Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 31/01/2023 at 07:56, Locke_John said:

ok, ευχαριστώ για την απάντηση.

Κάτι άλλο: τελευταία αιμοδοσία έκανα 30 Δεκεμβρίου 2022 (για ένα παιδάκι ασθενή) και μια γνωστή μου την επόμενη εβδομάδα θα κάνει επέμβαση και θα χρειαστεί αίμα. Υπάρχει περίπτωση να "δικαιούμαι" να της προσφέρω 1 φιάλη αίματος, από τις προηγούμενες αιμοδοσίες που έχω κάνει;

Επίσης, γνωστοί μου αν βρω, από πότε μπορούν ν πηγαίνουν για προσφορά αίματος, από λίγες ημέρες πριν την επέμβαση έως λίγες ημέρες μετά;

αυτη τη φιαλη που εδωσες για συγκεκριμενο ασθενη την εχεις χασει.πρεπει να δωσεις εθελοντικα για να μπει στην καβατζα σου και να την δωσεις αργοτερα.οποτε αυτην δεν μπορεις αφου την εδωσες για ασθενη απευυειας. κανονικα οι φιαλες πρεπει να πανε πριν την επεμβαση αλλα εχει τυχει να εχουν δωσει παραταση και για μετα την επεμβαση.τωρα πως υπαρχει εμπιστοσυνη δεν ξερω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, poulinos είπε

αυτη τη φιαλη που εδωσες για συγκεκριμενο ασθενη την εχεις χασει.πρεπει να δωσεις εθελοντικα για να μπει στην καβατζα σου και να την δωσεις αργοτερα.οποτε αυτην δεν μπορεις αφου την εδωσες για ασθενη απευυειας. κανονικα οι φιαλες πρεπει να πανε πριν την επεμβαση αλλα εχει τυχει να εχουν δωσει παραταση και για μετα την επεμβαση.τωρα πως υπαρχει εμπιστοσυνη δεν ξερω

ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση. 

προφανώς, έχω "χάσει" και την προτελευταία φιάλη, την οποία είχα δώσει εθελοντικά, σωστά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Locke_John said:

ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση. 

προφανώς, έχω "χάσει" και την προτελευταία φιάλη, την οποία είχα δώσει εθελοντικά, σωστά;

 

οποιαδηποτε φιαλη την δινεις για συγκεκριμενο ατομο την χανεις κατευθειαν. αν πας και πεις οτι την ταδε φιαλη την δινω για το poulino ή για το insomnia ή για το ΠΑΣΟΚ :P τοτε την χανεις.

Πρεπει να πας και να πεις οτι δινεις εθελοντικα  (οτι δηλαδη δεν δινεις για συγκεκριμενο ατομο) ωστε να περαστει ας το πουμε στο backup σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, poulinos είπε

Πρεπει να πας και να πεις οτι δινεις εθελοντικα  (οτι δηλαδη δεν δινεις για συγκεκριμενο ατομο) ωστε να περαστει ας το πουμε στο backup σου

Για το τυπικό και μόνο, αναγράφεται σαφώς στο έντυπο που κάθε φορά συμπληρώνεις, υπάρχει αντίστοιχοι πεδίο που είτε σημειώνεις για ποιόν προορίζεται είτε δηλώνεις "εθελοντικά".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά είναι λίγο περίεργο, η "τελευταία¨" αιτία αιμοδοσίας, να "σβήνει" όλες τις προηγούμενες.

Θέλω να πώ, ότι στις τελευταίες μου 5 αιμοδοσίες, οι 4 πρώτες ήταν εθελοντικά, ενώ η πιο πρόσφατη ήταν για ένα παιδάκι συγκεκριμένο.

Άρα, από τις 4 προηγούμενες της τελευταίας, δε "δικαιούμαι" να ζητήσω διάθεση μίας για το συγκεκριμένο πρόσωπο που τώρα που έχει ανάγκη,  καθώς εγώ είμαι στο μεσοδιάστημα 3μήνου μεταξύ των επιτρεπόμενων αιμοδοσιών μου, σωστά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Locke_John είπε

απλά είναι λίγο περίεργο, η "τελευταία¨" αιτία αιμοδοσίας, να "σβήνει" όλες τις προηγούμενες.

