Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

North by Northwest

Ταινία σταθμός που έχει επηρεάσει τις ταινίες δράσης - κατασκόπων που γυρίστηκαν αργότερα.

Απίστευτη η σκηνή με την καταδίωξη του αεροπλάνου και το φινάλε, ειδικά αν σκεφτείς ότι γυρίστηκαν πριν από 60 χρόνια.

Ίσως λίγο μεγαλύτερη σε διάρκεια από ότι εγώ θα προτιμούσα αλλά μάλλον κάτι συνηθισμένο για την εποχή της.

9,5/10

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μετα απο καποιο βραδυ καλοκαιριου το 2005...ξαναβλεπω αποψε το The Dreamers του Bernardo Bertolucci.

Ηρθε η ωρα να θυμηθω τις σκηνές με τις αναφορες στον κλασσικο κινηματογραφο αλλα και τις συζητήσεις περι Hendrix, Chaplin και οχι μονο, με φοντο τις διαδηλωσεις στο Παρισι του '68 και μια περιεργη ελξη και ερωτα μεταξυ τριων ανθρώπων που τα ζουν όλα εντονα.

Bertolucci κυριες και κύριοι. You either love him or hate him. Για μενα ειναι ποιητης, ταξιδευτης και μαέστρος των πλάνων.

9/10

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

American Animals

https://www.imdb.com/title/tt6212478/?ref_=fn_al_tt_1

Την ειδα στο σινεμα πριν λιγες μερες. Καλυτερο απ'οτι περιμενα.

Επισης ειδα προσφατα και το A prayer before dawn

https://www.imdb.com/title/tt4080956/?ref_=nv_sr_1

Αληθινη ιστορια (οπως και το American animals πιο πανω)

Μπορει να κουρασει καποιους λιγο το στυλ του αλλα προσωπικα δεν το μετανιωσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθαρση: η Αρχή 

Εφοσον βγήκε ταινία του είδους όφειλα να τη δω, ξέροντας βεβαίως πως θα ειναι μαλακιούλα. Σε γενικές γραμμες η ωρα μου πέρασε ευχάριστα αν και ομολογώ πως μια κοιλιά το έργο την κάνει. Ο πρωταγωνιστής , ο Ντιμιτρης 😛 , πολυ μου άρεσε.

Να αν θέλω να δώσω λίγη αξία στο ταινιάκι θα πω οτι μας περνάει πολυ σημαντικά μηνύματα όπως οτι δε πρέπει να δεχόμαστε λεφτά απο ναρκωτικά και άλλες μαύρες μεθόδους, οτι οι πολιτικοί μπορεί να ναι καθάρματα κι οτι ακόμα και οι ντίλερς ειναι ψυχούλες που παλεύουν για το κοινό καλο 😛

μ αυτά και μ αυτά ενα 5/10 του βάζω 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαργαρίτα βάζε αν μπορείς link σε IMDB ή τον αγγλικό τίτλο γιατί είναι εξαιρετικά κουραστικό να πρέπει να κάνεις 4 κινήσεις πριν βρεις για τι πράγμα μιλάς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Μαργαρίτα βάζε αν μπορείς link σε IMDB ή τον αγγλικό τίτλο γιατί είναι εξαιρετικά κουραστικό να πρέπει να κάνεις 4 κινήσεις πριν βρεις για τι πράγμα μιλάς. 

https://www.imdb.com/title/tt6133466/

Δεν το έχω δει απλά του έριχνα μία ματιά και τον είχα εύκαιρο.:)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The King's speech

Ο τραυλός δευτερότοκος γιος του Γεωργίου Ε' της Αγγλίας δεν μπορεί να εκφωνήσει ούτε έναν μικρό λόγο σωστά και πηγαίνει σε λογοθεραπευτή με αμφιλεγόμενες μεθόδους. Η μοίρα τα φέρνει έτσι ώστε όχι μόνο να γίνει βασιλιάς, αλλά και να χρειαστεί να εκφωνήσει μερικούς από τους τελευταίους σημαντικούς λόγους που εκφώνησε βρετανός βασιλιάς.

