Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, 9-11 είπε

Κάποιες φορές, ενώ έχεις όλη την καλή διάθεση να συνεισφέρεις, το σύμπαν (;) συνωμοτεί εναντίον σου.
Ακούστε τι έπαθα:
Φτάνω στο [δεν έχει σημασία] νοσοκομείο με βιασύνη καθώς πλησίαζε η λήξη του ωραρίου (09:00 με 16:00 - εγώ μπήκα στην αίθουσα γύρω στις 15:30)
Μετά από ερώτησή μου στη γραμματεία για κάτι που αφορούσε το κατεβατό στη 2η σελίδα του «Ιστορικού Αιμοδότη», διαπιστώνω πως το pdf που είχα εκτυπώσει & προσυμπληρώσει στο σπίτι (για να μην χάνω χρόνο, ταλαιπωρούμαι κ.λπ) ΔΕΝ είναι έγκυρο.
Παίρνω λοιπόν το επικαιροποιημένο έντυπο κι αρχίζω απ’ την αρχή.
Εν τω μεταξύ το στυλό που υπάρχει στο τραπέζι κάνει νούμερα (μία γράφει και μία όχι) και το χειρότερο, έχει ball point tip μεγέθους νταλίκας! (εγώ γράφω με 0.5 ή το πολύ με 0.7)
- Ε, τώρα τα παραλές ρε φίλε
- Καθόλου. Αν ονομάζεσαι Νίκος Ρίζος και επέλεξες για e-mail σου το [email protected] κανένα πρόβλημα, το πεδίο επαρκεί. Αν όμως σε λένε Νικόλαο Σπανοβαγγελοδημήτρη 😁 και έκανες το σφάλμα να συμπεριλάβεις το πλήρες όνομα, ε, πολύ απλά δεν χωράει. Και το δικό μου αριθμεί κάμποσους χαρακτήρες...

Παράλληλα καταφθάνουν 2-3 ακόμη εθελοντές αιμοδότες «της τελευταίας στιγμής» (στις 4 παρά), κάτι που κάνει την κυρία στη γραμματεία να δυσανασχετήσει.
Ο γιατρός με καλεί, κάθομαι και μετράει τον αιματοκρίτη: 48 (μάλλον στο άνω άκρο του αποδεκτού φάσματος, αλλά καλύτερα απ’ το να έχεις αναιμία)
Η πίεση ωστόσο είναι υψηλή. Δεν θυμάμαι πόσο μου είπε, αλλά υπό αυτές τις συνθήκες δεν (;) επιτρεπόταν να δώσω αίμα.
«Κάτσε 5 λεπτά στο διάδρομο να ηρεμήσεις και ξαναέλα», μου λέει.
Βγαίνω, περιμένω προσπαθώντας να χαλαρώσω. Fun fact: Αν προσπαθείς να χαλαρώσεις, απλά δεν χαλαρώνεις.
Με ξαναμετράει, τα νούμερα είναι καλύτερα όχι όμως εντός ορίου.
Αντίο.

Όχι μόνο θα χρειαστεί νέα επίσκεψη (not my idea of fun), αλλά τώρα ανησυχώ μήπως είμαι υπερτασικός!
Ξεκίνησα για να δώσω αίμα -και κάποια στιγμή στο μέλλον αιμοπετάλια- και βρίσκομαι να ψάχνω για ΠΙΕΣΟΜΕΤΡΟ.
Για περισσότερα πάνω στο θέμα, δείτε αυτό.
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

[Bonus content: Πιερρακάκη σώσε μας!]
Έφαγα αρκετή ώρα αναζητώντας το pdf των επικαιροποιημένου εντύπου για τους αιμοδότες.
Στο gov.gr υπάρχει μόνο ένα άθλιο scan που θυμίζει fax δεκαετίας του ’80.
Στα μεγάλα νοσοκομεία έχουν ακόμη παλαιότερες εκδόσεις (υπενθυμίζω πως ανανεώθηκε τον Ιανουάριο του 2022)
Τελικά το βρήκα στο ΤΥΠΕΤ (Ταμείο Υγείας Προσωπικού Εθνικής Τραπέζης).
Παραθέτω το link για όποιον ενδιαφέρεται:
 

https://www.typet.gr/uploads/files/f2_ISTORIKO_AIMODOTI.pdf

 

 

Μήπως απλά έτσι έπρεπε να γίνει? 

