Προς το περιεχόμενο

Πως καταπολεμάς την σπαρίλα στην επαρχία


DarkPrince

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, triapoulakiakathontan είπε

Δηλαδή αν έχω καλό εργοδότη και τον πω Boss θα παίξει θέμα, θα προσβληθεί ή θα του χαλάσει η φήμη

 

Η δικιά σου φήμη χαλάει οταν παραδέχεσαι οτι εχεις αφεντικό σαν σκυλί. Όχι του αφεντικού σου. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις ούτε αυτό τι να πω!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Backpacker είπε

Η δικιά σου φήμη χαλάει οταν παραδέχεσαι οτι εχεις αφεντικό σαν σκυλί.

Και αυτό φάνηκε προφανώς από το " αν έχω καλό εργοδότη "

Με τη λέξη επαρχία τι παίζει; Ποιον προσλαμβάνει η επαρχία σαν σκυλί;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Το οτι η λεξη επαρχία θεωρειται υποτιμητικη μονο στο ινσομνια το εχω δει ως τωρα... Προσωπικα, δεν της εχω δωσει ποτε αρνητικη χροια και ουτε θεωρω οτι ειναι αρνητική by default.

Αν θυμασαι ειχε ανοιξει θεμα με αναλογο περιεχομενο,οπου πολλοι αστοι υποτιμουσαν την επαρχια,λεγοντας οτι δεν εχει πραματα για να κανεις.

Αυτοι λοιπον ειναι που υποτιμουν την επαρχια και νομιζουν πως οτιδηποτε εκτος Αθηνας-Θεσνικης ειναι ..χωρια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
15 λεπτά πριν, mkpk είπε

Σε μια συναλλαγή μου καποτε με έναν συνφορουμιτη εδώ...όταν του ειπα δεν στελνω αντικαταβολες επαρχια "στραβωσε" ….Ουτε εγω το ήξερα...σχωρεστε με!

Και καλά έκανε! 😄 Αλλά μάλλον ξεφεύγουμε σε off topic καταστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, talibanakos είπε

Αν θυμασαι ειχε ανοιξει θεμα με αναλογο περιεχομενο,οπου πολλοι αστοι υποτιμουσαν την επαρχια,λεγοντας οτι δεν εχει πραματα για να κανεις.

Αυτοι λοιπον ειναι που υποτιμουν την επαρχια και νομιζουν πως οτιδηποτε εκτος Αθηνας-Θεσνικης ειναι ..χωρια..

Θα πάω στη Μύκονο και θα τους πω "Γεια σας επαρχία, ήρθα!"

1 λεπτό πριν, chessplayer-alexis είπε

Και καλά έκανε! 😄

Όχι δεν έκανε καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, DarkPrince είπε

Πως καταπολεμάς την σπαρίλα στην επαρχία, βλέπεις καθημερινά τα ίδια και τα ίδια πρόσωπα, έχετε ανταλλάξει τόσες πολλές καλημέρες που πλέον δεν μιλιέστε απλά γνέφετε καταφατικά και σηκώνεται ελαφρώς το χέρι σας, κάνετε τις ίδιες ακριβώς δραστηριότητες, πάτε στα ίδια μέρη, και όταν βγαίνετε αρκετά παραέξω συναντάται την ίδια ρουτίνα και εκεί.. άσε που επικρατεί μια γενική νευρικότητα..

Οι έξυπνοι και με τα λεφτά του Μπαμπά την έκαναν για σπουδές και κάπου τακτοποιήθηκαν, οι άλλοι που τα λεφτά για κραιπάλες κράτησαν μέχρι και το τέλος των σπουδών τους γύρισαν πίσω και κοιτάνε τον τοίχο.. το πρωί ήμουν στις δημόσιες υπηρεσίες, οι μισοί πρέπει να ήταν χαπακωμένοι, οι άλλοι μισοί οι παλιοί την είχαν κοπανήσει και πίνανε καφέ :P τόσο πολύ οκνηρία δεν εξηγείται, κάτι πρέπει να έχει το νερό :D

A ρε μάνα που δεν με άφησες να πάω στα καράβια..

