Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλημέρα. Μόλις έδωσα αιμοπετάλια στον Ευαγγελισμό. 

Κατόπιν συνεννόησης, μπορείς να κλείσεις ραντεβού από 07:30 αν κάποιος δυσκολεύεται λόγω εργασίας. 

50 λεπτά η διαδικασία, πεντακάθαρα, δροσερά και γενικότερα, όλα βολικά προς τον αιμοδότη (για ''απλή '' αιμοδοσία υπάρχει ακριβώς απέναντι άλλη αίθουσα, δεν έχω εμπειρία. 

Σπάνια έχω συναντήσει τέτοιο συνδυασμό γνώσης, πρόληψης για αιμοδότη, καθώς και μια γενικότερη σπιρτάδα, όπως τον αντίστοιχο της κοπέλας που εξυπηρετεί στις 07:30.. Μπράβο της. 

 

Στην πληροφορία της ημέρας τώρα(το είχα απορία, όπως και άλλα παιδιά απ ότι είχα διαβάσει εδώ στο φόρουμ),

η κοπέλα μου είπε πως εφόσον είσαι εθελοντής αιμοδότης (να έχεις κάρτα), δικαιούσαι δύο φορές τον χρόνο, σε οποιοδήποτε δημόσιο νοσοκομείο, δωρεάν αιματολογικές εξετάσεις. 

Χωρίς ραντεβού, χωρίς ουρά κλπ. Με την καρτούλα και ταυτότητα, νηστικός από το προηγούμενο βράδυ.

Προσωπικά δεν το γνώριζα...

Να είστε καλά.

εικόνα_Viber_2022-07-27_09-22-01-322.jpg

  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εάν κάποιος θέλει να δώσει αιμοπετάλια, υπάρχει ανάγκη στο Λαϊκό για συγγενή.

Δεν ξέρω αν μπορώ να δώσω όνομα εδώ, ίσως καλύτερα σε μήνυμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/7/2022 στις 9:24 ΠΜ, MarkFinn3 είπε

Kαλημέρα. Μόλις έδωσα αιμοπετάλια στον Ευαγγελισμό. 

Κατόπιν συνεννόησης, μπορείς να κλείσεις ραντεβού από 07:30 αν κάποιος δυσκολεύεται λόγω εργασίας. 

50 λεπτά η διαδικασία, πεντακάθαρα, δροσερά και γενικότερα, όλα βολικά προς τον αιμοδότη (για ''απλή '' αιμοδοσία υπάρχει ακριβώς απέναντι άλλη αίθουσα, δεν έχω εμπειρία. 

Σπάνια έχω συναντήσει τέτοιο συνδυασμό γνώσης, πρόληψης για αιμοδότη, καθώς και μια γενικότερη σπιρτάδα, όπως τον αντίστοιχο της κοπέλας που εξυπηρετεί στις 07:30.. Μπράβο της. 

 

Στην πληροφορία της ημέρας τώρα(το είχα απορία, όπως και άλλα παιδιά απ ότι είχα διαβάσει εδώ στο φόρουμ),

η κοπέλα μου είπε πως εφόσον είσαι εθελοντής αιμοδότης (να έχεις κάρτα), δικαιούσαι δύο φορές τον χρόνο, σε οποιοδήποτε δημόσιο νοσοκομείο, δωρεάν αιματολογικές εξετάσεις. 

Χωρίς ραντεβού, χωρίς ουρά κλπ. Με την καρτούλα και ταυτότητα, νηστικός από το προηγούμενο βράδυ.

Προσωπικά δεν το γνώριζα...

Να είστε καλά.

