Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28/2/2022 στις 8:28 ΠΜ, raid_av είπε

Μια ερωτηση στα νοσοκομεια που πατε συνηθως εχετε προτεραιότητα στην σειρα σαν εθελοντες ?

Εννοειται.

 

Στις 28/2/2022 στις 10:33 ΠΜ, raid_av είπε

Εγινε τσακωμος οταν πηγα το προυγουμενο Σαββατο για αιμοδοσια γιατι φωναζαν αυτοι που περιμεναν για ασθενη οτι περιμεναν πολυ ωρα και οτι οι εθελοντες τους κλεβαμε την σειρα και πεταχτηκαν καποιοι και ειπανε οτι μονο σε αυτο το νοσοκομειο το εχουν δει αυτο (να εχουν προτεραιότητα οι εθελοντες) και οτι πουθενα αλλου δεν γινεται.

Ναι γιατι εχουν παει σε πολλα νοσοκομεια να δωσουν αιμα.
100% αυτοι που φωναζουν εδωσαν αιμα πρωτη φορα.

Ελλαδισταν φιλε.
 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/03/2022 at 22:16, archimidis said:

Και εγώ την τελευταία νφορα ΝΝΑ περίμενα πάνω από 30' μέχρι να με αφήσουν να μπω. Και μάλιστα σε άσχετο χώρο αναμονής και όχι στην αιμοδοσία με πολλούς ασθενείς. Πολύ κακη εικόνα για μένα. Θα πάω πάλι μες στον μήνα να δω αν αλλαξε κάτι που θα δώσω πάλι. 

στο ννα εχω παει 15 φορες τουλαχιστον ποτε δεν περιμενα πανω απο 10 λεπτα οσο θυμαμαι.συνηθως φτιαχνω χαρτι και μπαινω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Εκανα ενα catch up μηνων, ειχα καιρο να μπω στο νημα. Ωρα να (ξανα)δωσω αιμα, αλλα πνιγομαι απο τα ωραρια εργασιας. Σκεφτηκα σημερα να παρω ενα-ενα τα νοσοκομεια, το Αρετέιο ηταν ως τι 13.30 και εγω καλεσα 13.15. Κριμα, δεν προλαβαινα. Αν ξερετε, βοηθηστε:

1. Διαβασα πιο πισω να λετε για ΣΚ. Ποια νοσοκομεια στην Αθηνα λειτουργουν ΣΚ (εκτος του προαναφερθεντος φυσικα);

2. Μπορω να παω (οριακα) μετα τη δουλεια σε μερικα νοσοκομεια ή νωρις το πρωι (π.χ. 8.00 ή 8.30) πριν τη δουλεια, αλλα το παρκινγκ ειναι ενα θεμα: υπαρχουν νοσοκομεια στα οποια μπορω να παρκαρω εντος;

3. Αν βρω λυση σε ενα απο τα δυο παραπανω, αιμοπεταλια δινουμε σε ολα τα νοσοκομεια; Επηρεαζει καπου το τριμηνο που μεσολαβει στις αιμοδοσιες;

Ευχαριστώ.

Ασχετο: ειχα γραψει εδω οτι εχασα την καρτα μου, με βοηθησατε να το λυσω. Ακυρωσα την παλια, ζητησα νεα. Σημερα σε μια εκκαθαριση γραφειου βρηκα την καρτα μου :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, jonkyr είπε

Γεια σας. Εκανα ενα catch up μηνων, ειχα καιρο να μπω στο νημα. Ωρα να (ξανα)δωσω αιμα, αλλα πνιγομαι απο τα ωραρια εργασιας. Σκεφτηκα σημερα να παρω ενα-ενα τα νοσοκομεια, το Αρετέιο ηταν ως τι 13.30 και εγω καλεσα 13.15. Κριμα, δεν προλαβαινα. Αν ξερετε, βοηθηστε:

1. Διαβασα πιο πισω να λετε για ΣΚ. Ποια νοσοκομεια στην Αθηνα λειτουργουν ΣΚ (εκτος του προαναφερθεντος φυσικα);

2. Μπορω να παω (οριακα) μετα τη δουλεια σε μερικα νοσοκομεια ή νωρις το πρωι (π.χ. 8.00 ή 8.30) πριν τη δουλεια, αλλα το παρκινγκ ειναι ενα θεμα: υπαρχουν νοσοκομεια στα οποια μπορω να παρκαρω εντος;

3. Αν βρω λυση σε ενα απο τα δυο παραπανω, αιμοπεταλια δινουμε σε ολα τα νοσοκομεια; Επηρεαζει καπου το τριμηνο που μεσολαβει στις αιμοδοσιες;

Ευχαριστώ.

Ασχετο: ειχα γραψει εδω οτι εχασα την καρτα μου, με βοηθησατε να το λυσω. Ακυρωσα την παλια, ζητησα νεα. Σημερα σε μια εκκαθαριση γραφειου βρηκα την καρτα μου :D

 

Δοκίμασε ΚΑΤ (σίγουρα είχε ΣΚ μέχρι κάποια στιγμή, όπως και απογεύματα...δεν ξέρω λόγω μέτρων covid τι ισχύει πλέον), ΛΑΪΚΟ.