Αν ζούσες Αθήνα φίλε μου, θα καταλάβαινες τη γλυκα.... Εγώ παρακαλάω να φύγω... Μια χαρά είσαι στην ηρεμία σου πίστεψε με..... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, chessplayer-alexis είπε

Και καλά έκανε! 😄 Αλλά μάλλον ξεφεύγουμε σε off topic καταστάσεις.

το κομικοτραγικο αγαπητε είναι πως θα θέλαμε πολύ πολλοι από εμας που μένουμε Αθηνα η στις μεγάλες πόλεις να μείνουμε επαρχία.

Και όχι δεν είναι κατι μεμπτο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SOAD1981 είπε

Αν ζούσες Αθήνα φίλε μου, θα καταλάβαινες τη γλυκα.... Εγώ παρακαλάω να φύγω... Μια χαρά είσαι στην ηρεμία σου πίστεψε με..... 

Ψαχνουμε τη χρυση τομη.

Σιγουρα η ζωη στα Φιλιατρα δεν παλευεται,εγω μενω Καλαματα και εχω μια ιδεα τι λεει το παιδι.

Η Αθηνα ομως γενικοτερα δεν παλευεται καθολου πλεον..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ πριν κάνω τα παιδιά ήθελα να είμαι Αθήνα,

Απο τότε παρακαλάω να μπορούσα να πάω επαρχία να βρώ την ησυχία μου , απαξ και κάνεις οικογένεια τι να την κάνεις την Αθήνα?

2 ώρες να πάς και να έρθεις στη δουλειά , τρελοί ρυθμοί παντού , 2 ώρες για να πας να κάνεις ένα μπάνιο να σε πατάνε σαν τα μυρμήγκια στις ονειρεμένες παραλίες της Αττικής , φασαρία , βαβούρα , χάλια ατμόσφαιρα, εκνευρισμός ακριβή ζωή και εστίαση.

Καταλαβαίνω αν δεν είσαι σε αυτή τη φάση , αλλά αν φτάσεις θα αισθάνεσαι τυχερός εκεί που είσαι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσοτεροι ανθρωποι θελουν το αντιθετο απο αυτο που εχουν,κανονας αυτο.Οταν εχεις μπουχτισει απο κατι θελεις μια αλλαγη στη ζωη σου.

Στα του θεματος,εχω ζησει σε αθηνα,επαρχια με 10000 κατοικους κτλ,πουθενα δεν εισαι τελειως ευχαριστημενος,απλα βρες κατι που λατρευεις να κανεις οπου και να εισαι,εγω πχ αν εχω το pc μαζι μου δεν με νοιαζει αν ζω σε πολη 1000 η 1000000000 κατοικων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ~mxls~ είπε

Αν είσαι ελεύθερη θα σε κυνηγάνε οι γαμπροί.

Ζωάρα.

Δεν την πιανω την ειρωνια. Νομιζω εχω δικαιωμα να μην μου αρεσει κατι. Εκτος κι αν η ειρωνια ειναι για τους τονους που δεν βαζω ή για τυχων ορθογραφικα λαθη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας ζήσει για το μεγαλύτερο μέρος της ζωής μου σε χωριό, μπορώ να αντιληφθώ απόλυτα τον προβληματισμό σου ts.Και πραγματικά χαίρομαι κι εγώ που στα 25 σου δεν είσαι στη φάση να γιολάρεις ψάχντοντας πώς θα εκμεταλλευτείς καλύτερα το σελφομάτσουκο.

Όπως ήδη είπαν και άλλοι συμμετέχοντες, κι εγώ θεωρώ πως τα πάντα εξαρτώνται από εσένα.Το τι έχεις στο μυαλό σου, τι γουστάρεις και τι θέλεις να κάνεις. Όλα είναι σχετικά όπως λέω για το κάθε τι.Σίγουρα πολλοί θα σου έλεγαν, έλα ρε κάτσε εκεί που κάθεσαι, όσοι είμαστε σε μεγάλη πόλη παρακαλάμε να γυρίσουμε.Ναι, αλλά δεν είναι οι συνθήκες ίδιες για τον καθένα. Και συνήθως όσοι δεν είναι ευχαριστημένοι με κάτι απλώς θεωρούν ότι το διαφορετικό είναι κατ' ανάγκη καλύτερο. Θα μπορούσε και να είναι έτσι βέβαια, από την άλλη θα μπορούσε και να μην είναι. Όλα σχετικά είπαμε.

