Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, andreas1gr είπε

Έχετε ακατάσχετη αϋπνία και δεν σας πιάνουν οι βαλεριάνες;;;;

Σας έχω την λύση….

Δείτε το Dune (2020)

Εγώ το βρήκα καλό, αλλά μένει στην μέση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Έχετε ακατάσχετη αϋπνία και δεν σας πιάνουν οι βαλεριάνες;;;;

Σας έχω την λύση….

Δείτε το Dune (2020)

988207161_.png.f6849f155d2a7e11e21a5950e3dfb655.png

Cinema ή σπίτι έγινε η θέαση ; 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, petasis είπε

Κινηματογράφο δεν πηγαίνω, λόγω κακής ποιότητας προβολής και ήχου.

Κατανοητό…. απλά την συγκεκριμένη ταινία αν είναι να την δείτε σπίτι σας καλύτερα μη την δείτε καθόλου. 🙂

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Rons-Gone-Wrong-53.jpg
https://www.imdb.com/title/tt7504818/?ref_=ttrel_rel_tt

Το είδαμε χθες με την μικρή (9 χρονών) και πραγματικά το ευχαριστήθηκα και γω (100 χρονών)!
Ταινία με κοινωνικά μηνύματα προς όλες τις ηλικίες και κατευθύνσεις.
Πάρτε τα παιδιά σας και δείτε το όλοι μαζί! Είναι πιο επίκαιρη από ποτέ μιας και μιλάει για την πραγματική φιλία σε έναν κόσμο που οι σχέσεις κατάντησαν μόνο διαδικτυακές!
8/10

Επεξ/σία από hasiotis_john
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Lotof είπε

Κατανοητό…. απλά την συγκεκριμένη ταινία αν είναι να την δείτε σπίτι σας καλύτερα μη την δείτε καθόλου. 🙂

Γιατί, τι είχε; Όμορφη οπτικά ήταν, η ιστορία έμοιαζε star  wars (που δεν είμαι φίλος), είχε ένα ενδιαφέρον, οι ηθοποιοί πιστικοί στους ρόλους, δεν βλέπω κάτι κακό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, petasis είπε

Γιατί, τι είχε; Όμορφη οπτικά ήταν, η ιστορία έμοιαζε star  wars (που δεν είμαι φίλος), είχε ένα ενδιαφέρον, οι ηθοποιοί πιστικοί στους ρόλους, δεν βλέπω κάτι κακό...

Ακριβως επειδη εχει oμορφη φωτογραφια και ειναι εντυπωσιακη οπτικα, με σκηνικα μεγαλης κλιμακας, μια τετοια ταινια αδικειται στη μικρη οθονη. Αυτο ισχυει για τη πλειοψηφια των ταινιων του Villeneuve.

Thelma & Louise (1991)

Μια σχετικα καλη roadtrip ταινια με σωστοτατες ερμηνειες και απο τις δυο πρωταγωνιστριες. Αλλα να πω την αληθεια κουρασε μετα απο λιγο καθως δεν υπηρχε ουσιωδης εξελιξη στην ιστορια ουτε στους χαρακτηρες μας. Το τελος ειδικα πολυ παραξενο και ασυμφορο με την υπολοιπη ταινια, δεν μου αρεσε καθολου. 6,5/10

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Dune

Ένας Εκλεκτός ανδρώνεται με φόντο αντίπαλες φατρίες που μάχονται για την κατάκτηση του μοναδικού πλανήτη όπου ενδημεί το πιο πολύτιμο συστατικό του σύμπαντος.

Αν το Hollywood συγκεντρωθεί και αποφασίσει να βγάλει κάτι σωστό, μπορεί. Παίρνεις τον πιο πετυχημένο mainstream σκηνοθέτη αυτή τη στιγμή, πολλά hot ονόματα να πρωταγωνιστούν, τον Hans Zimmer, γράφεις ένα σενάριο που δεν βασίζεται στην ατάκα ούτε στο ένδοξο (και οριστικά χαμένο) παρελθόν και βγάζεις ένα κινηματογραφικό έπος που, τουλάχιστον, δεν προσβάλει βάναυσα την νοημοσύνη κάποιου πάνω από 12 χρονών. Η ταινία δεν είναι ένα προϊόν που γυρίστηκε για να πουλήσει κουκλάκια, ούτε σχεδιάστηκε μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια, ώστε να υπολογίσουν πώς θα αρμέξουν την αγελάδα μέσω 352 σήκουελ για τα επόμενα 2317 χρόνια. Διηγείται μια ιστορία γεμάτη κλισέ, αλλά το κάνει μέσα από μια συγκλονιστική φωτογραφία, με την μουσική του Zimmer να δίνει και πάλι το δικό της στίγμα και μια δεμένη σκηνοθεσία που παίρνει από τον κάθε ηθοποιό ό,τι ακριβώς χρειάζεται.

