Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 10/9/2022 στις 8:48 ΜΜ, poulinos είπε

θα διαφωνησω αλλα και θα συμφωνησω.

α.ναι καλο θα ηταν για να δωσει ο κοσμος να υπαρχει ενα κινητρο .πχ καποια δωροεπιταγη για supermarket κτλ.οπως ειπες εχει χαθει λιγο ο αλτρουισμος και ολα αυτα.

β. θα διαφωνησω γιατι ο κοσμος δεν εχει καταλαβει το απλο.καθε φιαλη που δινεις ειναι μια μελλοντικη φιαλη για σενα και τους αγαπημενους σου που μπορει να χρειαστεις.δινεις δηλαδη για εσενα και δεν φτανεις να παρακαλας τον καθενα μετα για να σου δωσει.

λογικα καποια στιγμη θα τελειωσουν και τα παλια.

Εμένα μου άρεσε το σύστημα της Σουηδίας. Μετά την αιμοδοσία δίνανε εισητήριο για σινεμα! 

Στη Νορβηγία δίνουν μια κούπα απ' όσο ξέρω και μπόλικο φαγητό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/9/2022 στις 12:05 ΠΜ, yazidis είπε

Άσχετο. Γνωρίζετε αν με αντιβίωση μπορείς να πας να δώσεις αίμα;

Δεν μπορείς. Και να τελειώσει η αντιβίωση πάλι για κάποιο διάστημα δεν μπορείς (αναλόγως του λόγου για το οποίο την έπαιρνες και το τι έπαιρνες)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/9/2022 στις 12:51 ΜΜ, fmarulezkd είπε

Εμένα μου άρεσε το σύστημα της Σουηδίας. Μετά την αιμοδοσία δίνανε εισητήριο για σινεμα! 

Στη Νορβηγία δίνουν μια κούπα απ' όσο ξέρω και μπόλικο φαγητό. 

Εδω ανέκαθεν χυμακι μικρό και τα μπισκοτάκια με αλάτι για την πίεση. Ποτέ δεν έδωσαν πχ κάνα σάντουιτς η κάτι άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Arkin said:

Εδω ανέκαθεν χυμακι μικρό και τα μπισκοτάκια με αλάτι για την πίεση. Ποτέ δεν έδωσαν πχ κάνα σάντουιτς η κάτι άλλο. 

ννα  (ναυτικο νοσοκομειο αθηνων) αν θες σαντουιτσακι και χυμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, poulinos είπε

ννα  (ναυτικο νοσοκομειο αθηνων) αν θες σαντουιτσακι και χυμο

Χαλκιδικη ειμαι φιλε μου εδω δεν εχει τετοια. Μια φορα δεν ειχαν καν μπισκοτα τους ειχαν τελειωσει να φανταστεις. Το αιμα να παρουν απο εκει και περα δεν τους νοιαζουν και πολλα. Αχεπα η μοναδα που ερχεται 2 φορες το χρονο φετος ηρθαν 3 εχουν περισσοτερη αναγκη απο παλιοτερα απο οτι ειπαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγουρα εχετε οταν πατε για αιμοδοσια; Ειλικρινης απορια ειναι, don't get me wrong. Δεν εχει μπισκοτα, κλαιν...

Και αυτο

Στις 6/9/2022 στις 11:18 ΜΜ, Gatoskylo8 είπε

Ο άνθρωπος είναι εγωιστικό και υστερόβουλο ον. Θέλει άμεση ανταμοιβή όταν κάνει κάτι, διαφορετικά αδιαφορεί όταν απουσιάζει το προσωπικό συμφέρον.

μοιαζει πολυ τεκμηριωμενο επιστημονικα. Πού το γραφει να το μελετησω κι εγω; Φαινεται παντως οτι σε αυτο το νημα μαζευτηκαν πολλες εξαιρεσεις του κανονα. Εκτος αν θεωρησουμε τα μπισκοτακια, προσωπικο συμφερον :D

On topic: την Κυριακη δινω ξανα αιμα 🥳

Spoiler

Χαριζω τα μπισκοτακια μου σε οποιον ενδιαφερεται, για να μην ειμαι εγωιστικο ον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως από τη στιγμή που υπάρχουν προβλήματα με τη μη διαθεσιμότητα φιαλών αίματος, και αν ισχύει το ότι φέρνουν απ'έξω αίμα, τότε ας δίνανε ανταμοιβές να τελειώνουμε.

