Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερετε αν  αν χορηγειται αδεια αιμοδοσιας και ποσες ημερες για χορηγηση μιας φιαλης αιματος σε σταθμο αιμοδοσιας επειτα απο εθελοντικη δικη μου προσελευση? (εργαζομαι ως Δ.Υ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, PedroG είπε

Ξερετε αν  αν χορηγειται αδεια αιμοδοσιας και ποσες ημερες για χορηγηση μιας φιαλης αιματος σε σταθμο αιμοδοσιας επειτα απο εθελοντικη δικη μου προσελευση? (εργαζομαι ως Δ.Υ.)

Απουσία απο την εργασία την ημέρα της αιμοδοσίας + 2 μέρες ακόμα που άλλες υπηρεσίες στις δίνουν κολλητά στην ημέρα της αιμοδοσίας ενώ άλλες σε στις καταγράφουν σαν ρεπό και τις παίρνεις όποτε θέλεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

εγώ είχα πάει να δώσω στο ''Σωτηρία'' και δεν με άφησαν λόγο κιλών (1.62 και 45 κιλά). Αυτό ισχύει ακόμα; Υπάρχει κάτι που μπορεί να γινεί; (δεν μου πήραν καμία πίεση ή τιποτα... απλά με κοίταξε και λέει ΄΄δεν μπορείς λόγο κιλών΄΄). Να πω εδώ ότι δεν έχω κάποιο θέμα υγείας (απλά κοντός χαχα).

Υ.γ. υπήρξα και 60 κιλά και ήμουν υπέρβαρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, e-tic είπε

Απουσία απο την εργασία την ημέρα της αιμοδοσίας + 2 μέρες ακόμα που άλλες υπηρεσίες στις δίνουν κολλητά στην ημέρα της αιμοδοσίας ενώ άλλες σε στις καταγράφουν σαν ρεπό και τις παίρνεις όποτε θέλεις.

Το καταγράφει κάποιο άρθρο του ΔΥ κώδικα ή ειναι κάπου καταγεγραμμένο σε Νόμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, PedroG είπε

Το καταγράφει κάποιο άρθρο του ΔΥ κώδικα ή ειναι κάπου καταγεγραμμένο σε Νόμο;

Άρθρο 50 παρ. 5 του Υπαλληλικού Κώδικα (ν. 3528/2007)

Επεξ/σία από e-tic
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/5/2022 στις 2:05 ΜΜ, PanosLy είπε

εγώ είχα πάει να δώσω στο ''Σωτηρία'' και δεν με άφησαν λόγο κιλών (1.62 και 45 κιλά). Αυτό ισχύει ακόμα; Υπάρχει κάτι που μπορεί να γινεί; (δεν μου πήραν καμία πίεση ή τιποτα... απλά με κοίταξε και λέει ΄΄δεν μπορείς λόγο κιλών΄΄).

Αυτο με ενδιαφερει και εμενα.
Ειχε παει φιλη γυμναστρια,να δωσει αιμα προσφατα,και δεν την αφησαν.

Ειναι κοντουλα 50 κιλα,αλλα τα ποδια της ειναι σαν τα δικα μου,ειναι μαντεμι η τυπισσα.
Ποια ειναι η λογικη που κοβουν για τα κιλα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγα κιλά-λίγο αίμα, ας το γράψω εντελώς απλοϊκά.

Τόσο χαμηλό σωματικό βάρος, μεταφράζεται αντίστοιχα σε μικρό (αλλά φυσιολογικό αναλογικά, για τον συγκεκριμένο οργανισμό) όγκο αίματος.

Η ποσότητα της μονάδας που δίνουμε, όμως, έχει κάποιο ελάχιστο όριο το οποίο για τον συγκεκριμένο οργανισμό θα είναι σχετικά μεγάλο, με αυξημένες πιθανότητες για ανεπιθύμητες καταστάσεις (ζάλη κλπ, όχι κάτι φρικτό, αλλά δεν υπάρχει λόγος).

