Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 minutes ago, prototypegr said:

Καλημέρα. Και στο δικό μας νοσοκομείο εδώ Χαλκιδική, το ίδιο μηχάνημα χρησιμοποιούν. Βέβαια, καμιά φορά μπορεί να μην δείξει σωστά, μου έτυχε και μετά με πήραν αίμα για εργαστηριακή εξέταση αιματοκρίτη!

ναι ειτε θα παρουν αιμα κανονικα ειτε απλα μια σταγονα απο το δαχτυλο και μετα σε ενα μικρο μηχανημα και σε μισο λεπτο και λιγοτερο σου λεει αιμοσφαιρινη που την μετατρεπεις σε αιματοκριτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, poulinos είπε

ναι ειτε θα παρουν αιμα κανονικα ειτε απλα μια σταγονα απο το δαχτυλο και μετα σε ενα μικρο μηχανημα και σε μισο λεπτο και λιγοτερο σου λεει αιμοσφαιρινη που την μετατρεπεις σε αιματοκριτη

Ναι, το είπα γιατί αντί να κάνουν την εξέταση με την σταγόνα, πήραν φιαλίδιο για εργαστηριακή εξέταση. Μάλλον, δεν το έχουν πλέον το μηχάνημα αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, prototypegr said:

Ναι, το είπα γιατί αντί να κάνουν την εξέταση με την σταγόνα, πήραν φιαλίδιο για εργαστηριακή εξέταση. Μάλλον, δεν το έχουν πλέον το μηχάνημα αυτό.

θα ερευνησω απο περιεργεια την επομενη φορα που θα παω.ελπιζω μαζι με το μηχανημα να αλλαξαν και το σαντουιτς.να εχει τιποτα με τονο :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, poulinos είπε

θα ερευνησω απο περιεργεια την επομενη φορα που θα παω.ελπιζω μαζι με το μηχανημα να αλλαξαν και το σαντουιτς.να εχει τιποτα με τονο :P

Σάντουιτς; Καλά είστε! Εμάς εδώ κλασικά κρακεράκια και χυμό πορτοκάλι!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, prototypegr said:

Σάντουιτς; Καλά είστε! Εμάς εδώ κλασικά κρακεράκια και χυμό πορτοκάλι!

nai den εχω παραπονο.θα δεις το σαντουιτς στις φωτογραφιες στο θεμα δεξια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε φάση να δώσω αίμα για πρώτη φορά και θα ήθελα λίγο τη βοήθειά σας, γιατί αγχώνομαι. Είμαι 30+ και έχω έλλειψη ενζύμου g6pd, που είναι ο κύριος λόγος που δεν έδινα, αλλά τελευταία διαβάζω ότι μπορώ, οπότε συν την κρίση μέσης ηλικίας και τη θέληση για προσφορά στην κοινωνία ή κάποιο γνωστό που μπορεί να έχει ανάγκη, το έχω βάλει στόχο. :)

Το λοιπόν, είχα πάει πριν 1,5 χρόνο περίπου, είχα πάρει το ΟΚ για το g6pd (θριάσιο), αλλά έφαγα άκυρο γιατί ενημέρωσα ότι στις τελευταίες αιμοτολογικές είχα βρεθεί με οριακά ανεβασμένες τρανσαμινάσες, μία ένδειξη λίπους στο συκώτι και συνήθες σύμπτωμα κατανάλωσης αλκοόλ. Τότε η νοσοκόμα/γιατρός, δεν ξέρω τι ήταν, μου πρότεινε να πάω σε παθολόγο να δει αν ήταν από κάποιο παθολογικό αίτιο και μετά να πάω να δώσω.

Αργότερα έκανα πάλι αιματολογικές για άλλο λόγο και ήταν καθαρές. Εν τω μεταξύ είχα ελαττώσει το αλκοόλ, πότης γαρ.

