Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/1/2023 στις 7:56 ΠΜ, Locke_John είπε

ok, ευχαριστώ για την απάντηση.

Κάτι άλλο: τελευταία αιμοδοσία έκανα 30 Δεκεμβρίου 2022 (για ένα παιδάκι ασθενή) και μια γνωστή μου την επόμενη εβδομάδα θα κάνει επέμβαση και θα χρειαστεί αίμα. Υπάρχει περίπτωση να "δικαιούμαι" να της προσφέρω 1 φιάλη αίματος, από τις προηγούμενες αιμοδοσίες που έχω κάνει;

Επίσης, γνωστοί μου αν βρω, από πότε μπορούν ν πηγαίνουν για προσφορά αίματος, από λίγες ημέρες πριν την επέμβαση έως λίγες ημέρες μετά;

Αν έχεις απόθεμα απο προηγούμενες αιμοδοσίες, ναι μπορείς να δώσεις. 

27 λεπτά πριν, janus5555 είπε

Ξέρει κανείς αν το κρατικό Νίκαιας Αγ. Παντελεήμονας έχει τμήμα αιμοδοσίας; μπορώ να δώσω εκεί;

στο σάιτ αναφέρουν ότι η αιμοδοσία έχει μεταφερθεί στο δημοτικό γήπεδο Αιγάλεο και θέλει και ραντεβού αλλά εκεί μ είπαν ότι δεν έχουν γιατρό...

Στο δημοτικό γήπεδο δίνω κ εγώ. Εξαιρετικό ειναι κ έχει κ γιατρό. Το έχω αναφέρει πιο πάνω ότι ειναι η καλύτερη επιλογή που μπορεί να κάνει κάποιος.

Το ραντεβου ειναι τυπικό, συνήθως υπάρχουν κενά εντός της ίδιας ημέρας.

Η αίθουσα εντάσσεται στο Εθνικό Κέντρο Αιμοδοσίας και εξοπλίστηκε με χορηγία του Κοινωφελούς Ιδρύματος «Ιωάννη Σ. Λάτση» το 2019. Μην έχετε στο μυαλό σας κάτι τελειωμένο δηλαδή επειδή είναι δίπλα σε γήπεδο. 

image.png.fdaca437b28b79c2f609d75cbea77c2f.png

 

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Αν έχεις απόθεμα απο προηγούμενες αιμοδοσίες, ναι μπορείς να δώσεις. 

Στο δημοτικό γήπεδο δίνω κ εγώ. Εξαιρετικό ειναι κ έχει κ γιατρό. Το έχω αναφέρει πιο πάνω ότι ειναι η καλύτερη επιλογή που μπορεί να κάνει κάποιος.

Το ραντεβου ειναι τυπικό, συνήθως υπάρχουν κενά εντός της ίδιας ημέρας.

Η αίθουσα εντάσσεται στο Εθνικό Κέντρο Αιμοδοσίας και εξοπλίστηκε με χορηγία του Κοινωφελούς Ιδρύματος «Ιωάννη Σ. Λάτση» το 2019. Μην έχετε στο μυαλό σας κάτι τελειωμένο δηλαδή επειδή είναι δίπλα σε γήπεδο. 

image.png.fdaca437b28b79c2f609d75cbea77c2f.png

 

σ ευχαριστώ αλλά πήρα και ρώτησα και τώρα δεν λειτουργούν, αυτό το μήαν έστω, επειδή δεν έχουν γιατρό. Να θες να δώσεις και να μη το παίρνουν!

Που μπορώ να δώσω αν όχι στο Κρατικό Νίκαιας κάπου κοντά, help.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, janus5555 είπε

δεν λειτουργούν, αυτό το μήαν έστω, επειδή δεν έχουν γιατρό

Καλή κουλαμάρα κι αυτή. Μάλλον έχουν βγει μπόλικοι εκτός λόγω έξαρσης αναπνευστικών και τους έχουν τραβήξει στη βάση τους.

30 λεπτά πριν, janus5555 είπε

Που μπορώ να δώσω αν όχι στο Κρατικό Νίκαιας κάπου κοντά, help.