Οπότε, πάντα προέχει η ασφάλεια του δότη (και η ηρεμία του υπεύθυνου για την αιμοληψία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είχα κάποτε -προ αμνημονεύτων ετών- κάρτα αιμοδότη. Περιείχε ελάχιστες πληροφορίες (κατά πάσα πιθανότητα μόνο ονοματεπώνυμο & ομάδα αίματος) γραμμένες στο χέρι και μάλλον και έναν αριθμό από την εκδούσα αρχή.
Υπάρχει περίπτωση να βρω το ιστορικό μου και να ανανεώσω τα στοιχεία;

Την τελευταία φορά που έδωσα αίμα -μπορεί να έχουν περάσει και 10 χρόνια από τότε- θυμάμαι πως την είχα χάσει ήδη και τους έδωσα απλώς το όνομά μου.

Spoiler

Βρέθηκα για αιμοδοσία εκτάκτως, όπως αρκετοί άλλωστε. Κάποιος φίλος με παρακάλεσε γιατί είχε συγγενή σε ανάγκη και εγώ είμαι το ιδανικό θύμα 😊 εεεεεε, θέλω να πω δότης: Drug-free, χωρίς τατουάζ, καταχρήσεις κ.λπ.


Για να μην μακρηγορώ όμως, υπάρχει περίπτωση να βγάλω άκρη μόνο με Ονοματεπώνυμο/Πατρώνυμο/Ημερομηνία γέννησης ή θα πρέπει να θεωρήσω το θέμα λήξαν;
Ψηφιοποιήθηκε η χαρτούρα ή κατέληξε στο κάλαθο των αχρήστων;
Αν δεν κάνω λάθος, μέχρι πρόσφατα υπήρχε ασυνεννοησία ανάμεσα στους συλλόγους, τώρα έχουν (;) ενοποιηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς το «Ερωτηματολόγιο Αιμοδότη» σε pdf να μου το στείλει;
Η σχετική σελίδα του Εθνικού Κέντρου Αιμοδοσίας έχει ένα περίεργο Google Drive link το οποίο απαιτεί ούτε κι εγώ ξέρω τι.
Παραθέτω screenshot για του λόγου το αληθές:

479027512_-YouneedaccessRequestaccessorswitchtoanaccountwithaccess.png.a21ccbd51564f6e9306630de4f0db657.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2022 στις 1:44 ΠΜ, 9-11 είπε

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Βρέθηκα για αιμοδοσία εκτάκτως, όπως αρκετοί άλλωστε. Κάποιος φίλος με παρακάλεσε γιατί είχε συγγενή σε ανάγκη και εγώ είμαι το ιδανικό θύμα 😊 εεεεεε, θέλω να πω δότης: Drug-free, χωρίς τατουάζ, καταχρήσεις κ.λπ.


 

Καλημέρα. Να αναφερθώ απλώς στο τατουάζ, ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να έχεις κάνει (εγώ έχω), απλώς για κάνα 6μηνο μετά που το κάνεις σου ζητάνε να μην δώσεις αίμα. Τουλάχιστον αυτό είχαν πει σε εμένα και το τήρησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, prototypegr είπε

Καλημέρα. Να αναφερθώ απλώς στο τατουάζ, ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να έχεις κάνει (εγώ έχω), απλώς για κάνα 6μηνο μετά που το κάνεις σου ζητάνε να μην δώσεις αίμα. Τουλάχιστον αυτό είχαν πει σε εμένα και το τήρησα.