Θέλω να πώ, ότι στις τελευταίες μου 5 αιμοδοσίες, οι 4 πρώτες ήταν εθελοντικά, ενώ η πιο πρόσφατη ήταν για ένα παιδάκι συγκεκριμένο.

Άρα, από τις 4 προηγούμενες της τελευταίας, δε "δικαιούμαι" να ζητήσω διάθεση μίας για το συγκεκριμένο πρόσωπο που τώρα που έχει ανάγκη,  καθώς εγώ είμαι στο μεσοδιάστημα 3μήνου μεταξύ των επιτρεπόμενων αιμοδοσιών μου, σωστά ;

Όχι, δεν έχει την παραμικρή λογική αυτό που περιγράφεις, δεν θα έπρεπε να γίνεται κάτι τέτοιο.

Μπορεί απλά να μην υπάρχει πάλι καθόλου διαθεσιμότητα, δεν είναι περίεργο κατά περιόδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, Πέτρος said:

Για το τυπικό και μόνο, αναγράφεται σαφώς στο έντυπο που κάθε φορά συμπληρώνεις, υπάρχει αντίστοιχοι πεδίο που είτε σημειώνεις για ποιόν προορίζεται είτε δηλώνεις "εθελοντικά".

πολυ σωστα.αναγραφεται πανω στο εντυπο κανονικα κουτακι που λεει οτι θα δωσεις εθελοντικα.εχω βαρεθει να το συμπληρωνω και αυτο το κουτακι αλλα και ολο το εντυπο

37 minutes ago, Locke_John said:

απλά είναι λίγο περίεργο, η "τελευταία¨" αιτία αιμοδοσίας, να "σβήνει" όλες τις προηγούμενες.

Θέλω να πώ, ότι στις τελευταίες μου 5 αιμοδοσίες, οι 4 πρώτες ήταν εθελοντικά, ενώ η πιο πρόσφατη ήταν για ένα παιδάκι συγκεκριμένο.

Άρα, από τις 4 προηγούμενες της τελευταίας, δε "δικαιούμαι" να ζητήσω διάθεση μίας για το συγκεκριμένο πρόσωπο που τώρα που έχει ανάγκη,  καθώς εγώ είμαι στο μεσοδιάστημα 3μήνου μεταξύ των επιτρεπόμενων αιμοδοσιών μου, σωστά ;

οχι δεν σβηνει τις προηγουμενες. αν δωσεις 10 φορες εθελοντικα και αλλες 3 φορες μη εθελοντικα οι 10 φορες που εδωσες εθελοντικα σημαινουν ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ 10 φιαλες που μπορεις να δωσεις αλλου. θεωρητικα παντα γιατι αμα υπαρχει ελλειψη ή πεσεις σε κανα νοσοκομειο ή σε κανα συλλογο κουκουρουκου θα σου πουν οτι δεν εχεις τιποτα.

αρα θεωρητικα εσυ μπορεις να δωσεις μια απο αυτες που εχεις στο προσωπο που θες ασχετα με το ποτε εδωσες τελευταια φορα ή για ποιο λογο εδωσες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, poulinos είπε

πολυ σωστα.αναγραφεται πανω στο εντυπο κανονικα κουτακι που λεει οτι θα δωσεις εθελοντικα.εχω βαρεθει να το συμπληρωνω και αυτο το κουτακι αλλα και ολο το εντυπο

οχι δεν σβηνει τις προηγουμενες. αν δωσεις 10 φορες εθελοντικα και αλλες 3 φορες μη εθελοντικα οι 10 φορες που εδωσες εθελοντικα σημαινουν ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ 10 φιαλες που μπορεις να δωσεις αλλου. θεωρητικα παντα γιατι αμα υπαρχει ελλειψη ή πεσεις σε κανα νοσοκομειο ή σε κανα συλλογο κουκουρουκου θα σου πουν οτι δεν εχεις τιποτα.