Ε, πας προς Πειραιά, Τζάννειο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτελους πηγα σημερα να δωσω για πρωτη φορα, δεν καταλαβα τιποτα οσο γινοταν η δουλεια. Ολα καλα στο Αχεπα Θεσσαλονικης, ευχαριστη ατμοσφαιρα, χυμος πορτοκαλι και αλμυρα μπισκοτακια. Μπορεις να βγαλεις και τη μασκα την ωρα που δινεις αιμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/2/2023 στις 11:10 ΠΜ, yazidis είπε

Μιας και ρωτάμε, Θεσσαλονίκη που πιστεύετε είναι ο πιο καλός χώρος να πας να δώσεις, έχοντας υπόψιν και συμπεριφορές κτλ;

Για Θεσσαλονίκη η καλύτερη αντιμετώπιση και το πιο καλό περιβάλλον είναι στο ΑΧΕΠΑ και αργότερα αν βρεις ευκαιρία μέσω του δήμου που ανήκεις, κάποιες φορές τον χρόνο κάνουν αιμοδοσία όλοι οι δήμοι όποτε αν θες ένα πιο χαλαρό και οικείο περιβάλλον μπορείς και στον δήμο σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται όλοι πρέπει και μόνο καλο κάνουμε. Εγώ μισάωρο το κλείνω πάντως ειδικά αν εχει κόσμο. 5 λεπτα συμπληρώνω τα χαρτια 10 περιμενω στην ουρά 5 στο γιατρό πίεση κτλ 5 δίνω και ακόμα 6 7 μέχρι να φύγω δεν αφήνουν. Αλλά συνήθως μόνο μεγάλοι έρχονται τα 20χρονα δίπλα στο μπουγατσαδικο μετά τη βραδινή κρεπαλη. Και η δικαιολογία εδώ ε ήπιαμε χθες δεν μπορούμε να δώσουμε. Άιντε ρε μαλακισμενα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν λίγους μήνες είπα να ξεπεράσω τον φόβο μου και να γίνω εθελοντής αιμοδότης…

Πήγα σε Νοσοκομείο της Επαρχίας και τους ενημέρωσα ότι πριν πολλά χρόνια είχα λιποθυμήσει σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο, όπου επειδή βρήκαν καλή φλέβα, έφερε ο γιατρός +30 φοιτητές νοσηλευτικής για να δούνε αιμοληψία για εξετάσεις… και ο ένας να λέει «εγώ γιατρέ δεν είδα γιατί ξυνόμουν, ο άλλος ξανά δείξτε γιατί μέχρι τώρα έβλεπα τον κ@λ@ της Ευτέρπης… και ο γιατρός να παίρνει αίμα… και να παίρνει αίμα… και να κρατά την σύριγγα με δυσκολία ή οποία κουνιόταν μέσα στην φλέβα…Ε κάπου εκεί έπεσε μαύρη κουρτίνα και λιποθύμησα…

Εγώ όφειλα να πω τον φόβο μου…

Με το που το άκουσαν με έδιωξαν και μάλιστα μου είπαν ότι δεν πρέπει να δώσω ποτέ αίμα…

Σήμερα βρέθηκα σε μεγάλο νοσοκομείο της Αθήνας και είπα να ξανά δοκιμάσω την τύχη μου...

Αυτή την φορά δεν ανέφερα οτιδήποτε από τα παραπάνω…

Ομολογουμένως είχα μικρότερο σφίξιμο στο στομάχι από ότι συνήθως (μια ώρα πριν πήγα στο κυλικείο και έφαγα ένα καλό και υγιεινό πρωινό με αρκετό νερό)…

Βέβαια ένα μελανό σημείο ήταν ότι πριν από την δική μου σειρά έδιναν αίμα κάποιοι μαθητές στρατιωτικών παραγωγικών σχολών, που είχαν ξανά δώσει και στο παρελθόν…

Και ο ένας από αυτούς ήταν στα πρόθυρα της λιποθυμίας κατά την διάρκεια της αιμοληψίας…

Αυτό δεν μου πολύ άρεσε γιατί αν αυτός που έχει ξανά δώσει κοντεύει σήμερα να λιποθυμήσει, σκέψου εγώ τι θα πάθω…

Ομόλογο ότι έδωσα μάχη να κάνω τον εαυτό μου να ξεχαστεί…

Έρχεται η σειρά μου… τσεκ για πίεση… αιμοσφαιρίνη (αν το λέω σωστά)…ιστορικό… πέρασμα των στοιχείων για πρώτη φορά στο σύστημα…

Για να μην τα πολύ λέω, για 3-4 λεπτά από όταν ξεκίνησε η αιμοληψία, νόμιζα ότι ακόμα δεν είχε ξεκινήσει, γιατί δεν είχα αισθανθεί καμία ζαλάδα, λιποθυμία…!