Πόσο nolifer πρέπει να είσαι για να καθήσεις...Σάββατο Ιουλίου στο σπίτι...και...να...δεις...ταινία...στον...Σκάι...

Είδα στο πρόγραμμα ότι δείχνει την ταινία, κάθησα να δω πέντε λεπτά για να δω αν θα μου αρέσει ώστε να την δω άλλη στιγμή και σηκώθηκα μόνο στις διαφημίσεις.

Δεν τρελαίνομαι για την Αγγλία και τους άγγλους, μισώ την Βρετανική αυτοκρατορία, μου την έδωσαν ιδεολογικά διάφορα σημεία στην ταινία, αλλά εδώ για ταινίες μιλάμε, οπότε.

Η ταινία ήταν πολύ καλή. Αναμενόμενα, το πρωταγωνιστικό δίδυμο ήταν κορυφαίο. Καθόλη την διάρκεια της ταινίας είχα ένα σφίξιμο στο στομάχι και στο στήθος όποτε πήγαινε να μιλήσει ο Firth και ηρεμούσα μόνο όταν το πλάνο έδειχνε τον Rush. Οι δυο τους μονοπωλούν την ταινία και είναι ο βασικός λόγος για να την δει  κάποιος, αλλά καθόλου απαρατήρητοι δεν περνάνε και οι δεύτεροι ρόλοι, όπως η Carter. Η σκηνοθεσία ό,τι έπρεπε, μοντέρνα ακαδημαϊκή-ή ακαδημαϊκά μοντέρνα- και τα σκηνικά/φωτογραφία όσο πιο βρετανικά γίνεται.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή ταινία του 2010 το μαρτυρά και η βαθμολογία της . Πολύ άργησες να τη δεις  και όντως το μεγάλο λάθος ότι κάθησες να τη δεις στην τηλεόραση η οποία σε καλές ταινίες σε πρήζει στη διαφήμιση.

Να μην το ξανακάνεις όταν πρόκειται για τέτοιες ταινίες.:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, papoys1 είπε

Πολύ καλή ταινία του 2010 το μαρτυρά και η βαθμολογία της . Πολύ άργησες να τη δεις  και όντως το μεγάλο λάθος ότι κάθησες να τη δεις στην τηλεόραση η οποία σε καλές ταινίες σε πρήζει στη διαφήμιση.

Να μην το ξανακάνεις όταν πρόκειται για τέτοιες ταινίες.:D

Δυστυχώς, μερικές ταινίες δεν σε αφήνουν να ξεκολλήσεις και, ευτυχώς, οι διαφημίσεις ήταν πολύ λίγες. Το επιπλέον κέρδος που αποκόμισα ήταν ότι μαζί μας την είδε με πολύ ενδιαφέρον και η κόρη μας, οπότε χαλάλι!

 

 

Solitary man

60άρι τζόβενο κατρακυλάει επαγγελματικά, αισθηματικά και συναισθηματικά.

Και εγώ κατρακυλάω, συνεχίζω να βλέπω απογευματινές ταινίες στον Σκάι, πάλι κόλλησα όμως, μόλις είδα τα πρώτα λεπτά. Αιτία η ερμηνεία του Douglas. Ποτέ δεν τον βρήκα εξαιρετικά καλό υποκριτικά, αλλά εδώ ο ρόλος τους ταιριάζει γάντι και αυτός τα δίνει όλα. Δημιουργεί έναν απόλυτα γκρίζο, ανθρώπινο χαρακτήρα, που απλά δεν μπορεί να κρατηθεί. Το έργο ξεκινάει λίγο πιο ανάλαφρα, σοβαρεύει παρακάτω, αλλά η σκηνοθεσία πάντα μένει ψυχρά ουδέτερη και επίτηδες υποτονική, αφήνοντας τις πράξεις του ήρωα να μιλήσουν από μόνες τους. Ανέλπιστα καλή σπουδή χαρακτήρα.

