Προς το περιεχόμενο

World of Warcraft Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Fulgore είπε

10ευρω ο μηνας ειναι η συνδρομη,αρα 2.5ευρω η εβδομαδα.

Συγνωμη αλλα καποιος εχει τοσο μεγαλες αναγκες που δεν μπορει να διαθεσει τα παραπανω για την ψυχαγωγια του,τοτε μαλλον εχει πολυ σοβαροτερα προβληματα απο το gaming γενικοτερα.

Το οτι υπαρχουν γενικα απειρες επιλογες στο pc ειναι γεγονος και μεγαλος ελευθερος χρονος διαθεσιμος,αλλα ελεος με αυτη την μιζερια πια στην Ελλαδα που 10ευρω τον μηνα αποτρεπει λεει απο τον κοσμο να παιξει....

την προσωπικη μου αποψη παρεθεσα.

δεν χρειαζεται να εισαι τοσο επιθετικος με οποιον εχει αντιθετη αποψη απο την δικη σου. την επομενη φορα θα σε ρωταμε.

για καποιον που παιζει μονο Σ/Κ (και οχι αναγκαστικα καθε σ/κ) και απο 2-3 ωρες θεωρω οτι τα 10€ ειναι πεταμενα  λεφτα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 951
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, Fulgore είπε

10ευρω ο μηνας ειναι η συνδρομη,αρα 2.5ευρω η εβδομαδα.

Συγνωμη αλλα καποιος εχει τοσο μεγαλες αναγκες που δεν μπορει να διαθεσει τα παραπανω για την ψυχαγωγια του,τοτε μαλλον εχει πολυ σοβαροτερα προβληματα απο το gaming γενικοτερα.

Το οτι υπαρχουν γενικα απειρες επιλογες στο pc ειναι γεγονος και μεγαλος ελευθερος χρονος διαθεσιμος,αλλα ελεος με αυτη την μιζερια πια στην Ελλαδα που 10ευρω τον μηνα αποτρεπει λεει απο τον κοσμο να παιξει....

Συφμωνω με τον κυριο stormcraft, ο γενικος κανονας για μενα πως αν ευχαριστιεσαι 1 ωρα παιχνιδιου για 0.5 ευρω, ειναι ΟΚ. Δηλαδη αν δωσουμε 13 ευρω, θα πρεπει να παιζουμε 26 ωρες στο wow και αυτο σημαινει 6+ ωρες την εβδομαδα , και δυστυχως οι περισσοτεροι ουτε 3 ωρες εχουμε την εβδομαδα. Και αυτο χωρις το end-content. Χωρια το grinding που για μενα ειναι πλεον περιττο στην ηλικια μου , τωρα που εκτιμαω καλυτερα το υπολοιπο μου χρονο της ζωης.

Εχει δικιο επισης οτι δεν χρειαζεται να εισαι επιθετικος οποιον εχει την αντιθετη γνωμη. Ολα αυτα για ενα παιχνιδι...; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, stormcraft είπε

την προσωπικη μου αποψη παρεθεσα.

δεν χρειαζεται να εισαι τοσο επιθετικος με οποιον εχει αντιθετη αποψη απο την δικη σου. την επομενη φορα θα σε ρωταμε.

για καποιον που παιζει μονο Σ/Κ (και οχι αναγκαστικα καθε σ/κ) και απο 2-3 ωρες θεωρω οτι τα 10€ ειναι πεταμενα  λεφτα.

Δεν ειμαι καθολου επιθετικος γιατι αυτο το πραγμα με την τιμη της συνδρομης οτι ειναι υψηλη,εχει ξαναγραφτει απειρες φορες και κυριως σε Ελληνικα forum γραφεται.Ακομα και επι εποχες Wrath που ηταν τοτε και λιγο καλυτερα τα πραγματα στην χωρα μας,παλι τα ιδια διαβαζα για την τιμη της συνδρομης.

Επισης με υποθετικα παραδειγματα του τυπου(καποιος που παιζει μονο τοτε και αν παιζει τοτε)δουλεια δεν γινεται.