Φυσικά και οι νοσηλεύτριες μου έπιαναν κουβέντα για να ξεχαστώ και μου έδωσαν να μυρίζω μια γάζα ποτισμένη με κάποιοι είδους αλκοόλης που μπορώ να πω ότι βοήθησε αρκετά…

Τέλειωσαν όλα καλά… καμία ενόχληση… χυμό πορτοκάλι και τοστ σαν ανταμοιβή…

Τελικά τσάμπα φόβος!

Σε 3 μήνες θα ξανά βρεθούμε!

Επεξ/σία από andreas1gr
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Πριν λίγους μήνες είπα να ξεπεράσω τον φόβο μου και να γινώ εθελοντής αιμοδότης…

Πήγα σε Νοσοκομείο της Επαρχίας και αρνήθηκαν να μου πάρουν αίμα, γιατί τους ενημέρωσα (όπως όφειλα) ότι πριν πολλά χρόνια είχα λιποθυμήσει σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο, όπου επειδή βρήκαν καλή φλέβα, έφερε ο γιατρός +30 φοιτητές νοσηλευτικής για να δούνε αιμοληψία για εξετάσεις… και ο ένας να λέει «εγώ γιατρέ δεν είδα γιατί ξυνόμουν, ο άλλος ξανά δείξτε γιατί μέχρι τώρα έβλεπα τον κ@λ@ της Ευτέρπης… και ο γιατρός να παίρνει αίμα… και να παίρνει αίμα… και να κρατά την σύριγγα με δυσκολία ή οποία κουνιόταν μέσα στην φλέβα…Ε κάπου εκεί έπεσε μαύρη κουρτίνα και λιποθύμησα…

Εγώ όφειλα να πω τον φόβο μου…

Με το που το άκουσαν με έδιωξαν και μάλιστα μου είπαν ότι δεν πρέπει να δώσω ποτέ αίμα…

Σήμερα βρέθηκα σε μεγάλο νοσοκομείο της Αθήνας και είπα να ξεπεράσω τον φόβο μου…

Και ομολογουμένως είχα μικρότερο σφίξιμο στο στομάχι από ότι συνήθως (μια ώρα πριν πήγα στο κυλικείο και έφαγα ένα καλό και υγιεινό πρωινό με αρκετό νερό)…

Αυτή την φορά δεν ανέφερα οτιδήποτε από τα παραπάνω…

Βέβαια ένα μελανό σημείο ήταν ότι πριν από την δική μου σειρά έδιναν αίμα κάποιοι μαθητές στρατιωτικών παραγωγικών σχολών, που είχαν ξανά δώσει και στο παρελθόν…

Και ο ένας από αυτούς ήταν στα πρόθυρα της λιποθυμίας κατά την διάρκεια της αιμοληψίας…

Αυτό δεν μου πολύ άρεσε γιατί αν αυτός που έχει ξανά δώσει κοντεύει σήμερα να λιποθυμήσει, σκέψου εγώ τι θα πάθω…

Ομόλογο ότι έδωσα μάχη να κάνω τον εαυτό μου να ξεχαστεί…

Έρχεται η σειρά μου… τσεκ για πίεση… αιμοσφαιρίνη (αν το λέω σωστά)…ιστορικό… πέρασμα των στοιχείων για πρώτη φορά στο σύστημα…

Για να μην τα πολύ λέω, για 3-4 λεπτά από όταν ξεκίνησε η αιμοληψία, νόμιζα ότι ακόμα δεν είχε ξεκινήσει, γιατί δεν είχα αισθανθεί καμία ζαλάδα, λιποθυμία…!

Φυσικά και οι νοσηλεύτριες μου έπιαναν κουβέντα για να ξεχαστώ και μου έδωσαν να μυρίζω μια γάζα ποτισμένη με κάποιοι είδους αλκοόλης που μπορώ να πω ότι βοήθησε αρκετά…

Τέλειωσαν όλα καλά… καμία ενόχληση… χυμό πορτοκάλι και τοστ σαν ανταμοιβή…

Τελικά τσάμπα φόβος!

Σε 3 μήνες θα ξανά βρεθούμε!