εικόνα_Viber_2022-07-27_09-22-01-322.jpg

Για να σου το είπε, λογικά θα πρέπει να υπάρχει σε κάποιο ΦΕΚ ή εγκύκλιο. Το γράφω επειδή εμένα όσες φορές έχω δώσει, δεν μου το έχουν αναφέρει, και μου κάνει εντύπωση οτι δεν το λένε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έδωσα και εγώ σήμερα κανονικά μιας και έφτιαξε ο θυρωειδης. Θα πάει πηγή ζωής για ανθρώπους με μεσογειακή αναιμία μιας και με περνουν συνέχεια έχει λένε κάτι αντισώματα το αίμα μου και κάποιοι τα χρειάζονται εκεί. 16 αιμοσφαιρινη άρα 48 αιματοκριτη πάντα εκεί παίζει. Οπότε θα δίνω κανονικά από εδώ και πέρα που έφτιαξε ο θυρωειδης με το Τ4 θα ξανά δώσω Δεκέμβριο και Απρίλιο που έρχονται 3 φορές το χρόνο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δώσει πάρα πολλές φορές αίμα, όμως ποτέ πλάσμα.
Θέλω να δώσω πλάσμα αυτήν τη φορά (για δικούς μου λόγους), υπάρχει πιθανότητα να μη το δεχτούν;
Επίσης βρήκε κάποιος νοσοκομείο το οποίο να σου δίνει και εξετάσεις που έκαναν στο αίμα σου πριν το χορηγήσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω σκοπο να γινω αιμοδοτης και θελω να ξεκαθαρισω καποιες συγκεχυμενες πληροφοριες που εχω στο μυαλο μου.Αν μπορειτε να βοηθησετε σε αυτο να επιταχυνω την αποφαση μιας και το καθυστερω 2 χρονια.

1. Ειναι το ιδιο, οπου και να δωσεις; Δηλ ειτε σε δημοσιο ν/κ, ειτε σε καποιους φορεις που διοργανωνουν ημερες αιμοδοσιας, ειτε στο χωρο εργασιας αν η εργασια διαθετει καποια «τραπεζα αιμοδοσιας»;

2. Αν ειναι το ιδιο οπως φανταζομαι, σε ολα θα βγει η εθνικη καρτα αιμοδοτη; Εχει καποια προνομια; Απ’ οσο ξερω καλυπτονται οι συγγενεις πρωτου βαθμου, αν χρειαστουν αιμα. Αυτο γινεται απο την 1η αιμοδοσια; θελει καποια τακτικη συντηρηση; πχ 1 φορα το ετος, το εξαμηνο;;

3. Την ημερα αδειας που δικαιουσε, την παιρνεις απαραιτητα την ημερα αιμοδοσιας; Αν οχι, εισαι λειτουργικος στη δουλεια; Δηλ αν ειναι απαιτητικη η δουλεια σε σωματικες δυναμεις ή δουλεια γραφειου που απαιτει αρκετη συγκεντρωση θα μπορεις να ανταπεξελθεις;

 

Επεξ/σία από bjj-p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/8/2022 στις 8:54 ΠΜ, bjj-p είπε

Εχω σκοπο να γινω αιμοδοτης και θελω να ξεκαθαρισω καποιες συγκεχυμενες πληροφοριες που εχω στο μυαλο μου.Αν μπορειτε να βοηθησετε σε αυτο να επιταχυνω την αποφαση μιας και το καθυστερω 2 χρονια.

 

Μπαινεις εδω https://blooddonorregistry.gr/ και διαβαζεις,θα σου λυθουν οι αποριες

Επεξ/σία από Strepsil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/8/2022 στις 8:54 ΠΜ, bjj-p είπε

Εχω σκοπο να γινω αιμοδοτης και θελω να ξεκαθαρισω καποιες συγκεχυμενες πληροφοριες που εχω στο μυαλο μου.Αν μπορειτε να βοηθησετε σε αυτο να επιταχυνω την αποφαση μιας και το καθυστερω 2 χρονια.

1. Ειναι το ιδιο, οπου και να δωσεις; Δηλ ειτε σε δημοσιο ν/κ, ειτε σε καποιους φορεις που διοργανωνουν ημερες αιμοδοσιας, ειτε στο χωρο εργασιας αν η εργασια διαθετει καποια «τραπεζα αιμοδοσιας»;

Εαν τη θες για παρτυ σου τη φιαλη πας μονος σου σε νοσοκομειο, εαν πας σε οργανωμενη αιμοδοσια παει στη τραπεζα αιματος του διοργανωτη.

