Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Hacking [PS4]


modguru
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  • Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, stavaister είπε

 

Ρυθμίσεις/ Σύστημα/ Αυτόματες λήψεις/Αρχεία ενημέρωσης λογισμικού/ ξετικάρεις    το κουτάκι και είσαι   ΟΚ.   

Το έκανα αυτό που είπες. Το "Αρχεία ενημέρωσης εφαρμογής" χρειάζεται να απενεργοποιήσω ή δεν είναι απαραίτητο ?

 

Και το USB που απαιτείται για jailbreak (όταν θα βγει για 9.03), τί μέγεθος χρειάζεται να είναι και τί format (fat32, exfat κλπ...) ?

Επεξ/σία από John-n78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, John-n78 είπε

Το έκανα αυτό που είπες. Το "Αρχεία ενημέρωσης εφαρμογής" χρειάζεται να απενεργοποιήσω ή δεν είναι απαραίτητο ?

Οχι δεν είναι απαραίτητο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, John-n78 είπε

Ωραία. Για τα υπόλοιπα που ρωτάω παραπάνω, μήπως γνωρίζουμε κάτι επιπλέον ?

Προς το παρόν μιας και είσαι σε 9.03 δεν σε ενδιαφέρει τίποτε από τα παραπάνω .

Αφού είσαι σε 9.03. αναγκαστικά περιμένεις, αρκεί να μη κάνεις πάλι αναβάθμισή .

Τα save τα κρατάει κανονικά σε jailbreak. 

Το online το ξεχνάς. Multiplayer οχι δε μπορείς να παίξεις. Μονο single. Ότι είναι offline δηλ..

Μην κάνεις  καμία αναβάθμιση και περίμενε   .

Τα χειριστήρια θα παίζουν κανονικά και τα δύο .    

Επεξ/σία από stavaister
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, stavaister είπε

Προς το παρόν μιας και είσαι σε 9.03 δεν σε ενδιαφέρει τίποτε από τα παραπάνω .

Αφού είσαι σε 9.03. αναγκαστικά περιμένεις, αρκεί να μη κάνεις πάλι αναβάθμισή .

Τα save τα κρατάει κανονικά σε jailbreak. 

Το online το ξεχνάς. Multiplayer οχι δε μπορείς να παίξεις. Μονο single. Ότι είναι offline δηλ..

Μην κάνεις  καμία αναβάθμιση και περίμενε   .

Τα χειριστήρια θα παίζουν κανονικά και τα δύο .    

1) Λογικά αφού γίνει Jailbreak (όταν γίνει) μετά ξεχνάμε updates. Τί χάνουμε από εκεί και ύστερα λόγω μη update ? Υποτίθεται ότι κάποια παιχνίδια χρειάζονται μεταγενέστερο firmware αλλά μέσω το backport το πρόβλημα λύνεται. Υπάρχει κάτι άλλο που στην ουσία θα χάσω λόγω του μη update ? 

 

2) Το backport είναι ένα αρχείο το οποίο το βάζεις ώστε να παίζει όλα τα παιχνίδια μίας μεταγενέστερης έκδοσης ή θα πρέπει από εδώ και πέρα να βρίσκουμε backport για να το ΚΑΘΕ παιχνίδι ξεχωριστά ?

 

3) Γράφεις ότι το multiplayer το ξεχνώ, μόνο single αλλά θα παίζουν κανονικά δύο χειριστήρια. Παιχνίδια όπως Tekken, Pro Evolution κλπ όπου μπορούν να παίξουν multiplayer (και τα δύο χειριστήρια) τοπικά (offline), θα γίνεται ?

 

4) Όροι όπως Kernel Panic, Memory Errors τί είναι ? Διότι τα ακούω που το παθαίνουν όσοι έχουν κάνει jailbreak.

 

5) Πάντα μία μέθοδο jailbreak βγαίνει για την κάθε έκδοση όπου ακολουθούμε αυτή ή υπάρχει παραπάνω από μία ? Διότι κάπου διάβασα για Goldhean, αλλού για Mira, άλλη μία μέθοδο μέσω python όπου αντί για USB γίνεται online (pOOBs4). Είναι όλες ίδιες μεταξύ τους ή κάθε μία έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της ?

 

6) Έχω διαβάσει ότι μπορεί η διαδικασία jailbreak μπορεί να μην πετύχει με την μία και να χρειάζεται επανάληψη (πέρα ότι πρέπει να γίνεται κάθε φορά που κλείνουμε το PS4). Μπορεί κατά την διαδικασία να πάει κάτι πολύ λάθος και το PS4 να μην κάνει ούτε boot ?

