Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, dhmak είπε

Καλλιθέα που έδωσα πριν κάνα εξάμηνο ακόμη το παλιό έντυπο είχανε.

Εκτός απο ομοφυλόφιλους γράφει ότι δεν δέχονται και τους δερματοστιγμένους που και αυτό πιστεύω πρέπει να αλλάξει γιατί είναι μόδα και λογικά κόβεται πολύς κόσμος. 

Επειδή, όπως έχω ξαναγράψει, έχω κάνει τατουάζ, απλώς με είχανε πει να περάσει 6μηνο από την στιγμή που το έκανα, μέχρι να ξαναδώσω. Δεν τους αποκλείει τελείως.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 08/08/2022 at 22:02, Dimi00 said:

Σκέφτομαι να γίνω αιμοδοτρια (δεν εχω ξαναδωσει) μιας και εχω ωραιο αιμα που ταιριάζει σχεδον σε ολους, μηδενικο +. 

Δισταζα η αλήθεια ειναι, γιατί εχω χαμηλή πίεση και με το ζορι κρατιεμαι ορθια ωρες ωρες. 

Οποτε ζητώ γνωμη των σχεδον υποτασικων.

Θα μπορεσω να ανταπεξελθω? Εαν με βρουν με πιεση 9-10 μεγαλη /6 μικρη θα με διωξουν? Θα ρθω στα ισα μου με μια πορτοκαλαδα ή θα με μαζεύουν απο κανα διαδρομο λιποθυμη? 😂

 

αν σε βρουν με χαμηλη πιεση θα σου πουν φυγε ή φυγε πιες ενα καφε και ξανα ελα. το μονο σιγουρο ειναι οτι και να την ανεβασεις προσωρινα την υπολοιπη μερα να την εχεις off δηλαδη ξεκουραση οχι οδηγηση,αφθονα υγρα για να μην τυχει στραβη.το θεμα δεν ειναι το να λιποθυμησεις αλλα που θα σκασεις οταν πεσεις. ατομο που λιποθυμησε για αλλο λογο εσκασε πατωμα και πηγε για ραμματα

On 10/08/2022 at 14:50, Dimi00 said:

Απο αιματοκριτη είμαι τούμπανο. Αααα αρα προβλέπεται εξαντληση και την επόμενη μερα. Θα παρω και τηλέφωνο σε 2-3 νοσοκομεια να το ρωτησω να μαζεψω γνωμες. 

μπορει και να μην εχεις εξαντληση και να εισαι μια χαρα.αλλα προληπτικα παρτο ηρεμα

On 15/08/2022 at 10:55, The_Judas said:

μετά απο ασθένεια κοβιντ ποτέ μπορούμε να δώσουμε αίμα;

εγω θυμαμαι οταν βγει αρνητικο και δεν εχεις συμπτωματα πχ κουραση κτλ

On 06/08/2022 at 07:54, bjj-p said:

Εχω σκοπο να γινω αιμοδοτης και θελω να ξεκαθαρισω καποιες συγκεχυμενες πληροφοριες που εχω στο μυαλο μου.Αν μπορειτε να βοηθησετε σε αυτο να επιταχυνω την αποφαση μιας και το καθυστερω 2 χρονια.

1. Ειναι το ιδιο, οπου και να δωσεις; Δηλ ειτε σε δημοσιο ν/κ, ειτε σε καποιους φορεις που διοργανωνουν ημερες αιμοδοσιας, ειτε στο χωρο εργασιας αν η εργασια διαθετει καποια «τραπεζα αιμοδοσιας»;

2. Αν ειναι το ιδιο οπως φανταζομαι, σε ολα θα βγει η εθνικη καρτα αιμοδοτη; Εχει καποια προνομια; Απ’ οσο ξερω καλυπτονται οι συγγενεις πρωτου βαθμου, αν χρειαστουν αιμα. Αυτο γινεται απο την 1η αιμοδοσια; θελει καποια τακτικη συντηρηση; πχ 1 φορα το ετος, το εξαμηνο;;

