Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Weiss είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Οκ καταλαβαίνω τι λες, απλά τα προηγούμενα θύματα τιμωρήθηκαν σωματικά για αυτά που έκαναν ενώ εδώ έχουμε κάτι άλλο. Επίσης είτε σκότωνε τον Doe είτε όχι η γυναίκα του ήταν ήδη νεκρή.

 

Ναι ηταν μερος του σχεδιου του και επρεπε να συμβει για να ολοκληρωθει. Οσον αφορα τη τιμωρια, η ψυχολογικη τιμωρια μπορει να ειναι πιο οδυνηρη απο τη σωματικη πολλες φορες.

 

 

Επεξ/σία από DeadOrganPlayer
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

The Night House[2021]

MV5-BMDJm-Nz-M4-OTAt-ZTM4-MS00-YWRi-LThm

https://www.imdb.com/title/tt9731534

Ενα πολυ πολυ καλο θριλερ μυστηριου πραγματικα απο το πουθενα. Εχουμε μια τρομερα ανατριχιαστικη ατμοσφαιρα που καταφερνει να κρατησει το μυστηριο μεχρι το τελευταιο 20λεπτο καθολου προβλεψιμο και με μια Rebecca Hall που σκιζει για ακομα μια φορα στο ρολο που εχει. Εχουμε καποια ποιοτικα jump scares που δεν περιμενουμε οπως σε αλλες ταινιες που καταλαβαινεις ποτε θα γινει και γενικα μια ταινια που σηκωνει συζητηση για το τι υπαρχει μετα το θανατο. Σιγουρα οτι καλυτερο πανω στο genre ειδα για φετος. Μην την χασετε. 7.7/10

 

I Care A Lot[2020]

002.jpg

https://www.imdb.com/title/tt9893250

Aρχικα να πω οτι αν οντως μπορει να γινει στην πραγματικοτητα αυτο που γινεται στην ταινια στο βασικο της concept το θεωρω τραγικο. Δεν το εχω ψαξει αν υπαρχουν τετοιες εταιριες αλλα ειναι τερμα ανηθικο αν οντως συμβαινει. Απο εκει και περα μολις περασει το πρωτο σοκ στο τι βλεπουμε επειτα γινεται αρκετα προβλεψιμο με καποιες ευκολιες ωστε να προχωρησει το σεναριο και να μην τελειωσει η ταινια στην ωρα. Την Rosamund Pike την πανε τρελα οι ρολοι της αμειλικτης γυναικας οπως και στο Gone Girl και δινει ρεστα. Ο Dinklage δεν πειθει τοσο στο ρολο του αλλα ενταξει. Στα συν η πανεμορφη Eiza González. Μια ταινια που την βλεπεις για το γενικο concept της που ειναι disturbing αλλα την ξεχνας την επομενη μερα εξαιτιας της προβλεπομενης συνεχειας. 6.5/10

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

One Missed Call[Chakushin Ari][2003]

p36069-p-v10-ac.jpg

https://www.imdb.com/title/tt0366292

Ενα απο τα κλασικα Ιαπωνικα horror μυστηριου με εντονα vibes απο Ringu με ενα ιδιαιτερο σεναριο. Το θυμα λαμβανει μια κληση απο τον ιδιο του τον εαυτο με μεταχρονολογημενη ημερομηνια τη στιγμη που πεθαινει. Βεβαια δεν στεκεται μονο εκει αλλα υπαρχει ολοκληρο lore απο πισω στο γιατι συμβαινει αυτο. Αρκετα creepy ατμοσφαιρα με καποια δυνατα εφε οπως εχουμε συνηθισει απο Ιαπωνια και ενα πολυ καλο κλεισιμο. Γενικα ειναι 1-2 σκαλια κατω απο αυτα που θεωρω κορυφη Ringu/Ju-On/Shutter. Δεν εχω δει ακομα το αυθεντικο The Eye του 2002. Ειχα δει το Αμερικανικο remake του 2008 πολυ παλια δεν εχει καμια σχεση με το αυθεντικο οπως και τα περισσοτερα remake απο Αμερικη. Υπαρχουν ακομα 2 συνεχειες οπως βλεπω που φαινεται να συνεχιζει την ιστορια απο το πρωτο. 7.5/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/10/2021 στις 11:55 ΜΜ, Arkin είπε

Aρχικα να πω οτι αν οντως μπορει να γινει στην πραγματικοτητα αυτο που γινεται στην ταινια στο βασικο της concept το θεωρω τραγικο. Δεν το εχω ψαξει αν υπαρχουν τετοιες εταιριες αλλα ειναι τερμα ανηθικο αν οντως συμβαινει.