 

7) Απ' όσο καταλαβαίνω θα πρέπει να έχουμε ένα μόνιμο USB στο PS4 για κάθε φορά που κλείνουμε το PS4. Το USB αυτό τί μέγεθος πρέπει να είναι και σε τι format (fat32, exfat κ.α.)

 

😎 Τέλος απ' όσο βλέπω το 9.03 βρήκε 1/12, ανα πόσο καιρό βγάζουν περίπου exploit ? Ώστε να ξέρω ότι π.χ. το πολύ σε ένα μήνα θα μπορώ να το έχω κάνει jailbreak ώστε να αρχίσω να κατεβάζω παιχνίδια.

 

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά τώρα πήρα PS4 και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με jailbreaking και θέλω πριν το κάνω να είμαι σίγουρος ότι κάνω το καλύτερο. Όποιος γνωρίζει την οποία ερώτηση ας δώσει μία απάντηση. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου, καλό θα ήταν να διαβάσεις όλο το topic από την αρχή και θα σου λυθούν οι περισσότερες απορίες. Αν ωστοσο έχεις ακομα απορίες, τότε μπορεις να επανέλθεις, αλλά για να μπεις στο κλίμα πρέπει να ξεκινήσεις από την αρχή, δεν είναι κάτι δύσκολο αλλά θέλει κάποια εξοικειωση.

Εάν είσαι σε 9.03 μην αγχώνεσαι έχεις όλο το χρόνο να ψάξεις, αφού μπορεί να κάνει και 1 χρόνο ή και παραπάνω για να σπάσει μετά την 9.

Επεξ/σία από vamvakoulas
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, vamvakoulas είπε

Φίλε μου, καλό θα ήταν να διαβάσεις όλο το topic από την αρχή και θα σου λυθούν οι περισσότερες απορίες. Αν ωστοσο έχεις ακομα απορίες, τότε μπορεις να επανέλθεις, αλλά για να μπεις στο κλίμα πρέπει να ξεκινήσεις από την αρχή, δεν είναι κάτι δύσκολο αλλά θέλει κάποια εξοικειωση.

Εάν είσαι σε 9.03 μην αγχώνεσαι έχεις όλο το χρόνο να ψάξεις, αφού μπορεί να κάνει και 1 χρόνο ή και παραπάνω για να σπάσει μετά την 9.

Όλο το topic έχει 49 σελίδες μέχρι στιγμής με 15 σχόλια στην κάθε σελίδα τότε όλα τα σχόλια είναι γύρω στα 750. Όπως καταλαβαίνεις θα πρέπει να κάτσω αρκετές ώρες για να τα διαβάσω όλα και εάν θα με καλύψει όλες τις απορίες. Για κάποιον που γνωρίζει, δεν είναι πάνω απο δεκάλεπτο τέταρτο στο να μου απαντήσει σε αυτές τις 8 ερωτήσεις που γράφω ακριβώς παραπάνω ή σε όσες γνωρίζει απο αυτές. Το ότι μπορεί να θέλει και ένα χρόνο ή περισσότερο για να βγάλουν για 9.03 δεν το περίμενα τόσο πολύ καθώς πίστευα ότι όταν βγαίνει μία έκδοση κάνουν ένα μήνα με δίμηνο το πολύ να το σπάσουν. Αν και παρακάτω υπάρχει βίντεο για 9.03 όπου δεν ξέρω κατα πόσο είναι fake ή όχι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, John-n78 είπε

Όλο το topic έχει 49 σελίδες μέχρι στιγμής με 15 σχόλια στην κάθε σελίδα τότε όλα τα σχόλια είναι γύρω στα 750. Όπως καταλαβαίνεις θα πρέπει να κάτσω αρκετές ώρες για να τα διαβάσω όλα και εάν θα με καλύψει όλες τις απορίες. Για κάποιον που γνωρίζει, δεν είναι πάνω απο δεκάλεπτο τέταρτο στο να μου απαντήσει σε αυτές τις 8 ερωτήσεις που γράφω ακριβώς παραπάνω ή σε όσες γνωρίζει απο αυτές. Το ότι μπορεί να θέλει και ένα χρόνο ή περισσότερο για να βγάλουν για 9.03 δεν το περίμενα τόσο πολύ καθώς πίστευα ότι όταν βγαίνει μία έκδοση κάνουν ένα μήνα με δίμηνο το πολύ να το σπάσουν. Αν και παρακάτω υπάρχει βίντεο για 9.03 όπου δεν ξέρω κατα πόσο είναι fake ή όχι.

