Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Wayward είπε

Και το Ju-on είναι καλό ναι. Το gore από μόνο του το βαριέμαι και εγώ.

Επειδή και εγώ έχω δει πάρα πολλά horror αναρωτιέμαι ποιες μεταγενέστερες του Ringu ταινίες θεωρείς πιο τρομακτικές διότι δε θυμάμαι να έχω πετύχει και πολλές.

Σιγουρα το αυθεντικο Ju-on του 2004 που εγραψα οπως και το αγαπημενο μου shutter του 2004 απο Ταιλανδη. Tο Gin Gwai(το ματι) του 2002 το αυθεντικο απο Ιαπωνια το οποιο δεν θυμαμαι πολυ καλα και θα το ξαναδω πολυ τρομακτικο. Επισης το Chakushin ari του 2003 παλι απο Ιαπωνια(βγηκε αργοτερα σαν one missed call απο Αμερικη). Το καθενα απο αυτα προσθεσε και κατι καινουργιο πανω στο genre και ειναι απο τις πιο τρομακτικες ταινιες. Το martyrs με εχει αποτυπωθει στο μυαλο παρα πολυ disturbing ταινια. Conjuring/dead silence/insidious/sinister πιανουν και το mainstream κοινο.

Τελευταια δεν μπορω να ξεχασω τα Ισπανικα Rec(βγηκαν ως quarantine με την carpenter πολυ κατωτερα ομως). 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

El Camino A Breaking Bad Movie[2019]

default.jpg

Σαν μεγαλος φαν του Breaking Bad δεν θα μπορουσα να μην δω και την ταινια που εβγαλε φετος το Netflix. Η σκηνοθεσια η φωτογραφια και οι διαλογοι κανει μπαμ απο χιλιομετρα οτι ειναι Gilligan και εδω περνει αριστα. Παρολο που δεν με ενοχλησε οτι ηταν αρκετα αργη το γεγονος οτι δεν προχωρησε καθολου το story αλλα αναλωθηκε αποκλειστικα στον Jesse και τι εκανε μετα το τελος της σειρας δεν μου αρεσε και καπου εκει το εχασε. Ειχε προοπτικες για κατι πολυ καλυτερο. Εκλεισε το κεφαλαιο BB και καποια ερωτηματα που ειχε αφησει η σειρα και μεχρι εκει. Σαν να ειδα 2 επεισοδια της βασικης σειρας και μαλιστα οχι απο τα καλα. 7.3/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Terminator dark fate:

https://www.imdb.com/title/tt6450804/

 

A.S και L.H ξανά μετά από 30 χρόνια και βάλε (?) σε ξαναζεσταμένο φαγητό της Terminator ιστορίας. Δεν ξετρελάθηκα, απλά for the old times, 6/10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fractured (2019)

Τίμιο ψυχολογικό θρίλερ που βλέπεται άνετα. Μέχρι εκεί όμως.

Δυστυχώς, παρόλο που σε κρατάει σε όλη τη διάρκεια της ταινίας, απογοητεύεσαι στο τέλος γιατί ήταν αυτό που προέβλεψες από την αρχή.

Ίσως εάν είχε μεγαλύτερη διάρκεια σαν ταινία και ένα λιγότερο προβλέψιμο τέλος θα άξιζε περισσότερο.

Η βαθμολογία στο IMDB είναι απόλυτα ακριβής. 6.3/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Gemini man https://www.imdb.com/title/tt1025100/

Scifi περιπετεια με γουίλ σμιθ και ερμηνειες επιπεδου "οικογενειακες ιστοριες" , 5/10

 

The Laundromat https://www.imdb.com/title/tt5865326/

Comedy-crime-drama για τις διαδρομες του χρηματος μεσω οφσορ , τιμια ταινια 7.5/10

Επεξ/σία από epp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald[3D][2018]

Fantastic-Beasts-Cover.jpg

https://www.imdb.com/title/tt4123430/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

Πολυ κακο pace και αναπτυξη χαρακτηρων και ιστοριας. Ναι μπορει να μας δινει αρκετα υλικο και συνδεσεις με τα Harry Potter αλλα το κανει ανευρα χωρις συναισθημα. Εχει τις στιγμες τους μαζι με τις αποκαλυψεις που σε κρατανε καπως. Εχει βγει και extended εκδοση με 7 λεπτα παραπανω σκηνων που απο οτι λενε αναπτυσσει λιγο καποιους χαρακτηρες. Το 3D πολυ ξεκουραστο και αξιζει να το δειτε σε τετοιο format. Ελπιζω το τριτο μερος να ειναι πολυ καλυτερο γιατι εχει τις βασεις για κατι πραγματικα καλο εφοσον υπαρχει ενα πολυ καλο story κριμα ειναι να το χαραμιζουν ετσι. 6.8/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.imdb.com/title/tt8364368/    -   Crawl (2019).   Χαζοταινιούλα χωρίς ίχνος ρεαλισμού. Pop corn flick καθαρά.