Στο ΚΑΤ ειδικά απόγευμα θα βρεις να παρκάρεις γύρω-γύρω σε απόσταση 3', στο ΛΑΪΚΟ μετρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, jonkyr είπε

Γεια σας. Εκανα ενα catch up μηνων, ειχα καιρο να μπω στο νημα. Ωρα να (ξανα)δωσω αιμα, αλλα πνιγομαι απο τα ωραρια εργασιας. Σκεφτηκα σημερα να παρω ενα-ενα τα νοσοκομεια, το Αρετέιο ηταν ως τι 13.30 και εγω καλεσα 13.15. Κριμα, δεν προλαβαινα. Αν ξερετε, βοηθηστε:

1. Διαβασα πιο πισω να λετε για ΣΚ. Ποια νοσοκομεια στην Αθηνα λειτουργουν ΣΚ (εκτος του προαναφερθεντος φυσικα);

2. Μπορω να παω (οριακα) μετα τη δουλεια σε μερικα νοσοκομεια ή νωρις το πρωι (π.χ. 8.00 ή 8.30) πριν τη δουλεια, αλλα το παρκινγκ ειναι ενα θεμα: υπαρχουν νοσοκομεια στα οποια μπορω να παρκαρω εντος;

3. Αν βρω λυση σε ενα απο τα δυο παραπανω, αιμοπεταλια δινουμε σε ολα τα νοσοκομεια; Επηρεαζει καπου το τριμηνο που μεσολαβει στις αιμοδοσιες;

Ευχαριστώ.

Ασχετο: ειχα γραψει εδω οτι εχασα την καρτα μου, με βοηθησατε να το λυσω. Ακυρωσα την παλια, ζητησα νεα. Σημερα σε μια εκκαθαριση γραφειου βρηκα την καρτα μου :D

 

Εγώ πάω Τζάνειο εδώ και ένα χρόνο Σάββατο πρωί. Υπάρχει ένα θέμα με το πάρκινγκ αλλά δε με πολυπειραζςι.

 

Αιμοπετάλια μπορείς να δίνεις κάθε μήνα αλλά όχι παντού. Ευαγγελισμό ξέρω σίγουρα μπορείς να δώσεις ενώ Τζάνειο όχι. Για τα άλλα δεν γνωρίζω.

 

Επίσης μου είχαν στείλει το παρακάτω email πριν λίγο καιρό από το εθνικό κέντρο αιμοδοσίας.

 


" Σας ενημερώνουμε ότι από αύριο Τετάρτη 02/03/2022 η αίθουσα αιμοδοσίας του Ε.ΚΕ.Α. στο Αιγάλεω (Λεωφόρος Θηβών 314, γήπεδο «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης») θα λειτουργεί εκτός από το υπάρχον ωράριο 09.00 - 13.00 και κατά τις απογευματινές ώρες 15.00 - 20.00. Για περαιτέρω πληροφορίες και ραντεβού μπορείτε να καλείτε στο 2105697986."

Επεξ/σία από Aristidis_Halkidis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πληροφορία που ίσως βοηθήσει κάποιους, που βρίσκονται Αθήνα αλλά μπορούν μόνο απογευματινές ώρες:

"

Σας ενημερώνουμε ότι από αύριο Τετάρτη 02/03/2022 η αίθουσα αιμοδοσίας του Ε.ΚΕ.Α. στο Αιγάλεω (Λεωφόρος Θηβών 314, γήπεδο «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης») θα λειτουργεί εκτός από το υπάρχον ωράριο 09.00 - 13.00 και κατά τις απογευματινές ώρες 15.00 - 20.00.

Για περαιτέρω πληροφορίες και ραντεβού μπορείτε να καλείτε στο 2105697986".

 

υγ.πηγα "τυχαία " το 2018 ή το 2019 για αιμοδοσία εκεί στο Αιγάλεω κ ήταν πραγματικά η καλύτερη απ' όσες έχω κάνει.

άριστη οργάνωση, αναμνηστικό δώρο, προσωπική πρόσκληση σε κοπή πίτας επόμενη χρονιάς. Μακάρι όλοι οι δήμοι ν έδειχναν ανάλογη διάθεση..

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Μια ερωτηση στα νοσοκομεια που πατε συνηθως εχετε προτεραιότητα στην σειρα σαν εθελοντες ?

Στη Βουλα ποτε δεν το εχω δει αυτο να γινεται πραξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vagos789 είπε

Στη Βουλα ποτε δεν το εχω δει αυτο να γινεται πραξη

Η αλήθεια είναι ότι ενώ πρέπει να υπάρχουν σε πολλά νοσοκομεία χαρτί που να το γράφει ότι οι εθελοντές έχουν προτεραιότητα ούτε εγώ το έχω δει να γίνεται ΑΛΛΑ επίσης δε το έχω επιχειρήσει και εγώ ο ίδιος. Όταν λέω στη γραμματεία ότι είμαι εθελοντής ποτέ δε συγκίνησαν κανέναν αλλά ίσως αν το ζηταγα να μου δίναν προτεραιότητα. Ίσως λόγω του ότι δεν είμαστε άνθρωποι με παιδεια δυστυχώς να πιστεύουν ότι θα πέσει γκρίνια και θα υπάρξει φασαρία.