 

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Moλις ειδα το Exam https://www.imdb.com/title/tt1258197/

Αρκετα καλη ταινια, η οποια εκτυλισσεται ολη μεσα σε ενα δωματιο. Την βρηκα στον υπολογιστη μου και ειπα να τη δω χωρις να θυμαμαι ιδιαιτερα για ποιον λογο την ειχα στη λιστα και περιμενα κατι σε στυλ "ειστε κλεισμενοι σε ενα δωματιο, ας ξεκινησει το μακελειο" οποτε η ολη ιστορια με εξεπληξε ευχαριστα.

Οι ηθοποιοι παιζουν πολυ καλα και γενικα δεν ειναι και πολυ ευκολο να σε κρατησει μια ταινια που δεν αλλαζει καθολου τοποθεσιες, αλλα νομιζω η συγκεκριμενη τα καταφερνει πολυ καλα.

Δικαιολογημενη η βαθμολογια στο ΙΜDΒ νομιζω.

 

Θα ηθελα να τη δω (με μικροπαραλαγες για να δουλεψει βεβαια) σε θεατρικο, νομιζω θα εβγαινε πολυ καλο. Κανενας σκηνοθετης διαβαζει?? :lol: :lol: :lol:

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλέπω ενα σκουπιδαριό στον Σκαι το Knock Knock https://www.imdb.com/title/tt3605418/

Ειλικρινά σε τι πήγε και έπαιξε ο Ριβς? Τι σκουπίδι ολκής ειναι αυτο? Έχω δει θρίλερ και θρίλερ τρόμου και τρόμου... έχω δει ταινίες και καλα Τρομου που ηταν b movies κι απλά γελαγα. Αυτο δεν σου προσφέρει ουτε γέλιο.

το μονο που καταφέρνει ειναι να με κάνει να θέλω να χαστουκισω -ξυλοκόπησω τις 2 που παριστάνουν τις εισβολείς. 

1/10 

 

Edit περνάει η ωρα, συνεχίζεται η ταινία πέφτει στο -2/10

46 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Βλέπω ενα σκουπιδαριό στον Σκαι το Knock Knock https://www.imdb.com/title/tt3605418/

Ειλικρινά σε τι πήγε και έπαιξε ο Ριβς? Τι σκουπίδι ολκής ειναι αυτο? Έχω δει θρίλερ και θρίλερ τρόμου και τρόμου... έχω δει ταινίες και καλα Τρομου που ηταν b movies κι απλά γελαγα. Αυτο δεν σου προσφέρει ουτε γέλιο.

το μονο που καταφέρνει ειναι να με κάνει να θέλω να χαστουκισω -ξυλοκόπησω τις 2 που παριστάνουν τις εισβολείς. 

1/10 

Edit περνάει η ωρα, συνεχίζεται η ταινία πέφτει στο -2/10

Επανέρχομαι.

ο,τι χειρότερο έχω δει στη ζωή μου. Ξεκάθαρα. Τις δυο τυπισσες ήθελα να τις πιάσω και να τους κοπαναω τα κεφάλια. Πωωωω νεύρα! Ο,τι πιο σπαστικό και ηλιθιο και εκνευριστικό υπήρχε σε ηθοποιό, το έβαλαν. Που τις βρήκαν αυτές τις 2 απορώ.

Καλα κι ο Ριβς.... στις οικογενειακές ιστορίες παίζουν σαφώς καλύτερα. Σαφέστατα!

βεβαια για να μην ειμαι άδικη θα έπρεπε να πω καλα έπαθε ο,τι έπαθε αφού ολοι οι άντρες ειναι ξεκάθαρα γουρούνια! 😛 Ορίστε κοινωνικό μήνυμα ήθελαν να περάσουν.....

-10/10 

Επεξ/σία από margaritagr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, margaritagr είπε

Βλέπω ενα σκουπιδαριό στον Σκαι το Knock Knock https://www.imdb.com/title/tt3605418/

Ειλικρινά σε τι πήγε και έπαιξε ο Ριβς? Τι σκουπίδι ολκής ειναι αυτο? Έχω δει θρίλερ και θρίλερ τρόμου και τρόμου... έχω δει ταινίες και καλα Τρομου που ηταν b movies κι απλά γελαγα. Αυτο δεν σου προσφέρει ουτε γέλιο.