Υποτιθεται οτι πληρωνεις ψυχαγωγια στο καθε mmo,δεν παιζεις με το ζορι/δεν κανεις αγγαρεια. Αν παιζεις εστω και λιγο αλλα περνας καλα που λεμε,τοτε προφανως και δεν ειναι ουτε πολλα τα χρηματα,ουτε θεωρουνται πεταμενα.

Απο την αλλη αν παιζεις με το ζορι τοτε ακομα και 5 ευρω να ειχε η συνδρομη,παλι καποιοι θα λεγανε για πεταμενα λεφτα.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικα η αντικειμενικη αξια του wow θα ελεγα τωρα πως ειναι το πολυ 5 ευρω το μηνα. Οχι παραπανω. Αν λαβουμε υποψην πως σχεδον ολα τα αλλα mmorpg εχουν γινει free. Νομιζω οτι η Blizzard χρειαζεται μια αλλαγη πολιτικης σ'αυτο το θεμα. 

Μη σας πω να ειναι free η συνδρομη, και να κανει release expansion καθε 1-2 χρονια για 30-35 ευρω. Εκει ισως θα σκεφτομουν ναι.

Επεξ/σία από Sartiv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά γιατί υπάρχει διαμάχη; Αν πιστεύεις ότι για σένα δεν αξίζει να τα δώσεις δεν τα δίνεις. Κανείς δεν κάνει κουμάντο στα λεφτά σου. Εγώ προσωπικά τα δίνω μιας και παίζω ένα δυωράκι τη μέρα

Επεξ/σία από virginkiller
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, virginkiller είπε

Βασικά γιατί υπάρχει διαμάχη; Αν πιστεύεις ότι για σένα δεν αξίζει να τα δώσεις δεν τα δίνεις. Κανείς δεν κάνει κουμάντο στα λεφτά σου. Εγώ προσωπικά τα δίνω μιας και παίζω ένα δωράκι τη μέρα

Οταν προσπαθει να κουβεντιασει ενας ο οποιος ασχολειται ακομα με το παιχνιδι(εστω αραια και πυκνα)με ενα που το εχει σταματησει εδω και καιρο(περαν της κουβεντας περι νοσταλγιας οπως πιο πισω αναφερθηκε το SUnwell),ετσι δημιουργουνται οι διαμαχες που λες και εσυ.

18 λεπτά πριν, Sartiv είπε

σχεδον ολα τα αλλα mmorpg εχουν γινει free. Νομιζω οτι η Blizzard χρειαζεται μια αλλαγη πολιτικης σ'αυτο το θεμα. 

Μα τα περισσοτερα αλλα mmo εγιναν f2p επειδη δεν ειχαν κοσμο.Αν ειχαν τοσο κοσμο οσο εχει ακομα το wow(οπως και το FF14)τοτε και αυτα συνδρομη θα ειχαν οπως και ειχαν ολα ολως τυχαιως οταν πρωτο κυκλοφορησαν.Το Guild Wars 2 μπορει να κυκλοφορει και να χρεωνει μονο τα expansions αλλα ουτε κανονικα raids δεν ειχε το αρχικο παιχνιδι και γενικα επασχε απο end game content,γιαυτο και αυτο ακομα μετα απο ενα διαστημα πολλοι το παρατησαν.

Η Blizzard μια χαρα ακομα εχει μπολικο κοσμος που τον φερνει πισω με καθε expansion(αλα guild wars 2)και εβγαλε και το token κυριως για οσους παιζουν στα ενδιαμεσα των expansion(ασχετως της τωρινης τιμης που ειναι μεγαλη).Και τωρα ειδικα που ειπωθηκε και για classic servers,εκει ειναι που το wow δεν παει πουθενα.

Η τιμη της συνδρομης αντικειμενικα μιλωντας δεν ειναι ακριβη.

Αν το παμε με δεδομενα Ελλαδας,τα παντα ακριβα ειναι και υπερ κοστολογημενα επειδη εχουμε φτασει πλεον με μισθους 400 και 500ευρω.