Εγώ έδωσα μια φορά αίμα στη ζωή μου, πριν πολλά χρόνια, ως φοιτήτρια και έκτοτε είναι σαν να μου "πήραν" όλο το αίμα (δεν ξανανέβηκε αιματοκρίτης πάνω από 38, τότε είχα 42) και παίρνω συχνά πυκνά σίδηρο.... Αστείο έ?

 

Επεξ/σία από anastas11a
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έδωσα αίμα...είχα από εποχή προ COVID. Ήδη νιώθω καλύτερα και έκανα και χρήση δικαιώματος αδείας. Σας ευχαριστω πολύ.

Από αιμοδοσία μου λένε ότι φέτος έσπασε όλα τα ρεκόρ η αιμοδοσία....μάλλον λόγω ανύπαρκτης αιμοληχλψιας άλλες χρονιές....πέρσι πχ. 

Το θέμα είναι να συνεχίσει να δίνει ο κόσμος γιατί μόνο 22 μέρες παραμένει το αίμα στο νοσοκομείο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, prototypegr είπε

Καλημέρα. Αν και δεν έχω αποκλειστεί ποτέ από αιμοδοσία, σε καταλαβαίνω. Πάντως το 48 για αιματοκρίτης δεν είναι πάνω όριο. Στην τελευταία μου αιμοδοσία είχα 51 και δεν καπνίζω (γιατί ως γνωστόν το κάπνισμα δίνει ανεβασμένες τιμές στον αιματοκρίτη).

Περί μετρήσεων ο λόγος:

Η τελευταία Γενική Εξέταση Αίματος που έκανα, ήταν τον Μάιο του 2018.
Τα νούμερα -παραδόξως 😊- δεν είναι άσχημα, αλλά μετά από 4 χρόνια συν φυσικά τη δραματική αλλαγή ζωής με τους εγκλεισμούς κ.λπ. ελέω COVID, θα έχουν σίγουρα χειροτερεύσει*

2018-05-22-blurred.jpg

*3 χρόνια αργότερα στα τέλη Μαΐου του 2021, επισκέφτηκα την ίδια μικροβιολόγο αυτή τη φορά για να ελέγξω τα επίπεδα της βιταμίνης D. Οι ανησυχίες μου επιβεβαιώθηκαν:
Ευρεθείσα τιμή 5,3 ng/ml (με επάρκεια τα 21 έως 60, δηλ. ΠΟΛΥ κάτω από το όριο)
Μετά από τρίμηνη χρήση αυτού του συμπληρώματος και αύξηση -όσο το επέτρεπαν οι συνθήκες- της έκθεσης στον ήλιο, επανήλθε στο φυσιολογικό. Η επόμενη ανάλυση, τον Σεπτέμβριο, έδειξε 53,8 ng/ml. Χαώδης διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/6/2022 στις 9:16 ΠΜ, prototypegr είπε

Καλημέρα. Αν και δεν έχω αποκλειστεί ποτέ από αιμοδοσία, σε καταλαβαίνω. Πάντως το 48 για αιματοκρίτης δεν είναι πάνω όριο. Στην τελευταία μου αιμοδοσία είχα 51 και δεν καπνίζω (γιατί ως γνωστόν το κάπνισμα δίνει ανεβασμένες τιμές στον αιματοκρίτη).

Εγω ειμαι καπνιστης χρονια.Σχετικο ειναι αυτο με το καπνισμα και τον αιματοκριτη...Σιγουρα αυξανει την πιεση.Απο μικρος κανω καθε χρονο γενικη εξεταση αιματος μετα 27 μου αρχιζε να αυξανει ο αιματοκριτης φτανοντας η τιμη στα 52 στην ηλικια των 30,τωρα ειμαι 33 και η φερετινη ειχε περασει το οριο μεχρι που πριν 2 χρονια ξεκινησα να δινω αιμα καθε 4μηνο.Πριν 2 μηνες που εδωδα παλι αιμα και εξετασεις μαζι ο αιματοκριτης(48) και η φερετινη επεσαν σε φυσιολογικα επιπεδα.Τωρα καθε 6μηνο και βλεπουμε 😎

Επεξ/σία από Strepsil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 17/06/2022 at 09:26, anastas11a said:

Μήπως απλά έτσι έπρεπε να γίνει? 