Ναι, είχα ενημερωθεί για αυτό. Και ήταν παράλογο εδώ που τα λέμε γιατί αποκλείουν μία σεβαστό ποσοστό του πληθυσμού.
Ίσως ήθελαν να προλάβουν ακραίες περιπτώσεις, άτομα που χτυπάνε ένα tattoo κάθε μήνα και σου λέει «απαγόρεψέ το εντελώς να ξεμπερδεύουμε»

Εν τω μεταξύ, και μιας και με το ekea.gr δεν βγάζεις έβγαλα άκρη, κατέβασα το πιο πρόσφατο ερωτηματολόγιο που βρήκα στο internet και το συμπλήρωσα να το ’χω έτοιμο: Δελτίο Αιμοδότη [pdf]
Αν και κάτι μου λέει πως κάθε νοσοκομείο εκδίδει το δικό του 🤦‍♂️ και θα μου ζητήσουν να συμπληρώσω άλλο έντυπο...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2022 στις 1:44 ΠΜ, 9-11 είπε

Είχα κάποτε -προ αμνημονεύτων ετών- κάρτα αιμοδότη. Περιείχε ελάχιστες πληροφορίες (κατά πάσα πιθανότητα μόνο ονοματεπώνυμο & ομάδα αίματος) γραμμένες στο χέρι και μάλλον και έναν αριθμό από την εκδούσα αρχή.
Υπάρχει περίπτωση να βρω το ιστορικό μου και να ανανεώσω τα στοιχεία;

Την τελευταία φορά που έδωσα αίμα -μπορεί να έχουν περάσει και 10 χρόνια από τότε- θυμάμαι πως την είχα χάσει ήδη και τους έδωσα απλώς το όνομά μου.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Βρέθηκα για αιμοδοσία εκτάκτως, όπως αρκετοί άλλωστε. Κάποιος φίλος με παρακάλεσε γιατί είχε συγγενή σε ανάγκη και εγώ είμαι το ιδανικό θύμα 😊 εεεεεε, θέλω να πω δότης: Drug-free, χωρίς τατουάζ, καταχρήσεις κ.λπ.


Για να μην μακρηγορώ όμως, υπάρχει περίπτωση να βγάλω άκρη μόνο με Ονοματεπώνυμο/Πατρώνυμο/Ημερομηνία γέννησης ή θα πρέπει να θεωρήσω το θέμα λήξαν;
Ψηφιοποιήθηκε η χαρτούρα ή κατέληξε στο κάλαθο των αχρήστων;
Αν δεν κάνω λάθος, μέχρι πρόσφατα υπήρχε ασυνεννοησία ανάμεσα στους συλλόγους, τώρα έχουν (;) ενοποιηθεί.

Απο τη στιγμη που δεν εχεις το χειρογραφο εντυπο συν του οτι εχεις να δωσεις 10 χρονια τωρα τι ακριβως ψαχνεις?Πλεον οι καταγραφες γινονται ηλεκτρονικα μεσω του ekea.gr αν προκειται να δινεις εθελοντικα αιμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες φορές, ενώ έχεις όλη την καλή διάθεση να συνεισφέρεις, το σύμπαν (;) συνωμοτεί εναντίον σου.
Ακούστε τι έπαθα:
Φτάνω στο [δεν έχει σημασία] νοσοκομείο με βιασύνη καθώς πλησίαζε η λήξη του ωραρίου (09:00 με 16:00 - εγώ μπήκα στην αίθουσα γύρω στις 15:30)
Μετά από ερώτησή μου στη γραμματεία για κάτι που αφορούσε το κατεβατό στη 2η σελίδα του «Ιστορικού Αιμοδότη», διαπιστώνω πως το pdf που είχα εκτυπώσει & προσυμπληρώσει στο σπίτι (για να μην χάνω χρόνο, ταλαιπωρούμαι κ.λπ) ΔΕΝ είναι έγκυρο.
Παίρνω λοιπόν το επικαιροποιημένο έντυπο κι αρχίζω απ’ την αρχή.
Εν τω μεταξύ το στυλό που υπάρχει στο τραπέζι κάνει νούμερα (μία γράφει και μία όχι) και το χειρότερο, έχει ball point tip μεγέθους νταλίκας! (εγώ γράφω με 0.5 ή το πολύ με 0.7)
- Ε, τώρα τα παραλές ρε φίλε
- Καθόλου. Αν ονομάζεσαι Νίκος Ρίζος και επέλεξες για e-mail σου το [email protected] κανένα πρόβλημα, το πεδίο επαρκεί. Αν όμως σε λένε Νικόλαο Σπανοβαγγελοδημήτρη 😁 και έκανες το σφάλμα να συμπεριλάβεις το πλήρες όνομα, ε, πολύ απλά δεν χωράει. Και το δικό μου αριθμεί κάμποσους χαρακτήρες...