 

https://www.imdb.com/title/tt8695030/   -    The Dead Don't Die (2019).   Πιο αργή και από τον θάνατο. Απογοητεύτηκα. Κατ εμέ η πιο meeh δουλειά του Jim Jarmusch.

 

https://www.imdb.com/title/tt2274648/   -   Hellboy (2019).   Απλά Κάκιστο.

 

Επεξ/σία από Glikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tell me Who i am

 

Διαμαντακι  στο  Netflix   βασιζεται σε αληθινη ιστορια .

Ενα πολυ δυσκολο θεμα που διχαζει τον θεατη ,  πανω σε μια οικογενειακη τραγωδια και το ποσο καθοριστικο υπηρξε  για την μετεπειτα ζωη δυο μονοζυγωτικων διδυμων .Πολυ καλη η σκηνοθεσια του Perkins.

 

7,5/10

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GONE BABY GONE

Tιμιότατη και αξιόλογη ταινία αν και το θέμα δεν είναι κάτι το τρελά πρωτότυπο. Μοναδικό μελανό σημείο, ο κέισι άφλεκ ο οποίος φαίνεται να μην αντιλαμβάνεται που βρίσκεται και τα κίνητρα του για το τί κάνει ότι κάνει. Επίσης είναι λίγο απότομο το συναισθηματικό δέσιμο των πρωταγωνιστών με το παιδί, θα μπορούσε ίσως να εμβαθύνει περισσότερο στους χαρακτήρες και να μην «έμπαινε» τόσο απότομα στο κυρίως θέμα.

Η μόναγκαν εκπληκτική και γλυκειά όπως πάντα καθώς και ο εντ χάρις. 

Μου αρέσει το δίλημμα που θέτει στο θεατή, όπως:

είναι το δίκαιο... σωστό;

είναι το σωστό... το δίκαιο; 

τί θα έκανες στη θέση των πρωταγωνιστών , θα προτιμούσες το τεχνοκρατικώς δίκαιο ή το ηθικώς σωστό;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Dolor y gloria

 

Η καινουρια ταινια του Pedro Almodovar .

 Εμφανεστατα βιωματικα στοιχεια του δημιουργου στο περιγραμμα του φιλμ .Kλισε σκηνοθετικα ευρηματα και μεθοδοι για την  αφηγηση , σε μια κεντρικη ιδεα που θα μπορουσε να κανει την διαφορα .Θεωρω μετριο το συνολικο αποτελεσμα   για το  εκτοπισμα του .

 

7/10

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Parasite (2019)Παράσιτα

Ειδα εχθες τη νεα ταινια του φανταστικου Bong Joon ho. Πολυ καλη, αλλα για κανενα λογο το αριστουγργημα της δεκαετιας που την αποκαλουν πολλοι. Δεν ξερω ισως να μην επιασα πολλα απο τα μηνυματα που ειχε να πει αλλα γενικα μου φανηκε απο τις πιο βαρετες του ταινιες και η ανατροπη καπου στη μεση δε με εξεπληξε ιδιαιτερα, τι να πω...Ειχε καποιες πολυ ομορφες σκηνες με τα κλασσικα του μηνυματα περι ταξικου διαχωρισμου κτλ, αλλα η πλοκη μου φανηκε λιγο προχειρογραμμενη και σιγουρα με πολλα κενα.

7/10

Portrait of a Lady on Fire (2019)Το Πορτρέτο Μιας Γυναίκας Που Φλέγεται

Εφαγα ξανα τρελο hype για τη ταινια αυτη, και πηγα να τη δω, και προφανως κατεληξε να μην ειναι ανταξια των προσδοκιων μου...Μονο το τελος ειναι φανταστικο, αλλα γενικα αρκετα μετρια μεταφορα λεσβιακου ερωτα στη μεγαλη οθονη. Χιλιες φορες να εβλεπα το Brokeback, πολυ καλυτερα θα περνουσα. 

5/10

Insomnia (2002)Αϋπνία

Αυτο μαλιστα. Το 2ωρο περασε νερακι, αλλα κατι τετοια παθαινεις αν βαζεις το Νολαν να σκηνοθετησει ταινια μυστηριου. Οι ερμηνειες εξαιρετικες, ειδικα ο Πατσινο ειναι απεριγραπτος, μεταδιδει τοσο ομορφα την ψυχικη και σωματικη του κουραση. Το σεναριο φουλ ενδιαφερον και η πλοκη τοσο σφιχτοδεμενη. Θα δω σιγουρα και την αρχικη σκανδιναβικη παραγωγη, επειδη προβλεπω αντιστοιχο διαμαντακι.