Πριν κάποιους μήνες έκανα πάλι ένα τσεκάπ και βρέθηκα πάλι με οριακά ανεβασμένες τρανσαμινάσες. Όπως προείπα δυστυχώς είμαι casual drinker, αν και προσπαθώ να το πολεμάω. Οι γιατροί/μικροβιολόγοι που με εξέτασαν εν τω μεταξύ το θεωρούν ότι είναι κάτι φυσιολογικό για ένα μεσήλικα casual drinker και δεν ασχολούνται περαιτέρω. 

Τώρα είμαι σε φάση να κάνω πάλι ένα τσεκάπ και αν είναι όλα νορμάλ να πάω να δώσω.

Γενικά, ποια είναι η άποψή σας; Αν βγω πάλι με οριακά ανεβασμένες τρανσαμινάσες, να δώσω αίμα ή είναι εντελώς απερίσκεπτο; Φαντάζομαι οι περισσότεροι άνθρωποι κάτι έχουν ανεβασμένο (χοληστερίνη, τρανσαμινάση κλπ), οπότε θα δίναν ελάχιστοι. Αλλά καταλαβαίνω ότι είναι κάτι εξαιρετικά ευαίσθητο, γι' αυτό και θέλω να είμαι 100% οκ.

Αν κατ' ευχήν βρεθώ καθαρός στις αιματολογικές, αν με ρωτήσουν (θα πάω Ευαγγελισμό αν είναι) αν έχω πάει να δώσω αίμα και με απέρριψαν (θυμάμαι είναι στο ερωτηματολόγιο), θα πρέπει να πω ναι ή να μην αναφέρω για το Θριάσιο; Το έχουν καταγράψει σε κάποιο σύστηαμ; Γιατί γενικά λόγω εσωστρεφούς χαρακτήρα δεν αισθάνομαι άνετα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Miracle Worker said:

Είμαι σε φάση να δώσω αίμα για πρώτη φορά και θα ήθελα λίγο τη βοήθειά σας, γιατί αγχώνομαι. Είμαι 30+ και έχω έλλειψη ενζύμου g6pd, που είναι ο κύριος λόγος που δεν έδινα, αλλά τελευταία διαβάζω ότι μπορώ, οπότε συν την κρίση μέσης ηλικίας και τη θέληση για προσφορά στην κοινωνία ή κάποιο γνωστό που μπορεί να έχει ανάγκη, το έχω βάλει στόχο. :)

Το λοιπόν, είχα πάει πριν 1,5 χρόνο περίπου, είχα πάρει το ΟΚ για το g6pd (θριάσιο), αλλά έφαγα άκυρο γιατί ενημέρωσα ότι στις τελευταίες αιμοτολογικές είχα βρεθεί με οριακά ανεβασμένες τρανσαμινάσες, μία ένδειξη λίπους στο συκώτι και συνήθες σύμπτωμα κατανάλωσης αλκοόλ. Τότε η νοσοκόμα/γιατρός, δεν ξέρω τι ήταν, μου πρότεινε να πάω σε παθολόγο να δει αν ήταν από κάποιο παθολογικό αίτιο και μετά να πάω να δώσω.

Αργότερα έκανα πάλι αιματολογικές για άλλο λόγο και ήταν καθαρές. Εν τω μεταξύ είχα ελαττώσει το αλκοόλ, πότης γαρ.

Πριν κάποιους μήνες έκανα πάλι ένα τσεκάπ και βρέθηκα πάλι με οριακά ανεβασμένες τρανσαμινάσες. Όπως προείπα δυστυχώς είμαι casual drinker, αν και προσπαθώ να το πολεμάω. Οι γιατροί/μικροβιολόγοι που με εξέτασαν εν τω μεταξύ το θεωρούν ότι είναι κάτι φυσιολογικό για ένα μεσήλικα casual drinker και δεν ασχολούνται περαιτέρω. 

Τώρα είμαι σε φάση να κάνω πάλι ένα τσεκάπ και αν είναι όλα νορμάλ να πάω να δώσω.

