Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας. Λέμε να πάμε ένα ταξιδάκι( 3 άτομα) στο εξωτερικό το καλοκαίρι για 4-5 μερούλες. Έψαξα λίγο για Ιταλία, Ρώμη συγκεκριμένα, και βρήκα εισητήρια με επιστροφή από Ryanair με γύρω στα 70 ευρώ, και ξενοδοχείο με 50-60 ευρώ το βράδυ(4 βράδια). Οπότε χοντρικά γύρω στα 150ευρώ το άτομο, αεροπορικά και διαμονή. Με ένα 200άρι εκεί μπορούμε να τη βγάλουμε; ή είμαι εντελώς εκτός τόπου και χρόνου;

 

Edit: ξενοδοχείο με πρωινό

 

Επεξ/σία από FanisGkekas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κάνεις εμπειρία από κρουαζιέρα στο  Αιγαίο με celestial cruises ? Το σκεφτόμαστε με την κοπέλα για μια εβδομάδα προς τέλη Ιουλίου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/4/2019 στις 8:52 ΜΜ, FanisGkekas είπε

Καλησπέρα σας. Λέμε να πάμε ένα ταξιδάκι( 3 άτομα) στο εξωτερικό το καλοκαίρι για 4-5 μερούλες. Έψαξα λίγο για Ιταλία, Ρώμη συγκεκριμένα, και βρήκα εισητήρια με επιστροφή από Ryanair με γύρω στα 70 ευρώ, και ξενοδοχείο με 50-60 ευρώ το βράδυ(4 βράδια). Οπότε χοντρικά γύρω στα 150ευρώ το άτομο, αεροπορικά και διαμονή. Με ένα 200άρι εκεί μπορούμε να τη βγάλουμε; ή είμαι εντελώς εκτός τόπου και χρόνου;

Edit: ξενοδοχείο με πρωινό

Μια χαρα μπορείς να την βγάλεις...Ειδικά αν εκμεταλλευτείς το πρωινό στο ξενοδοχείο!Κάποιοι το υποτιμάνε αλλά για εμένα μετράει γιατι μπορεί να σε κρατήσει για αρκετές ώρες..Πέρυσι που πήγα,προτιμούσα να τρώω σε ιταλικά μαγαζιά παραδοσιακά και όχι στα τουριστικά.Νορμάλ τιμές και φοβερή ποιότητα φαγητού.Ίσως σε τέτοια μαγαζιά να σε παιδέψει λίγο ο κατάλογος μιας και είναι όλος στα ιταλικά..Γενικά πάντως με 50 ευρώ την ημέρα την βγάζεις πολύ καλά..Μόνο σε νυχτερινά μαγαζιά(για ποτό εννοώ)δεν ξέρω τι παίζει απο τιμές,αλλά σε όλα τα υπόλοιπα είναι οκ....

Επεξ/σία από akis_tzev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανδρος για καλοκαιρι με οικογενεια με παιδια, εχει κανεις εμπειρια? Περιοχη για διαμονη, καποιο tip, οτιδηποτε μπορει να φανει χρησιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, james9tito είπε

Ανδρος για καλοκαιρι με οικογενεια με παιδια, εχει κανεις εμπειρια? Περιοχη για διαμονη, καποιο tip, οτιδηποτε μπορει να φανει χρησιμο. 

Δες όρμο Κορθίου.

Ε μετά τα γνωστά Γαύριο, Μπατσί, Χώρα

Για περισσότερ ρώτα τη Μενεγάκη! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, james9tito είπε

Ανδρος για καλοκαιρι με οικογενεια με παιδια, εχει κανεις εμπειρια? Περιοχη για διαμονη, καποιο tip, οτιδηποτε μπορει να φανει χρησιμο. 

διαμονή έχω μείνει airbnb στην χώρα γιατί μου αρέσει το περπάτημα στην χώρα...ωραίο και το μπατσί αλλά δεν έχω μείνει.

