Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 29/4/2019 στις 12:08 ΜΜ, soiramk είπε

Εγώ έχω ξαναπάει όπως έγραψα. Ο φίλος όχι. Είχα πάει και Φιλαδέλφεια τότε και μου άρεσε. Αρκετά διαφορετική από ΝΥ.
Η σκέψη είναι να πάμε και μια μέρα ή Washington ή Boston ή New Jersey. Ανάλογα πως θα μας βγει το πρόγραμμα και τα χρήματα.
Ναι, δυστυχώς €200/βράδυ είναι το ελάχιστο, τουλάχιστον για αυτά που κοιτάω..  
Κάποια πρόταση για κάποιο ξενοδοχείο από κάποι@ που πήγε πρόσφατα και έμεινε ευχαριστημένος;
 

 

Δεν εχω να προτείνω κατι, αλλα..

 

Πηγα προσφατα με την κοπελα μου με αφορμή τη δωρεαν διαμονη, αφου είναι εκει η ξαδερφη της. Για την ακριβεια μενει αναμεσα σε Μπρουκλυν και Long Island το οποιο σημαινει ότι είχαμε καθημερινα περιπου 1 ωρα πηγαινε και 1 ελα από και προς το Μανχάταν. Στην αρχη ημουν αρνητικος μεχρι που εκανα μια ψαχτικη και ειδα τι τιμες παιζουν εκει στο κεντρο… Η ιδια παντως μας ειπε ότι στη βορεια μερια του Μανχάταν οι τιμες ξενοδοχείων είναι πιο χαμηλες. Εχεις ψαξει; Κι ας κανετε και ένα δεκαλεπτο με το μετρο αν είναι να γλιτώσετε ένα σεβαστο ποσο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, asemnos είπε

Δεν εχω να προτείνω κατι, αλλα..

Πηγα προσφατα με την κοπελα μου με αφορμή τη δωρεαν διαμονη, αφου είναι εκει η ξαδερφη της. Για την ακριβεια μενει αναμεσα σε Μπρουκλυν και Long Island το οποιο σημαινει ότι είχαμε καθημερινα περιπου 1 ωρα πηγαινε και 1 ελα από και προς το Μανχάταν. Στην αρχη ημουν αρνητικος μεχρι που εκανα μια ψαχτικη και ειδα τι τιμες παιζουν εκει στο κεντρο… Η ιδια παντως μας ειπε ότι στη βορεια μερια του Μανχάταν οι τιμες ξενοδοχείων είναι πιο χαμηλες. Εχεις ψαξει; Κι ας κανετε και ένα δεκαλεπτο με το μετρο αν είναι να γλιτώσετε ένα σεβαστο ποσο.

Ναι! Οι τιμές πάνω από το πάρκο είναι φθηνότερες, αλλά οι γειτονιές όχι και τόσο "ασφαλείς".
Αν και μπορώ να πω πως πουθενά στο Manhattan δεν είχα "φοβηθεί" (με εξαίρεση τον Jamaica Station που κάνεις μετεπιβίβαση από το τρένο που σε φέρνει από JFK για το τρένο που πάει κέντρο) , σε αντίθεση με τη Φιλαδέλφεια, που παρόλο που το ξενοδοχείο ήταν σε κεντρικό σημείο η γειτονιά ήταν διαφορετική από Manhattan.
Δεν είναι θέμα το δεκάλεπτο εννοείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/4/2019 στις 4:00 ΜΜ, drmanakias είπε

Μετρητά δεν παίρνει καμία ως εγγύηση . Η Budgetστο εξωτερικό που νοίκιασα , είχε σαν επιλογή να πληρώσεις extraασφάλεια για να μειωθεί η εγγύηση .

+15$ την μέρα για να πάει από 700 στα 500 , 30$ για να πάει στα 300 (παράδειγμα οι τιμές είναι στο περίπου).

