Προς το περιεχόμενο

Πως καταπολεμάς την σπαρίλα στην επαρχία


DarkPrince

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, talibanakos είπε

Αυτο ειναι χωριο μανα μου,οχι επαρχια.

Μην τα μπερδευεις τα πραματα.

Επαρχια ειναι η Καλαματα διπλα σου,που εχει 1000 πραματα να κανεις.

 

Ακριβώς. Με τον όρο επαρχία (που ειναι υποτιμητικός πληροφοριακά,περιφέρεια ειναι το σωστό) τσουβαλιάζουμε μαζί από χωριά και κωμοπόλεις μέχρι πόλεις εκατοντάδων χιλιάδων κατοίκων. Υπάρχουν τεράστιες διαφορές στην ελληνική περιφέρεια.

Άλλο να ζεις σε μια πόλη 80χιλ όπως τα Χανιά πχ και άλλο σε μια πόλη αντίστοιχου πληθυσμού σαν το Αγρίνιο που ειναι και ενα κλικ μεγαλύτερη αλλά σε θέμα ζωής και οικονομικης ευμάρειας ειναι κατώτερη.
Άλλο να ζεις σε μια απομονωμένη πόλη των 20χιλ όπως η Ορεστιάδα και άλλο στα Γιαννιτσά των 25χιλ που ειναι στα 30 λεπτά από την Θεσσαλονίκη. 
Άλλο να ζεις στην Σπάρτη των 25χιλ κατοίκων και άλλο στην Κω του ίδιου πληθυσμού. 

Άλλο να ζεις σε μια φοιτητούπολη που 1 στους 3 ειναι φοιτητής (Γιαννενα,Ρεθυμνο) και άλλο σε μια πόλη που είτε δεν υπάρχουν φοιτητές είτε είναι πολύ λίγοι. 
 

Παίζουν ρόλο πάρα πολλά πράγματα στο επίπεδο ζωής και τις ευκαιρίες του κάθε τόπου. Η κάθε περίπτωση είναι τελείως διαφορετική!!

Επεξ/σία από Backpacker
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 125
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, Fortistis είπε

Και μετά από άλλα 10 χρόνια, θα λες "Για ένα πράγμα μετανιώνω, που δεν τόλμησα, δεν είχα μυαλό, και δεν είχα ανθρώπους να μου πουν " κτλ κτλ κτλ.

α) Ποτέ δεν είναι αργά για τίποτα, αρκεί να θέλεις.

β) Οι πιο πολλοί δεν είχαν κάποιον να τους πει κάτι.

Άλλοι τα κατάφεραν, άλλοι όχι.

Από αυτούς που δεν τα κατάφεραν, άλλοι έκαναν κάτι, και άλλοι δεν έκαναν τίποτα και μείνανε στο να παραπονιούνται και να κατηγορούν τους άλλους.

Από αυτούς που δεν έκαναν τίποτα, κάποιοι βαρέθηκαν και κάποτε έκαναν κάτι, κάποιοι δεν έκαναν τίποτα ποτέ.

Προς το παρόν, εσύ απλά κατηγορείς άλλους. Όταν το σταματήσεις, θα μπορέσεις να κάνεις και κάτι, αλλά να νιώσεις και πιο καλά.

Απλοϊκά σαν ιδέα δεν είναι λάθος, αλλα και σαν διδαχή ζωής την βρίσκω ολόσωστη, ισα ισα πρώτα κατηγόρησα τον εαυτό μου και μετά τα έβαλα με τους άλλους..

Δεν έπαθα ξαφνικά κρίσεις ταξικής συνείδησης και είπα να ξεσπάσω, η ότι όλα μου φταίνε η πειναω και δεν έχω να φάω, η ότι ακόμα τα βλέπω ρομαντικά και αθώα..

Στην πιάτσα είμαι και ξέρω τα έχω δει με τα ματια μου,
Γιατί νομίζεις θα σε λυπηθεί το σύστημα? επειδή είσαι μικρό παιδάκι, η είσαι νέος άνεργος η δεν ξέρω τι άλλο, όχι δεν θα σε λυπηθεί καθόλου..

Ίσος το τράβηξα το θέμα από λίγο lifestyle σε βαρύ κοινωνικό και ξέφυγε, ίσος και καλύτερα επειδή προχωρα η συζήτηση στο πιο βάθος πίσω από τις κουρτίνες.. Εκεί που είναι φόβοι και οι ανησυχίες μας..
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bromiaris είπε

Για πες μας μερικές…

Δεν μπορούν να κρίνουν από μόνοι τους αν μια κατάσταση είναι καλή ή όχι . Η άποψή τους βασιζεται στο τι λένε clickbait ειδησιογραφικά site. 

Άλλοι είναι επηρεασμένοι από απαρχαιωμένες ιδεολογίες (πολιτικές ,κοινωνικές, θρησκευτικές) . Όταν τους Ρωτάς να σου πουν επιχειρήματα για τις απόψεις τους, σε κοιτάνε σαν να είδαν ουφο. 