 

FAKE είναι μην ασχολείσαι.

Η κάθε κουτση Μαρία βγάζει βίντεο για clickbaits...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mikele13- είπε

FAKE είναι μην ασχολείσαι.

Η κάθε κουτση Μαρία βγάζει βίντεο για clickbaits...

Thanks, γνωρίζεις τίποτα απο τις 8 ερωτήσεις παραπάνω όπου έχω κάνει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, John-n78 είπε

Thanks, γνωρίζεις τίποτα απο τις 8 ερωτήσεις παραπάνω όπου έχω κάνει ?

Μείνε όπως είσαι στην 9.03 και μην κάνεις αναβάθμιση.

Όταν βγει κάτι για την έκδοση που έχεις τώρα, μπορεί να αλλάξουν πολλά πράγματα.

Δεν υπάρχει λόγος να στα απαντήσω αφού δεν έχεις jailbreak ακόμα για να τα καταλάβεις στην πράξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mikele13- είπε

Μείνε όπως είσαι στην 9.03 και μην κάνεις αναβάθμιση.

Όταν βγει κάτι για την έκδοση που έχεις τώρα, μπορεί να αλλάξουν πολλά πράγματα.

Δεν υπάρχει λόγος να στα απαντήσω αφού δεν έχεις jailbreak ακόμα για να τα καταλάβεις στην πράξη.

 

Όταν θα βγει όμως για 9.03 θα σκέφτομαι τί είναι τα Memory Errors, Kernel Panics, εάν θα μπορώ να παίζω διπλό offline κλπ... και θα ψάχνω εκείνη την στιγμή εάν θα πρέπει να προχωρήσω σε jailbreak ή όχι. Ενώ εάν γνωρίζω από τώρα, δεν θα χάσω περαιτέρω χρόνο στο τι ισχύει και τι όχι για να προχωρήσω στην διαδικασία εάν τελικά αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, John-n78 είπε

1) Λογικά αφού γίνει Jailbreak (όταν γίνει) μετά ξεχνάμε updates. Τί χάνουμε από εκεί και ύστερα λόγω μη update ? Υποτίθεται ότι κάποια παιχνίδια χρειάζονται μεταγενέστερο firmware αλλά μέσω το backport το πρόβλημα λύνεται. Υπάρχει κάτι άλλο που στην ουσία θα χάσω λόγω του μη update ? 

 

2) Το backport είναι ένα αρχείο το οποίο το βάζεις ώστε να παίζει όλα τα παιχνίδια μίας μεταγενέστερης έκδοσης ή θα πρέπει από εδώ και πέρα να βρίσκουμε backport για να το ΚΑΘΕ παιχνίδι ξεχωριστά ?

 

3) Γράφεις ότι το multiplayer το ξεχνώ, μόνο single αλλά θα παίζουν κανονικά δύο χειριστήρια. Παιχνίδια όπως Tekken, Pro Evolution κλπ όπου μπορούν να παίξουν multiplayer (και τα δύο χειριστήρια) τοπικά (offline), θα γίνεται ?

 

4) Όροι όπως Kernel Panic, Memory Errors τί είναι ? Διότι τα ακούω που το παθαίνουν όσοι έχουν κάνει jailbreak.

 

5) Πάντα μία μέθοδο jailbreak βγαίνει για την κάθε έκδοση όπου ακολουθούμε αυτή ή υπάρχει παραπάνω από μία ? Διότι κάπου διάβασα για Goldhean, αλλού για Mira, άλλη μία μέθοδο μέσω python όπου αντί για USB γίνεται online (pOOBs4). Είναι όλες ίδιες μεταξύ τους ή κάθε μία έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της ?

 

6) Έχω διαβάσει ότι μπορεί η διαδικασία jailbreak μπορεί να μην πετύχει με την μία και να χρειάζεται επανάληψη (πέρα ότι πρέπει να γίνεται κάθε φορά που κλείνουμε το PS4). Μπορεί κατά την διαδικασία να πάει κάτι πολύ λάθος και το PS4 να μην κάνει ούτε boot ?

 

7) Απ' όσο καταλαβαίνω θα πρέπει να έχουμε ένα μόνιμο USB στο PS4 για κάθε φορά που κλείνουμε το PS4. Το USB αυτό τί μέγεθος πρέπει να είναι και σε τι format (fat32, exfat κ.α.)