3. Την ημερα αδειας που δικαιουσε, την παιρνεις απαραιτητα την ημερα αιμοδοσιας; Αν οχι, εισαι λειτουργικος στη δουλεια; Δηλ αν ειναι απαιτητικη η δουλεια σε σωματικες δυναμεις ή δουλεια γραφειου που απαιτει αρκετη συγκεντρωση θα μπορεις να ανταπεξελθεις;

 

προτιμησε νοσοκομειο παρα χωρο εργασιας γιατι μετα θα ακουσεις πολλες βλακειες.παθων.απο τοτε εγω μονο ννα(νοσοκομειο)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον οι ανάγκες έχουν βαρέσει κόκκινο.

Ενώ θυμάμαι ότι αιμοδότησα τελευταία φορά 5 Ιουνίου, χθες, 31-8-2022, μου ήρθε μήνυμα "μπορείτε να αιμοδοτησετε και οι πάλι,πέρασε το απαιτούμενο διάστημα".

Σήμερα στις 14:00 μεσημέρι ήπια μισό ποτήρι λευκό κρασί.

Να πάω αύριο μετά τις 15:00 για αιμοδοσία, ή καλύτερα όχι, άλλη μέρα;

 

Επεξ/σία από Locke_John
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Locke_John said:

Μάλλον οι ανάγκες έχουν βαρέσει κόκκινο.

Ενώ θυμάμαι ότι αιμοδότησα τελευταία φορά 5 Ιουνίου, χθες, 31-8-2022, μου ήρθε μήνυμα "μπορείτε να αιμοδοτησετε και οι πάλι,πέρασε το απαιτούμενο διάστημα".

Σήμερα στις 14:00 μεσημέρι ήπια μισό ποτήρι λευκό κρασί.

Να πάω αύριο μετά τις 15:00 για αιμοδοσία, ή καλύτερα όχι, άλλη μέρα;

 

μια χαρα μπορεις να πας.δεν ηπιες 10 μπουκαλια βοτκα. μπορεις να βαλεις reminders και μεσα απο το www.bdr.gr

αναγκες μονιμα υπαρχουν.αλλο τοσο που πολλοι δεν πανε να δωσουν επειδη φοβουνται μην κολλησουν covid

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , μόλις μου στείλανε τον κωδικό στο τηλέφωνο και έκανα εγγραφή σαν εθελοντής αιμοδότης…

Για την ταυτότητα γνωρίζει κανείς την διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, alexiskara said:

Καλησπέρα , μόλις μου στείλανε τον κωδικό στο τηλέφωνο και έκανα εγγραφή σαν εθελοντής αιμοδότης…

Για την ταυτότητα γνωρίζει κανείς την διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί;;

μεσα στο bdr σoυ λεει να βγαλεις την καρτα και να την παραλαβεις απο vodafone απο το καταστημα που θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, alexiskara said:

Ευχαριστώ και τους δυο μπήκα και το έκανα , αναμένω να εγκριθει και να μου την αποστείλουν !!

μερικες μερες υπομονη.  welcome to the club

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αρχίσουν να πληρώνουν (όπως γίνεται στις ΗΠΑ) και θα δεις πόσοι θα συνδράμουν. Θα σπάσουμε κάθε ρεκόρ και θα γεμίσουν όλες οι τράπεζες αίματος.

Τα παραμύθια περί αλληλεγγύης, αλτρουϊσμού, ανθρώπιας κ.λπ., δεν περνάνε πλέον. Ο άνθρωπος είναι εγωιστικό και υστερόβουλο ον. Θέλει άμεση ανταμοιβή όταν κάνει κάτι, διαφορετικά αδιαφορεί όταν απουσιάζει το προσωπικό συμφέρον.

