Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Κάρπαθος προσωπικά με εξιτάρει, μιας και είμαι σέρφερ και δεν έχω πάει ακόμα εκεί. Τώρα πάντως ρωτάω για μια φίλη από εξωτερικό.

10 ώρες πριν, *Kopanos* είπε

Αστυπάλαια Σάμος Σαμοθράκη τις ξεχνας δεν έχει αμμουδιές αλλα είναι ωραία νησιά. Σποράδες είναι ωραία αλλα γεμίζουν κόσμο. Θα πρότεινα Κάρπαθο και Αμοργό μεγάλα νησιά απλά χρειάζεται αμαξι για να τα γυρίσεις.

Και τα Άπελλα μην ξεχασουμε μαγικη παράλια.

Με λεωφορείο γίνεται καθόλου δουλειά ή δε παίζει καν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, G.bar είπε

Καλημέρα, ψάχνω για παραθαλάσσιο ξενοδοχείο all inclusive (φαγητό πρωί μεσημέρι βράδυ, ποτά, κοκτέιλ, σνακ, παγωτα γλυκά ), 2 διανυκτερεύσεις, 4-5 αστέρων σε απόσταση μέχρι 2-3 ώρες το πολύ απο Αθήνα για 2 άτομα μέσα στον Μάιο.
Έχει κάποιος να προτείνει κάποιο;

Aldemar Olympian village με κλειστά μάτια, έχω πάει 3 φορές. Αλμυρό βέβαια αλλά το λέω μιας και δεν αναφέρεις μπάτζετ. 

Αντίστοιχο το Grecotel στην Κυλλήνη λόγω του aqua Park αλλά κατά τη γνώμη μου υστερεί σε εγκαταστάσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, V for Vagelis είπε

Με λεωφορείο γίνεται καθόλου δουλειά ή δε παίζει καν;

Άμα κάτσεις 10 μέρες θα δεις μερικές παράλιες άλλα οπού πας με το ΚΤΕΛ θα έχει κόσμο, το λέω γιατί ζήτησες ήσυχες αμμουδιές. Δες αποστάσεις πχ για να πας Όλυμπο με ΚΤΕΛ θες 2 1/2 ώρες, εναλλακτικά πάει και καραβάκι Διαφανι και σας ανεβάζουν με ΚΤΕΛ στο χωρίο.

Πανέμορφο νησί αξίζει να πας για 15 μέρες να το χαρείς, δύσκολο ταξίδι όμως 20 ώρες κάνει το καράβι. 

 

Spoiler

Δες φωτο που παει το κτελ πως ειναι 

P8110100.JPG

P8110170.JPG

P8160803.JPG

και απομονωμένες παράλιες

P8130339.JPG

P8160688.JPG

P8130332.JPG 

P8140485.JPG

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ολυμπος ειναι απ'τα πιο εκπληκτικα χωρια που εχω δει ποτε μου. Η θεα σου κοβει την ανασα. Συμφερει καλυτερα με το καραβάκι και μετα μικρη διαδρομη με το λεωφορειο. 

Απο Αθηνα παρε αεροπλανακι για Καρπαθο. Και νοικιασε εκει σκουτερ ή αμαξι καλυτερα. Εγω εκανα παρεα με ντόπιους surfers και ειχαμε γυρισει ολο το νησι. Αξιζει γενικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και ένα εκπληκτικό ντοκιμαντέρ για την Όλυμπο και το ιδιαίτερο κληρονομικό δίκαιο που ισχύει σε αυτό το χωριό. Αξίζει να το δεις κάποιος στο YouTube. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2019 στις 10:43 ΜΜ, al3xis είπε

Θα είναι αρκετά χαλαρά. Θα έχει κόσμο αλλά όχι το φουλ του Αυγούστου.

Σίγουρα θα πετύχεις και πανηγύρια..

Δες εδώ https://www.travelo.gr/enoikiasi-autokinitou/ για να μην έχεις ούτε εγγύηση ούτε άγχος με ζημιές..

Τελικά μάλλον λέμε για Τήνο που έχει ένα surf camp φάση στις Κολυμπήθρες (αντί για Ικαρία που σκεφτόμασταν αρχικά). Έχει πάει κανείς?

10 ώρες πριν, zenwalk23 είπε

Εχει κανενας εμπειρια απο Σικελια; Εχω κλεισει για Αυγουστο Κατανια και Παλερμο 3 και 4 μερες αντιστοιχα.Γενικα απ' οτι εχω δει τα ωραια μερη ειναι σχετικα μακρια απο τις δυο αυτες πολεις οποτε μαλλον θα χρειαστουν πολλες μετακινησεις.