Αυτο δεν σημαινει ομως οτι γενικα ειναι ακριβα,γιατι δεν κοστολογουνται ολα αυτα(και τα κανονικα παιχνιδια)με βαση μικρες αδυναμες αγορες σαν την Ελληνικη.

Το σωστο ειναι αυτο που αναφερθηκε παραπανω.Αν κρινεις για τον εαυτο σου οτι ειναι κατι ακριβο μην το αγοραζεις καθολου,και αυτο φυσικα ισχυει για τα παντα.

Ετσι μου ελεγε παλια και ενας συμφοιτητης μου.Πολυ ακριβη η συνδρομη.Ελα μου ομως που καθε 2-3μερες ετρωγε 30ευρω στην εξοδο σε ποτα και καφεδες.....

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

10€ είναι ένα εισιτήριο και μια coca στον κινηματογράφο.

Αν λοιπόν το παιχνίδι σου προσφέρει έστω και 10 ώρες το μήνα ψυχαγωγία τα αξίζει τα χρήματα του.

Από εκεί και πέρα αντικειμενική αξία δεν μπορούμε εμείς να αποδόσουμε. Τι πάει να πει αντικειμενική αξία? Οικόπεδο είναι?

 

Τα MMO που έγιναν free, έγιναν διότι πήγαν σε εποχή που άρχισε να υπάρχει κορεσμός να χρεώσουν συνδρομή προσφέροντας το 1/10 του content του WoW.

Καλώς ή κακώς το WoW τους πρόλαβε.

 

Από εκεί και πέρα ο καθένας δίνει υποκειμενική αξία στο χρόνο του και τον κοστολογεί ανάλογα. Αν λοιπόν σου φαίνονται πολλα τα 10 ευρώ σαφώς υπάρχουν δεκάδες free επιλογές εκεί έξω.

 

Όσο λοιπόν το WoW είναι κερδοφόρο και εν δυνάμει σου παρέχει 744 ώρες το μήνα ψυχαγωγίας (ή καλύτερα διασκέδασης) καλά κάνει η Blizzard και χρεώνει συνδρομή.

Επεξ/σία από Wayward
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παιξω και εγω απο 27/8 και μετα οταν επιστρεψω απο διακοπες. Θα του δωσω μια ευκαιρια μαζι με φιλους απο τα παλια.

Τελευταια φορα που επαιξα ηταν οταν ριξαμε Lich King HC στο 25αρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, παραδόξως, από ότι διαβάζω, είμαι νέος στο wow. Προς το παρόν έχω την free έκδοση μέχρι τα 20lvl την οποία σε 2-3 μέρες θα τελειώσω. Τι ακριβώς πρέπει να αγοράσω για να παίξω το παιχνίδι? Στα κλειδάδικα βλέπω ένα 60 days game time. Είναι κομπλέ αυτή η συνδρομή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι epxansion Προσθετεις σε αφηνει να παιξεις μεχρι εκεινο το συγκεκριμενο lvl cap και περιεχομενο.τρεχει προσφορα 50 ευρω ολα μαζι https://eu.shop.battle.net/en-gb/product/wow-complete-collection συν οτι Boost παρεις απο τα 120 bfa.μετα θες συνδρομη 25 ευρα περιπου 2 μηνες καρτα.ειδαλως μηνιαιο subscription στα 13 ευρω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xtonyx είπε

οτι epxansion Προσθετεις σε αφηνει να παιξεις μεχρι εκεινο το συγκεκριμενο lvl cap και περιεχομενο.τρεχει προσφορα 50 ευρω ολα μαζι https://eu.shop.battle.net/en-gb/product/wow-complete-collection συν οτι Boost παρεις απο τα 120 bfa.μετα θες συνδρομη 25 ευρα περιπου 2 μηνες καρτα.ειδαλως μηνιαιο subscription στα 13 ευρω.

Ευχαριστώ, λογικά θα το πάρω από εκεί. Οι συνδρομες από κλειδαδικα είναι εντάξει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι αγορασε απο κλειδαδικα 2μηνη συνδρομη,μην δωσεις τσαμπα 5 ευρω παραπανω.Απο Instant gaming εχω αγορασει πιο παλια και δεν ειχα καποιο θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...