Μάλλον δεν είχες δει ή δεν θυμάσαι το ντόρο που είχε γίνει πριν μερικούς μήνες με το γηροκομείο στην Κρήτη και όλους αυτούς τους θανάτους από καρδιακή ανακοπή. Δεν λέω ότι είναι ίδιες περιπτώσεις, ούτε καν παρόμοιες, αλλά όταν βλέπεις την ταινία, το μυαλό πηγαίνει απευθείας στο παραπάνω περιστατικό.

 

Καλή ταινία πάντως. Μόνη διαφορά η ταινία από την πραγματικότητα το τέλος. Το τέλος ΔΕΝ συμβαίνει στην πραγματικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Night House:

ότι γράφει ο @Arkin, από το πουθενά μία ταινία που σε ανατριχιάζει σε πολλές στιγμές της και κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον έως το τέλος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The guilty

Ταινία που διαδραματίζεται όλη μέσα σε ένα τηλεφωνικό κέντρο και σχεδόν μόνο με έναν ηθοποιό, με πολύ χαμηλό budget.

Όταν το διαβάζεις αυτό ξέρεις εξ ορισμού ότι θα είναι από σκουπίδι, ελαφρώς βαρετή και στην καλύτερη λίγο κάτω του μετρίου.

Παραδόξως η ταινία καταφέρνει να φτάσει στο ανώτερο σημείο για παραγωγές αυτού του είδους.

Ψιλοβαρετή σε κάποια σημεία, παραπάνω διάλογοι άλλες φορές, αλλά δεν σε κάνει να την κλείσεις. Το αναπάντεχο plot twist την ανεβάζει και εάν δεν είχε τόσο μούφα τέλος θα έπαιρνε παραπάνω.

4/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

The Night House

Συμπαθητικη ταινια, δεν θα πω οτι τρελαθηκα, ομως βλεποταν άνετα. Ισως αν ήμουν στη φαση για κατι ψυχολογικο, να την ευχαριστιομουν περισσότερο. Το twist στο τέλος δεν ήταν κακό, άφησε βεβαια κάποια κενα, αλλα ηταν ωραια δοσμένο. 

6/10

Αντιθετα το:

Dark Web: Descent Into Hell

https://m.imdb.com/title/tt14464962/

Ήταν μια βλακεια και μιση, χαμενος χρονος αν και ειχε κανα δυο καλα σημεια. Γιαυτό του βαζω και 

2/3

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Fan είπε

The guilty

Ταινία που διαδραματίζεται όλη μέσα σε ένα τηλεφωνικό κέντρο και σχεδόν μόνο με έναν ηθοποιό, με πολύ χαμηλό budget.

Όταν το διαβάζεις αυτό ξέρεις εξ ορισμού ότι θα είναι από σκουπίδι, ελαφρώς βαρετή και στην καλύτερη λίγο κάτω του μετρίου.

Παραδόξως η ταινία καταφέρνει να φτάσει στο ανώτερο σημείο για παραγωγές αυτού του είδους.

Ψιλοβαρετή σε κάποια σημεία, παραπάνω διάλογοι άλλες φορές, αλλά δεν σε κάνει να την κλείσεις. Το αναπάντεχο plot twist την ανεβάζει και εάν δεν είχε τόσο μούφα τέλος θα έπαιρνε παραπάνω.

4/10

Μόλις την είδα και θέλω να σχολιάσω ένα σημείο που παραλίγο να με κάνει να το κλείσω.

Spoiler

Δουλεύεις στο τηλεφωνικό κέντρο επειγόντων περιστατικών, είσαι εκπαιδευμένος σε καταστάσεις ομηρίας, σε καλεί μια γυναίκα κλαίγοντας και παριστάνει ότι δεν έχει καλέσει το 911. Από που κι ως που είσαι έτοιμος να τερματίσεις την κλήση λόγω -δεν ξέρω- φάρσας(?)!!!

Πραγματικά είμαι ο μόνος που βλέπει μια τεράστια τρύπα στο σενάριο σ' αυτό το σημείο;; Μπήκα στο IMDB έτοιμος να διαβάσω το ίδιο και δεν το ανέφερε κανένας και απορώ. Κατά τ' άλλα συμφωνώ σε όλα και στην βαθμολογία.

Επεξ/σία από p4n0s86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/9/2021 στις 9:28 ΜΜ, john_dr είπε

 

https://dyn1.heritagestatic.com/lf?set=path%5B2%2F0%2F4%2F0%2F4%2F20404461%5D%2Csizedata%5B850x600%5D&call=url%5Bfile%3Aproduct.chain%5D

 

Δεν είναι Greyhound προφανώς, αλλά ούτε και άσχημο. Είναι αρκετά μεγάλο, έχει κομμάτια στην στεριά που είναι αργά, αλλά βλέπεται σχετικά άνετα. Έχει και το ενδιαφέρον του επειδή γυρίστηκε την εποχή του πολέμου, οπότε απεικονίζεται η εποχή και οι άνθρωποι πιο ρεαλιστικά (αν εξαιρέσουμε την αναγκαία ωραιοποίηση κάποιων καταστάσεων στα πλαίσια μιας φυσιολογικής προπαγάνδας).