το μονο που καταφέρνει ειναι να με κάνει να θέλω να χαστουκισω -ξυλοκόπησω τις 2 που παριστάνουν τις εισβολείς. 

1/10 

Edit περνάει η ωρα, συνεχίζεται η ταινία πέφτει στο -2/10

Επανέρχομαι.

ο,τι χειρότερο έχω δει στη ζωή μου. Ξεκάθαρα. Τις δυο τυπισσες ήθελα να τις πιάσω και να τους κοπαναω τα κεφάλια. Πωωωω νεύρα! Ο,τι πιο σπαστικό και ηλιθιο και εκνευριστικό υπήρχε σε ηθοποιό, το έβαλαν. Που τις βρήκαν αυτές τις 2 απορώ.

Καλα κι ο Ριβς.... στις οικογενειακές ιστορίες παίζουν σαφώς καλύτερα. Σαφέστατα!

βεβαια για να μην ειμαι άδικη θα έπρεπε να πω καλα έπαθε ο,τι έπαθε αφού ολοι οι άντρες ειναι ξεκάθαρα γουρούνια! 😛 Ορίστε κοινωνικό μήνυμα ήθελαν να περάσουν.....

-10/10 

και ομως το knock knock μπροστα στο extinction (2018)  ειναι επος .

Ειχα πααααρα πολυ καιρο να δω τοσο κακη ταινια.Οι ερμηνιες αθλιοτατες και το σεναριο ανυπαρκτο. Μην χαλασετε τσαμπα 1,5 ωρα απο την ζωη σας για αυτο το πραγμα.Μακρυα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, margaritagr είπε

Βλέπω ενα σκουπιδαριό στον Σκαι το Knock Knock https://www.imdb.com/title/tt3605418/

Ειλικρινά σε τι πήγε και έπαιξε ο Ριβς? Τι σκουπίδι ολκής ειναι αυτο? Έχω δει θρίλερ και θρίλερ τρόμου και τρόμου... έχω δει ταινίες και καλα Τρομου που ηταν b movies κι απλά γελαγα. Αυτο δεν σου προσφέρει ουτε γέλιο.

το μονο που καταφέρνει ειναι να με κάνει να θέλω να χαστουκισω -ξυλοκόπησω τις 2 που παριστάνουν τις εισβολείς. 

1/10 

Edit περνάει η ωρα, συνεχίζεται η ταινία πέφτει στο -2/10

Επανέρχομαι.

ο,τι χειρότερο έχω δει στη ζωή μου. Ξεκάθαρα. Τις δυο τυπισσες ήθελα να τις πιάσω και να τους κοπαναω τα κεφάλια. Πωωωω νεύρα! Ο,τι πιο σπαστικό και ηλιθιο και εκνευριστικό υπήρχε σε ηθοποιό, το έβαλαν. Που τις βρήκαν αυτές τις 2 απορώ.

Καλα κι ο Ριβς.... στις οικογενειακές ιστορίες παίζουν σαφώς καλύτερα. Σαφέστατα!

βεβαια για να μην ειμαι άδικη θα έπρεπε να πω καλα έπαθε ο,τι έπαθε αφού ολοι οι άντρες ειναι ξεκάθαρα γουρούνια! 😛 Ορίστε κοινωνικό μήνυμα ήθελαν να περάσουν.....

-10/10 

Εμένα πάντως μου άρεσε.Άντεξα και το είδα όλο.Ειδικά η ξανθιά.Τέρας "υποκριτικής".:rolleyes:

4 ώρες πριν, dekulinkgr είπε

και ομως το knock knock μπροστα στο extinction (2018)  ειναι επος .