 

Τι α κάνς α Κατς α μαλοις? ,🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίνω κοντά 24 χρόνια πια, έχει χρειαστεί να "υπενθυμίσω" ότι οι εθελοντές έχουν προτεραιότητα 2 ή 3 φορές.

Δυστυχώς, είναι τόσο χαμηλή η συμμετοχή στην Αιμοδοσία γενικότερα που σπάνια πέτυχα ουρά και κόσμο.

Σίγουρα, πάντως, είναι υποχρέωση και του εκάστοτε Νοσοκομείου να το υπενθυμίζει ευγενικά και να το εφαρμόζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 δίνω αίμα γενικά

Αλλά μεχρι και αυτό το έχουν κάνει περίπλοκο. Κάτι ωράρια τύπου 10:00-13:00 

Και το κοντινότερο Νοεμβρίου στα 25+25χλμ 

Ε νταξι... Ας κάνει και ο δήμος κάθε 3-4 μήνες εθελοντική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα κι εδωσα αιμα σημερα. Για να μην μπερδευτει κανεις, στο προηγουμενο ποστ μου εγραψα οτι "το Αρετέιο" λειτουργεί Κυριακές κι αργίες, αλλά το σωστό είναι "το Ιπποκράτειο".

Τέλεια εξυπηρέτηση, αν και μου είπαν ότι ελάχιστοι δίνουν εθελοντικά. Όλοι όσοι ήταν πριν από εμένα έδιναν για δικούς τους ανθρώπους. Πορτοκαλάδα, φρυγανιά, τυράκι και εξαφανιζόλ σε χρόνο dt. Όλα καλά, να έχουμε την υγειά μας και τι άλλο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/3/2022 στις 9:34 ΜΜ, jonkyr είπε

Τέλεια εξυπηρέτηση, αν και μου είπαν ότι ελάχιστοι δίνουν εθελοντικά. Όλοι όσοι ήταν πριν από εμένα έδιναν για δικούς τους ανθρώπους. 

Τότε δώσε ουσιαστικά κίνητρα για να παρακινήσεις τον κόσμο.

Με συναισθηματικούς λόγους περί αλτρουϊσμού, κοινωνικής προσφοράς κ.λπ. που στοχεύουν στη συγκίνηση του δέκτη δεν πας πουθενά. 

Έδινα και εγώ παλαιότερα με το σκεπτικό ότι εκτός από την καλή πράξη, οι φιάλες καταγράφονται στην καρτέλα σου και μελλοντικά μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις. Ε, λοιπόν, χρειάστηκα μία και η απάντηση που έλαβα ήταν ότι έδινα σε διαφορετικό νοσοκομείο και το συγκεκριμένο είχε έλλειψη. Χρειάστηκα να πάω δια ζώσης στο παλιό και μέχρι να συνεννοηθώ μου έσπασαν τα νεύρα. 

Οπότε, δεν χρειάζεται να αναφέρω αν θα ξαναπάω εθελοντικά να δώσω αίμα. Από εδώ και στο εξής μόνο για δικούς μου ανθρώπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Gatoskylo8 είπε

Τότε δώσε ουσιαστικά κίνητρα για να παρακινήσεις τον κόσμο.

Με συναισθηματικούς λόγους περί αλτρουϊσμού, κοινωνικής προσφοράς κ.λπ. που στοχεύουν στη συγκίνηση του δέκτη δεν πας πουθενά. 

Έδινα και εγώ παλαιότερα με το σκεπτικό ότι εκτός από την καλή πράξη, οι φιάλες καταγράφονται στην καρτέλα σου και μελλοντικά μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις. Ε, λοιπόν, χρειάστηκα μία και η απάντηση που έλαβα ήταν ότι έδινα σε διαφορετικό νοσοκομείο και το συγκεκριμένο είχε έλλειψη. Χρειάστηκα να πάω δια ζώσης στο παλιό και μέχρι να συνεννοηθώ μου έσπασαν τα νεύρα. 

Οπότε, δεν χρειάζεται να αναφέρω αν θα ξαναπάω εθελοντικά να δώσω αίμα. Από εδώ και στο εξής μόνο για δικούς μου ανθρώπους.

Πλέον γίνεται ηλεκτρονική καταγραφή και μπορείς να δεις από τον λογαριασμό σου πόσες έχεις δώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Miracle Worker είπε

Είναι κανείς αιμοδότης με έλλειψη ενζύμου g6pd; Δέχονται όλα τα νοσοκομεία της Αθήνας;

είναι αυτό που σχετίζεται με τα κουκιά;

νομίζω είναι λόγος αποκλεισμού από αιμοδοσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...