 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 06/09/2022 at 23:18, Gatoskylo8 said:

Να αρχίσουν να πληρώνουν (όπως γίνεται στις ΗΠΑ) και θα δεις πόσοι θα συνδράμουν. Θα σπάσουμε κάθε ρεκόρ και θα γεμίσουν όλες οι τράπεζες αίματος.

Τα παραμύθια περί αλληλεγγύης, αλτρουϊσμού, ανθρώπιας κ.λπ., δεν περνάνε πλέον. Ο άνθρωπος είναι εγωιστικό και υστερόβουλο ον. Θέλει άμεση ανταμοιβή όταν κάνει κάτι, διαφορετικά αδιαφορεί όταν απουσιάζει το προσωπικό συμφέρον.

 

θα διαφωνησω αλλα και θα συμφωνησω.

α.ναι καλο θα ηταν για να δωσει ο κοσμος να υπαρχει ενα κινητρο .πχ καποια δωροεπιταγη για supermarket κτλ.οπως ειπες εχει χαθει λιγο ο αλτρουισμος και ολα αυτα.

β. θα διαφωνησω γιατι ο κοσμος δεν εχει καταλαβει το απλο.καθε φιαλη που δινεις ειναι μια μελλοντικη φιαλη για σενα και τους αγαπημενους σου που μπορει να χρειαστεις.δινεις δηλαδη για εσενα και δεν φτανεις να παρακαλας τον καθενα μετα για να σου δωσει.

On 19/08/2022 at 10:31, prototypegr said:

Πάντως έχε το νου σου, σε πολλά κέντρα αιμοδοσίας δεν έχει αλλαχθεί ακόμα το έντυπο με το νέο. Προφανώς, περιμένουν να τελειώσουν όσα έχουν ή δεν τους έχουν στείλει καινούργια. Π.χ. εγώ που έδωσα πριν κάνα δίμηνο στο εδώ νοσοκομείο, είχαν ακόμα τα παλιά.

λογικα καποια στιγμη θα τελειωσουν και τα παλια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 10/9/2022 στις 9:48 ΜΜ, poulinos είπε

θα διαφωνησω αλλα και θα συμφωνησω.

α.ναι καλο θα ηταν για να δωσει ο κοσμος να υπαρχει ενα κινητρο .πχ καποια δωροεπιταγη για supermarket κτλ.οπως ειπες εχει χαθει λιγο ο αλτρουισμος και ολα αυτα.

β. θα διαφωνησω γιατι ο κοσμος δεν εχει καταλαβει το απλο.καθε φιαλη που δινεις ειναι μια μελλοντικη φιαλη για σενα και τους αγαπημενους σου που μπορει να χρειαστεις.δινεις δηλαδη για εσενα και δεν φτανεις να παρακαλας τον καθενα μετα για να σου δωσει.

Δεν χρειάζεται κίνητρο με δωροεπιταγές κτλ το μόνο που χρειάζεται είναι αυτό που είπες στην δεύτερη παράγραφο ότι δηλαδή για κάθε φιάλη αίματος που δίνεις για τους άλλους ουσιαστικά είναι για σένα (για όταν χρειαστεί-αχρείαστο να είναι-) . Αυτό  ίσως χρειάζεται να προωθηθεί περισσότερο ως κίνητρο για να το καταλάβουν όλο και περισσότεροι , τώρα αν μερικοί δεν το καταλαβαίνουν τι να κάνουμε .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, yazidis said:

Άσχετο. Γνωρίζετε αν με αντιβίωση μπορείς να πας να δώσεις αίμα;

καλεσε τους αλλα πολυ δυσκολο το θεωρω.

Εάν παίρνεις κάποια αντιβιοτικά, πρέπει να περιμένεις τουλάχιστον για μία εβδομάδα αφού τελειώσεις τη θεραπεία.

https://ekea.gr/αιμοδότης/για-να-γίνω-αιμοδότης/πότε-δεν-επιτρέπεται-να-αιμοδοτήσω/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...