Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Triple 9   4/10

Άντεξα και το είδα ως το τέλος.Μάλλον αιτία ήταν το αιρκοντίσιον και η δροσιά. :D 

Βρε παιδιά σαν να έκαναν αγγαρεία οι κατά τα άλλα γνωστοί και καλοί ηθοποιοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ready player one

Ένας δημιουργός video game (από αυτά τα σύγχρονα multi VR με avatar, in-game purchases κτλ) προκυρήσσει έναν in-game διαγωνισμό με τεράστιο έπαθλο.

Η ταινία  μπορεί να αποτελέσει παιχνίδι ανάμεσα στους θεατές  στο οποίο κερδίζει όποιος βρει τις πιο πολλές αναφορές. Άλλα έβρισκε η γυναίκα μου που δεν "έπιαναν" τα παιδιά και το αντίστροφο. Εγώ έβρισκα τα περισσότερα. :devil:

Αν εξαιρέσουμε λοιπόν τον πλαγιαρισμό-αντιγραφή, την παρελθοντολαγνία και την αξιοποίηση/εκμετάλλευση του σύχρονου ψηφιακού κόσμου και της τεχνολογίας, δεν μένει τίποτα ουσιαστικό. Πρόκειται για ένα διασκεδαστικό, ταχύρρυθμο μάθημα σύγχρονης κουλτούρας με ό,τι αυτό συνεπάγεται. 

Και αν είστε νεώτεροι και αρχίζετε να μπουχτίζετε με την εϊτίλα, υπομονή γιατί α) οι σαραντάρηδες-πενηντάρηδες κάνουν κουμάντο παντού πλέον και β) θα έρθει και η σειρά σας να πείτε "εεεε, εμείς στα νιάτα μας..." και να μπουκώσετε με αυτό τους νεώτερους.

 

Και κάτι άσχετο.

Έβλεπα trailers στο imdb. Βλέπω το Rampage και στα καπάκια το Pacific rim 2. Και στα δύο, μέσα στον πανζουρλισμό σε κάποια φάση, δύο χαρακτήρες φωνάζουν "incomiiiing!!!" και ακολουθούν οι εκρήξεις. Πόσο κονσέρβα και κλισέ πρέπει να φάμε ακόμη;

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Blade runner 2049 3D

Την είδα σε 3D σε virtual IMAX theater σε VR. 

Οπτικοακουστική πανδαισία. Τεχνικά άρτιο. Ο Gosling πολύ καλός ηθοποιός, όχι ότι περίμενα το blade runner για να το καταλάβω. Ο Harisson Ford πρεπει να σταματήσει τις ταινίες δράσης. Η ταινία κατά τα λοιπά αρκετά καλή αν και πολύ μεγάλη. Δεν βαρέθηκα, μπορώ να πω πως τα μακρόσυρτα πλάνα έδιναν επιπλέον ατμόσφαιρα. Δεν έχω δει την original ταινία αλλά την έχω στο πρόγραμμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουρανοξυστης

Ο αγαπημενος μου 😍 Ντουέϊν Τζονσον σε νεες περιπετειες. Για την ακριβεια σε μια περιπετεια που προφανως δεν ξεφευγει απο τις υπερβολες αλλα κρατα το ενδιαφερον καθ ολη τη διαρκεια της.

Θα βαλω 7/10 γιατι το ευχαριστηθηκα. Θα εβαζα 7.5 στην εμπειρια αν ηταν και τα ποπ κορν πιο φρεσκα 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2018 στις 10:26 ΠΜ, Voodooman είπε

Έβλεπα trailers στο imdb. Βλέπω το Rampage και στα καπάκια το Pacific rim 2. Και στα δύο, μέσα στον πανζουρλισμό σε κάποια φάση, δύο χαρακτήρες φωνάζουν "incomiiiing!!!" και ακολουθούν οι εκρήξεις. Πόσο κονσέρβα και κλισέ πρέπει να φάμε ακόμη;

Εγω ξερναω με το ''secure the perimeter'' 😷

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ant-Man and the Wasp (2018)Ο Ant-Man και η Σφήκα Poster

Μην εχοντας δει το πρωτο Antman πιστευω πως η ταινια δεν ειχε ιδιαιτερα δραματικη επιρροη επανω μου ειδικα στις λιγο πιο συναισθηματικες σκηνες.

Αλλα γενικοτερα πιστευω πως ηταν μια καλοφτιαγμενη ταινια οπως ειναι ολες οι ταινιες της Μαρβελ με ικανοποιητικες ερμηνειες, τιποτα το ιδιαιτερο, εξαιρετικα ευφανταστες σκηνες μαχης, και χιουμορ οσο επρεπε. Μου αρεσε ο χαρακτηρας του πρωταγωνιστη επειδη ειναι απλα ενας καθημερινος ανθρωπος με παιδι, χωρισμενος,με μια επιχειρηση ετοιμη να καταρρευσει, αλλα οι ευθυνες του υπερηρωα τον κυνηγουν και η ταινια με επιδεξιοτητα καταφερνει νας μας δειξει την αναγκαιοτητα της εξισσοροπησης αυτων των ευθυνών.

7,5/10

Incendies (2010)Μέσα από τις φλόγες Poster

Αρκετα καλη ταινια, αλλα δεν πιστευω πως αξιζε τοσο ντορο. Και ξεχνωντας τα plot holes που ειναι εμφανη απο την αρχη της ταινιας και οσο προχωραει τοσο πιο εντονα γινονται, πιστευω πως η ταινια θα επρεπε να φτασει το 3ωρο καθως τα θεματα με τα οποια ασχολειται ειναι πολλα και ειναι ολα τους πολυπλοκα και ευαισθητα. 