Μία άλλη φορά στην Ελλάδα και συγκεκριμένα στην Ρόδο (νομίζω πάλι Budgetαλλά δεν είμαι σίγουρος ) είχα πάρει τηλ. το γραφείο και ενώ είχα κλείσει μέσω skyscanner-> Holiday auto , μου είπε ότι δεν χεριάζετε να πληρώσω τα 1100 που έλεγε τότε και ότι θα πληρώσω στο γραφείο μια extraασφάλεια 30ενμζ για 4 μέρες και δεν χεριάζετε εγγύηση .

ΠΡΟΣΟΧΗ ,

η εθνική θα είναι ο καλύτερος σου φίλος , σε κάθε συναλλαγή κρατάει μόνο 1% του ποσού .
Πειραιώς χρεώνει 1,2 + την προμήθεια συναλλάγματος , η Eurobank το ίδιο . Είχα «μπεί από μέσα» γύρο στα 20εμε αυτές τις 2 . Να θυμάσαι ότι και να δώσεις κάρτα σε POS επειδή χρεώνει Λέβα πάλι ισχύι το ίδιο . 

Θα σου πρότεινα όταν φτάσεις να κάνεις μία καλή ανάληψη με την κάρτα της Εθνικής από ένα ΑΤΜ στο αεροδρόμιο , ΟΧΙ Eurochangeη κάτι τέτοιο , από ΑΤΜ τραπέζης , ώστε να έχεις την καλύτερη δυνατή ισοτιμία.

Δεν ξέρω με τι θα κινηθείς αλλά στο Terminal2 (στον χάρτη το αριστερό τερmιναλ) έχει στάση μετρό που σε πάει στην πόλη με 0.60ε και τα Terminalμεταξύ τους έχουν δωρεάν λεωφορείο 07:00-22:00 , είναι μακριά για να πας με τα πόδια , αλλιώς ταξί με 2-3ε

Αν είσαι Θεσσ. -> Κέρκυρα 

Αν είσαι Αθήμα -> Λευκάδα 

Μετρητα πληρωσα στο Μακεδονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/4/2019 στις 1:30 ΠΜ, ribo7 είπε

Ικαρία 4-5 μέρες γύρω στις 10 Ιουνίου λέτε να είναι καλά? Θα έχει κόσμο?

Θα είναι αρκετά χαλαρά. Θα έχει κόσμο αλλά όχι το φουλ του Αυγούστου.

Σίγουρα θα πετύχεις και πανηγύρια..

Στις 18/4/2019 στις 1:10 ΜΜ, pavloa είπε

Καλησπέρα.

Τον Σεπτέμβριο θα πάμε Ηράκλειο για έναν γάμο, θα κάτσουμε 5-6 μέρες για διακοπές.

Έχουμε κλείσει ξενοδοχείο και αεροπορικά εισιτήρια.

Θέλω να νοικιάσω ένα αυτοκίνητο για να μπορούμε να μετακινούμαστε. 

Έχει κάποιος να προτείνει κάποια εταιρεία? Και γενικά τι παίζει με αυτα?

Δες εδώ https://www.travelo.gr/enoikiasi-autokinitou/ για να μην έχεις ούτε εγγύηση ούτε άγχος με ζημιές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια γρήγορη ερώτηση: οι πρίζες στην Ιταλία είναι διαφορετικές απ'τις δικές μας; Θα μπορούμε να φορτίζουμε ή χρειάζονται αντάπτορες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Άλλη μια γρήγορη ερώτηση: οι πρίζες στην Ιταλία είναι διαφορετικές απ'τις δικές μας; Θα μπορούμε να φορτίζουμε ή χρειάζονται αντάπτορες;

Δεν έχεις θέμα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε, ψάχνω κάποιο μέρος/νησί με όμορφες και (σχετικά) άδειες αμμουδιές - για τέλος Ιούλη/αρχές Αυγούστου... :Ρ

Κάποιες ιδέες μου, που δε ξέρω κατά πόσο ανταποκρίνονται στο πάνω κριτήριο: Κάρπαθος, Αστυπάλαια, Αμοργός, Λήμνος, Σάμος, Σαμοθράκη και ίσως Ικαρία ή Σιθωνία ή προς Σποράδες. Ενστάσεις/προτάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, V for Vagelis said:

Χαίρετε, ψάχνω κάποιο μέρος/νησί με όμορφες και (σχετικά) άδειες αμμουδιές - για τέλος Ιούλη/αρχές Αυγούστου... :Ρ

Κάποιες ιδέες μου, που δε ξέρω κατά πόσο ανταποκρίνονται στο πάνω κριτήριο: Κάρπαθος, Αστυπάλαια, Αμοργός, Λήμνος, Σάμος, Σαμοθράκη και ίσως Ικαρία ή Σιθωνία ή προς Σποράδες. Ενστάσεις/προτάσεις;

Κάρπαθο έχω πάει τρεις φορές και μαγεύτηκα από τις παραλίες τις. Καθώς οι πιο πολλές είναι μεγάλες, προσφέρουν άπλα και μπορείς να απομονωθείς. Μην περιορίζεσαι όμως μονο στις αμμουδιές. Π.χ. στην μικρή παραλία Καστέλια είδα απ'τα πιο καταπληκτικά νερά και βυθό ιδανικό για scuba diving. Δηλαδή στην συγκεκριμένη αξίζει το μέσα και όχι το έξω. Άλλες πανέμορφες παραλίες αν θες μόνο άμμο (και ρηχές, με τιρκουάζ νερά που θυμίζουν τροπικό νησί) είναι ο Διακόφτης και το Chicken Bay (Αφιάρτης) όπου μπορείς να μάθεις windsurfing και μετα να απολαύσεις μακαρούνες στην ταβερνα του Μπαρμπα Μηνά και ποτά στο Baja bar.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, V for Vagelis είπε

Χαίρετε, ψάχνω κάποιο μέρος/νησί με όμορφες και (σχετικά) άδειες αμμουδιές - για τέλος Ιούλη/αρχές Αυγούστου... :Ρ

Κάποιες ιδέες μου, που δε ξέρω κατά πόσο ανταποκρίνονται στο πάνω κριτήριο: Κάρπαθος, Αστυπάλαια, Αμοργός, Λήμνος, Σάμος, Σαμοθράκη και ίσως Ικαρία ή Σιθωνία ή προς Σποράδες. Ενστάσεις/προτάσεις;

Αστυπάλαια Σάμος Σαμοθράκη τις ξεχνας δεν έχει αμμουδιές αλλα είναι ωραία νησιά. Σποράδες είναι ωραία αλλα γεμίζουν κόσμο. Θα πρότεινα Κάρπαθο και Αμοργό μεγάλα νησιά απλά χρειάζεται αμαξι για να τα γυρίσεις.

2 ώρες πριν, *nenya* είπε

Κάρπαθο έχω πάει τρεις φορές και μαγεύτηκα από τις παραλίες τις. Καθώς οι πιο πολλές είναι μεγάλες, προσφέρουν άπλα και μπορείς να απομονωθείς. Μην περιορίζεσαι όμως μονο στις αμμουδιές. Π.χ. στην μικρή παραλία Καστέλια είδα απ'τα πιο καταπληκτικά νερά και βυθό ιδανικό για scuba diving. Δηλαδή στην συγκεκριμένη αξίζει το μέσα και όχι το έξω. Άλλες πανέμορφες παραλίες αν θες μόνο άμμο (και ρηχές, με τιρκουάζ νερά που θυμίζουν τροπικό νησί) είναι ο Διακόφτης και το Chicken Bay (Αφιάρτης) όπου μπορείς να μάθεις windsurfing και μετα να απολαύσεις μακαρούνες στην ταβερνα του Μπαρμπα Μηνά και ποτά στο Baja bar.

Και τα Άπελλα μην ξεχασουμε μαγικη παράλια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανενας εμπειρια απο Σικελια; Εχω κλεισει για Αυγουστο Κατανια και Παλερμο 3 και 4 μερες αντιστοιχα.Γενικα απ' οτι εχω δει τα ωραια μερη ειναι σχετικα μακρια απο τις δυο αυτες πολεις οποτε μαλλον θα χρειαστουν πολλες μετακινησεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zenwalk23 είπε

Εχει κανενας εμπειρια απο Σικελια; Εχω κλεισει για Αυγουστο Κατανια και Παλερμο 3 και 4 μερες αντιστοιχα.Γενικα απ' οτι εχω δει τα ωραια μερη ειναι σχετικα μακρια απο τις δυο αυτες πολεις οποτε μαλλον θα χρειαστουν πολλες μετακινησεις.

