Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 02/05/2022 at 23:48, Balrog said:

Εγώ παίδες έδωσα πρώτη φορά τέλος Σεπτέμβρη. Είχα γράψει και στο θέμα ότι εμφάνισα τάσεις λιποθυμίας τις επόμενες μέρες. Οι σκοτοδύνες αυτές συνεχίστηκαν καθ' όλο το μήνα και με ανάγκασαν να πάω πρώτα σε καρδιολόγο να δω τι γίνεται. Πρώτη φορά σε καριδολόγο, γενικά είμαι fit, χωρίς πίεση, χωρίς χοληστερίνες, θυροειδή και όλα τα αιματολογικά άψογα. Ούτε κληρονομικότητα, ούτε τίποτα. Μου έβαλε Holter ρυθμού και έκτοτε έχω ξαναβάλει αρκετές φορές. Στις περισσότερες δεν βρέθηκε τίποτα αξιόλογο, αλλά στην πρώτη εμφάνισα κολπικές ταχυαρρυθμίες και στην τελευταία κοιλιακές. Ειδικά οι τελευταίες είναι λίγο επικίνδυνες για να πάθεις αιφνίδιο θάνατο.. Δεν ξέρω εάν και σε ποιο βαθμό η αιμοδοσία επέτεινε το πρόβλημα που πιθανότατα προϋπήρχε, αλλά ουδέν κακόν αμιγές καλού γιατί τουλάχιστον το ανακάλυψα έγκαιρα.

Μπορει να προυπαρχει κατι.θεωρητικα η ποσοτητα που δινεις ειναι αρκετα μικρη ειδικα για ενα ατομο που εχει και νορμαλ αιματοκριτη/πιεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/3/2022 στις 8:00 ΜΜ, Eddy_Gordo είπε

Έχω δώσει εγω αίμα αρκετές φορές χωρίς προβλημα και χωρίς να είμαι εθελοντης , εχω κι εγω g6pd αλλα την τελευταία φορά που ειχα δώσει αίμα μου είπαν ότι θεραπευτικα 

Τι εννοεις θεραπευτηκες??Απο το g6pd?Απο οσο ξερω ειναι γενετικη ανωμαλια οχι κατι τοσο σοβαρο αλλα θελει μια προσοχη σε καποια φαρμακα ή ουσιες που κανουν αιμολυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Strepsil είπε

Τι εννοεις θεραπευτηκες??Απο το g6pd?Απο οσο ξερω ειναι γενετικη ανωμαλια οχι κατι τοσο σοβαρο αλλα θελει μια προσοχη σε καποια φαρμακα ή ουσιες που κανουν αιμολυση.

Ζητώ συγνώμη για την αναστάτωση κατι άλλο αυτοανοσο είχα και εγώ τα μπέρδεψα. Όπως και να χει μπορείς να δόσεις κανονικά αίμα και ας έχεις G6PD ,απλά το σημειώνεις στα χαρτιά που σου δίνουν να συμπληρώσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/4/2022 στις 9:47 ΠΜ, poulinos είπε

οταν πας για αιμοδοσια θα τους το πεις και καπου αναγραφεται στην αιτηση.μετα σου ρχετε sms,email και κανεις εγγραφη στο www.bdr.gr

 

Screenshot_20220420-094528_Chrome.jpg

  

 

ισχυει οτι πρεπει να ριχνουμε τον αιματοκριτη μας διοτι 45 plus δεν ειναι οτι καλυτερο.

Εχω μονιμα 46-48 και τωρα δεν με αφηνουν να δινω αιμα. Ακολουθω αγωγη για το θυρωειδη εδω και 2 μηνες και εχει πεσει ηδη στα 1.4 απο τα 6 που ηταν. Ιουλιο που θα ξανα ερθουν θα παω και θα τους πω. Με ειχαν πει ελα μετα απο ενα χρονο αγωγης αλλα δεν χανω τιποτα. Με 2-3 φορες το χρονο επεφτε 46 ο αιματοκριτης τωρα που θα παει ποιος ξερει αν δεν δινω καθολου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Arkin said:

Εχω μονιμα 46-48 και τωρα δεν με αφηνουν να δινω αιμα. Ακολουθω αγωγη για το θυρωειδη εδω και 2 μηνες και εχει πεσει ηδη στα 1.4 απο τα 6 που ηταν. Ιουλιο που θα ξανα ερθουν θα παω και θα τους πω. Με ειχαν πει ελα μετα απο ενα χρονο αγωγης αλλα δεν χανω τιποτα. Με 2-3 φορες το χρονο επεφτε 46 ο αιματοκριτης τωρα που θα παει ποιος ξερει αν δεν δινω καθολου. 