Τι δεν μου άρεσε; Φυσικά η ιστορία. Πόσοι ακόμη εκλεκτοί πρέπει να δουν οράματα, να ταλαιπωρηθούν, να διασχίσουν ερήμους, να γίνουν αποδεκτοί από παρείσακτους και στο τέλος να θριαμβεύσουν;  Επίσης, έφτασα στον κινηματογράφο και εκεί μόνο έμαθα ότι πρόκειται για το πρώτο μέρος. Δεν κάθομαι να ξεψαχνίσω μία ταινία στο ίντερνετ πριν την δω, αλλά αυτήν την τρομερά σημαντική "λεπτομέρεια" δεν την πέτυχα πουθενά. Χμ...Το δεύτερο μέρος πήρε έγκριση για να υλοποιηθεί μόλις χθες.

Δεν το έχω ξαναπεί αυτό και μέχρι τώρα δεν το ασπαζόμουν, αλλά αυτή η ταινία βλέπεται μόνο στον κινηματογράφο. Την είδα και στον κινηματογράφο και στο σπίτι και δεν υπάρχει σύγκριση. Ο Villeneuve μετά το χλιαρό Blade Runner 2049 επιστρέφει στην κορυφή του mainstream κινηματογράφου, δίνοντας ένα παραμύθι που σέβεται-όσο αυτό είναι δυνατόν- τον μέσο θεατή.

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/10/2021 στις 3:27 ΠΜ, Arkin είπε

A Nightmare on Elm Street[1984]

MV5-BNz-Fj-Zm-M1-ODgt-MDBk-MS00-NWFl-LTg

https://www.imdb.com/title/tt0087800

Την συγκεκριμενη ταινια την ειχα δει πριν χρονια αλλα επειδη ποτε δεν ειδα τις υπολοιπες 7 ειπα να την ξανα δω μαζι με το υπολοιπο franchise.

Οι συνεχειες ηταν υποδεεστερες της αρχικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master[1988]

MPW-21289.jpg

https://www.imdb.com/title/tt0095742

Η τεταρτη ταινια του franchise μας δειχνει τους χαρακτηρες που επιβιωσαν απο την τριτη ταινια[με αλλαγμενη την ηθοποιο που κανει την Κριστεν. Μεχρι τη μεση κυλαει αρκετα αργα στο τελος ομως περνει τα πανω της και αντισταθμιζει το κακο πρωτο μισο. Εχει μια σκηνη που κοβονται οι αγκωνες μιας γυναικας και βγαζει χερια ποδια βγαινει το δερμα απο κεφαλι της και καταληγει σε εντομο. Απιστευτα creepy σκηνη οπως και το τελος. Εχουμε και νεα βασικη πρωταγωνιστρια πολυ αξιολογη την πανερμοφη Lisa Wilcox που περνει τη θεση της Κριστεν στο κυνηγητο του Freddy μαζι με τους φιλους της. Γενικα αδυναμες σκηνες αλλα και με κανα 2 που μενουν οπως αυτη που ανεφερα πιο πανω. 5.7/10

 

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child[1989]

MV5-BZm-Mz-Nzc1-ZTIt-MDJi-OS00-Y2-Ux-LWE

https://www.imdb.com/title/tt0097981

Συνεχιζουμε με το πεμπτο μερος με την Alice να μενει εγκυος και ο Freddy να ξεκιναει νεους εφιαλτες μεσω του εμβρυου. Ιδιαιτερο concept μου αρεσε ομως γιατι δειχνει και lore απο παλια με την μανα του Freddy η γεννηση του Freddy με το εμβρυο τερμα φρικιαστικη και η σκηνη με τη μηχανη απο τους καλυτερους θανατους που εχω δει μεχρι τωρα περα απο αυτη στην τριτη ταινια με τη μαριονετα και αυτη του Depp απο την πρωτη. Ιδιαιτερες οι ασπρομαυρες σκηνες στυλ κομικς ειναι μια κωμικη χρεια γενικα ο Englund το γυρναει σε creepy κωμικο στοιχειο το οποιο παραμενει το ιδιο τρομακτικο με τις πρωτες ταινιες. Συνολικα νομιζω καλυτερη απο την προηγουμενη μου αρεσε και το τελος αρκετα. Εχω περιεργεια να δω τι αλλο διαφορετικο θα σκεφτουν στις επομενες ταινιες γιατι γενικα μεχρι στιγμης σε καθε μια απο τις 5 εχουμε και διαφορετικο concept και μου αρεσει αυτο δεν ειναι το ιδιο pattern αλλα η αρχικη ιδεα με προσθηκες και διαφοροποιησεις που κανει το franchise να στεκεται πολυ καλα μεχρι στιγμης. 6.4/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Breakfast Club[1985]