Χωρίς αυτοκίνητο, μην το κάνεις. Νοίκιασε εκεί ένα ωραιότατο fiat panda με 20e/μερα και θα είσαι καλά. Οι αποστάσεις στο χάρτη μπερδεύουν, όλα είναι πιο μακριά απ ότι φαίνονται. Πώς θα πας; αεροπορικώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, ψάχνω για παραθαλάσσιο ξενοδοχείο all inclusive (φαγητό πρωί μεσημέρι βράδυ, ποτά, κοκτέιλ, σνακ, παγωτα γλυκά ), 2 διανυκτερεύσεις, 4-5 αστέρων σε απόσταση μέχρι 2-3 ώρες το πολύ απο Αθήνα για 2 άτομα μέσα στον Μάιο.
Έχει κάποιος να προτείνει κάποιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, V for Vagelis είπε

Χαίρετε, ψάχνω κάποιο μέρος/νησί με όμορφες και (σχετικά) άδειες αμμουδιές - για τέλος Ιούλη/αρχές Αυγούστου... :Ρ

Κάποιες ιδέες μου, που δε ξέρω κατά πόσο ανταποκρίνονται στο πάνω κριτήριο: Κάρπαθος, Αστυπάλαια, Αμοργός, Λήμνος, Σάμος, Σαμοθράκη και ίσως Ικαρία ή Σιθωνία ή προς Σποράδες. Ενστάσεις/προτάσεις;

Αμοργος,αστυπαλαια και καρπαθος με δικη μ σειρα προτιμησης. Στα 2 πρωτα εχω παει και ηταν εξαιρετικα στο τριτο αποσα μου εχουν πει...

Εκει παιξε και δεν θα χασεις...

1 λεπτό πριν, G.bar είπε

Καλημέρα, ψάχνω για παραθαλάσσιο ξενοδοχείο all inclusive (φαγητό πρωί μεσημέρι βράδυ, ποτά, κοκτέιλ, σνακ, παγωτα γλυκά ), 2 διανυκτερεύσεις, 4-5 αστέρων σε απόσταση μέχρι 2-3 ώρες το πολύ απο Αθήνα για 2 άτομα μέσα στον Μάιο.
Έχει κάποιος να προτείνει κάποιο;

Ριξε μια ματια στο Elite City Resort στην καλαματα.Εχω ακουσει καλα λογια και σε συνδιασμο με τις καταπληκτικες γυρω περιοχες ειναι καλη περιπτωση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vanmour είπε

Χωρίς αυτοκίνητο, μην το κάνεις. Νοίκιασε εκεί ένα ωραιότατο fiat panda με 20e/μερα και θα είσαι καλά. Οι αποστάσεις στο χάρτη μπερδεύουν, όλα είναι πιο μακριά απ ότι φαίνονται. Πώς θα πας; αεροπορικώς;

Αεροπορικως θα παω Κατανια και θα γυρισω απο Παλερμο. Εχω κλεισει και ξενοδοχεια. Ολοι αυτο λενε, δεν παλευεται αλλιως ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 ώρες πριν, *nenya* είπε

Chicken Bay (Αφιάρτης) όπου μπορείς να μάθεις windsurfing και μετα να απολαύσεις μακαρούνες στην ταβερνα του Μπαρμπα Μηνά και ποτά στο Baja bar.

Οντως η Καρπαθος ειναι τρομερος σερφοπροορισμος για οποιον ενδιαφερεται. Ο αδερφος μου νομιζω εκλεισε 3η χρονια. Αλλα εχει και τρομερες παραλιες απ'ο,τι λεει.  (Στο 1:03 o stormrainbro 😛 )

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...