Καλα ναι ρωτα τους και βλεπεις. την τελευταια φορα που εδωσα ειχα αρκετο.μετα που εκανα γενικες ειχα πεσει λιγο.τωρα εχω κανα 4 μηνο να δωσω και θα παω με την πρωτη ευκαιρια.θα τους πω να δουν ποσο εχω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, poulinos είπε

Καλα ναι ρωτα τους και βλεπεις. την τελευταια φορα που εδωσα ειχα αρκετο.μετα που εκανα γενικες ειχα πεσει λιγο.τωρα εχω κανα 4 μηνο να δωσω και θα παω με την πρωτη ευκαιρια.θα τους πω να δουν ποσο εχω.

Nαι εννοειται θα παω θα τους πω για την αγωγη και βλεπουμε. Αυτα τα αντισωματα κανουν την δουλεια θυρωειδης χασιμοτο και δεν ξερω αν κολλαει ο αλλος απο αυτα σε μεταγγιση. Αν ειναι ετσι λογικα δεν θα με αφησουν ποτε ξανα. Μετρανε αιματοκριτη στην αιμοδοσια? Ειναι αυτο που βαζουμε το δαχτυλο το μεγαλο και μετρανε κατι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Arkin said:

Nαι εννοειται θα παω θα τους πω για την αγωγη και βλεπουμε. Αυτα τα αντισωματα κανουν την δουλεια θυρωειδης χασιμοτο και δεν ξερω αν κολλαει ο αλλος απο αυτα σε μεταγγιση. Αν ειναι ετσι λογικα δεν θα με αφησουν ποτε ξανα. Μετρανε αιματοκριτη στην αιμοδοσια? Ειναι αυτο που βαζουμε το δαχτυλο το μεγαλο και μετρανε κατι? 

αν θελουν να δουν αιματοκριτη σου τρυπανε το δαχτυλο με κατι σαν καρφιτσα και παιρνουν μια σταγονα αιμα που μπαινει σε αναλυτη και βγαζει αιμοσφαιρινη και απο αυτην βρισκεις τον αιματοκριτη. αυτο που σου βαζουν στο δαχτυλο κανει δυο πραγματα.ενα ειναι παλμικο οξυμετρο για το ποσο οξυγονο εχεις στο αιμα και μετα σου βγαζει Heart rate

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, poulinos είπε

αν θελουν να δουν αιματοκριτη σου τρυπανε το δαχτυλο με κατι σαν καρφιτσα και παιρνουν μια σταγονα αιμα που μπαινει σε αναλυτη και βγαζει αιμοσφαιρινη και απο αυτην βρισκεις τον αιματοκριτη. αυτο που σου βαζουν στο δαχτυλο κανει δυο πραγματα.ενα ειναι παλμικο οξυμετρο για το ποσο οξυγονο εχεις στο αιμα και μετα σου βγαζει Heart rate

Ευχαριστω για την πληροφορια μια φορα το εκαναν αυτο στο ιπποκρατειο σε αιμοδοσια νομιζα οτι τοσο καιρο μετραγε αιματοκριτη αυτο που βαζουμε το δαχτυλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Arkin said:

Ευχαριστω για την πληροφορια μια φορα το εκαναν αυτο στο ιπποκρατειο σε αιμοδοσια νομιζα οτι τοσο καιρο μετραγε αιματοκριτη αυτο που βαζουμε το δαχτυλο. 

oxi.αν δεις την οθονη θα δεις μια καρδια για τους παλμους και ενα ποσοστο επι της 100 που λογικα θα δεις απο 95 και πανω.

λογικα κατι τετοιο ειδες.

Παλμικό Οξύμετρο Δακτύλου LED - ORTHOPEDIKA ONLINE (orthopedika-online.gr)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, poulinos είπε

oxi.αν δεις την οθονη θα δεις μια καρδια για τους παλμους και ενα ποσοστο επι της 100 που λογικα θα δεις απο 95 και πανω.

λογικα κατι τετοιο ειδες.

Παλμικό Οξύμετρο Δακτύλου LED - ORTHOPEDIKA ONLINE (orthopedika-online.gr)

Να σου πω την αληθεια δεν το ειχα παρατηρησει ποτε παντα νομιζα οτι μετρανε αιματοκριτη. Την επομενη φορα θα δω να δω τι γραφει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Arkin said:

Να σου πω την αληθεια δεν το ειχα παρατηρησει ποτε παντα νομιζα οτι μετρανε αιματοκριτη. Την επομενη φορα θα δω να δω τι γραφει.