αυτό που σου προτείνω ανεπιφύλακτα είναι να δοκιμάσεις τυρόπιτα από τον ΚΡΙΣΙΛΙΑ στην χώρα, και φαγητό ΣΙΓΟΥΡΑ στον Κόσση (αυτός είναι λίγο μακριά αλλά συνδυάζεται άνετα με την επιστροφή).

επειδή θα είσαι με παιδιά δεν ξέρω αν σε βολεύει να πας παραλία ΠΙΣΩ ΓΥΑΛΙΑ γιατί έχει αρκετά σκαλοπάτια κατηφορικά όπως πας (ανηφορικά όπως φεύγεις) αλλά η παραλία και το beach bar εκεί θα σε αποζημιώσει (δεν είναι τυχαίο ότι γεμίζει παρά την δύσκολη πρόσβαση). Αν έχεις τζιπ-suv-crossover σίγουρα ΑΧΛΑ,και ΒΟΡΗ.

γενικά έχει καλό φαγητό, και καλές παραλίες. από τα αγαπημένα μου νησιά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pananton είπε

διαμονή έχω μείνει airbnb στην χώρα γιατί μου αρέσει το περπάτημα στην χώρα...ωραίο και το μπατσί αλλά δεν έχω μείνει.

αυτό που σου προτείνω ανεπιφύλακτα είναι να δοκιμάσεις τυρόπιτα από τον ΚΡΙΣΙΛΙΑ στην χώρα, και φαγητό ΣΙΓΟΥΡΑ στον Κόσση (αυτός είναι λίγο μακριά αλλά συνδυάζεται άνετα με την επιστροφή).

επειδή θα είσαι με παιδιά δεν ξέρω αν σε βολεύει να πας παραλία ΠΙΣΩ ΓΥΑΛΙΑ γιατί έχει αρκετά σκαλοπάτια κατηφορικά όπως πας (ανηφορικά όπως φεύγεις) αλλά η παραλία και το beach bar εκεί θα σε αποζημιώσει (δεν είναι τυχαίο ότι γεμίζει παρά την δύσκολη πρόσβαση). Αν έχεις τζιπ-suv-crossover σίγουρα ΑΧΛΑ,και ΒΟΡΗ.

γενικά έχει καλό φαγητό, και καλές παραλίες. από τα αγαπημένα μου νησιά.

Και εγώ προς τα εκεί κοιτάω , κάποιο σπίτι/δωμάτιο/συγκρότημα κοντά στη Χώρα, όχι καρακέντρο όμως. 

Αφού έχει ωραίες παραλίες και καλό φαγητό καλά θα περάσουμε. 

Εννοείται αν κάποιος έχει εμπειρία διαμονής σε κατι από τα παραπανω, το γράφει για να βοηθήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πήγε ένας φίλος τώρα πρόσφατα γιατί τον είχε πρήξει ο γιος του να δουν τις πυραμίδες. Έγραψε ένα κατεβατό στο FB όταν γύρισε που δε θα το ποστάρω καλύτερα.
Απλά κατέληξε στο συμπέρασμα πως άμα πεθάνει μάλλον η χειρότερη εκδοχή θα ήταν η μετενσάρκωση. Να γεννηθεί Αίγυπτιος. Τιμωρία κι έτσι. :lol:
Αν κι αυτός ο συγκεκριμένος έχει ταξιδέψει σε πολλά τριτοκοσμικά μέρη. Και έχει ανοχές και εμπειρία στα άδυτα της μπίχλας. Στην Αίγυπτο αποκλείεται να ξαναπάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παει αιγυπτο λογω δουλειας. Στην Αλεξανδρια συγκεκριμενα. Ηταν απαισια. Για βολτα;;; χαχαχαχα, δεν παω στην κατα τοπους χωματερη καλυτερα, το ιδιο ομορφα ειναι. Καλες ειναι οι πυραμιδες και στις φωτογραφιες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμπειρια μου ειναι απο ταξιδι στην αιγυπτο πριν απο 15 χρονια οποτε καποια πραγματα ισως εχουν αλλαξει.