Ταορμίνα είχα βρεθεί για λίγες μέρες, ιδιαίτερη πόλη όπως είναι χτισμένη στο λόφο αλλά απίστευτα τουριστική και ακριβή σχετικά. Αίτνα να προσπαθήσεις να πας, είχα μετανιώσει που δεν πήγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Έσκασε ένα φιλαράκι ιδέα για Μάλτα, βασικά αυτός ήδη έκλεισε εισιτήρια, οπότε ψηθήκαμε με την κοπέλα μου κι εμείς. Εισιτήρια βλέπω σχετικά φθηνά, γύρω στα 95€ το άτομο πάνε έλα, έχει βρει ο φίλος μου airbnb στη Λούκα γύρω στα 230€ για 5 βράδια. Λέμε για αρχές Ιουλίου. Αξίζει σαν μέρος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Nauths είπε

Παιδιά καλησπέρα. Έσκασε ένα φιλαράκι ιδέα για Μάλτα, βασικά αυτός ήδη έκλεισε εισιτήρια, οπότε ψηθήκαμε με την κοπέλα μου κι εμείς. Εισιτήρια βλέπω σχετικά φθηνά, γύρω στα 95€ το άτομο πάνε έλα, έχει βρει ο φίλος μου airbnb στη Λούκα γύρω στα 230€ για 5 βράδια. Λέμε για αρχές Ιουλίου. Αξίζει σαν μέρος;

Μόνο η Βαλέτα λέει, κάστρο, μεσαιωνική πόλη, βρετανικά καταφύγια, κλπ, η Μεδίνα και κάνα δυό μέρη ακόμα.
Το υπόλοιπο νησί δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο (βασικά χάλι μαύρο είναι) και φυσικά δεν έχει παραλίες για μπάνιο όπως τις ξέρουμε εδώ.
ΜΗΝ πάτε στα εργοαστάσια που φτιάχνουν μπιμπελό από φυσητό γυαλί, σαν αντιμετωπίζουν όπως τους τουρίστες στο Μοναστηράκι.
Γενικά είναι για περιηγητικό τουρισμό περισσότερο.

Διάβασε και εδώ για περισσότερες λεπτομέρειες https://www.travelstories.gr/community/threads/4-ήμερο-στη-Μάλτα-Αξίζει-το-κόπο.45250/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά αξίζει. Δεν ξέρω τι ακριβώς θέλετε να κλάψετε στις διακοπές σας, αλλά η (νυχτερινή κυρίως) ζωή είναι στο παραλιακό μέτωπο μέχρι το Saint Joulian’s. (Gzira - Sliema - St. Joulian’s)

Η Luqa είναι δίπλα στο αεροδρόμιο και δεν έχει θάλασσα. Οι αποστάσεις στο νησί βέβαια είναι μικρές αλλά όπως και να το κάνεις....

Το ενυδρείο στα βόρεια του νησιού αξίζει, όπως και μια βόλτα στα στενά της μεσαιωνικής Valletta.......

Επίσης μια ημερήσια εκδρομή στο μικρό νησί βόρεια της Μαλτας το Gozo. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ όμορφο και μικρό νησί. Ειδικά η Βαλέτα και τα περίχωρά της.  Όμορφο και διαφορετικό και το διπλανό Gozo (αν και δυστυχώς το azure window κατέρρευσε πρόπερσι). Αν πάτε για να κάνετε μπάνιο καλύτερα να μείνετε Ελλάδα :). Είχα δει οτι διαφημίζαν πολύ και scooba diving εκδρομές αλλά δεν είχα κάνει όταν είχα πάει.

Αρνητικά: 1. κίνηση λόγω στενών δρόμων 2. (και σημαντικότερο) πολλούς αγγλους -κακούς- τουρίστες (φαντάζομαι τον Ιούλιο θα είναι πήχτρα)

Νομίζω για 3-5 μέρες είναι πολύ ωραίο μέρος για χαλαρώμα ειδικά Απρίλιο-Μάιο-Σεπ-Οκτ και με πολύ φθηνά εισητήρια ανα περιόδους (εμείς είχαμε πάει 2 άτομα 60ευρώ πηγαίνε-έλα και οι δυο μαζί)

Επεξ/σία από sakura22
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βρεθώ στο Λονδίνο για 4 μέρες, λόγω δουλειάς, δεν έχω ξαναπάει στην πόλη, αυτό που θέλω να ρωτήσω μιας και βλέπω πως πολλοί έχετε σπουδάσει ή μένετε μόνιμα εκεί, είναι αν υπάρχει κάποια περιοχή ή μέρος όπου είναι μαζεμένα διάφορα καταστήματα τεχνολογίας με αντικείμενο τα video games, κάτι σαν τη δική μας Στουρνάρα όπως ήταν παλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να πάω με τη κοπέλα μου διακοπές Σύρο ή Ζάκυνθο. 

Θέλω να είναι ήσυχα όσο γίνεται (εντάξει, όταν πάω τέλος Ιουλίου με αρχές Αυγούστου θα έχει παντού κόσμο)... Οπότε σίγουρα δεν θα συχνάζω στον Λαγανά αν πάω Ζάκυνθο. 

Σύρο έχει πιο πολλά σοκάκια για βόλτα κλπ και ίσως είναι πιο ήσυχα. 

Ζάκυνθο μάλλον έχει καλύτερες παραλίες και λίγο περισσότερο πράσινο. 

Μεταφορά πιο άνετη η Σύρος γτ δεν έχω οδήγηση...και σύνολο είναι 50€ πιο ακριβά αν παίζει ρόλο. 

Περιμένω γνώμες και εμπειρίες! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζάκυνθο δεν έχω πάει ώστε να την συγκρίνω με την Σύρο -με την οποία δεν τρελάθηκα-. Η Σύρος έχει κάποια ωραία μέρη όπως η πόλη με τα αρχοντικά, αλλά πάσχει από παραλίες και αυτό για εμένα είναι μεγάλο μείον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...