 

😎 Τέλος απ' όσο βλέπω το 9.03 βρήκε 1/12, ανα πόσο καιρό βγάζουν περίπου exploit ? Ώστε να ξέρω ότι π.χ. το πολύ σε ένα μήνα θα μπορώ να το έχω κάνει jailbreak ώστε να αρχίσω να κατεβάζω παιχνίδια.

 

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά τώρα πήρα PS4 και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με jailbreaking και θέλω πριν το κάνω να είμαι σίγουρος ότι κάνω το καλύτερο. Όποιος γνωρίζει την οποία ερώτηση ας δώσει μία απάντηση. Ευχαριστώ.

1.Οχι
2.Μόνο για games που θέλουν 9,03+
3.Κανονικά
4.Δεν ξέρω δεν απαντώ.
5.Μπορείς να δεις ποιο πισω η μια αναζήτηση για πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα
6.Οχι αλλά όπου και να διαβάζεις δεν φέρουν/με κάποια ευθύνη
7.fat32 16gb+
8.Aγνωστο.

Οπως σου είπαν και παραπάνω κάνε μια αναζήτηση στις πίσω σελίδες δεν είναι πολλές η κάποιο απο τα video που έχουν ανεβάζει θα σου λυθούν όλες οι απορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, dreaming123 είπε

1.Οχι
2.Μόνο για games που θέλουν 9,03+
3.Κανονικά
4.Δεν ξέρω δεν απαντώ.
5.Μπορείς να δεις ποιο πισω η μια αναζήτηση για πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα
6.Οχι αλλά όπου και να διαβάζεις δεν φέρουν/με κάποια ευθύνη
7.fat32 16gb+
8.Aγνωστο.

Οπως σου είπαν και παραπάνω κάνε μια αναζήτηση στις πίσω σελίδες δεν είναι πολλές η κάποιο απο τα video που έχουν ανεβάζει θα σου λυθούν όλες οι απορίες.

Φίλε 1000 thanks. Μου έλυσες σχεδόν όλες τις απορίες. Μόνο οι μέθοδοι jailbreaking θα πρέπει να δω σε τι διαφέρουν μεταξύ τους μαζί με τα memory errors, kernel panics που μπορεί να προκύψουν μετά από jailbreak και σχεδόν κάθε πότε βγαίνει jailbreak για την κάθε έκδοση διότι κάποιος πιο πάνω μου απάντησε ότι μπορεί να κάνει και πάνω από ένα χρόνο. Μία τέτοια απάντηση ζήταγα γι'αυτό έβαλα και αριθμημένες τις ερωτήσεις μου και πιστεύω ότι δεν σε έβαλα σε κόπο πάνω από 5-10 λεπτά. Ευχαριστώ ξανά. Καλές γιορτές. Τώρα αναμένω jailbreak για 9.03 ή εάν γίνεται υποβάθμιση σε 9.00 κάτι το οποίο νομίζω ότι δεν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει τροπος να κανεις downgrade σε 9.00.Το ποτε θα σπασει η 9.03 κανεις δεν ξερει.Μπορει σε ενα μηνα, σε ενα χρονο η και ποτε.Το πρωτο χακ που βγηκε στο ps4 ηταν το 2018 αν θυμαμαι.Η 7.55 που εσπασε ηταν μεσα σε αυτη την χρονια και πριν λιγες μερες εσπασε και η 9.00.Βλεπεις δεν υπαρχει χρονικος οριζοντας να ξερεις ποσο θα περιμενεις.Οποτε αν σε ενδιαφερει ενα μελλοντικο χακ της κονσολας, δεν αναβαθμιζεις πανω σε 9.03 με οτι συνεπαγεται αυτο,και περιμενεις για καποιο νεο χακ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η γκαντεμιά είναι ότι πριν μία εβδομάδα που το πήρα είχε την 9.00 και στις ρυθμίσεις χωρίς να ξέρω τι ισχύει με το jailbreaking, έβαλα αυτόματη αναβάθμιση λογισμικού και τώρα που καταλαβαίνω τι παίζει, βλέπω ότι έχει την 9.03 και ότι θα πρέπει να περιμένω το επόμενο jailbreak. Δεν παίζει καθόλου να επιχειρήσω αυτό που έχουν βγάλει για την 9.00 μιας και είναι το πιο πρόσφατο και να τύχει να δουλέψει για 9.03 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...