6.5/10

Kαλα, το Greyhound δεν ειναι και καποιο αριστουργηματικο μετρο συγκρισης. Ουτε ο Χανκς μπορει να συγκριθει με τον Χαμφρεϋ Μπογκαρτ. Χωρις να το εχω δει υποψιαζομαι οτι θα εχει λιγοτερη προπαγανδα απ το Greyhound🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, rus είπε

Kαλα, το Greyhound δεν ειναι και καποιο αριστουργηματικο μετρο συγκρισης. Ουτε ο Χανκς μπορει να συγκριθει με τον Χαμφρεϋ Μπογκαρτ. Χωρις να το εχω δει υποψιαζομαι οτι θα εχει λιγοτερη προπαγανδα απ το Greyhound🙂

Οπτικά εννοούσα ότι δεν είναι Greyhound. Αν και για την εποχή έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά. Και ας φαίνονται κάποια σύρματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, p4n0s86 είπε

Μόλις την είδα και θέλω να σχολιάσω ένα σημείο που παραλίγο να με κάνει να το κλείσω.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Δουλεύεις στο τηλεφωνικό κέντρο επειγόντων περιστατικών, είσαι εκπαιδευμένος σε καταστάσεις ομηρίας, σε καλεί μια γυναίκα κλαίγοντας και παριστάνει ότι δεν έχει καλέσει το 911. Από που κι ως που είσαι έτοιμος να τερματίσεις την κλήση λόγω -δεν ξέρω- φάρσας(?)!!!

Πραγματικά είμαι ο μόνος που βλέπει μια τεράστια τρύπα στο σενάριο σ' αυτό το σημείο;; Μπήκα στο IMDB έτοιμος να διαβάσω το ίδιο και δεν το ανέφερε κανένας και απορώ. Κατά τ' άλλα συμφωνώ σε όλα και στην βαθμολογία.

Απλώς δεν συμφωνώ...νομίζω ότι το guilty είναι μια τίμια ταινία...και μόνο το concept οτι όλη η υπόθεση είναι σε 1 δωμάτιο με 1 τηλέφωνο και μυστικά νομίζω ότι είναι μια ταινία που θα την δεις ευχάριστα...βαθμολογία περίπου 7/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλε στο Netflix το Fight Club, την οποία ταινία έχω δει σίγουρα 30 φορές, αλλά είχα πολλά χρόνια να τη δω.

ο David Fincher απλά στα καλύτερά του και η ταινία.. με έκανε να τη σκέφτομαι και την επόμενη ημέρα!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, john_dr είπε

Οπτικά εννοούσα ότι δεν είναι Greyhound. Αν και για την εποχή έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά. Και ας φαίνονται κάποια σύρματα. 

Tι συρματα? Η εποχη δεν εχει σχεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, rus είπε

Tι συρματα? Η εποχη δεν εχει σχεση.

"Η εποχή δεν έχει σχέση". Ε αφού δεν καταλαβαίνεις τι σου γράφω, γιατί γίνεσαι απόλυτος;

Ξανά λέω. Οπτικά το Greyhound είναι καλύτερο, ξανά ΟΠΤΙΚΑ, με πιο εντυπωσιακές σκηνές, επειδή απλούστατα το επιτρέπουν τα τεχνικά μέσα που έχουμε σήμερα. Το Action in the North Atlantic έχει και αυτό καλές και ενδιαφέρουσες σκηνές, αλλά όχι με το νεύρο που γυρίζονται οι σημερινές. Για να απεικονίσουν τα υποβρύχια για παράδειγμα, χρησιμοποιούν μοντέλα. Και τα μοντέλα αυτά πρέπει να τα τραβάς κάτω από το νερό ή έστω αυτή τη λύση διάλεξαν. Και φαίνονται τα σύρματα με τα οποία τραβάνε τα μοντέλα των υποβρυχίων. ΟΚ;

Θεωρείς το Action in the North Atlantic καλύτερο και λόγω Μπόγκαρτ; ΟΚ. Οι δύο ταινίες είναι αρκετά διαφορετικές, εστιάζουν σε άλλα πράγματα, έχουν εντελώς διαφορετικό ρυθμό. Εγώ απλά ανέφερα την πλέον πρόσφατη ταινία η οποία ασχολείται με το ίδιο θέμα, την προστασία των εμπορικών πλοίων από τα Γερμανικά υποβρύχια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...