Παράλληλα καταφθάνουν 2-3 ακόμη εθελοντές αιμοδότες «της τελευταίας στιγμής» (στις 4 παρά), κάτι που κάνει την κυρία στη γραμματεία να δυσανασχετήσει.
Ο γιατρός με καλεί, κάθομαι και μετράει τον αιματοκρίτη: 48 (μάλλον στο άνω άκρο του αποδεκτού φάσματος, αλλά καλύτερα απ’ το να έχεις αναιμία)
Η πίεση ωστόσο είναι υψηλή. Δεν θυμάμαι πόσο μου είπε, αλλά υπό αυτές τις συνθήκες δεν (;) επιτρεπόταν να δώσω αίμα.
«Κάτσε 5 λεπτά στο διάδρομο να ηρεμήσεις και ξαναέλα», μου λέει.
Βγαίνω, περιμένω προσπαθώντας να χαλαρώσω. Fun fact: Αν προσπαθείς να χαλαρώσεις, απλά δεν χαλαρώνεις.
Με ξαναμετράει, τα νούμερα είναι καλύτερα όχι όμως εντός ορίου.
Αντίο.

Όχι μόνο θα χρειαστεί νέα επίσκεψη (not my idea of fun), αλλά τώρα ανησυχώ μήπως είμαι υπερτασικός!
Ξεκίνησα για να δώσω αίμα -και κάποια στιγμή στο μέλλον αιμοπετάλια- και βρίσκομαι να ψάχνω για ΠΙΕΣΟΜΕΤΡΟ.
Για περισσότερα πάνω στο θέμα, δείτε αυτό.
 

Spoiler

[Bonus content: Πιερρακάκη σώσε μας!]
Έφαγα αρκετή ώρα αναζητώντας το pdf των επικαιροποιημένου εντύπου για τους αιμοδότες.
Στο gov.gr υπάρχει μόνο ένα άθλιο scan που θυμίζει fax δεκαετίας του ’80.
Στα μεγάλα νοσοκομεία έχουν ακόμη παλαιότερες εκδόσεις (υπενθυμίζω πως ανανεώθηκε τον Ιανουάριο του 2022)
Τελικά το βρήκα στο ΤΥΠΕΤ (Ταμείο Υγείας Προσωπικού Εθνικής Τραπέζης).
Παραθέτω το link για όποιον ενδιαφέρεται:
 

