη στην άλλη .

Αλλα έχω κάτσει κ με μπουκάλι κρασι των 60 ευρώ για ώρες με καλή πάρεα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...