Εγώ έδωσα μια φορά αίμα στη ζωή μου, πριν πολλά χρόνια, ως φοιτήτρια και έκτοτε είναι σαν να μου "πήραν" όλο το αίμα (δεν ξανανέβηκε αιματοκρίτης πάνω από 38, τότε είχα 42) και παίρνω συχνά πυκνά σίδηρο.... Αστείο έ?

 

σιγουρα δεν φταιει η αιμοδοσια.παλια επαιζα ορια προς τα κατω πλεον βαραω  ορια προς τα πανω.μην ξεχνας οτι εχεις και την αδιαθεσια καθε μηνα.τροποι να ανεβει ο αιματοκριτης υπαρχουν :)

On 09/07/2022 at 16:07, Titos301 said:

ειμαι 26 μεχρι σημερα δεν εχω συμμετασχει ποτε σε αιμοδοσια απο φοβο...συμβουλες;

κατι πολυ απλο που μπορω να στο πω μετα απο περιπου 35 αιμοδοσιες.α.ειναι στο μυαλο.β.ο πονος δεν ειναι τιποτα και σιγουρα πιο πολυ εχεις πονεσει αν εχεις κοπανησει σε κανα επιπλο

γ και βασικο.πιο πολυ πονο εχει η βελονα για τον ορο μετα η βελονα που σου παιρνουν μικρη ποσοτητα αιμα πχ 20αρα και τον λιγοτερο της αιμοδοσιας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/4/2022 στις 1:26 ΜΜ, GeorgeKatz είπε

Μια από τα ίδια και σήμερα στο "Ερυθρός Σταυρός - Κοργιαλένειο Μπενακειο" 👍


Δυστυχώς ήταν άδειο το γραφείο της αιμοδοσίας από αιμοδότες. Με υποδέχτηκαν με μεγάλη χαρά! Η κυριά της αιμοδοσίας μου ειπε ότι από το πρωί εως και τις 12:00 που πήγα ήμουν ο εθελοντής νούμερο 6 και αυτό είναι ένα πολύ χαμηλό νούμερο για το γραφείο. Μου ζήτησε να στείλω και φίλους μου εθελοντές αιμοδότες.

Η αιμοδοσία περάστηκε κανονικά στο σύστημα blooddonorregistry ήδη 👍

Μια από τα ίδια και σήμερα στο "Ερυθρός Σταυρός - Κοργιαλένειο Μπενακειο" 👍 

Άδειο (από αιμοδότες) το γραφείο αιμοδοσίας, έλαβα πολύ θερμή υποδοχή!

Στα σημερινά νέα έμαθα ότι κάθε εθελοντής αιμοδότης δικαιούται μια αιματολογική εξέταση τον χρόνο, η διαδικασία είναι πας πρώτα από το γραφείο αιμοδοσίας, σου δίνουν ένα χαρτί και πας στο ταμείο του νοσοκομείου και σου δίνουν άλλο χαρτί και πας και δίνεις λίγο αίμα για τις εξετάσεις. Δεν πρέπει να γίνει την ίδια ημέρα με την αιμοδοσία. Θα το δοκιμάσω στις επόμενες ετήσιες αιματολογικές μου 👍

 

Η αιμοδοσία περάστηκε κανονικά στο σύστημα blooddonorregistry ήδη 👍 

Τυράκι - φρυγανιά - χυμός - ευχάριστη κουβέντούλα 🙂

Επεξ/σία από GeorgeKatz
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/6/2022 στις 12:52 ΜΜ, 9-11 είπε

*3 χρόνια αργότερα στα τέλη Μαΐου του 2021, επισκέφτηκα την ίδια μικροβιολόγο αυτή τη φορά για να ελέγξω τα επίπεδα της βιταμίνης D. Οι ανησυχίες μου επιβεβαιώθηκαν:

Ευρεθείσα τιμή 5,3 ng/ml (με επάρκεια τα 21 έως 60, δηλ. ΠΟΛΥ κάτω από το όριο)
Μετά από τρίμηνη χρήση αυτού του συμπληρώματος και αύξηση -όσο το επέτρεπαν οι συνθήκες- της έκθεσης στον ήλιο, επανήλθε στο φυσιολογικό. Η επόμενη ανάλυση, τον Σεπτέμβριο, έδειξε 53,8 ng/ml. Χαώδης διαφορά.