αρα θεωρητικα εσυ μπορεις να δωσεις μια απο αυτες που εχεις στο προσωπο που θες ασχετα με το ποτε εδωσες τελευταια φορα ή για ποιο λογο εδωσες

ευχαριστώ! ξεκινάω με τηλέφωνο στο ΕΚΕΑ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Locke_John said:

ευχαριστώ! ξεκινάω με τηλέφωνο στο ΕΚΕΑ ...

γραφω θεωρητικα διοτι εχω δωσει σε εκκλησια και μου λενε να μας παρει ο παπας για το οκ.εχω δωσει σε συλλογο διαμεσου της δουλειας και μου λενε να παρει το hr και εχω δωσει και σε νοσοκομειο που πηρα και με γειωσαν οτι δεν εχω τιποτα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, poulinos είπε

γραφω θεωρητικα διοτι εχω δωσει σε εκκλησια και μου λενε να μας παρει ο παπας για το οκ.εχω δωσει σε συλλογο διαμεσου της δουλειας και μου λενε να παρει το hr και εχω δωσει και σε νοσοκομειο που πηρα και με γειωσαν οτι δεν εχω τιποτα.

κ κάπως έτσι είσαι σίγουρος πως ότι έδωσες, έμεινε Ελλάδα και χειρίστηκε από Έλληνες. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Locke_John said:

κ κάπως έτσι είσαι σίγουρος πως ότι έδωσες, έμεινε Ελλάδα και χειρίστηκε από Έλληνες. 

 

για αυτο προσωπικα σταματησα να δινω οπου βρισκω και δινω στο ναυτικο διοτι εκει βρηκα μια σχετικη ηρεμια. οτι και να γινει παλι θα εδινα αιμα ακομα και να μην το δικαιουμαι διοτι α.το κανεις για το κοινωνικο συνολο.β. δεν κανει να εχουμε υψηλο αιματοκριτη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, poulinos είπε

για αυτο προσωπικα σταματησα να δινω οπου βρισκω και δινω στο ναυτικο διοτι εκει βρηκα μια σχετικη ηρεμια. οτι και να γινει παλι θα εδινα αιμα ακομα και να μην το δικαιουμαι διοτι α.το κανεις για το κοινωνικο συνολο.β. δεν κανει να εχουμε υψηλο αιματοκριτη

ακριβώς έτσι, για τα α και β συνεχίζω κ εγώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τα λίγα που διάβασα κατέληξα στις παρακάτω διαπιστώσεις.

1. Αν δώσεις εθελοντικά αίμα σε 3-4-5 Νοσοκομεία, όταν το χρειαστείς για εσένα ή δικό σου άνθρωπο, πρέπει να μιλήσεις έστω τηλεφωνικά με όλες αυτές τις αιμοδοσίες, ώστε να ζητήσεις να μεταφέρουν «λογιστικά» τις φιάλες που έδωσες…

2. Αν δώσεις αίμα σε συλλόγους κλπ κλπ το αίμα πιστώνετε στον κάθε σύλλογο και πρέπει να βρεις τον κάθε υπεύθυνο για να συνεννοηθείς και αυτός να μιλήσει με την αιμοδοσία του Νοσοκομείου με το οποίο συνεργάζεται ο σύλλογος…

3. Το «θετικό» που έχουν οι σύλλογοι είναι ότι αν χρειαστείς περισσότερες φιάλες από αυτές που έχεις εσύ δώσει κατά την διάρκεια της ζωής σου, μπορούν να σε καλύψουν (αν θέλουν).

4. Όσες φιάλες και να έχεις δώσει (4 ή 140) υπάρχει η περίπτωση να σου πει το νοσοκομείο ότι «ναι είσαι χρόνια εθελοντής αιμοδότης, ναι τακτοποίησες «λογιστικά» τις φιάλες αίματος, αλλά εγώ ΔΕΝ έχω στο ψυγείο μου την δική σου ομάδα αίματος, οπότε κόψε τον λαιμό σου και φέρε εδώ, άλλους αιμοδότες με την συγκεκριμένη ομάδα αίματος».