Ειχα πααααρα πολυ καιρο να δω τοσο κακη ταινια.Οι ερμηνιες αθλιοτατες και το σεναριο ανυπαρκτο. Μην χαλασετε τσαμπα 1,5 ωρα απο την ζωη σας για αυτο το πραγμα.Μακρυα.

Καλά ορισμένες παραγωγές του Netflix έχουν ξεπεράσει κάθε φαντασία.Απορώ πως αντέχει και τα βλέπει η σύζυγος.Εγώ βγάζω σπυράκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, margaritagr είπε

Βλέπω ενα σκουπιδαριό στον Σκαι το Knock Knock https://www.imdb.com/title/tt3605418/

Ειλικρινά σε τι πήγε και έπαιξε ο Ριβς? Τι σκουπίδι ολκής ειναι αυτο? Έχω δει θρίλερ και θρίλερ τρόμου και τρόμου... έχω δει ταινίες και καλα Τρομου που ηταν b movies κι απλά γελαγα. Αυτο δεν σου προσφέρει ουτε γέλιο.

το μονο που καταφέρνει ειναι να με κάνει να θέλω να χαστουκισω -ξυλοκόπησω τις 2 που παριστάνουν τις εισβολείς. 

1/10 

Edit περνάει η ωρα, συνεχίζεται η ταινία πέφτει στο -2/10

Επανέρχομαι.

ο,τι χειρότερο έχω δει στη ζωή μου. Ξεκάθαρα. Τις δυο τυπισσες ήθελα να τις πιάσω και να τους κοπαναω τα κεφάλια. Πωωωω νεύρα! Ο,τι πιο σπαστικό και ηλιθιο και εκνευριστικό υπήρχε σε ηθοποιό, το έβαλαν. Που τις βρήκαν αυτές τις 2 απορώ.

Καλα κι ο Ριβς.... στις οικογενειακές ιστορίες παίζουν σαφώς καλύτερα. Σαφέστατα!

βεβαια για να μην ειμαι άδικη θα έπρεπε να πω καλα έπαθε ο,τι έπαθε αφού ολοι οι άντρες ειναι ξεκάθαρα γουρούνια! 😛 Ορίστε κοινωνικό μήνυμα ήθελαν να περάσουν.....

-10/10 

 

Χαχαχα!

Και εγώ το είδα μέχρι λίγο πριν το τέλος. Μετά απλά έκλεισα την τηλεόραση, δεν με ένοιαζε καθόλου τί θα γίνει στο φινάλε.

Σε μερικά σημεία γέλασα, αλλά θέλω να εστιάσω στον Κιάνου. Τον συμπαθώ πολύ σαν  φάτσα, αν αληθεύουν όλα αυτά που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο για την συμπεριφορά του τον συμπαθώ ακόμη πιο πολύ, αλλά δυστυχώς, ο άνθρωπος δεν μπορεί να υποκριθεί ούτε το ένα από τα 3-4 βασικά συναισθήματα που μαθαίνουν τα μωράκια. Πολύ απλά και ξεκάθαρα, δεν. Αν η ταινία σε θέλει ανέκφραστο (Matrix, John Wick) ίσως να τα καταφέρει, σε οτιδήποτε άλλο, δεν.

Η ξανθιά πρέπει να είναι από το Blade Runner 2049. Άιντε αφήστε με τώρα να βρω να διαβάσω το τέλος του έργου, να μη μείνω με την αγωνία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, dekulinkgr είπε

και ομως το knock knock μπροστα στο extinction (2018)  ειναι επος .

Ειχα πααααρα πολυ καιρο να δω τοσο κακη ταινια.Οι ερμηνιες αθλιοτατες και το σεναριο ανυπαρκτο. Μην χαλασετε τσαμπα 1,5 ωρα απο την ζωη σας για αυτο το πραγμα.Μακρυα.

και όμως υπάρχει χειρότερη , νέα ταινία και είναι και αυτή παραγωγής netflix. Μη δεις το the titan , εκεί ξέπεσε ο γουορθινγκτον. όχι ότι ήταν κάποιο τέρας υποκριτικής ούτως ή άλλως.

Επεξ/σία από gdriver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...