Σαν προορισμος αξιζει με τα χιλια ,το καιρο ειναι απιστευτη πολη και αν μπορεσεις να κανεις και την κρουαζιερα (λουξορ-ασσουαν) ακομα καλυτερα.Η αλεξανδρια ειναι (παραδοξως) χωρις καποιο ιδιαιτερο χρωμα ,εχει καποιο ενδιαφερων για εμας τους ελληνες αλλα δεν θα ξαναπηγαινα.

Καιρο και κρουαζιερα νειλου ξαναπηγαινα με τα χιλια.

Εχε υποψιν σου οτι η αιγυπτος δεν ειναι ταξιδι "self service" ,που σημαινει οτι πας με γραφειο και σε γυριζουν με πουλμανακια στα διαφορ μερη.Ουτε να το σκεφτεις να πας κλεινοντας μονος σου ξενοδοχεια οπως θα εκανες στην ευρωπη ας πουμε.

2 εταιρειες κανουν δουλεια στην αιγυπτο το ενα ειναι το pyramis και το αλλο ειναι το βυζαντινο ,ακομα και με αλλο γραφειο να κλεισεις θα σε "κολλησουν" με καποιο γκρουπ απο αυτα τα 2 γραφεια.

Το θεμα ασφαλεια ειναι υπαρκτο ,μιλαμε για θεματα τρομοκρατιας οχι για ασφαλεια στον δρομο εκει δεν εχει θεμα ειναι πιο ασφαλης απο οποιαδηποτε ευρωπαικη χωρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/4/2019 στις 8:52 ΜΜ, FanisGkekas είπε

Καλησπέρα σας. Λέμε να πάμε ένα ταξιδάκι( 3 άτομα) στο εξωτερικό το καλοκαίρι για 4-5 μερούλες. Έψαξα λίγο για Ιταλία, Ρώμη συγκεκριμένα, και βρήκα εισητήρια με επιστροφή από Ryanair με γύρω στα 70 ευρώ, και ξενοδοχείο με 50-60 ευρώ το βράδυ(4 βράδια). Οπότε χοντρικά γύρω στα 150ευρώ το άτομο, αεροπορικά και διαμονή. Με ένα 200άρι εκεί μπορούμε να τη βγάλουμε; ή είμαι εντελώς εκτός τόπου και χρόνου;

Edit: ξενοδοχείο με πρωινό

Άνετα τη βγάζεις. Γενικά με όσα έχεις περνάς και αυτό ισχύει σχεδόν παντού. 

Επεξ/σία από zio10
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2019 στις 8:52 ΜΜ, FanisGkekas είπε

Καλησπέρα σας. Λέμε να πάμε ένα ταξιδάκι( 3 άτομα) στο εξωτερικό το καλοκαίρι για 4-5 μερούλες. Έψαξα λίγο για Ιταλία, Ρώμη συγκεκριμένα, και βρήκα εισητήρια με επιστροφή από Ryanair με γύρω στα 70 ευρώ, και ξενοδοχείο με 50-60 ευρώ το βράδυ(4 βράδια). Οπότε χοντρικά γύρω στα 150ευρώ το άτομο, αεροπορικά και διαμονή. Με ένα 200άρι εκεί μπορούμε να τη βγάλουμε; ή είμαι εντελώς εκτός τόπου και χρόνου;

Edit: ξενοδοχείο με πρωινό

Έχω πάει αρκετές φορές στη Ρώμη. Φαγητό, προσωπικά, δεν έχω ευχαριστηθεί πουθενά, αν και εγώ πάω low cost. Όλο πίτσα και μακαρόνι κτλ. Αλλά ψάξε να βρεις happy hour που έχουν όλα τα μπαρ το απόγευμα και συνήθως έχουν μαζί μεζεδάκια πολλά που ψιλό χορτενεις. Μια φορά έφαγα καλά αλλά ακριβά στη πιτσαρία που είναι στη πλατεία popolo....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...