Επειδή σε βλέπω όμως να αισθάνεσαι πνιγμένος, κυρίως από την έλλειψη προοπτικής, και επειδή θεωρώ ότι αυτό είναι ό,τι χειρότερο μπορεί να συμβεί σε έναν υγιή νέο, θα σου έλεγα να τολμήσεις. Κάνε αυτό που αισθάνεσαι ότι θέλεις να κάνεις. Δοκίμασε έστω. Από τη στιγμή που δεν έχεις φύγει άλλη φορά από εκεί για μόνιμα, δοκίμασε να το κάνεις. Πρέπει να φτάσει κάθε άνθρωπος κάποια στιγμή στη ζωή του στο σημείο όπου, εάν  μετανιώσει για κάτι, αυτό να είναι οι επιλογές που έκανε και όχι αυτές που δεν έκανε ή αυτές που έκαναν οι άλλι γι' αυτόν. Και πίστεψέ με, είσαι σε πολύ καλή ηλικία για να το κάνεις τώρα. Ποτέ δεν είναι αργά κατά το γνωστό κλισέ. Για να μην φτάσεις αργότερα στα 30 σου πχ ή και στα 35 σου και πεις, μα γιατί δεν το τόλμησα νωρίτερα. Ποτέ δεν είναι αργά όπως είπαμε, αλλά κάποια πράγματα καλώς ή κακώς δεν μπορούν να γίνουν όποτε θέλουμε εμείς, τουλάχιστον το ίδιο αποτελεσματικά και με την ίδια ευκολία.

Εάν νιώθεις λοιπόν ότι πνίγεσαι, προσωπικά θα έλεγα, κάνε κουβέντα με τον εαυτό σου, μάζεψε τις δυνάμεις σου, βάλε ένα χ και κάνε μια νέα αρχή. Νομίζω πως έτσι κι αλλιώς οι συνθήκες για τους περισσότερους νέους στη χώρα μας είναι τόσο άσχημες που δεν έχεις πολλά να ρισκάρεις και να διακυβεύσεις. Ούτε στρωμένες καριέρες ούτε λεφτά στο στρώμα ούτε σίγουρο μέλλον και τρελές ανέσεις. Δεν είμαι οπαδός του τυχοδιωκτισμού, απλά θέλω να πω ότι γυρνάς πιο εύκολα και γρήγορα μια σελίδα όταν αυτή είναι άδεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, tsofras είπε

Και εγώ πριν κάνω τα παιδιά ήθελα να είμαι Αθήνα,

Απο τότε παρακαλάω να μπορούσα να πάω επαρχία να βρώ την ησυχία μου , απαξ και κάνεις οικογένεια τι να την κάνεις την Αθήνα?

2 ώρες να πάς και να έρθεις στη δουλειά , τρελοί ρυθμοί παντού , 2 ώρες για να πας να κάνεις ένα μπάνιο να σε πατάνε σαν τα μυρμήγκια στις ονειρεμένες παραλίες της Αττικής , φασαρία , βαβούρα , χάλια ατμόσφαιρα, εκνευρισμός ακριβή ζωή και εστίαση.