Στις 6/8/2022 στις 8:54 ΠΜ, bjj-p είπε

2. Αν ειναι το ιδιο οπως φανταζομαι, σε ολα θα βγει η εθνικη καρτα αιμοδοτη; Εχει καποια προνομια; Απ’ οσο ξερω καλυπτονται οι συγγενεις πρωτου βαθμου, αν χρειαστουν αιμα. Αυτο γινεται απο την 1η αιμοδοσια; θελει καποια τακτικη συντηρηση; πχ 1 φορα το ετος, το εξαμηνο;;

βλ. παραπανω και στο λινκ που παρατεθηκε

Στις 6/8/2022 στις 8:54 ΠΜ, bjj-p είπε

3. Την ημερα αδειας που δικαιουσε, την παιρνεις απαραιτητα την ημερα αιμοδοσιας; Αν οχι, εισαι λειτουργικος στη δουλεια; Δηλ αν ειναι απαιτητικη η δουλεια σε σωματικες δυναμεις ή δουλεια γραφειου που απαιτει αρκετη συγκεντρωση θα μπορεις να ανταπεξελθεις;

Την αδεια την παιρνεις την ημερα αιμοληψίας. Εαν εισαι δημοσιο τις επιπλέον 2 ημερες τις παιρνεις οποτε θες μεσα στο ημερολογιακό έτος. Οσον αφορά την εργασία, αυτο εξαρταται στον ανθρωπο, εγω πχ ξεκουράζομαι 1-2 ωρες, τρωω καλα και πινω αρκετά υγρα, και μετα βαραω 8ωρο ορθοστασια... 2 φιλοι μου αφού δώσουν αίμα ειναι πτώματα και τη πεφτουνε για υπνο...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/8/2022 στις 8:54 ΠΜ, bjj-p είπε

Εχω σκοπο να γινω αιμοδοτης και θελω να ξεκαθαρισω καποιες συγκεχυμενες πληροφοριες που εχω στο μυαλο μου.Αν μπορειτε να βοηθησετε σε αυτο να επιταχυνω την αποφαση μιας και το καθυστερω 2 χρονια.

1. Ειναι το ιδιο, οπου και να δωσεις; Δηλ ειτε σε δημοσιο ν/κ, ειτε σε καποιους φορεις που διοργανωνουν ημερες αιμοδοσιας, ειτε στο χωρο εργασιας αν η εργασια διαθετει καποια «τραπεζα αιμοδοσιας»;

2. Αν ειναι το ιδιο οπως φανταζομαι, σε ολα θα βγει η εθνικη καρτα αιμοδοτη; Εχει καποια προνομια; Απ’ οσο ξερω καλυπτονται οι συγγενεις πρωτου βαθμου, αν χρειαστουν αιμα. Αυτο γινεται απο την 1η αιμοδοσια; θελει καποια τακτικη συντηρηση; πχ 1 φορα το ετος, το εξαμηνο;;

3. Την ημερα αδειας που δικαιουσε, την παιρνεις απαραιτητα την ημερα αιμοδοσιας; Αν οχι, εισαι λειτουργικος στη δουλεια; Δηλ αν ειναι απαιτητικη η δουλεια σε σωματικες δυναμεις ή δουλεια γραφειου που απαιτει αρκετη συγκεντρωση θα μπορεις να ανταπεξελθεις;

 

1. Εξαρτάται σε ποιο φορέα δίνεις και που θέλεις να παει. Παράδειγματα: η εταιρία σου έχει τράπεζα αίματος και οργανώνει αιμοδοσία στο χώρο εργασίας για να την ενισχύσει, η φιάλη πάει στην τράπεζα αίματος της εταιρίας/ πας σε νοσοκομείο αλλά δεν θες να δωρίσεις απλώς εθελοντικά αλλά στην τράπεζα αιματος του συλλόγου του χωρίου σου το αναφέρεις/ σημειώνεις πριν την αιμοδοσία και πάει εκεί η φιάλη/ το bloode (ΜΚΟ) οργανώνει αιμοδοσία στο σύνταγμα και δίνεις αίμα εθελοντικά (μπαινουν στις φιάλες σου και όχι στην τράπεζα της ΜΚΟ).

