Προς το περιεχόμενο

Πως καταπολεμάς την σπαρίλα στην επαρχία


DarkPrince

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Εντωμεταξύ στα φιλιατρά δεν πρέπει να περνάει ούτε τουρίστας πια. Τι να πω, αφού δεν την παλεύεις μία άρχισε να κοιτάς σπίτια αλλού.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 125
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, darkmatinee said:

Εντωμεταξύ στα φιλιατρά δεν πρέπει να περνάει ούτε τουρίστας πια. 

Και όμως. Είναι πέρασμα. Αν κάτσεις λίγη ώρα θα δεις να περνάνε πολλοί ξένοι με τροχόσπιτα που πάνε προς Costa Navarino, Βοϊδοκοιλιά, Πύλο, Μεθώνη, Στούπα κλπ. Την Μεσσηνία την επιλέγουν πολλοί για τουρισμό.

Επεξ/σία από *nenya*
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, evabb είπε

γιατι ολοι οι αντρες γουσταρουν τα μιλφ;

Γω πάντως δεν έχω τέτοια κολλήματα, με πρότυπο την ιστορική μορφή Σωκράτη Ελ Γαμαλί και μότο μου το στα 4 κι ας είναι και 14 προχωρώ εις τη ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία είναι τα Φιλιατρά,έχω μείνει 3-4 μέρες όταν κατέβηκα Πελοπόννησο

 

Παραπάνω θα σκοτωνομουν αν εμενα,ειδικά για μόνιμα δεν υπήρχε περίπτωση. 

 

Φίλε η άλλαξε πόλη η βρες καμιά ωραία γυναίκα να περνάει όμορφα η ώρα σου :)

 

(btw milf  30-40 χρόνων γυμνασμενο και ομορφο,δεν συγκρίνεται με καμιά πιτσιρίκα 😛 )

 

 

(+ Όταν είδα σπαριλα,νόμιζα ότι λέγατε κάτι για τον σπαλιαρα 😛 )

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, TriLoBiTe είπε

Γω πάντως δεν έχω τέτοια κολλήματα, με πρότυπο την ιστορική μορφή Σωκράτη Ελ Γαμαλί και μότο μου το στα 4 κι ας είναι και 14 προχωρώ εις τη ζωή.

Ο αμέσως επόμενος αριθμός είναι το 33 και δεν μιλάω για την ηλικία

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, triapoulakiakathontan είπε

Ο αμέσως επόμενος αριθμός είναι το 33 και δεν μιλάω για την ηλικία

Το 'πιασα το υπονοούμενο.. θα προσέχω πλέον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, evabb είπε

Πχ αυτο τον μηνα εχω κανονισει να κανω μαθηματα πρωτων βοηθειων στον ερυθρο σταυρο (και κοστιζουν ψιχουλα), εχω να παω στην δημοσια παρουσιαση διδακτορικου μιας φιλης μου, ενα φεστιβαλ μουσικης και προσπαθω να ψησω την κολλητη μου να παμε σε ενα κυριλε εποχιακο μπαρ/εστιατοριο. Αυτα χωρις τα στανταρ πραματα του σαββατοκυριακου που ειναι σιγουρα card game σε μερος που μαζευομαστε πολλοι παιχτες και χαλαρο εστιατοριο/πιτσαρια/ταβερνα. Αυτα ουτε να τα φανταστω πριν 14 χρονια στο σκατοχωρι που εμενα. BTW ακομα και η Αθηνα για μενα ειναι σχεδον χωριο στις επιλογες που προσφερει αλλα τελως παντων.