Το τελος κατα τη γνωμη μου ηταν ακραιο, δεν εβγαζε ιδιαιτερο λογικο νοημα, και δεν νομιζω να ειχε καποιον απωτερο σκοπο ή μηνυμα, εκτος της επιτευξης μαξιμουμ δραματικοτητας.

7/10

La Ceremonie (1995)La cérémonie Poster

Δεν νομιζω να εχω ξαναπετυχει ταινια του Chabrol αλλα υστερα απο αυτη σιγουρα θα τον ψαξω κι αλλο. 

Η ταινια παιρνει το χρονο της, εξερευνωντας τους κεντρικους χαρακτηρες της αργα, αφηνοντας το καθε θεατη να κανει τις δικες του υποθεσεις, αλλα παραλληλα πεταγοντας ενα δυο ''στοιχεια'' για να εξιταρει τη φαντασια του κοινου. Απιστευτη κλιμακωση, σταθερη και νωχελικη ωσπου εν τελει ανταμοιβομαστε για την προσοχη που αφιερωσαμε επι μιαμιση ωρα, με ενα εκρηκτικο εικοσαλεπτο που μου εχει μεινει κολλημενο στο μυαλο εδω και μια εβδομαδα.

9/10

 

 

Επεξ/σία από armin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις ‎19‎/‎7‎/‎2018 στις 10:28 ΠΜ, kgian είπε

Blade runner 2049 3D 

Την είδα σε 3D σε virtual IMAX theater σε VR. 

Οπτικοακουστική πανδαισία. Τεχνικά άρτιο. Ο Gosling πολύ καλός ηθοποιός, όχι ότι περίμενα το blade runner για να το καταλάβω. Ο Harisson Ford πρεπει να σταματήσει τις ταινίες δράσης.  

Γιατι τo λες αυτό? Είναι μόνο 76 ετων :)

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ready Player One

 

Πεταχτε μαζι στο μιξερ Akira, Gundam, Star Trek, The Shining, Alien, Overwatch, Starcraft, Back to the Future, Mortal Combat και καααααμποσες ακομα νοσταλγικες αναφορες και θα εχετε το εντυπωσιακο θεαμα του Spielberg μπροστα σας.

Το μονο που δεν μου αρεσε ηταν το κλισεδιαρικο teen romance και μερικες 'κοιλιες' που εκανε η ταινια κυριως εξ'αιτιας του.

Διασκεδαστική, νοσταλγική και nerdοταινια ταυτοχρονα. Η χαρα του gamer.

 

8/10

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/7/2018 στις 12:26 ΠΜ, *nenya* είπε

Ready Player One

Μόλις την είδα και εγώ, νερτοταινία με τα όλα της και μάλιστα με πολύ ωραίο μήνυμα γενικότερα ασχέτως το πόσο κλισεδιάρικο και "peace around the world" είναι. Η ταινία είναι οπτικοακουστική πανδαισία με αναφορές σε ότι μπορείτε να φανταστείτε από video games, anime, movies τα πάντα όλα αλλά γίνεται ένα πάρα πολύ θεσπέσιο πάντρεμα. Ναι έχει ορισμένα σημεία που κάνει κοιλιά αλλά η μαεστρία του Spielberg στην σκηνοθεσία απλά δεν παίζεται και ακόμα και τέτοιες κλισεδιάρικες σκηνές, που σε άλλες ταινίες θα έτριζες τα δόντια σου, δίνονται με στυλάτο τρόπο και δεν μένει εκεί για να το σκέφτεσαι. Είναι σαν roller coaster που απλά ταξιδεύεις για όλη τη διάρκεια της ταινίας. Δεν έχω να πω κάτι για ηθοποιία καθώς δεν ξεχωρίζει κανείς αλλά δεν θα έχετε και παράπονο από κάπου. Δεδομένου όμως ότι πρόκειται για ταινία που συνδέει το παρελθόν με το παρόν και το μέλλον θεωρώ ότι έχει γίνει εξαιρετική δουλειά.

Θα της βάλω και εγώ 8/10, δείτε τη μόνοι ή με τους νέρντουλες φίλους σας γιατί κανείς άλλος δεν πρόκειται να καταλάβει τι γίνεται.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hot summer nights(2017)

Πολυ ωραια ταινια.Περασε πολυ ευχαριστα η ωρα.Την προτεινω.

deathgasm(2015)

Πολυ καλη κωμωδια και με αρκετες καφρικες στιγμες.

housebound(2014)

Αρκετα χαλαρη ταινια.Περισσοτερο mystery-comedy παρα thriller ομως.

Overboard(2018)

Μακρυα.Καλυτερα να δειτε την πρωτοτυπη του 1987,η οποια βεβαια δεν ειναι τιποτα το σπουδαιο σαν ταινια,αλλα τουλαχιστον οι πρωταγωνιστες (russel-hawn ) κουβαλανε την ταινια σε αντιθεση με τους τωρινους.

In darkness(2018)

Η dormer κραταγε την ταινια για μενα,για ευνοητους λογους βεβαια. 😀 Κατα τα αλλα μετρια προς κακη.

breaking in (2018)

Mακρυα!!!!Κακιστη ταινια που μεταξυ αλλων  προσπαθει να περασει τα φεμινιστικα της μηνυματα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουρανοξύστης: Δεν αντέχω άλλο αυτούς τους χάρτινους χαρακτήρες. Σκουπίδι, κακέκτυπο του Die hard, 3/10

Rampage: Λίγο πιο νόστιμο σκουπίδι, τα τέρατα είχαν κάποιο βάθος. 5/10.

Μη ρωτήσετε γιατί είδα δύο σερί ταινίες του, είναι ελαφρώς καλύτερος ηθοποιός από τον Gosling.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...