https://www.typet.gr/uploads/files/f2_ISTORIKO_AIMODOTI.pdf

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, 9-11 είπε

Κάποιες φορές, ενώ έχεις όλη την καλή διάθεση να συνεισφέρεις, το σύμπαν (;) συνωμοτεί εναντίον σου.
Ακούστε τι έπαθα:
Φτάνω στο [δεν έχει σημασία] νοσοκομείο με βιασύνη καθώς πλησίαζε η λήξη του ωραρίου (09:00 με 16:00 - εγώ μπήκα στην αίθουσα γύρω στις 15:30)
Μετά από ερώτησή μου στη γραμματεία για κάτι που αφορούσε το κατεβατό στη 2η σελίδα του «Ιστορικού Αιμοδότη», διαπιστώνω πως το pdf που είχα εκτυπώσει & προσυμπληρώσει στο σπίτι (για να μην χάνω χρόνο, ταλαιπωρούμαι κ.λπ) ΔΕΝ είναι έγκυρο.
Παίρνω λοιπόν το επικαιροποιημένο έντυπο κι αρχίζω απ’ την αρχή.
Εν τω μεταξύ το στυλό που υπάρχει στο τραπέζι κάνει νούμερα (μία γράφει και μία όχι) και το χειρότερο, έχει ball point tip μεγέθους νταλίκας! (εγώ γράφω με 0.5 ή το πολύ με 0.7)
- Ε, τώρα τα παραλές ρε φίλε
- Καθόλου. Αν ονομάζεσαι Νίκος Ρίζος και επέλεξες για e-mail σου το [email protected] κανένα πρόβλημα, το πεδίο επαρκεί. Αν όμως σε λένε Νικόλαο Σπανοβαγγελοδημήτρη 😁 και έκανες το σφάλμα να συμπεριλάβεις το πλήρες όνομα, ε, πολύ απλά δεν χωράει. Και το δικό μου αριθμεί κάμποσους χαρακτήρες...

Παράλληλα καταφθάνουν 2-3 ακόμη εθελοντές αιμοδότες «της τελευταίας στιγμής» (στις 4 παρά), κάτι που κάνει την κυρία στη γραμματεία να δυσανασχετήσει.
Ο γιατρός με καλεί, κάθομαι και μετράει τον αιματοκρίτη: 48 (μάλλον στο άνω άκρο του αποδεκτού φάσματος, αλλά καλύτερα απ’ το να έχεις αναιμία)
Η πίεση ωστόσο είναι υψηλή. Δεν θυμάμαι πόσο μου είπε, αλλά υπό αυτές τις συνθήκες δεν (;) επιτρεπόταν να δώσω αίμα.
«Κάτσε 5 λεπτά στο διάδρομο να ηρεμήσεις και ξαναέλα», μου λέει.
Βγαίνω, περιμένω προσπαθώντας να χαλαρώσω. Fun fact: Αν προσπαθείς να χαλαρώσεις, απλά δεν χαλαρώνεις.
Με ξαναμετράει, τα νούμερα είναι καλύτερα όχι όμως εντός ορίου.
Αντίο.

Όχι μόνο θα χρειαστεί νέα επίσκεψη (not my idea of fun), αλλά τώρα ανησυχώ μήπως είμαι υπερτασικός!
Ξεκίνησα για να δώσω αίμα -και κάποια στιγμή στο μέλλον αιμοπετάλια- και βρίσκομαι να ψάχνω για ΠΙΕΣΟΜΕΤΡΟ.
Για περισσότερα πάνω στο θέμα, δείτε αυτό.
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

[Bonus content: Πιερρακάκη σώσε μας!]
Έφαγα αρκετή ώρα αναζητώντας το pdf των επικαιροποιημένου εντύπου για τους αιμοδότες.
Στο gov.gr υπάρχει μόνο ένα άθλιο scan που θυμίζει fax δεκαετίας του ’80.
Στα μεγάλα νοσοκομεία έχουν ακόμη παλαιότερες εκδόσεις (υπενθυμίζω πως ανανεώθηκε τον Ιανουάριο του 2022)
Τελικά το βρήκα στο ΤΥΠΕΤ (Ταμείο Υγείας Προσωπικού Εθνικής Τραπέζης).
Παραθέτω το link για όποιον ενδιαφέρεται:
 

https://www.typet.gr/uploads/files/f2_ISTORIKO_AIMODOTI.pdf

 

 

Καλημέρα. Αν και δεν έχω αποκλειστεί ποτέ από αιμοδοσία, σε καταλαβαίνω. Πάντως το 48 για αιματοκρίτης δεν είναι πάνω όριο. Στην τελευταία μου αιμοδοσία είχα 51 και δεν καπνίζω (γιατί ως γνωστόν το κάπνισμα δίνει ανεβασμένες τιμές στον αιματοκρίτη).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...