αιματοκριτη οσες φορες μου εχουν παρει θα δεις οτι θα σου τρυπησουν το δαχτυλο θα σου παρουν μια σταγονα και θα την βαλουν σε ενα μηχανημα.δεν εχω δει να μετρας αιμοτοκριτη χωρις να βγει αιμα:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα μήνα καθυστέρηση, αξιώθηκα χτες να δώσω πάλι.

Γύρω στη 1, στο ΚΑΤ, με τυπικό τηλέφωνο για ραντεβού μισή ώρα πριν.

Την ώρα που μπήκα έφευγαν 3 κοπέλες, ενώ μαζί με εμένα έδωσαν και άλλοι 2.

Τυχαίο ενδεχομένως, αλλά τόσους μαζί εθελοντικά, μπορεί και να μην έχω ξαναπετυχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/5/2022 στις 8:28 ΜΜ, poulinos είπε

αιματοκριτη οσες φορες μου εχουν παρει θα δεις οτι θα σου τρυπησουν το δαχτυλο θα σου παρουν μια σταγονα και θα την βαλουν σε ενα μηχανημα.δεν εχω δει να μετρας αιμοτοκριτη χωρις να βγει αιμα:P

Τις τελευταίες 3-4 φορές που έδωσα αίμα δεν με τρύπησαν για να μου μετρήσουν τον αιματοκρίτη.
Μου έβαλαν στο δάχτυλο ένα εξάρτημα σαν το οξύμετρο, το οποίο όμως δεν είναι αυτόνομο αλλά συνδέεται μέσω ενός καλωδίου σε ένα μηχάνημα μικρού μεγέθους. Στο 1 λεπτό που μου το αφήνανε ένιωθα να μου πιέζει το δάχτυλο 4-5 φορές, σαν να κάνει συσπάσεις.
Σαφώς και δεν μπήκα στη διαδικασία να ρωτήσω τι ακριβώς είναι αυτό, απλά υπέθεσα οτι είναι ένας νέος τρόπος για να μετράνε τον αιματοκρίτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/05/2022 at 18:56, e-tic said:

Τις τελευταίες 3-4 φορές που έδωσα αίμα δεν με τρύπησαν για να μου μετρήσουν τον αιματοκρίτη.
Μου έβαλαν στο δάχτυλο ένα εξάρτημα σαν το οξύμετρο, το οποίο όμως δεν είναι αυτόνομο αλλά συνδέεται μέσω ενός καλωδίου σε ένα μηχάνημα μικρού μεγέθους. Στο 1 λεπτό που μου το αφήνανε ένιωθα να μου πιέζει το δάχτυλο 4-5 φορές, σαν να κάνει συσπάσεις.
Σαφώς και δεν μπήκα στη διαδικασία να ρωτήσω τι ακριβώς είναι αυτό, απλά υπέθεσα οτι είναι ένας νέος τρόπος για να μετράνε τον αιματοκρίτη.

μακαρι. δεν μου εχει τυχει μεχρι την τελευταια φορα που πηγα . μου ειχαν τρυπησει το δαχτυλο. τωρα αν εχει βγει κατι καινουριο που μπορει να δει αιματοκριτη χωρις να σου παρουν μια σταγονα αιμα τι να πω.ρωτηστε βρε παιδια να μαθουμε. θα ρωτησω και εγω οταν παω. ως τωρα πιεση παιρνουν ειτε με μηχανημα ειτε με μικρο πιεσομετρο, παλμικο οξυμετρο που μετραει παλμους και spo2 και τρυπημα για αιμοσφαιρινη.αυτα εχω δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/5/2022 στις 6:56 ΜΜ, e-tic είπε

Τις τελευταίες 3-4 φορές που έδωσα αίμα δεν με τρύπησαν για να μου μετρήσουν τον αιματοκρίτη.
Μου έβαλαν στο δάχτυλο ένα εξάρτημα σαν το οξύμετρο, το οποίο όμως δεν είναι αυτόνομο αλλά συνδέεται μέσω ενός καλωδίου σε ένα μηχάνημα μικρού μεγέθους. Στο 1 λεπτό που μου το αφήνανε ένιωθα να μου πιέζει το δάχτυλο 4-5 φορές, σαν να κάνει συσπάσεις.
Σαφώς και δεν μπήκα στη διαδικασία να ρωτήσω τι ακριβώς είναι αυτό, απλά υπέθεσα οτι είναι ένας νέος τρόπος για να μετράνε τον αιματοκρίτη.

Καλημέρα. Και στο δικό μας νοσοκομείο εδώ Χαλκιδική, το ίδιο μηχάνημα χρησιμοποιούν. Βέβαια, καμιά φορά μπορεί να μην δείξει σωστά, μου έτυχε και μετά με πήραν αίμα για εργαστηριακή εξέταση αιματοκρίτη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...