Προς το περιεχόμενο

Sekiro: Shadows Die Twice [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, TitanX είπε

Πολύ ξύλο πολλά νεύρα ένα dual shock στα πρόθυρα καταστροφής,

Καλά εδώ χωράει φιλοσοφική συζήτηση, παιχνίδια παίζουμε για χαλάρωση και ευχαρίστηση ή για να βλέπουμε game over 350 φορές και να μας σπάνε τα νεύρα:P

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Anuminas είπε

Καλά εδώ χωράει φιλοσοφική συζήτηση, παιχνίδια παίζουμε για χαλάρωση και ευχαρίστηση ή για να βλέπουμε game over 350 φορές και να μας σπάνε τα νεύρα:P

Λάθος ψυχολογία γιατί μάλλον δεν γουστάρεις το game, η διαφορα είναι ότι εδώ κάθε battle σε κάνει καλύτερο και το reward πάντα αξίζει (εκτος κάποιον φαντασμάτων). Γίνεσαι καλύτερος γιατί κάθε boss θέλει συγκεκριμένο τρόπο. Στο BB/DS δεν ισχύει αυτό, υπάρχουν διάφοροι τρόποι να βγάλεις bosses και αυτό περισσότερο επειδή υπάρχουν builds. Υπό καμια περίπτωση δεν είναι πιο δύσκολο το BB και το combat δεν είναι τόσο απλό, δηλαδή evade, R1, evade, R1. Επίσης εδώ απολαμβάνεις μάχες με το ποσο flashy είναι το combat και τα deathblows είναι το satisfaction finisher που δεν είχαν όλα τα προηγούμενα games, κρίμα που δεν έχει dismemberment και μερικά ακόμα animations. Στην τελική όταν φτάσεις σε σημείο να σε κουράσει για να σπάσεις gamepad τότε απλά move on και έλα πιο μετά. ;) Επίσης άμα εξαιρέσεις δυο mini-bosses σε όλα τα υπόλοιπα μπορείς να πας χωρίς να engage κανένα mob. Εμενα προσωπικά με είχαν κουράσει τα DS και αυτό ήταν ειλικρινά breath of fresh air. Imho as always.

Εσείς που το τελειώσατε πιο combat art αξίζει?! Μέχρι στιγμής με το Floating Passage την έχω βγάλει. Επίσης να φανταστώ ότι τα prosthetic δεν γίνονται full upgrade σε ένα playthrough έτσι?

p.s. Πήρα δεύτερο katana, μαλακια που έχει συγκεκριμένη χρήση, at least it looks good!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ότι δεν μ'αρεσει το game, για την ακρίβεια δεν το ξεκίνησα καν, προς το παρόν. Τέτοιου είδους games απαιτούν και άπλα χρόνου δεν θέλω να μπαίνω και να παίζω μια δυο ώρες. Θα το ξεκινήσω αργότερα και ευελπιστώ να το τερματίσω. Το πρώτο και τρίτο DS τα τερμάτισα. Kαι μόνο το γεγονός οτι το Sekiro εμπνέεται απο την Ιαπωνία του 16ου αιώνα, είναι ένας λόγος να μου αρέσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Λάθος ψυχολογία γιατί μάλλον δεν γουστάρεις το game, η διαφορα είναι ότι εδώ κάθε battle σε κάνει καλύτερο και το reward πάντα αξίζει (εκτος κάποιον φαντασμάτων). Γίνεσαι καλύτερος γιατί κάθε boss θέλει συγκεκριμένο τρόπο. Στο BB/DS δεν ισχύει αυτό, υπάρχουν διάφοροι τρόποι να βγάλεις bosses και αυτό περισσότερο επειδή υπάρχουν builds. Υπό καμια περίπτωση δεν είναι πιο δύσκολο το BB και το combat δεν είναι τόσο απλό, δηλαδή evade, R1, evade, R1. Επίσης εδώ απολαμβάνεις μάχες με το ποσο flashy είναι το combat και τα deathblows είναι το satisfaction finisher που δεν είχαν όλα τα προηγούμενα games, κρίμα που δεν έχει dismemberment και μερικά ακόμα animations. Στην τελική όταν φτάσεις σε σημείο να σε κουράσει για να σπάσεις gamepad τότε απλά move on και έλα πιο μετά. ;) Επίσης άμα εξαιρέσεις δυο mini-bosses σε όλα τα υπόλοιπα μπορείς να πας χωρίς να engage κανένα mob. Εμενα προσωπικά με είχαν κουράσει τα DS και αυτό ήταν ειλικρινά breath of fresh air. Imho as always.

Εσείς που το τελειώσατε πιο combat art αξίζει?! Μέχρι στιγμής με το Floating Passage την έχω βγάλει. Επίσης να φανταστώ ότι τα prosthetic δεν γίνονται full upgrade σε ένα playthrough έτσι?

p.s. Πήρα δεύτερο katana, μαλακια που έχει συγκεκριμένη χρήση, at least it looks good!

farm και spec μόνο για empowered mortal draw.😀

Χρειάζεσαι living force (prosthetic) και ashina cross (ashina).

Αν πήγες για shadowrush που πήγα εγώ στην αρχή, χρειάζεται να ξαναρχίσεις το game (δε θα προλάβεις σε ng).

Επεξ/σία από ilos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ilos είπε

farm και spec μόνο για empowered mortal draw.😀

Say what?! Αφού δεν μπορείς να το τραβήξεις on demand. Πιο school είναι? Δεν αξίζουν δηλαδή τα αλλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Say what?! Αφού δεν μπορείς να το τραβήξεις on demand. Πιο school είναι? Δεν αξίζουν δηλαδή τα αλλα?