Και για μένα η αιμοδοσία ήταν φοβία! Αρκετά χρόνια πριν διοργάνωσε το Πανεπιστήμιο μου και πήγα με φουλ αγχός... για να ξεπεράσω τον φόβο μου! Όταν τελείωσε η διαδικασία μου λέει ο γιατρός "η καλύτερη φλέβα σήμερα". Είχα δώσει αίμα σε μερικά λεπτά!

Ακόμα και στις επόμενες αιμοδοσίες είχα λίγο άγχος! Πλέον έχω δώσει αρκέτες φορές! Μεγάλη ικανοποίηση! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/2/2023 στις 10:53 ΠΜ, janus5555 είπε

σ ευχαριστώ αλλά πήρα και ρώτησα και τώρα δεν λειτουργούν, αυτό το μήαν έστω, επειδή δεν έχουν γιατρό. Να θες να δώσεις και να μη το παίρνουν!

Που μπορώ να δώσω αν όχι στο Κρατικό Νίκαιας κάπου κοντά, help.

τελικά όντως έδωσα στο Κρατικό, γίνεται κανονικά αιμοδοσία στο τμήμα εκεί.

Πρώτη φορά βλέπω τέτοιο πράμα, περίμεναν γύρω στα 15 άτομα να δώσουν, προφανώς για συγγενείς/ φίλους αλλά και πάλι, τέτοια προσέλευση.. Και λόγω κακής οργάνωσης, ενώ κάποιοι ήδη είχαν χρόνο αναμονής καμιά ώρα, ο (τέρμα χύμα) γιατρός που ήταν εκεί ενημέρωσε ότι προηγούνται πάντα οι εθελοντές αιμοδότες (δλδ εγώ που ήμουν  ο μόνος εθελοντής)- με χάιδεψε γλυκά στο κεφάλι σα σκύλο και αφού είπε ότι επιτελούμε κοινωνικό έργο- με πέρασε μέσα κατευθείαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, janus5555 είπε

τελικά όντως έδωσα στο Κρατικό, γίνεται κανονικά αιμοδοσία στο τμήμα εκεί.

Πρώτη φορά βλέπω τέτοιο πράμα, περίμεναν γύρω στα 15 άτομα να δώσουν, προφανώς για συγγενείς/ φίλους αλλά και πάλι, τέτοια προσέλευση.. Και λόγω κακής οργάνωσης, ενώ κάποιοι ήδη είχαν χρόνο αναμονής καμιά ώρα, ο (τέρμα χύμα) γιατρός που ήταν εκεί ενημέρωσε ότι προηγούνται πάντα οι εθελοντές αιμοδότες (δλδ εγώ που ήμουν  ο μόνος εθελοντής)- με χάιδεψε γλυκά στο κεφάλι σα σκύλο και αφού είπε ότι επιτελούμε κοινωνικό έργο- με πέρασε μέσα κατευθείαν.

Δεν είναι κακή οργάνωση, είναι το ελάχιστο που πρέπει να γίνεται για τους εθελοντές. Μια χαρά φασαρία έκανα κάποτε μέχρι να εμπεδωθεί από κάποιους "δύσκολους".

Όσο κι αν ακούγεται "κάπως", όποιος κινητοποιειται μόνο όταν φτάσει στο δικό του σπίτι η φωτιά, θα περιμένει αυτόν που το κάνει για το σύνολο και την ψυχή του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Δεν είναι κακή οργάνωση, είναι το ελάχιστο που πρέπει να γίνεται για τους εθελοντές. Μια χαρά φασαρία έκανα κάποτε μέχρι να εμπεδωθεί από κάποιους "δύσκολους".

Όσο κι αν ακούγεται "κάπως", όποιος κινητοποιειται μόνο όταν φτάσει στο δικό του σπίτι η φωτιά, θα περιμένει αυτόν που το κάνει για το σύνολο και την ψυχή του.

Δεν έχεις άδικο για το τελευταίο ωστόσο κακή οργάνωση είναι τη σειρά προτεραιότητας να την έχεις σε ένα κρυμμένο παλιόχαρτο στην πόρτα και να ενημερώνεις κάααποια στιγμή ενώ οι άλλοι περιμένουν ήδη μια μιάμιση ώρα. Τσπ μπήκα βγήκα, ούτε κι αν περίμενα με ένοιαζε, μπόνους ήταν όλο αυτό, το λέω για την ιστορία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...