Το τελευταίο ήταν και για εμένα ένα μεγάλο χαστούκι…

Πριν 2 χρόνια νοσηλεύτηκε συγγενικό μου πρόσωπο στο Νοσοκομείο Φιλιατών… παραμεθόρια περιοχή, αλλά όχι τόσο ξεκομμένη γιατί είναι στα 15 χιλιόμετρα από την Ηγουμενίτσα (μεγάλο Λιμάνι) και καλύπτει όλο τον Νομό Θεσπρωτίας…

Η συγγενής μου έπρεπε να κάνει επέμβαση, η οποία καθυστερούσε γιατί αν και λογιστικά είχε τακτοποιηθεί το θέμα με το αίμα (από συγγενείς μου αιμοδότες), στο Νοσοκομείο δεν το είχαν στο ψυγείο τους (δεν θυμάμαι ποια ομάδα αίματος).

Το νοσοκομείο εξαρτιόνταν από Νοσοκομείο των Ιωάννινων (δεν θυμάμαι αν ήταν το Γενικό ή το Πανεπιστημιακό), το οποίο έκανε παραδόσεις και παράλαβες στους Φιλιάτες σε αίμα 2 ή 3 φορές την εβδομάδα…

Εγώ τώρα έπρεπε να βρω αιμοδότες από όλη την Ελλάδα και να τους μεταφέρω στα Γιάννενα να δώσουν αίμα και όχι στους Φιλιάτες που ήταν η συγγενής μου…

Γιατί αν πήγαιναν στους Φιλιάτες και έδιναν αίμα πχ σήμερα, το αίμα θα έφευγε από Φιλιάτες για Γιάννενα για να επεξεργαστεί σε 2-3 ημέρες (όποτε είχε κίνηση)… όπου δεν γνωρίζω και πόσες ώρες ήθελε η επεξεργασία, ώστε να γυρίσει πίσω με την επόμενη «κίνηση» σε ακόμα 2-3 ημέρες…

Τελικά η «υγεία» στις απομακρυσμένες περιοχές (όχι μόνο στα νησιά, αλλά και στις χερσαίες περιοχές) είναι πολύ δύσκολη…

Το παραπάνω περιστατικό έκανε αρκετούς γνωστούς, που ήταν για πολλά χρόνια εθελοντές αιμοδότες, να αναθεωρήσουν προς το χειρότερο την όλη στάση τους προς την εθελοντική αιμοδοσία…

Επεξ/σία από andreas1gr
  • Like 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, andreas1gr είπε

4. Όσες φιάλες και να έχεις δώσει (4 ή 140) υπάρχει η περίπτωση να σου πει το νοσοκομείο ότι «ναι είσαι χρόνια εθελοντής αιμοδότης, ναι τακτοποίησες «λογιστικά» τις φιάλες αίματος, αλλά εγώ ΔΕΝ έχω στο ψυγείο μου την δική σου ομάδα αίματος, οπότε κόψε τον λαιμό σου και φέρε εδώ, άλλους αιμοδότες με την συγκεκριμένη ομάδα αίματος».

Αυτό ακριβώς έτυχε και σε μένα πριν από λίγες μέρες. Μένω και εγώ στην ευρύτερη περιοχή και μου ζήτησε κάποιος γνωστός αίμα λόγω ομάδας, για επέμβαση στο Πανεπιστημιακό. Είχα δώσει πρόσφατα στον τοπικό σύλλογο, οπότε και δεν μπορούσα να δώσω πάλι, αλλά ο σύλλογος είπε ότι δεν είχε καθόλου ποσότητα πλέον. Οπότε δεν μπόρεσα να βοηθήσω καθόλου. Όταν έγινε αυτό θυμήθηκα ένα μήνυμα στο παρών θέμα που έλεγε να μη δίνετε σε συλλόγους καλύτερα και τελικά μάλλον απ' ότι φαίνεται είχε και δίκιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...