81r-Jk6-I49t-L-AC-SL1500.jpg

https://www.imdb.com/title/tt0088847

Ξεκιναει σαν κλασικη εφηβικη σειρα και εξελισσεται σε κατι πολυ ψαγμενο με αρκετη ψυχαναλυση στη ζωη των παιδιων χωρις να ξεφευγει απο τις αταξιες(ανωριμοτητα) της ηλικιας. Παρα πολυ καλη και μια απο τις παλιες κλασικες ταινιες που διαχρονικα δεν προκειται να χασουν την αξια τους. 8.5/10

 

Transcendence[2014]

xl-2209764-a0782233.jpg

https://www.imdb.com/title/tt2209764

Ενω το coscept προϊδεάζει για κάτι παρα πολυ καλο και ψαγμενο εξελισσεται σε μια μεγαλη φολα απιστευτης 2ωρης βαρεμαρας με μεγαλα plot holes και ολα τα κλισε του χολυγουντ μεχρι το τελος. Παρολο τους πολυ αξιολογους ηθοποιους η ταινια πεφτει θυμα του ιδιου σεναριου. Σαν ιδεα ειχε τα φοντα για κατι μεγαλο αλλα δεν ξεπερασε τη μετριοτητα σε κανενα σημειο. 5/10

 

Sex Tape[2014]

61k5smuv-Qf-L-AC-SY679.jpg

https://www.imdb.com/title/tt1956620

Την ειδα μονο για την Cameron που την εχω τρελη αδυναμια και εχει κορμι θανατηφορο παρολο την ηλικια της. Η ταινια κραταει 90 λεπτα την ειδα σε 40 λεπτα με FF. Ανιαρη χωρις ιχνος χιουμορ. Μεινετε μακρια. 1/10

 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

GUILTY

ενας αστυνομικος που δεχεται κλησεις στα γραφεια για 911 CALLS μονο ,και εχει τους δικους του δαιμονες,δεχεται μια κληση απο μια τρομαγμενη γυναικα που ζητα εσπευμενα βοηθεια ,μιας και εχει πεσει θυμα απαγωγης
Το εργο  ειναι ριμεικ ενος δανεζικου εργου με το ιδιο τιτλο...Tο χα δει στο σινεμα θυμαμαι και με ειχε αρεσει αρκετα,αν και σε καπια σημεια ηταν καπως αργο..Αυτο το ριμεικ με αρεσε λιγο πιο πολυ μπορω να πω .ο τζεηκ γκIλeχααλ,δινει μια πραματικα εξαιρετη ερμηνεια,και γενικα το ολο στορυ σε εχει στην τσιτα .μεχρι το φιναλε.

Ωστοσο δε θα λεγα πως ειναι μια ταινια που θα ενθουσιασει μεγαλο μερος των φιλων θριλερ.Χωρις να δωσω σποιλερ για καπιον που δεν ετυχε ποτε να το δει...αν περιμενετε σκηνες τυπου,ο καλος αμερικανος αστ μπουκαρει μεσα και σωζει την ημερα....... φοργκετ ιτ χεχε
το εργο παιζει πιο πολυ με το ψυχολογικο τρομο που ζουν οι χαρακτηρες,και πως μπορουν να το αντιμετωπισουν.

Eιπαρχει μια εντονη τροπη προς τα μισα,που σε σοκαρει,χωρις να παρουσιαζεται με το κλασσικο χολυγουντιανο στυλ.
Δε λειπει φυσικα το τουιστ,και επισης το φιναλε γινεται και λιγο ως πολυ συγκηνιτικο
Μια διαφορετικη νοτα απο οσα εχουμε δει σοου φαρ απ το χολυγουντ ,αν σκεφτεις πως δεν ηταν ιδεα του χολυγουντ .το σεναριο  ,και μια απ τις λιγες δυστηχως καλες ταινιες του Νετφλιξ
οι υπολοιποι που περιμενετε να δειτε csi   προσπεραστε την

Επεξ/σία από star12
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Arkin είπε

Breakfast Club[1985]

81r-Jk6-I49t-L-AC-SL1500.jpg

https://www.imdb.com/title/tt0088847

Ξεκιναει σαν κλασικη εφηβικη σειρα και εξελισσεται σε κατι πολυ ψαγμενο με αρκετη ψυχαναλυση στη ζωη των παιδιων χωρις να ξεφευγει απο τις αταξιες(ανωριμοτητα) της ηλικιας. Παρα πολυ καλη και μια απο τις παλιες κλασικες ταινιες που διαχρονικα δεν προκειται να χασουν την αξια τους. 8.5/10

Η φωτο μου θυμισε μια αλλη  που λεγαμε τις προαλλες, και δες τι βρηκα στο ιντερνετ :lol: λινκ

image.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...