Είναι και λίγο ηλίθιο να έχεις και τον πόνο σου, και να έρχονται στα νοσοκομεία και να σου λένε εκβιαστικά "Ε, για να γίνει η εγχείρηση θα πρέπει να βρείτε και 10 φιάλες αίμα" και κάτι τέτοια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yazidis είπε

Πάντως από τη στιγμή που υπάρχουν προβλήματα με τη μη διαθεσιμότητα φιαλών αίματος, και αν ισχύει το ότι φέρνουν απ'έξω αίμα, τότε ας δίνανε ανταμοιβές να τελειώνουμε.

Είναι και λίγο ηλίθιο να έχεις και τον πόνο σου, και να έρχονται στα νοσοκομεία και να σου λένε εκβιαστικά "Ε, για να γίνει η εγχείρηση θα πρέπει να βρείτε και 10 φιάλες αίμα" και κάτι τέτοια.

Καλή φάση...μη και πρέπει να ασχοληθούμε οι ίδιοι με το πρόβλημά μας, ας τρέξουν οι άλλοι, να πληρώσουμε βρε αδερφέ.

Άκου "εκβιαστικά", σε χώρα με θαλασσαιμικούς να ζουν με την κατάρα κάθε μέρα.

Να πληρώσει από την τσέπη του καλύτερα αυτός που θέλει να κάνει το προγραμματισμένο χειρουργείο, σίγουρα θα βρει κόσμο να δώσει. Γλιτώνει και το ΕΣΥ χρήματα από την εισαγωγή μονάδων από έξω, από τις καμπάνιες κλπ. Win-Win!

Άντε, και στις μεταμοσχεύσεις σύντομα παρόμοια λογική, εκεί κι αν έχουμε θέμα. Τόσα παιδάκια στην Ινδία και στην Κίνα έχουν περισσευούμενα όργανα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νιος ήμουν και γέρασα. Θυμάμαι ακόμη τις διαφημίσεις "10 λεπτά απ'τον χρόνο σου". Γυρνάς και λες σε φίλους γιατί δεν πας, και σε κοιτάνε με ένα βλέμμα, ίσως ντροπής, μετά σου λένε ναι έχεις δίκαιο, μετά δε βρίσκουν χρόνο κτλ.

Όλοι καταλαβαίνουν τη βλακεία τους όταν τους τύχει κάτι και λένε τι χαζός ήμουν τόσα χρόνια, αλλά τι μπορούμε να κάνουμε μέχρι τότε αν υπάρχουν προβλήματα; Άντε να συνεχίσει να ελπίζει το Ελληνικό σύστημα υγείας στο φιλότιμο να δούμε αν και εφόσον γεμίσουνε ξανά τις αποθήκες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, yazidis είπε

Νιος ήμουν και γέρασα. Θυμάμαι ακόμη τις διαφημίσεις "10 λεπτά απ'τον χρόνο σου". Γυρνάς και λες σε φίλους γιατί δεν πας, και σε κοιτάνε με ένα βλέμμα, ίσως ντροπής, μετά σου λένε ναι έχεις δίκαιο, μετά δε βρίσκουν χρόνο κτλ.

Όλοι καταλαβαίνουν τη βλακεία τους όταν τους τύχει κάτι και λένε τι χαζός ήμουν τόσα χρόνια, αλλά τι μπορούμε να κάνουμε μέχρι τότε αν υπάρχουν προβλήματα; Άντε να συνεχίσει να ελπίζει το Ελληνικό σύστημα υγείας στο φιλότιμο να δούμε αν και εφόσον γεμίσουνε ξανά τις αποθήκες.

Δεν υπάρχει δικαιολογία που να στέκει, σε αυτό συμφωνούμε. Το χρηματικό αντίτιμο, δημιουργεί πολλά, πάρα πολλά θέματα.

Συνειδητοποιημένους πολίτες θέλουμε, κόσμο που να μη νοιάζεται μόνο για την παρτάρα του.

Στο λέω με κάθε ειλικρίνεια, ας τρέχουν σαν παλαβοί εκείνη την ώρα (δεν μιλάμε για επείγοντα, αυτά καλύπτονται πάντα), μπας και καταλάβουν κάποια πράγματα, γιατί με το "καλό", είναι ξεκάθαρο ότι δεν γίνεται κάτι στη χώρα αυτή. Όπως έμαθαν να χρησιμοποιούν ζώνες ασφαλείας με το βούρδουλα (συνεχείς έλεγχοι+πρόστιμα, μαζί όμως με εκτεταμένες καμπάνιες), έτσι θα μάθουν και να μην περιμένουν τα πάντα από τους άλλους ή από το χρήμα τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Δεν υπάρχει δικαιολογία που να στέκει, σε αυτό συμφωνούμε. Το χρηματικό αντίτιμο, δημιουργεί πολλά, πάρα πολλά θέματα.