Γενικά, ποια είναι η άποψή σας; Αν βγω πάλι με οριακά ανεβασμένες τρανσαμινάσες, να δώσω αίμα ή είναι εντελώς απερίσκεπτο; Φαντάζομαι οι περισσότεροι άνθρωποι κάτι έχουν ανεβασμένο (χοληστερίνη, τρανσαμινάση κλπ), οπότε θα δίναν ελάχιστοι. Αλλά καταλαβαίνω ότι είναι κάτι εξαιρετικά ευαίσθητο, γι' αυτό και θέλω να είμαι 100% οκ.

Αν κατ' ευχήν βρεθώ καθαρός στις αιματολογικές, αν με ρωτήσουν (θα πάω Ευαγγελισμό αν είναι) αν έχω πάει να δώσω αίμα και με απέρριψαν (θυμάμαι είναι στο ερωτηματολόγιο), θα πρέπει να πω ναι ή να μην αναφέρω για το Θριάσιο; Το έχουν καταγράψει σε κάποιο σύστηαμ; Γιατί γενικά λόγω εσωστρεφούς χαρακτήρα δεν αισθάνομαι άνετα.

 

 

δεν νομιζω οτι το σημειωνουν καπου.β.ποτε δεν με εχουν ρωτησει για το αν εχω τιποτα ανεβασμενο πχ χοληστερινη κτλ.οτι γραφει μονο το χαρτι συμπληρωνω.με ρωτανε τα κλασσικα.αν εχω κοιμηθει,φαει κτλ. ναι εχει τετοια ερωτηση αν σε εχουν απορριψει. σιγουρα μπορεις να το συζητησεις με τον γιατρο εκει γιατι παντα υπαρχει γιατρος. και εγω εχει τυχει να εχω ανεβασμενη χοληστερινη καποιες περιοδους αλλα ποτε κανεις δεν με ρωτησε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Miracle Worker είπε

Αν κατ' ευχήν βρεθώ καθαρός στις αιματολογικές, αν με ρωτήσουν (θα πάω Ευαγγελισμό αν είναι) αν έχω πάει να δώσω αίμα και με απέρριψαν (θυμάμαι είναι στο ερωτηματολόγιο), θα πρέπει να πω ναι ή να μην αναφέρω για το Θριάσιο; Το έχουν καταγράψει σε κάποιο σύστηαμ; Γιατί γενικά λόγω εσωστρεφούς χαρακτήρα δεν αισθάνομαι άνετα.

Δεν είναι αυτοσκοπός να δώσεις αίμα, μόνο προσφορά.

Απάντησέ τους με ειλικρίνεια σε αυτά που θα σε ρωτήσουν, και δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα.

Αυξημένη χοληστερίνη έχω κι εγώ πλέον, δίνω κανονικά αίμα, αναφέροντας πάντα την αγωγή που λαμβάνω.

Την 1η φορά ήταν λογικό να σε "κόψουν", αφού ήταν μια κατάσταση (η υπερτρανσαμιναιμία) που δεν είχες ελέγξει ώστε να αποκλειστεί κάποια άλλη ενδεχόμενη παθολογία. Πλέον, δεν υπάρχει κάποιο θέμα.

