Προς το περιεχόμενο

Πως καταπολεμάς την σπαρίλα στην επαρχία


DarkPrince

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, DarkPrince είπε

Ευχαριστώ παίδες για τις απαντήσεις σας, λίγο πολύ μου επιβεβαιώσατε αυτό το οποίο λένε: ότι η ζωή είναι μόνο στιγμές και είναι ωραίες όταν τις περνάς με άλλους.. όταν ζεις το ίδιο μοτίβο καθημερινά δεν καταλαβαίνεις πότε περνά ο χρόνος και μεγαλώνοντας συνειδητοποιείς οτι δεν ζεις..

Περνάω μια περίοδο που οικονομικά είμαι στο τίποτα (η τουλάχιστον το μεροκάματο να βγαίνει) και αυτό που κάνω δεν έχει περιθώρια εξέλιξης, και κοινωνικά (σχεσεις) γάμα τα! και παράλληλα βρίσκομαι σε ένα μέρος που εγώ τουλάχιστον νιώθω ότι (δεν βρίσκω λέξεις)... που δεν υπάρχουν ευκαιρίες..

Θέλω να νιώσω επιβεβαίωση επαγγελματικά, ότι κάτι κάνω ρε φιλε, ότι σε 10 χρονια από τώρα να μπορέσω να ανοίξω ένα σπίτι, να βρω μια κοπέλα να κάνουμε παιδιά να έχουμε μια ωραία ευτυχισμένη οικογένεια, να νιώθω ότι προσφέρω και όχι να εγκλωβιστώ σε ένα γάμο που δεν θα μπορώ να ξεφύγω, και αργότερα να γυρίσουν να με πουν τα παιδιά μου μαλάκα για τις επιλογές που έκανα..

Για ένα πράγμα  μετανιώνω, που δεν τόλμησα, δεν είχα μυαλό, και δεν είχα ανθρώπους να μου πουν 10 πράγματα, ότι έπρεπε να τα μάθω όλα μονος μου μέσα από τις λάθος επιλογές που έκανα, όλα άναρχα.. όταν οι άλλοι ξεκινούσαν με στόχους και όνειρα εγώ πέταγα αετό..

αλλα ρίχνω και ευθύνες, σε ένα σπίτι που δεν υπήρχε παιδεία, δεν υπήρχε μόρφωση δεν υπήρχε κουλτούρα, δεν υπήρχαν οι δυνατότητες... και παραμελείς ένα παιδί και τον αφήνεις να μεγαλώσει μονο του..

Μάλλον η σπαρίλα σαν αφορμή ήταν να πω κάποια πράγματα που ένιωθα και να τα βγάλω από μέσα μου, και να πω ότι είμαι δειλός και φοβάμαι.. φοβάμαι την μη πραγματοποίηση των αναγκών που μου έχουν δημιουργηθεί, φοβάμαι να μην γίνω ο πατέρας μου, φοβάμαι να μην πετύχω επαγγελματικά, φοβάμαι να μην νιώσω αποδοχής, φοβάμαι στο να μην κάνω οικογένεια..

γιατί ρε γαμώτο να μην κολλάει η ζωή στα 12 και να παύουμε να μεγαλώνουμε.. γιατί να μην μπορούμε να παραμείνουμε για πάντα παιδιά.. :)

 

Και μετά από άλλα 10 χρόνια, θα λες "Για ένα πράγμα μετανιώνω, που δεν τόλμησα, δεν είχα μυαλό, και δεν είχα ανθρώπους να μου πουν " κτλ κτλ κτλ.

α) Ποτέ δεν είναι αργά για τίποτα, αρκεί να θέλεις.

β) Οι πιο πολλοί δεν είχαν κάποιον να τους πει κάτι.

Άλλοι τα κατάφεραν, άλλοι όχι.

Από αυτούς που δεν τα κατάφεραν, άλλοι έκαναν κάτι, και άλλοι δεν έκαναν τίποτα και μείνανε στο να παραπονιούνται και να κατηγορούν τους άλλους.

Από αυτούς που δεν έκαναν τίποτα, κάποιοι βαρέθηκαν και κάποτε έκαναν κάτι, κάποιοι δεν έκαναν τίποτα ποτέ.