Συνειδητοποιημένους πολίτες θέλουμε, κόσμο που να μη νοιάζεται μόνο για την παρτάρα του.

Στο λέω με κάθε ειλικρίνεια, ας τρέχουν σαν παλαβοί εκείνη την ώρα (δεν μιλάμε για επείγοντα, αυτά καλύπτονται πάντα), μπας και καταλάβουν κάποια πράγματα, γιατί με το "καλό", είναι ξεκάθαρο ότι δεν γίνεται κάτι στη χώρα αυτή. Όπως έμαθαν να χρησιμοποιούν ζώνες ασφαλείας με το βούρδουλα (συνεχείς έλεγχοι+πρόστιμα, μαζί όμως με εκτεταμένες καμπάνιες), έτσι θα μάθουν και να μην περιμένουν τα πάντα από τους άλλους ή από το χρήμα τους.

Σε αυτό θα συμφωνήσουμε, αλλά δυστυχώς απέχουμε πολλές δεκαετίες από το να δούμε έστω κάποιο φως στο τούνελ, διότι συνειδητοποιημένοι πολίτες = μορφωμένοι πολίτες, και θα πρέπει να αλλάξουν πολλά πράγματα στην εκπαίδευση και στη μόρφωση, είτε αυτή προέρχεται από την οικογένεια σου, είτε από το σχολείο σου. Θαυμάζω βόρειους λαούς που μαθαίνω πως έχουν μέχρι και μαθήματα ενσυναίσθησης στα σχολεία τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα θα επρεπε να καθιερωθει και επισημη αδεια στον ιδιωτικο τομεα, ανελαστικη μαλιστα γιατι ηδη υπαρχει 1 μερα... κ οφελος απο το κρατος στον ιδιωτικο τομεα εκεινη την ημερα, πχ καλυψη του κοστους ενσημου

εχω φιλους που δε μπορουν να πανε λογω δουλειας, θαρρεις κ ειναι χειρουργοι στα επειγοντα του κατ σε εφημερια κ δε μπορουν να λειψουν...

προσωπικα 12 χρονια κ προχωραω τουλ. 3 φορες το χρονο...

απλα στην ελλαδα ειμαστε ελα μωρε και οταν συμβει κατι παρακαλαμε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακή εμπειρία από το Ιπποκράτειο, για πρώτη φορά από τότε που πάω εκεί. Έφτασα στην αιμοδοσία στις 13.22, η αιμοδοσία είναι έως 13.30. Η πόρτα κλειδωμένη, χτύπησα και ο γιατρός που άνοιξε μού είπε ότι "πρέπει να κλείσουμε και να πάμε επάνω στις 13.30, οπότε δεν μπορούμε να σε δεχτούμε αίμα, έλα μία άλλη φορά" πριν μου κλείσει την πόρτα και ξανακλειδώσει.

Αιφνιδιάστηκα, δεν έδωσα συνέχεια εκείνη τη στιγμή. Τώρα όμως θελω να κάνω καταγγελία. Πού λέτε να απευθυνθώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενας νοσοκομειακος δεν θα χαρει να σε δει 13.22 γιατι 13.30 δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις τελειωσει.

Και αυτος υποστηριξε οτι 13.30 επρεπε να βρισκεται αλλου για την εργασια του.

Αν ηταν 13.00 και σε εδιωξαν,θα ελεγα να κανεις καταγγελια,τωρα δεν ξερω αν ειναι τοσο αναγκαιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστα το λες, προφανως δεν θα τελειωνα στις 13.30, αλλα δεν ζητησα να χαρει. Ζητησα να σεβαστει το επισημο ωραριο του νοσοκομειου. Αν πρεπει να υπολογιστει εξτρα ο χρονος π.χ. καθαριοτητας του χωρου, τοτε πρεπει να μειωθει το ωραιο.

Στο σουπερ μαρκετ μπορεις να μπεις εως τις 20.59. Δεν χαιρεται κανεις υπαλληλος, αλλα αυτο ειναι το ωραριο λειτουργιας. Επισης, κανεις υπαλληλος δεν φευγει 21.01. Υπαρχουν εργασιες που ακολουθουν, ενοσω ειναι κλειστο για το κοινο.

Ενιγουει, ας μην το κανουμε μπακαλικο εδω. Ευχαριστω για την απαντηση.

Επεξ/σία από jonkyr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...