 

4000iu η καψουλα , να φανταστω καθε μερα απο μια ε?

γιατι εγω παιρνω τις lecalcif , 25.000iu μια φορα την εβδομαδα σε θεραπεια 6 μηνων και πασχιζω να φτασω τα ορια..

καιγω 5,3 τιμη ειχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τις δωρεάν εξετάσεις αίματος να τις προσφέρει μόνο ο ερυθρός σταυρός ή οπουδήποτε διενεργείται αιμοδοσία ;;

Επεξ/σία από dhmak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/6/2022 στις 12:40 ΜΜ, PedroG είπε

Tο θέμα είναι να συνεχίσει να δίνει ο κόσμος γιατί μόνο 22 μέρες παραμένει το αίμα στο νοσοκομείο

γιατι μετα τι το κανουν; το πετανε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2022 στις 1:06 ΜΜ, poulinos είπε

πηγα και εδωσα στο ννα

ημουν ο τριτος εκεινη την ημερα.δυστυχως δεν παει ο κοσμος.

πηρα τα καλουδια μου

20220718_122526.jpg

Καλησπέρα στην ομάδα, είμαι νέο μέλος. Έκανα λογαριασμό ώστε να ενημερώνομαι και από εσάς, αλλά και για να εξυμνήσω το ΝΝΑ. Για χρόνια έδινα σε διάφορα νοσοκομεία της Αθήνας. Αυτό που συνάντησα όμως στο ΝΝΑ (πήγα να δώσω για ασθενή), δεν το είχα δει πουθενά.. 

Από το ήρεμο κλίμα, τις νοσοκόμες που δεν έχουν ταλαιπωρήσει φλέβα μου ποτέ, το πρωτοφανές κολατσιό, όλα μαζί αγγίζουν τις ιδανικές συνθήκες για να δώσεις... Καθαρά , με τάξη και μία συνετή ''γρηγοράδα''. Δεν ξέρω, ίσως ευθύνεται για αυτό το ότι είναι στρατιωτικό νοσοκομείο; Δεν ξέρω. 

Επίσης δύο φορές που χρειάστηκα φιάλη για συγγενή μου, μέσα σε 2 λεπτά, είχα συνεννοηθεί. 

Πηγαίνω πάντα, όπως ο φίλος ο Poulinos κάπου που διάβασα, 08:00 λόγω εργασίας. Έχουν τέσσερα κρεβάτια, νοσοκόμες από πάνω σου, που έχουν όντως τον νου τους σε εσένα. Ο υπεύθυνος της αιμοδοσίας πολύ εξυπηρετικός και ξύπνιος. 

Από τότε έχω δώσει 14 φορές εκεί, και γύρω στις  35 σύνολο. Εύχομαι να με έχει καλά Ο Θεός και να δίνω για πολλά χρόνια ακόμη.

Να έιστε όλοι γεροί και δυνατοί, ώστε να συνεχίσετε να κάνετε αυτήν την σπουδαία πράξη...

Στις 14/5/2022 στις 8:28 ΜΜ, poulinos είπε

αιματοκριτη οσες φορες μου εχουν παρει θα δεις οτι θα σου τρυπησουν το δαχτυλο θα σου παρουν μια σταγονα και θα την βαλουν σε ενα μηχανημα.δεν εχω δει να μετρας αιμοτοκριτη χωρις να βγει αιμα:P

από τον Φλεβάρη έχουν στο ΝΝΑ ένα μαραφετάκι, μοιάζει με οξύμετρο, που μετράει τον αιματοκρίτη χωρίς αίμα..!

Με την μέθοδο του οξυμέτρου...

Βέβαια εμένα που έχω πάντα 48-51, μου έβγαλε 46 και ζήτησα να με ''τσιμπήσουν'' με τον παραδοσιακό τρόπο και έδειξε 48...