 

Προς το παρόν, εσύ απλά κατηγορείς άλλους. Όταν το σταματήσεις, θα μπορέσεις να κάνεις και κάτι, αλλά να νιώσεις και πιο καλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 125
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

6 λεπτά πριν, Fortistis είπε

Και μετά από άλλα 10 χρόνια, θα λες "Για ένα πράγμα μετανιώνω, που δεν τόλμησα, δεν είχα μυαλό, και δεν είχα ανθρώπους να μου πουν " κτλ κτλ κτλ.

α) Ποτέ δεν είναι αργά για τίποτα, αρκεί να θέλεις.

β) Οι πιο πολλοί δεν είχαν κάποιον να τους πει κάτι.

Άλλοι τα κατάφεραν, άλλοι όχι.

Από αυτούς που δεν τα κατάφεραν, άλλοι έκαναν κάτι, και άλλοι δεν έκαναν τίποτα και μείνανε στο να παραπονιούνται και να κατηγορούν τους άλλους.

Από αυτούς που δεν έκαναν τίποτα, κάποιοι βαρέθηκαν και κάποτε έκαναν κάτι, κάποιοι δεν έκαναν τίποτα ποτέ.

Προς το παρόν, εσύ απλά κατηγορείς άλλους. Όταν το σταματήσεις, θα μπορέσεις να κάνεις και κάτι, αλλά να νιώσεις και πιο καλά.

 

Ρε φίλε διάβασες τι γράφει το παιδί? Τον εαυτό του κατηγορεί πρώτα πρώτα...το ότι δεν είχε το "μυαλό" να καταλάβει κάποια πράγματα και μετά οτι δεν είχε τα κότσια να τολμήσει. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Backpacker είπε

Ρε φίλε διάβασες τι γράφει το παιδί? Τον εαυτό του κατηγορεί πρώτα πρώτα...το ότι δεν είχε το "μυαλό" να καταλάβει κάποια πράγματα και μετά οτι δεν είχε τα κότσια να τολμήσει. 

Όπως το λες.Το παιδί! Ξέρεις πότε γίνεσαι άντρας; Όταν η ζωή σε έχει βάλει κάτω και απο την μια σε ρίχνει στην φωτιά και απο την άλλη σε βάζει στο αμόνι
και σε σφυρηλατεί

Το παιδί το συγκεκριμένο δεν το φοβάμαι.Θα είναι απο τους πρώτους που θα πιάσουν το όπλο για να υπερασπιστούν την πατρίδα.

Κάτι άλλους φοβάμαι που λίγο τα λεφτουδάκια,λίγο τα παιδάκια και η γυναίκα και λίγο η καλή ζωή των προηγούμενων ετών μόλις ακούσουν
πως έγινε επιστράτευση θα ψάχνουν τρύπα να κρυφτούν.

Αυτά τα παιδιά θα κρατήσουν την χώρα ζωντανή και όχι οι 500 χιλιάδες μπρούκληδες του εξωτερικού που κάνουν ζωάρα εις την Δύση αφήνοντας την χώρα στο έλεος του θεού

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, IOSIF SALEM είπε

Όπως το λες.Το παιδί! Ξέρεις πότε γίνεσαι άντρας; Όταν η ζωή σε έχει βάλει κάτω και απο την μια σε ρίχνει στην φωτιά και απο την άλλη σε βάζει στο αμόνι
και σε σφυρηλατεί

Το παιδί το συγκεκριμένο δεν το φοβάμαι.Θα είναι απο τους πρώτους που θα πιάσουν το όπλο για να υπερασπιστούν την πατρίδα.

Κάτι άλλους φοβάμαι που λίγο τα λεφτουδάκια,λίγο τα παιδάκια και η γυναίκα και λίγο η καλή ζωή των προηγούμενων ετών μόλις ακούσουν
πως έγινε επιστράτευση θα ψάχνουν τρύπα να κρυφτούν.

Αυτά τα παιδιά θα κρατήσουν την χώρα ζωντανή και όχι οι 500 χιλιάδες μπρούκληδες του εξωτερικού που κάνουν ζωάρα εις την Δύση αφήνοντας την χώρα στο έλεος του θεού

Πού σκατα κολλάν όλα αυτά; 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, pontez2 είπε

Τι να σου πω βρε Ευα. Και στην πόλη κάπως έτσι ειναι. Νιώθεις οτι έχεις επιλογές και τελικά λιώνεις στο κρεββάτι σου, διοτι εργάζεσαι 12ωρο. Και βγαίνεις μια φορά το μηνα "να ξεσκάσεις", καταλλήγοντας σε μια ταβέρνα ή ένα μικρό μπαράκι για "κάτι χαλαρό".