8,5/10

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Goodbye Christopher Robin[2017]

Goodbye-Christopher-Robin-Poster.jpg

Βιογραφια του Alan Milne και πως εμπνευστηκε μεσω του γιου του να γραψει για το Γουίνι το αρκουδάκι το οποιο εγινε απο τα αγαπημενα παιδικα παραμυθια του κοσμου απο τον πρωτο παγκοσμιο πολεμο μεχρι σημερα. Η ταινια ειναι αξιαγαπητη ηρεμη με ομορφη φωτογραφια και συγκινητικη κυριως προς το τελος. Ο Gleeson σε οτι εχει παιξει ειναι εξαιρετικος και μπραβο και στον μικρο που υποδύεται τον Christopher Robin πολυ καλο το δεσιμο μεταξυ τους. Δειτε την μπορει να μην ειναι μια πολυ χαρουμενη ταινια αλλα θα προσφερει μια ζεστασια στην καρδια σας. 7.5/10

 

Dolls[1987]

MV5-BMTA4-YWZi-MDMt-ZTYz-Yi00-N2-Ez-LTk0

Tιμιο horror απο τα παλια με μια αρκετα creepy ατμοσφαιρα και ενα story που στηριζει αρκετα το ολο horror genre. Μην περιμενετε σοβαρα εφε εδω θα απογοητευτειτε μιας και η ταινια ειναι b-movie αλλα το τελος θα αποζημιωσει τον θεατη. 7/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

the art of racing in the rain.

Βλέποντας την , ένα μεγάλο ΑΑΑΑΧΧ αναδύεται , είτε από συγκίνηση, είτε από ανακούφιση είτε από μεγάλο ενθουσιασμό. Δεν έχω κάτι άλλο να γράψω, μου άρεσε πολύ. 

Δείτε την, ένα καλό παραμύθι , μία ώρα και 48 λεπτά χωρίς να χάνει ουσία, χωρίς να ντριφτάρει εκτός θέματος, χωρίς να σαλεύει με ανούσιες δικαιολογίες ή περιττούς διαλόγους και σκηνές που απλώς με φλυαρία επιμηκύνουν τη διάρκεια. 

Επεξ/σία από gdriver
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτυχε αυτές τις μέρες να δω δύο υπερηρωικές ταινίες...

Avengers Endgame: Πίστευα πως χειρότερα απ'το πρώτο μέρος δεν μπορούσαν όμως κάπως τα κατάφεραν. Με πολύ λίγα λόγια: Τραγικό το σενάριο με μια κάπως διασκεδαστική μάχη στο τέλος.

Joker: Δεν ξέρω τι να σκεφτώ για αυτή την ταινία. Σίγουρα σχετικά με τον υπερηρωικό οχετό των τελευταίων ετών π.χ. Avengers Endgame :P ...μπορεί άνετα να φαντάζει αριστούργημα. Προφανώς είναι μια ταινία που εξ αρχής την είχαν προγραμματίσει για να έχει ένα πιο ενήλικο τόνο όπως είχαν κάνει παλιότερα με την τριλογία του Νόλαν και το Logan. Υπάρχει ταλέντο σε διάφορους τομείς της ταινίας π.χ. πολύ δυνατός ο Χοακιμ ...ως σύνολο όμως νιώθω πως δεν δένει όσο θα μπορούσε η ταινία και μου μυρίζει περισσότερο κατασκεύασμα βιομηχανίας παρά δημιούργημα τέχνης. 

 

Προσωπικά ο υποβοσκων παγερός κυνισμός της μου θύμισε κομμάτια απ'το βιβλίο "Capitalist Realism" του Mark Fischer, πράγμα όχι θετικό. Επίσης όσο περνάει ο καιρός τόσο λιγότερο έχω σε εκτίμηση ταινίες που κανένας δεν ξέρει τι πραγματικά έγινε ή πρέπει να διαβάσει αναλύσεις επί αναλύσεων για να καταλάβει. Στην συγκεκριμένη περίπτωση μάλιστα  αυτό δυστυχώς καταλήγει, σε όσες συζητήσεις για την ταινία έχω βρεθεί εγώ, να επισκιάζει τους όποιους κοινωνικούς προβληματισμούς της ταινίας.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το yesterday ειναι μια ταινια που ενας αποτυχημενος τραγουδιστης ξυπνα μετα απο ατυχημα σε εναν κοσμο που δεν υπηρξαν ποτε οι beatles.

Μου συνεβη κατι πολυ περιεργο πριν λιγο, ειδα  το τρειλερ του  yesterday  και αποφασισα να δω την ταινια γιατι μου εμεινε η σκηνη στη συνεντευξη που ο δημοσιογραφος  λεει στον τυπα,  φτιαξε ενα τραγουδι και αυτος παιζει το something(των beatles) για την ana de armas (την οποια αγαπαω πολυ αυτη την περιοδο) και βλεπωντας την ταινια ανακαλυψα οτι εχουν κοψει ολο το χαρακτηρα της και το segment απο την ταινια.

 

τουλαχιστον βγηκε στο youtube το deleted scene 

Spoiler

 

 

https://www.imdb.com/title/tt8079248/

 

αυτο θα πει false advertising

Επεξ/σία από xavier
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...