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, MarkFinn3 said:

Καλησπέρα στην ομάδα, είμαι νέο μέλος. Έκανα λογαριασμό ώστε να ενημερώνομαι και από εσάς, αλλά και για να εξυμνήσω το ΝΝΑ. Για χρόνια έδινα σε διάφορα νοσοκομεία της Αθήνας. Αυτό που συνάντησα όμως στο ΝΝΑ (πήγα να δώσω για ασθενή), δεν το είχα δει πουθενά.. 

Από το ήρεμο κλίμα, τις νοσοκόμες που δεν έχουν ταλαιπωρήσει φλέβα μου ποτέ, το πρωτοφανές κολατσιό, όλα μαζί αγγίζουν τις ιδανικές συνθήκες για να δώσεις... Καθαρά , με τάξη και μία συνετή ''γρηγοράδα''. Δεν ξέρω, ίσως ευθύνεται για αυτό το ότι είναι στρατιωτικό νοσοκομείο; Δεν ξέρω. 

Επίσης δύο φορές που χρειάστηκα φιάλη για συγγενή μου, μέσα σε 2 λεπτά, είχα συνεννοηθεί. 

Πηγαίνω πάντα, όπως ο φίλος ο Poulinos κάπου που διάβασα, 08:00 λόγω εργασίας. Έχουν τέσσερα κρεβάτια, νοσοκόμες από πάνω σου, που έχουν όντως τον νου τους σε εσένα. Ο υπεύθυνος της αιμοδοσίας πολύ εξυπηρετικός και ξύπνιος. 

Από τότε έχω δώσει 14 φορές εκεί, και γύρω στις  35 σύνολο. Εύχομαι να με έχει καλά Ο Θεός και να δίνω για πολλά χρόνια ακόμη.

Να έιστε όλοι γεροί και δυνατοί, ώστε να συνεχίσετε να κάνετε αυτήν την σπουδαία πράξη...

από τον Φλεβάρη έχουν στο ΝΝΑ ένα μαραφετάκι, μοιάζει με οξύμετρο, που μετράει τον αιματοκρίτη χωρίς αίμα..!

Με την μέθοδο του οξυμέτρου...

Βέβαια εμένα που έχω πάντα 48-51, μου έβγαλε 46 και ζήτησα να με ''τσιμπήσουν'' με τον παραδοσιακό τρόπο και έδειξε 48...

 

αν ειναι απο φεβρουαριο για αυτο δεν το εχω πετυχει.εδωσα τον δεκεμβριο που με τρυπησαν στο δαχτυλο και εδωσα ξανα τωρα που οκ ηξερα στο περιπου αιματοκριτη οποτε δεν χρειαστηκε.δυστυχως με τα τρεχαματα περασαν 7 μηνες αντι για 3-4 για να δωσω αιμα.

κατα τα αλλα και εγω οπως εχω πει εχω βρει την ηρεμια μου με το Nna ειτε στο να δινω αιμα ειτε στο να γινει μεταφορα φιαλης αν προκυψει κατι.

On 18/07/2022 at 13:41, Titos301 said:

γιατι μετα τι το κανουν; το πετανε;

το πλασμα κραταει παραπανω οσο ξερω για αυτο και γινεται διαχωρισμος.δεν ξερω More info δυστυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

αν ειναι απο φεβρουαριο για αυτο δεν το εχω πετυχει.εδωσα τον δεκεμβριο που με τρυπησαν στο δαχτυλο και εδωσα ξανα τωρα που οκ ηξερα στο περιπου αιματοκριτη οποτε δεν χρειαστηκε.δυστυχως με τα τρεχαματα περασαν 7 μηνες αντι για 3-4 για να δωσω αιμα.

κατα τα αλλα και εγω οπως εχω πει εχω βρει την ηρεμια μου με το Nna ειτε στο να δινω αιμα ειτε στο να γινει μεταφορα φιαλης αν προκυψει κατι.

το πλασμα κραταει παραπανω οσο ξερω για αυτο και γινεται διαχωρισμος.δεν ξερω More info δυστυχως.

ευχαριστούμε για τις πληροφορίες για το ΝΝΑ. έχει μετρό εκεί κοντά; την επόμενη φορά, ίσως το προτιμήσω, από το Γεννηματάς, όπου πήγαινα κυρίως λόγω βολικού πάρκινγκ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...