Ειλικρινά δε ξέρω τελικά που ειναι περισσότερο φυλακή :)

Η φυλακή είναι φυσικά στο κεφάλι μας.

Συμφωνώ προφανώς με τη θέση ότι για τις ηλικίες 18-25, η Αθήνα μοιάζει παράδεισος αν και τελικά πολλοί Αθηναίοι ζοριζονται πολύ περισσότερα από τον μέσο επαρχιώτη. Δε συζητάμε να υπάρχουν "ιδιαίτερες" δυσκολίες στο σπίτι του καθενός ...

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, evabb είπε

Πού σκατα κολλάν όλα αυτά; 

Κολλάνε στο γεγονός πως στην παρούσα στιγμή η σπαρίλα που βιώνει το παλικάρι και που οφείλεται στην απουσία χρημάτων,κοπέλας-οικογένειας
και γενική στην ανύπαρκτη υλική του ευδαιμονία,θα γυρίσει μπούμερανγκ και θα γίνει ευεργετικότατη για τον ίδιο και για την πατρίδα του στο προσεχές μέλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Btw , το θέμα μας τραβάει όλους να λέμε όλοι τις αποψάρες μας 😺

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, IOSIF SALEM είπε

Όπως το λες.Το παιδί! Ξέρεις πότε γίνεσαι άντρας; Όταν η ζωή σε έχει βάλει κάτω και απο την μια σε ρίχνει στην φωτιά και απο την άλλη σε βάζει στο αμόνι
και σε σφυρηλατεί

Το παιδί το συγκεκριμένο δεν το φοβάμαι.Θα είναι απο τους πρώτους που θα πιάσουν το όπλο για να υπερασπιστούν την πατρίδα.

Κάτι άλλους φοβάμαι που λίγο τα λεφτουδάκια,λίγο τα παιδάκια και η γυναίκα και λίγο η καλή ζωή των προηγούμενων ετών μόλις ακούσουν
πως έγινε επιστράτευση θα ψάχνουν τρύπα να κρυφτούν.

Αυτά τα παιδιά θα κρατήσουν την χώρα ζωντανή και όχι οι 500 χιλιάδες μπρούκληδες του εξωτερικού που κάνουν ζωάρα εις την Δύση αφήνοντας την χώρα στο έλεος του θεού

 

Ότι και αν παίρνεις κόψτο σε χαλάει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Backpacker είπε

Ότι και αν παίρνεις κόψτο σε χαλάει. 

Είμαι πεποισμένος πως αν ερχόταν ο Ερντογάν και σας έλεγε "Πληρώνω το χρέος σας, ρίχνω και 200 δις ευρώ στην αγορά,σας δίνω κατώτατους μισθούς και συντάξεις στα 3 χιλιάρικα,δεν θα πληρώνει κανείς φόρους με αντάλλαγμα να κάνουμε μια ελληνοτουρκική συνομοσπονδία",το 99% των Ελλήνων θα το δεχόταν.

Η σπαρίλα δεν έχει να κάνει μόνο με ένα άτομο (το παλικάρι που δημιούργησε το νήμα) αλλά την βιώνει οποιοσδήποτε Έλληνας δεν μπορεί να απολαύσει υλική ζωή.Η απουσία υλικής ζωής γεννάει ψυχικό θάνατο.

Αυτός ο ψυχικός θάνατος λοιπόν θα πρέπει να τον αντιμετωπίσετε ως ευεργετικό φαινόμενο γιατί μέσα απο τις στάχτες θα αναγγενηθεί ο πραγματικός Έλλην,ο Έλλην που δεν ζει για την ύλη αλλά για να εξυμνεί το πνεύμα.

Αν δεν σταυρωθείτε υλικά δεν πρόκειται να αναστηθείτε ψυχικά.Τώρα θα μου πεις τι κάθεσαι και λες στους ιθαγενείς.

