Προς το περιεχόμενο

World of Warcraft Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εχεις raid 7:30 με 8:30 μπαινεις μιση ωρα πιο πριν,καθεσαι μεχρι τις 11-11:30 που τελειωνει το raid και μετα βγαινεις.Αυτο το κανεις 2-3φορες την εβδομαδα και να το raiding...

παίζει πεθερά pre-installed στο σπίτι ε;

να βάλεις ένα spy-bot να την καθαρίσεις και μετα να ξανατρέξεις το schedule σου 😀

Επεξ/σία από shadowlike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 951
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, shadowlike είπε

παίζει πεθερά pre-installed στο σπίτι ε;

να βάλεις ένα spy-bot να την καθαρίσεις και μετα να ξανατρέξεις το schedule σου 😀

Αν δεν εισαι οικονομικα ανεξαρτητος και βασιζεσαι στο τι σου λεει η πεθερα και η καθε πεθερα τοτε οχι wow δεν προκειται να παιξεις αλλα ουτε single player παιχνιδια του 10ωρου.

Αυτα τα αστεια πραγματα μονο Ελλαδα υπαρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αν δεν εισαι οικονομικα ανεξαρτητος και βασιζεσαι στο τι σου λεει η πεθερα και η καθε πεθερα τοτε οχι wow δεν προκειται να παιξεις αλλα ουτε single player παιχνιδια του 10ωρου. 

Αυτα τα αστεια πραγματα μονο Ελλαδα υπαρχουν.

δηλαδή αν είσαι οικονομικά ανεξάρτητος πως εξασφαλίζεις ότι θα παίζεις mmorpg ενώ έχεις παιδιά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, shadowlike είπε

δηλαδή αν είσαι οικονομικά ανεξάρτητος πως εξασφαλίζεις ότι θα παίζεις mmorpg ενώ έχεις παιδιά; 

Το θεμα αυτο δεν υπαρχει για να λυσει τα οικογενειακα προβληματα του καθενος.

Αν μπορει καποιος με παιχνιδια να παιξει wow παιζει,δεν μπορει δεν παιζει καθολου.

Το κουρασαμε και ψοφησε το θεμα κυριολεκτικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fulgore είπε

 

Δεν ειναι δυσκολο αλλα θελει προγραμματισμο και ορεξη,οτι δηλαδη δεν εχει ο Ελληνας του καφε,της ξαπλας και της παραλιας.

 

Ισα ισα ο Ελληνας του καφε , της ξαπλας και της παραλιας εχει χρονο και πολυ ευκολα raidαρει. :)

Kατανοω οτι λατρευεις το παιχνιδι, οπως οι περισσοτεροι, αλλα πρεπει να μπεις πραγματικα στη θεση αρκετων ατομων που εχουν οικογενειες, δουλειες, υποχρεωσεις πριν τους κοροιδευεις οτι δηθεν βαριουνται να προγραμματισουν. Γιατι ΟΝΤΩΣ δεν ειναι ευκολο να βρεις 100% χρονο ακομα στις 8.30 με 11.30, 2 φορες την εβδομαδα.

Επειδη δεν το εχεις ζησει ακομα (αυτο ειναι ολο φανερο), σοφο θα ηταν να μην τους(μας) κρινεις τοσο ευκολα.

Οταν καποια στιγμη με το καλο φτασεις και εσυ στο σημειο που ειμαστε, ειμαι σιγουρος οτι θα καταλαβεις.

Ολα αυτα καλοπροαιρετα.  Υγεια να εχουμε!

Επεξ/σία από Sartiv
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ένα ξέρω...Με Γυναίκα παιδιά και υποχρεώσεις, δύσκολα υπάρχει χρόνος για wow η γενικότερα παιχνίδια που απαιτούν πολλές ώρες ενασχόλησης. Εκτώς βέβαια, της περίπτωσης που παραμελήσεις τους παράγοντες αυτούς, για να αφιερώσεις το χρόνο στο wow, όπου η άνοδος σου εκεί θα συνεπάγεται κάθοδο στης διαπροσωπικες και οικογενειακές σου σχέσεις. 

Τώρα σίγουρα μπορεί κάποιος να παίξει casual, ένα dungeon η δύο τη μέρα. αλλά το να κάνει raid 3ωρες σερί και δεν ξέρω τι, ξεφεύγει από τον όρο casual, παντρεμένος η μη. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Sartiv είπε

ΙΓιατι ΟΝΤΩΣ δεν ειναι ευκολο να βρεις 100% χρονο ακομα στις 8.30 με 11.30, 2 φορες την εβδομαδα.