Kαλό αυτό με τις πρωτες βοήθεις (20 ευρω το 8ωρο μάθημα για την ανανηψη :-) )

Πάντως τα παραπάνω που αναφέρεις γινονται και στην επαρχία. Σιγουρα οχι σε χωριό αλλά σε μια επαρχιακή μικρή πολη ας πουμε. Πχ είχα εκπλαγει ένα καλοκαίρι με το τι προσφερε το Γυθειο. Βέβαια δε ξέρω τι προσφέρει τον χειμώνα :P :P 

21 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Και όμως. Είναι πέρασμα. Αν κάτσεις λίγη ώρα θα δεις να περνάνε πολλοί ξένοι με τροχόσπιτα που πάνε προς Costa Navarino, Βοϊδοκοιλιά, Πύλο, Μεθώνη, Στούπα κλπ. Την Μεσσηνία την επιλέγουν πολλοί για τουρισμό.

Kαλοκαίρι πανικός. Φοινικούντα δε βρισκεις να παρκάρεις. Και σε μεγάλο βαθμό βλέπεις οικογένειες.

Καλά στα κάστρα Μεθωνη και Κορώνη άλλος πανικος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό με τις επαρχιακές πόλεις (μικρές ή μεγάλες), είναι πως το ποσοστό ατόμων μικρής διανοητικής αντίληψης μεγαλώνει με τον καιρό. Μένω και εγώ σε επαρχιακή πόλη, και είμαι πολύ κοντά να αρχίζω να μοιράζω μπουνιές στον κόσμο. Είναι απίστευτο το τι κοτσάνες ακούω από τις ηλικιακές ομάδες 30-45  😤

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Kαλό αυτό με τις πρωτες βοήθεις (20 ευρω το 8ωρο μάθημα για την ανανηψη :-) )

Πάντως τα παραπάνω που αναφέρεις γινονται και στην επαρχία. Σιγουρα οχι σε χωριό αλλά σε μια επαρχιακή μικρή πολη ας πουμε. Πχ είχα εκπλαγει ένα καλοκαίρι με το τι προσφερε το Γυθειο. Βέβαια δε ξέρω τι προσφέρει τον χειμώνα :P :P 

 

Πρεπει να ειναι και του γουστου σου αυτα που συμβαινουν σε ενα μερος. Κι αυτο ειναι το μεγαλυτερο μου προβλημα με την Ελλαδα γενικοτερα. Σε μεγαλο ποσοστο η προσφορα της διασκεδασης και ψυχαγωγιας συνηθως ειναι πολυ mainstream και στοχευονται στον «μεσο Ελληνα». Τα τελευταια χρονια υπαρχουν αρκετες βελτιωσεις και πιο ενναλακτικα πραματα αλλα και παλι δεν υπαρχει συγκριση με αναλογες διοργανωσεις εξωτερικου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, evabb είπε

Πρεπει να ειναι και του γουστου σου αυτα που συμβαινουν σε ενα μερος. Κι αυτο ειναι το μεγαλυτερο μου προβλημα με την Ελλαδα γενικοτερα. Σε μεγαλο ποσοστο η προσφορα της διασκεδασης και ψυχαγωγιας συνηθως ειναι πολυ mainstream και στοχευονται στον «μεσο Ελληνα». Τα τελευταια χρονια υπαρχουν αρκετες βελτιωσεις και πιο ενναλακτικα πραματα αλλα και παλι δεν υπαρχει συγκριση με αναλογες διοργανωσεις εξωτερικου.

Προφανώς δεν σου ταιριάζει η κυρίως κουλτούρα που έχουμε στην Ελλάδα (όπως και εμένα). Αυτό όμως καλώς ή κακώς είναι αλλουνου παπά ευαγγέλιο

Τα βασικά προβλήματα στην Ελλάδα (σχετικά με το θέμα μας μόνο) είναι:
1. Μόνο σε μετρημένες στα δάχτυλα μεγάλες πόλεις είναι συγκεντρωμένη μεγάλη ποικιλία ψυχαγωγίας (αντίθετα με το εξωτερικό)
2. Ακόμα και σε αυτές τις πόλεις (Αθήνα ειδικά) είναι ενα σωρό πράγματα που σου χαλάνε το όλο mood και δεν μπορείς να ευχαριστηθείς στο 100% αυτά που θες

Αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη

Επεξ/σία από Stamer
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Stamer είπε

Προφανώς δεν σου ταιριάζει η κυρίως κουλτούρα που έχουμε στην Ελλάδα (όπως και εμένα). Αυτό όμως καλώς ή κακώς είναι αλλουνου παπά ευαγγέλιο

το προβλημα δεν ειναι η κυριως κουλτουρα αλλα η ελλειψη επιλογων. δλδ βγαινεις στην αθηνα και βλεπεις 10 μαγαζια το ενα διπλα στο αλλο copy paste. ας ηταν 5 ιδια και 5 οτι να ναι διαφορα στυλ. Εκει αρχιζει το προβλημα. Ολοι να κανουμε τα ιδια για να μην ξεχωριζουμε και μας πουν περιεργους. Ειτε ως επιχειρηματιες ειτε ως απλοι πολιτες.

Επεξ/σία από evabb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο ζηλεύω! Θα έτρεχα, θα πήγαινα γυμναστήριο, θα έκανα ποδήλατο. Και το βράδυ διάβασμα, τηλεόραση... Ήρεμη  ζωή. Τελικά η επαρχία είναι για εμάς τους γέροντες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, evabb είπε

το προβλημα δεν ειναι η κυριως κουλτουρα αλλα η ελλειψη επιλογων. δλδ βγαινεις στην αθηνα και βλεπεις 10 μαγαζια το ενα διπλα στο αλλο copy paste. ας ηταν 5 ιδια και 5 οτι να ναι διαφορα στυλ. Εκει αρχιζει το προβλημα. Ολοι να κανουμε τα ιδια για να μην ξεχωριζουμε και μας πουν περιεργους. Ειτε ως επιχειρηματιες ειτε ως απλοι πολιτες.

Διαφωνώ, ζω απο πάντα στην Αθήνα αλλή την μισώ για ένα σωρό λόγους αλλά μπορείς να βρεις τα πάντα να κάνεις. Έχει οτι μαγαζιά θες για διασκέδαση σε οτι στυλ θες. Μπορείς να βρεις να αγοράσεις σχεδόν τα πάντα. Αρκεί να ξέρεις που να τα κάνεις αυτά (χωρίς να εννοώ οτι πρέπει να κάνεις καμια διατριβή για να τα βρεις).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Stamer είπε

Διαφωνώ, ζω απο πάντα στην Αθήνα αλλή την μισώ για ένα σωρό λόγους αλλά μπορείς να βρεις τα πάντα να κάνεις. Έχει οτι μαγαζιά θες για διασκέδαση σε οτι στυλ θες. Μπορείς να βρεις να αγοράσεις σχεδόν τα πάντα. Αρκεί να ξέρεις που να τα κάνεις αυτά (χωρίς να εννοώ οτι πρέπει να κάνεις καμια διατριβή για να τα βρεις).

προφανως εχεις καλυτερη γνωση της πολης οποτε παω πασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ρε παιδιά είναι νομιζω θέμα ηλικίας και γενικά τι αρέσει στον καθένα. Εγώ είμαι απο αυτούς που θα ήθελαν πάση θυσία να μείνουν στην επαρχία!


Επίσης εχω παρατηρήσει οτι οι περισσότεροι που μεγάλωσαν και ζουν στην Αθήνα ειδικά (και αναλόγως την ηλικία, δε μιλάμε για 20ηδες), θα προτιμούσαν επαρχία. Αντίθετα, όσοι ήρθαν απο επαρχία κλασσικά γύρω στα 18 στην Αθήνα, δεν τη αλλάζουν με τίποτα.

Και επειδή όντως έχουμε ξεφύγει από το θέμα, αγαπητέ DarkPrince μάλλον πρώτα πρέπει να κατανοήσεις τι πραγματικά είναι αυτό που θέλεις να κάνεις, απ'οτι κατάλαβα δεν σε ενοχλεί μόνο το οτι "δεν εχεις πολλές επιλογές" εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...