Έχω "κοπεί" αρκετά παλιότερα από αιμοδοσία λόγω χαμηλού αιματοκρίτη και κάθε φορά που μετέπειτα το ανέφερα ξεκινούσε μια συζήτηση, μέχρι που την 3η-4η φορά με έμαθαν (ίδιο νοσοκομείο για 7 χρόνια)  οπότε συμφωνήσαμε ότι δεν υπήρχε πια λόγος να το αναφέρω (αφού στο μεταξύ με τσέκαραν πια έτσι κι αλλιώς). Για την ασφάλεια και εξασφάλιση όλων μας (δοτών-ληπτών-εμπλεκόμενων στη διαδικασία) γίνεται όλη αυτή η ιστορία κάθε φορά (έστω κι αν κάποιοι εμφανίζουν υπερβολικό ζήλο στην τυπολατρεία).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Αν και θα βγω λίγο εκτός θέματος, επειδή όμως βλέπω ότι υπάρχει θέληση γενικώς για προσφορά, θα ήθελα όσοι μπορείτε και θέλετε να εγγραφείτε και ως δότες μυελού των οστών. Προσωπικά είχα γραφτεί το 2016 και μετά από 3 μήνες περίπου βρέθηκα συμβατός και έδωσα μόσχευμα. Πλέον η διαδικασία λήψης μοσχεύματος, κυρίως, είναι σχεδόν ίδια με την διαδικασία που δίνεις αιμοπετάλια, απλώς χρειάζεται περισσότερος χρόνος, και κυριολεκτικά μπορείς να σώσεις μια ζωή.

Η όλη εγγραφή μπορεί να γίνει και ηλεκτρονικά, π.χ. https://www.xarisezoi.gr/ . Εγώ από εδώ έκανα όλη την διαδικασία.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, prototypegr said:

Καλημέρα. Αν και θα βγω λίγο εκτός θέματος, επειδή όμως βλέπω ότι υπάρχει θέληση γενικώς για προσφορά, θα ήθελα όσοι μπορείτε και θέλετε να εγγραφείτε και ως δότες μυελού των οστών. Προσωπικά είχα γραφτεί το 2016 και μετά από 3 μήνες περίπου βρέθηκα συμβατός και έδωσα μόσχευμα. Πλέον η διαδικασία λήψης μοσχεύματος, κυρίως, είναι σχεδόν ίδια με την διαδικασία που δίνεις αιμοπετάλια, απλώς χρειάζεται περισσότερος χρόνος, και κυριολεκτικά μπορείς να σώσεις μια ζωή.

Η όλη εγγραφή μπορεί να γίνει και ηλεκτρονικά, π.χ. https://www.xarisezoi.gr/ . Εγώ από εδώ έκανα όλη την διαδικασία.

δεν ειναι καθολου εκτος θεματος.ειχα γραφτει πριν πολλα πολλα χρονια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/5/2022 στις 12:49 ΜΜ, prototypegr είπε

Προσωπικά είχα γραφτεί το 2016 και μετά από 3 μήνες περίπου βρέθηκα συμβατός και έδωσα μόσχευμα.

Ειμαι καποια χρονια δοτης (δεν θυμαμαι απο ποτε,υπολογιζω ~10), δεν εχω βρεθει συμβατος ποτε εως σημερα (δεν εχω αλλαξει στοιχεια επικοινωνιας)

Μαλιστα μου εχουν πει οτι ισως δεν συμβει και ποτε

Οποτε μηδεν ταλαιπωρια so far 😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagos789 είπε

Ειμαι καποια χρονια δοτης (δεν θυμαμαι απο ποτε,υπολογιζω ~10), δεν εχω βρεθει συμβατος ποτε εως σημερα (δεν εχω αλλαξει στοιχεια επικοινωνιας)

Μαλιστα μου εχουν πει οτι ισως δεν συμβει και ποτε

Οποτε μηδεν ταλαιπωρια so far 😆

Καλησπέρα. Εγώ ήμουν από τους τυχερούς και βρέθηκα γρήγορα συμβατός. Εντάξει ταλαιπωρία που λέει ο λόγος, δεν σκάβεις κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, vagos789 είπε

Εδωσες με αιμα ή με συριγγα στην σπονδυλικη στηλη; 

Καλημέρα. Με αίμα. Παρακέντηση πλέον κάνουν σε σπάνιες περιπτώσεις. Νομίζω όταν αφορά μικρά παιδιά ή πιο επείγοντα ας το πούμε περιστατικά.

Επεξ/σία από prototypegr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...