Δεν νομιζω πουθενα να ειπα οτι ειναι πανευκολο για ολους να το κανουν αυτο.Ειπα οτι αν ο αλλος θελει πολυ μπορει να το κανει χωρις βεβαια να μιλαμε για hardcore raiding 7 ημερων την εβδομαδα.Τωρα το κατα ποσο αυτο ειναι ευκολο για τον καθενα συγκεκριμενα αυτο ειναι αλλο θεμα.

Πιο πισω ομως αναφερθηκε αν γενικα ειναι εφικτο αυτο και η απαντηση ειναι ναι.

Περαν τουτου να με συγχωρεις αλλα εγω ακομα και απο πολλους Ελληνες που δεν ειχαν υποχρεωσεις δεν μπορουσαν να το κανουν αυτο.Γιατι δεν ειχαν υπομονη να καθονται να wip αρουν για να γινει το progress.

Αρα δεν θα κατσω να δικαιολογησω τον καθε Ελληνα(γενικα μιλωντας).Τις χειροτερες αναμνησεις απο το παιχνιδι αυτο τις εχω γενικα με τους Ελληνες που εφτασα σε σημειο να αποφευγω τους περισσοτερους.

Γενικα σαν λαος απο πλευρας νοοτροπιας στο θεμα του gaming ειμαστε αστα να πανε,παντρεμενοι ή οχι,με ή χωρις παιδια.

 

Στις 25/6/2018 στις 1:31 ΜΜ, Fulgore είπε

Την Collectors απο περιεργεια την εχει προ παραγγειλει κανεις?Μου κανει τεραστια εντυπωση πως υπαρχει μεγαλο αποθεμα(πολλα καταστηματα)και ειναι ακομα διαθεσιμη για παραγγελια,μιας και οι προηγουμενες ολες(μεχρι και του Legion)ειχαν εξαφανιστει καιρο πριν βγει το καθε expansion.

Εγω παντως αυτο το σχολιο εκανα εξ αρχης και αυτη ειναι η απαντηση που πηρα.

23 ώρες πριν, Sartiv είπε

Γιατι σου κανει εντυπωση; Αφου ειναι τελειωμενο το παιχνιδι, πολλοι το εχουν συνειδητοποιησει.. Μονο οι κατα-καμενοι συνεχιζουν και θα συνεχισουν.

Μεγαλωσαμε αλλωστε ολοι, καναμε οικογενειες, δουλειες κτλ, μπηκαμε στα 30, μη σου πω στα 40 παρα (οπως στην περιπτωση μου).

Τωρα απο που προεκυψε οτι ολοι που συμμετεχουν στο θεμα ειναι ολοι της παραπανω κατηγοριας αυτο ειναι αλλου παπα Ευαγγελιο.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ άρχισα το 2005, και ήμουν 25. Το 2011, σταμάτησα αφούν γεννήθηκε η κόρη μου. Που χρόνος για raiding;

Άσε που κάπως το παιχνίδι για μένα έχει κορεστεί. Δηλαδή ήμαρτον έχει φτάσει το level 110; 120; Πόσο ποιά η ίδια ιστορία, τα ίδια και τα ίδια;

Δεν έπαιζα για το gear, αλλά για την ικανοποίηση του teamwork. Αλλά πόσα χρόνια δα, να κάνεις το ίδιο πράγμα; Έχεις αντιμετωπίσει σχεδόν όλες τις παραλλαγές των encounter.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Sartiv είπε

Να σημειωσω οτι το vanilla το επαιζα οταν ημουν 27 ετων. το 2007. Και επαιζα τακτικα (γενικα επιπεδου  mythic raids) μεχρι και το Legion. Ομως οσο μεγαλωνεις εχεις διαφορετικη αντιληψη για το χρονο και τη ζωη σου. Καποια στιγμη θα καταλαβεις και εσυ που προφανως εισαι ακομα σε "φοιτητικη" φαση. 

Φυσικα και παραμενει κορυφαιο στο ειδος του το wow. Απλα το grinding το βλεπω πλεον αλλιως.

Μίλησες στην καρδιά μου, είμαι 2 χρόνια νεότερος σου. 

Πλέον προτιμώ να αράξω στο κρεβάτι κοιτώντας το ταβάνι για 2 ώρες ακούγοντας μουσική, απ'το να παίξω WoW. 
Legion το έβαλα για 2 βδομάδες, έφτασα level cap και γειά σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Την Collectors απο περιεργεια την εχει προ παραγγειλει κανεις?Μου κανει τεραστια εντυπωση πως υπαρχει μεγαλο αποθεμα(πολλα καταστηματα)και ειναι ακομα διαθεσιμη για παραγγελια,μιας και οι προηγουμενες ολες(μεχρι και του Legion)ειχαν εξαφανιστει καιρο πριν βγει το καθε expansion."