Καταλαβαίνω αν δεν είσαι σε αυτή τη φάση , αλλά αν φτάσεις θα αισθάνεσαι τυχερός εκεί που είσαι

 

Ακριβώς. Συμφωνώ απόλυτα χωρίς να έχω καν παιδιά!Έζησα 7 μήνες Αθήνα, και σε καλές περιοχές (Ψυχικό και Μαρούσι), και από μια φάση και μετά δεν την πάλευα με τις αποστάσεις.Και είχα ζήσει πιο πριν για κάποια χρόνια σε Βαρκελώνη και Εδιμβούργο δεν ήμουν κάνας άβγαλτος σε μεγαλουπόλεις.  
Να φανταστείς οι μετακινησεις μου στην Αθήνα ήταν μονο για λόγους δουλειάς ή διασκέδασης. Δεν μπορώ καν να φανταστώ πως θα ήταν αν είχα και μετακινήσεις παιδιών (σχολεία,φροντιστήρια,χομπυ,επισκεψεις σε σπιτια φιλων τους).  Είχα φίλους από την φοιτητική ζωή κάτω που λόγω αποστάσεων ζήτημα να βρεθήκαμε 2-3 φορές μέσα σε τόσους μήνες. Άλλος έμενε Βούλα. Άλλος Φάληρο. Άλλος Νέα Σμύρνη. Άλλος Αιγάλεω. Εγώ Μαρούσι ή Ψυχικό. Αν δεν είχα 2 καλά φιλαράκια που μένανε Χαλάνδρι θα έκανα 2 ώρες ταξίδια πήγαινε-έλα μπας και βγω με άνθρωπο για έναν καφέ ή ποτό! 

29 λεπτά πριν, ougxar είπε

Οι περισσοτεροι ανθρωποι θελουν το αντιθετο απο αυτο που εχουν,κανονας αυτο.Οταν εχεις μπουχτισει απο κατι θελεις μια αλλαγη στη ζωη σου.

Στα του θεματος,εχω ζησει σε αθηνα,επαρχια με 10000 κατοικους κτλ,πουθενα δεν εισαι τελειως ευχαριστημενος,απλα βρες κατι που λατρευεις να κανεις οπου και να εισαι,εγω πχ αν εχω το pc μαζι μου δεν με νοιαζει αν ζω σε πολη 1000 η 1000000000 κατοικων

Για μένα το ιδανικό είναι οι παρόμοιες πόλεις με αυτην πόλη που μένω. Αξιοπρεπής πληθυσμός για τα ελληνικα δεδομένα (80χιλ). Πάρα πολύ φθηνή. Αρκετές επιλογές! Αξιοπρεπής αριθμός φοιτητών. Και σε απόσταση από την Σαλονικη στα 45 λεπτά (απόσταση που στην Αθήνα πχ την κάνουν πολλοί καθημερινά) ώστε να έχω παρα πολυ παραπάνω επιλογές για διασκέδαση και αγορές. Αεροδρόμιο για να μπορώ να πηγαίνω όπου θέλω. Καταπληκτικά προιόντα από γνωστούς σε χωριά (κρεατα,λαδια,τσιπουρα,λαχανικα). 

Επεξ/σία από Backpacker
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, evabb είπε

Δεν την πιανω την ειρωνια. Νομιζω εχω δικαιωμα να μην μου αρεσει κατι. Εκτος κι αν η ειρωνια ειναι για τους τονους που δεν βαζω ή για τυχων ορθογραφικα λαθη.

Ελεύθερη είσαι να βάζεις όσους τόνους θέλεις. Ο γάμπρος από τον τόνο φαίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησε ένα thread με το ερώτημα από τον ts πως μπορείς να αποφεύγεις να βλέπεις κάθε μέρα τα ίδια και τα ίδια πρόσωπα σε μια περιοχή 5-6 k κατοίκων και έφτασε στο Αθήνα vs Επαρχία, εξωτερικό vs Αθήνα/επαρχία, οικονομία επαγγελματικά γκομενικά/ερωτικά κ.α. 

Η απάντηση είναι απλή, να προσπαθήσει να μετακομίσει σε κάποιο άλλο μέρος με περισσότερο κόσμο. Τώρα όσο πιο μεγάλο το μέρος που θα πάει τόσο θα φτάσει στο αντίθετο άκρο του φαινομένου και να βρεθεί σε ένα μέρος που δεν θα λέει ούτε καλημέρα στον γείτονα και στην κοινωνική αποξένωση.

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...