Δεν φταίω εγώ. Η ελληνική φύση βγάζει ωραιότατα βότανα που σε κάνουν να σκέφτεσαι αλλιώς

Επεξ/σία από IOSIF SALEM
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, IOSIF SALEM είπε

Είμαι πεποισμένος πως αν ερχόταν ο Ερντογάν και σας έλεγε "Πληρώνω το χρέος σας, ρίχνω και 200 δις ευρώ στην αγορά,σας δίνω κατώτατους μισθούς και συντάξεις στα 3 χιλιάρικα,δεν θα πληρώνει κανείς φόρους με αντάλλαγμα να κάνουμε μια ελληνοτουρκική συνομοσπονδία",το 99% των Ελλήνων θα το δεχόταν.

Η σπαρίλα δεν έχει να κάνει μόνο με ένα άτομο (το παλικάρι που δημιούργησε το νήμα) αλλά την βιώνει οποιωσδήποτε Έλληνας δεν μπορεί να απολαύσει υλική ζωή.Η απουσία υλικής ζωής γεννάει ψυχικό θάνατο.

Αυτός ο ψυχικός θάνατος λοιπόν θα πρέπει να τον αντιμετωπίσετε ως ευεργετικό φαινόμενο γιατί μέσα απο τις στάχτες θα αναγγενηθεί ο πραγματικός Έλλην,ο Έλλην που δεν ζει για την ύλη αλλά για να εξυμνεί το πνεύμα.

Αν δεν σταυρωθείτε υλικά δεν πρόκειται να αναστηθείτε ψυχικά.Τώρα θα μου πεις τι κάθεσαι και λες στους ιθαγγενείς.

Δεν φταίω εγώ. Η ελληνική φύση βγάζει ωραιότατα βότανα που σε κάνουν να σκέφτεσαι αλλιώς

 

Άνθρωπος με σημαία του Ισραήλ και Εβραικό όνομα να μιλάει για Ελληνικότητα...και μετά για ΣΤΑΥΡΩΣΗ ΚΑΙ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!!!!!ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑ

Κρατηθείτε όλοι από κάπου έχει αρχίσει να γέρνει ο πλανήτης απ'την ειρωνεία!!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, evabb είπε

Η επαρχια ειναι οτι χειροτερο υπαρχει. Αν πρεπει να ποτε να ξαναζησω σε επαρχια μαλλον θα κρεμαστω την δευτερη κιολας μερα. Δεν εχει ποτε τιποτα να κανεις. Ειναι σαν φυλακη. Νιωθω.

Αν είσαι ελεύθερη θα σε κυνηγάνε οι γαμπροί.

Ζωάρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Backpacker είπε

Άνθρωπος με σημαία του Ισραήλ και Εβραικό όνομα να μιλάει για Ελληνικότητα...και μετά για ΣΤΑΥΡΩΣΗ ΚΑΙ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!!!!!ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑ

Κρατηθείτε όλοι από κάπου έχει αρχίσει να γέρνει ο πλανήτης απ'την ειρωνεία!!! 

Σημασία δεν έχει το ποιος τα λέει,αλλά τι λέει.

Απαγορεύεται να υπάρχουν Εβραίοι χριστιανοί ορθόδοξοι και να μιλούν για σταύρωση και ανάσταση;

Δηλαδή ,τον Διονύσιο Σολωμό που ήταν Εβραίος γιατί δέχτηκες το ποίημα του ως εθνικό ύμνο και δεν τον αποκύρηξες;
Τους αρβανίτες αγωνιστές του 1821 που μιλούσαν αλβανικά γιατί δεν τους αποκύρηξες αλλά τους έχεις για εθνικούς ήρωες;

Μόνο για εμένα απ'την ειρωνεία άρχισε να γέρνει ο πλανήτης;

Επεξ/σία από IOSIF SALEM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, DarkPrince είπε

Φιλιατρά city, είναι τόσο βαρετά που οι κάτοικοι της πόλης φτιάξανε ένα ομοίωμα του πύργου Άιφελ για να νομίζουν ότι βρίσκονται στο παρίσι..

Αυτο ειναι χωριο μανα μου,οχι επαρχια.

Μην τα μπερδευεις τα πραματα.

Επαρχια ειναι η Καλαματα διπλα σου,που εχει 1000 πραματα να κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, evabb είπε

Πού σκατα κολλάν όλα αυτά; 

Προφανώς ισχυρίζεται ότι τα επόμενα χρόνια θα γίνει πόλεμος μπλα μπλα μπλα

Οπότε τα όνειρα για «ζωή οικογένεια κλπ» τα επόμενα χρόνια στην Ελλάδα είναι ουτοπικά. (Offtopic)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...