 

2. Κανονικά σε όλα μπορείς να κάνεις αίτηση για να βγει. Μπορεί να γίνει από την 1η. Δεν θέλει συντηρήση. Περισσότερα στο https://blooddonorregistry.gr/

3. Για την ημέρα άδειας σου απάντησαν αλλά ρώτα στην εταιρία σου γιατί άλλα μπορεί να λέει ο νόμος και άλλα να ισχύουν... Εξαρτάται από το κάθε οργανισμό, καλύτερα αν δεν έχεις ξαναδώσει τις πρώτες φορές να το πάρεις χαλαρά για να δεις πως ανταποκρίνεται το σώμα σου. Εγώ δεν είχα ποτέ θέμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να γίνω αιμοδοτρια (δεν εχω ξαναδωσει) μιας και εχω ωραιο αιμα που ταιριάζει σχεδον σε ολους, μηδενικο +. 

Δισταζα η αλήθεια ειναι, γιατί εχω χαμηλή πίεση και με το ζορι κρατιεμαι ορθια ωρες ωρες. 

Οποτε ζητώ γνωμη των σχεδον υποτασικων.

Θα μπορεσω να ανταπεξελθω? Εαν με βρουν με πιεση 9-10 μεγαλη /6 μικρη θα με διωξουν? Θα ρθω στα ισα μου με μια πορτοκαλαδα ή θα με μαζεύουν απο κανα διαδρομο λιποθυμη? 😂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/8/2022 στις 11:02 ΜΜ, Dimi00 είπε

Σκέφτομαι να γίνω αιμοδοτρια (δεν εχω ξαναδωσει) μιας και εχω ωραιο αιμα που ταιριάζει σχεδον σε ολους, μηδενικο +. 

Δισταζα η αλήθεια ειναι, γιατί εχω χαμηλή πίεση και με το ζορι κρατιεμαι ορθια ωρες ωρες. 

Οποτε ζητώ γνωμη των σχεδον υποτασικων.

Θα μπορεσω να ανταπεξελθω? Εαν με βρουν με πιεση 9-10 μεγαλη /6 μικρη θα με διωξουν? Θα ρθω στα ισα μου με μια πορτοκαλαδα ή θα με μαζεύουν απο κανα διαδρομο λιποθυμη? 😂

 

Θα σε διώξουν εννοείται. Με χαμηλό αιματοκριτη η πίεση δεν θα σε αφήσουν ποτέ να δώσεις αίμα. Η λιποθυμία είναι 50 50 σε τέτοιες περιπτώσεις και δεν πρόκειται να το διακινδυνεύσουν. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Arkin είπε

Θα σε διώξουν εννοείται. Με χαμηλό αιματοκριτη η πίεση δεν θα σε αφήσουν ποτέ να δώσεις αίμα. Η λιποθυμία είναι 50 50 σε τέτοιες περιπτώσεις και δεν πρόκειται να το διακινδυνεύσουν. 

Εαν φαω αρκετά πριν την αιμοδοσια και την ανεβασω προσωρινά? Θα εχω επιπτώσεις μετα  μες στη μερα? Γύρω στο 11/8 μπορω να την φτασω με ελιες τυρια κλπ

Ειναι κριμα γιατί δεν είναι και  τραγικη υποταση... Υπάρχουν και χειρότερα νουμερα. Καποια τρικ αν υπάρχουν γιατί δεν τα ξερω σαν πρωταρα... Ευπρόσδεκτα 

Επεξ/σία από Dimi00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τους εξηγησεις στην αιμοδοσια ακριβως ποσο εχεις ακομα και αν στην βγαλουν καλη γιατι μπορει την επομενη μερα να νιωθεις παρα πολυ εξαντλημενη. Και με χαμηλο αιματοκριτη ομως δεν θα σε αφησουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Να τους εξηγησεις στην αιμοδοσια ακριβως ποσο εχεις ακομα και αν στην βγαλουν καλη γιατι μπορει την επομενη μερα να νιωθεις παρα πολυ εξαντλημενη. Και με χαμηλο αιματοκριτη ομως δεν θα σε αφησουν.

Απο αιματοκριτη είμαι τούμπανο. Αααα αρα προβλέπεται εξαντληση και την επόμενη μερα. Θα παρω και τηλέφωνο σε 2-3 νοσοκομεια να το ρωτησω να μαζεψω γνωμες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...