"Γιατι σου κανει εντυπωση; Αφου ειναι τελειωμενο το παιχνιδι, πολλοι το εχουν συνειδητοποιησει.. Μονο οι κατα-καμενοι συνεχιζουν και θα συνεχισουν.

Μεγαλωσαμε αλλωστε ολοι, καναμε οικογενειες, δουλειες κτλ, μπηκαμε στα 30, μη σου πω στα 40 παρα (οπως στην περιπτωση μου)."

Μα αυτη ειναι ακριβως η απαντηση, μεγαλωσαμε και ΟΛΕΣ οι συνεπειες σχετικα με αυτο. Γι'αυτο πεφτουν οι πωλησεις. Αμα εξακολουθεις να μη καταλαβαινεις, δεν πειραζει, υγεια να εχεις και να παιζεις το παιχνιδι σου οπως γουσταρεις.

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

 

Γενικα σαν λαος απο πλευρας νοοτροπιας στο θεμα του gaming ειμαστε αστα να πανε,παντρεμενοι ή οχι,με ή χωρις παιδια.

Συμφωνω απολυτα απο την αποψη που εσυ δεν κατανοεις τους παντρεμενους με παιδια. Το φυσιολογικο σ'αυτη την κατασταση ειναι να ριξεις 100% το βαρος την ανατροφη του παιδιου/ων και τις υποχρεωσεις που υπαρχουν σε μια οικογενεια που δημιουργεις.

Επεξ/σία από Sartiv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Wayward είπε

Το φυσιολογικό είναι να υπάρχει ισορροπία.

Το που βρίσκεται αυτό το equilibrium για τον καθένα είναι σχετικό.

Anyway είμαστε off topic

Δεν υπάρχει φίλε ισορροπία όταν υπάρχει οικογένεια, τουλάχιστον σε ότι αφορά το gaming που αφορά games πέραν 100% mindless casual των 30-45 λεπτών. 

Equilibrium καλό είναι να υπάρχει για όλα τα υπόλοιπα. Αλλά αυτή η ισορροπία μέσα στην οικογένεια αφορά την ενασχόληση με τα παιδιά, το έτερον ήμισυ, και τις δουλειές του σπιτιού. Το gaming δεν υπάρχει, γιατί ουσιαστικά δεν υπάρχει χρόνος! Από κάποιο από αυτά τα 3 που ανέφερα πρέπει αναγκαστικά να κόψεις. Όταν λοιπόν στην καλύτερη γυρνάς στις 6 σπίτι, και στις 12 μαξ 1 πρέπει να κοιμάσαι, μιλάμε για 6 ώρες που δεν προλαβαίνεις ούτε να φας... όχι να κάνεις raid... Άντε κανένα PUG, και αυτό αν σου παίρνει 1 ώρα μαξ. Με δεδομένο λοιπόν ότι πρέπει να πληρώνεις και από πάνω για τη συνδρομή, καταλαβαίνεις γιατί ο κόσμος που αγκάλιασε αυτό το παιχνίδι πλέον σιγά σιγά το εγκαταλείπει,  και συγχρόνως η νέα γενιά έχει πάρα πολλές άλλες επιλογές να ασχοληθεί (και συνήθως free). 

Για όλους εμάς, το WoW είναι και λίγο ρομαντικό. 25 χρονών το 2005 να τρέχω πίσω από δουλειά, να βουτάω το φαγητό απ'τη μάνα μου και να μη σηκώνομαι μέχρι να πέσω για ύπνο. 


Αν μου λείπει? Σίγουρα ναι. 
Αν θα έπαιζα έστω και 10 λεπτά σήμερα? Σίγουρα όχι.

Και προφανώς δεν είμαι ο μόνος...

Επεξ/σία από polaki
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, polaki είπε

Δεν υπάρχει φίλε ισορροπία όταν υπάρχει οικογένεια, τουλάχιστον σε ότι αφορά το gaming που αφορά games πέραν 100% mindless casual των 30-45 λεπτών. 

Το να μην προλαβαινει καποιος λογω υ ποχρεωσεων ολοι το καταλαβαινουν.

Το για ποιο λογο ομως να μπει στο θεμα αυτο(ή σε αλλα παρομοιων παιχνιδιων οπως των Moba) να το γραψει, που υποτιθεται κυριως θα σχολιαζουν οσοι συνεχιζουν να παιζουν(ειδικα οταν πλησιαζει και νεο expansion) ειναι που  δεν καταλαβαινω.

Και εγω πχ εχω σταματησει το LoL και δεν θελω ουτε να το βλεπω.Δεν θα μπω ομως στο θεμα του στο forum να το γραψω αυτο γιατι κανενα(απο αυτους που συνεχιζουν και παιζουν)δεν τον ενδιαφερει.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...