Πολύ κουτσομπολιό. Όπως οι γιαγιάδες που βλέπουν καποιον που έρχεται απο την Αθήνα στις διακοπές του Πάσχα. 

Έχει και στην Αθήνα τέτοιο κόσμο, αλλά εκείνους τους αποφεύγεις εύκολα λόγω του  μεγέθους της πολης. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, kathytherion είπε

Υγ. Μπήκα στο νήμα απο περιέργεια να μάθω τι ειναι η σπάριλα .

3 ώρες πριν, evabb είπε

εγω ακομα δεν εχω καταλαβει. υπαρχεις καποιος να μας δωσει εναν ορισμο;

Clickbait ήταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Backpacker είπε

 Με τον όρο επαρχία (που ειναι υποτιμητικός πληροφοριακά,περιφέρεια ειναι το σωστό)

Αν ο τίτλος ήταν  ''Πως καταπολεμάς τη σπαρίλα στην περιφέρεια'' θα νόμιζαν τα κοράσια πως θα συζητούσαμε το πώς θα χάσουν πόντους 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, Backpacker είπε

Με τον όρο επαρχία (που ειναι υποτιμητικός πληροφοριακά,περιφέρεια ειναι το σωστό)

Για ποιο λόγο το "επαρχία" είναι υποτιμητικό; Εγώ νιώθω μια χαρά εδώ που είμαι.

Οι άνθρωποι υποτιμούν άλλους ανθρώπους. Όχι οι λέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, chessplayer-alexis είπε

Για ποιο λόγο το "επαρχία" είναι υποτιμητικό; Εγώ νιώθω μια χαρά εδώ που είμαι.

Οι άνθρωποι υποτιμούν άλλους ανθρώπους. Όχι οι λέξεις.

 

Και κάποιος μπορεί να νιώθει μια χαρά στη δουλειά του. Είναι άσχετο αυτό. Αλλά η λέξη "αφεντικό" πχ είναι υποτιμητική. Εργοδότης ειναι το σωστό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Backpacker είπε

αφεντικό" πχ είναι υποτιμητική

+100% και από εμένα . Απλά, η πάγια θέση μου είναι ότι οι λέξεις δε φταίνε σε τπτ. Εμείς οι άνθρωποι κάνουμε χρηση των λέξεων με διάφορους σκοπούς.

Οι  σκλάβοι έχουν αφεντικό, οι εργαζόμενοι - εργοδότες. 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Backpacker είπε

Και κάποιος μπορεί να νιώθει μια χαρά στη δουλειά του. Είναι άσχετο αυτό. Αλλά η λέξη "αφεντικό" πχ είναι υποτιμητική. Εργοδότης ειναι το σωστό. 

Δύο λέξεις που ούτε το λεξικό περιγράφει ως υποτιμητικές. Μήπως να το πάρεις αλλιώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι η λεξη επαρχία θεωρειται υποτιμητικη μονο στο ινσομνια το εχω δει ως τωρα... Προσωπικα, δεν της εχω δωσει ποτε αρνητικη χροια και ουτε θεωρω οτι ειναι αρνητική by default.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, triapoulakiakathontan είπε

Δύο λέξεις που ούτε το λεξικό περιγράφει ως υποτιμητικές. Μήπως να το πάρεις αλλιώς;

 

Ναι το αφεντικό που προέρχεται από τη λέξη Αφέντης δεν ειναι υποτιμιτικό. Αν εσύ θες να έχεις αφέντη κανένα πρόβλημα. Ο περισσότερος κόσμος δεν θέλει. Αφεντικά έχουν τα σκυλιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, *nenya* είπε

μονο στο ινσομνια το εχω δει ως τωρα

Δεν λες πάλι καλά που εδώ τα βλέπεις όλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, *nenya* είπε

Το οτι η λεξη επαρχία θεωρειται υποτιμητικη μονο στο ινσομνια το εχω δει ως τωρα... Προσωπικα, δεν της εχω δωσει ποτε αρνητικη χροια και ουτε θεωρω οτι ειναι αρνητική by default.

Σε μια συναλλαγή μου καποτε με έναν συνφορουμιτη εδώ...όταν του ειπα δεν στελνω αντικαταβολες επαρχια "στραβωσε" ….Ουτε εγω το ήξερα...σχωρεστε με!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Backpacker είπε

Ναι το αφεντικό που προέρχεται από τη λέξη Αφέντης δεν ειναι υποτιμιτικό. Αν εσύ θες να έχεις αφέντη κανένα πρόβλημα. Ο περισσότερος κόσμος δεν θέλει. Αφεντικά έχουν τα σκυλιά. 

Δηλαδή αν έχω καλό εργοδότη και τον πω Boss θα παίξει θέμα, θα προσβληθεί ή θα του χαλάσει η φήμη

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...