Έχεις skill που μπορείς να τραβήξεις οn demand. Noμίζω μπαίνει με το που το πάρεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

mushin (τα final combat arts)

Ξεκλειδώνουν από τον Ishin αν έχεις κάποιο από living force,shadowrush,ashina cross ή το άλλο final skill στο senpou tree.

Επεξ/σία από ilos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ilos είπε

mushin (τα final combat arts)

Ξεκλειδώνουν από τον Ishin αν έχεις κάποιο από living force,shadowrush,ashina cross ή το άλλο final skill στο senpou tree.

Aρα πρέπει να unlock ένα από τα τελευταία? Πιο λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Aρα πρέπει να unlock ένα από τα τελευταία? Πιο λες?

Σε πιο tree έχεις κάνει invest τα περισσότερα skills ώστε να χρειάζεσαι τα λιγότερα points για το final skill?

Αν είναι το shinobi (shadowrush), θα πας είτε για το spiral cloud passage (μαζί με το ashina cross από ashina) ή το shadowfall (μαζί με το high monk από senpou). Το πρόβλημα είναι ότι αν πας για high monk θα χαλάσεις ένα σωρό skills στο senpou tree, που ως επί το πλείστο είναι σάπια. Για αυτό εγώ με το που πήγα Temple και βρήκα το senpou tree, μου ήρθε ταμπλάς. Είδα στο wiki ότι χρειάζεται κιόλας για το shadowfall και ξενέρωσα τη ζωή μου.😁 Οπότε έκανα restart και πήγα full prosthetics/ashina εκτός από mikiri/breath of light: life. Δε το μετάνιωσα.🤩

Επεξ/σία από ilos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ilos είπε

Σε πιο tree έχεις κάνει invest τα περισσότερα skills ώστε να χρειάζεσαι τα λιγότερα points για το final skill?

Αν είναι το shinobi (shadowrush), θα πας είτε για το spiral cloud passage (μαζί με το ashina cross από ashina) ή το shadowfall (μαζί με το high monk από senpou). Το πρόβλημα είναι ότι αν πας για high monk θα χαλάσεις ένα σωρό skills στο senpou tree, που ως επί το πλείστο είναι σάπια. Για αυτό εγώ με το που πήγα Temple και βρήκα το senpou tree, μου ήρθε ταμπλάς. Είδα στο wiki ότι χρειάζεται κιόλας για το shadowfall και ξενέρωσα τη ζωή μου.😁 Οπότε έκανα restart και πήγα full prosthetics/ashina εκτός από mikiri/breath of light: life. Δε το μετάνιωσα.🤩

Τα περισσότερα τα έχω χώσει Shinobi, οποτε μάλλον μονόδρομος το Shadow Rush. Έχω και τα passive στο Ashina. Prosthetic μονο τα πρώτα και Temple κανένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία θα μας πεις και πως είναι το spiral cloud passage 😍.Το ashina cross btw suckάρει. Αν είναι να χρησιμοποιήσεις κάποιο combat art πριν πας mushin arts, χρησιμοποίησε το ichimonji. Αν έχεις καλά ανοίγματα μετά από dodge στα bosses είναι op.

Επίσης υπάρχουν από όσο βλέπω ένα σωρό cheese strats για bosses (πχ butterfly side dodge counter attack spam, σε άλλα όπως corrupted monk shard+firecrackers + 2 hits). Υπάρχει και ένα hidden mechanic στον monkey και στον corrupted v2 που έχουν το σκουλήκι, μπορείς να τους το κάνεις spear από μέσα τους στην last phase μετά από deflect για τρελό damage.Καλά στον monk v2 ειδικά μπορείς να κάνεις 2 deathblows τις 2 πρώτες φάσεις (1 με το που πέφτει αν έχεις πάει νωρίς με grapple στο πίσω κλαδί, και άλλη μια με το που εμφανίζεται μέσα από τον καπνό), αν και είναι κρίμα γιατί εμένα ήταν από τα αγαπημένα μου fights με πολύ εύκολα deflects. Το game έχει απίστευτο cheese potential πάντως.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφτασα στο final boss και οι επομενες ωρες φανταζουν...δυσκολες να το πω κομψα

 

7 ώρες πριν, kti23 είπε

Το δείγμα με το πρώτο DS1 δεν είναι πλήρως αξιόπιστο γιατί προϋπήρχε επί εποχές games for windows live πχ είχα 3 playthroughs εκεί τα οποία χάθηκαν και δεν περάστηκαν steam. Εκτός αυτού υπάρχουν και εκείνοι που απλά έχουν αγόρασει το παιχνίδι αλλά δεν έπαιξαν ποτέ οπότε τα νούμερα είναι σχετικά.

Με έχει δοκιμάσει αρκετά το παιχνίδι αλλά νομίζω και εγώ ότι γενικά κινείται σε επίπεδα bloodborne όπως προανέφερα. Κάποια bosses βέβαια ήταν περισσότερο θέμα υπομονής.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Το sunken valley πάντως το πήγα τρένο και έβγαλα τα bosses στις πρώτες προσπάθειες εκτός από το πιθηκι που μου έσπασε τα νεύρα λίγο. Μαζί με το ogre διεκδικούν το βραβείο του πιο σπασμένου hitbox. Το δεύτερο phase αφήνει πραγματικά opening για μόλις ένα hit τη φορά αφού σπαμαρει ανελέητα το terror attack όταν πας κοντά 

Τώρα πρέπει πάλι να καταλάβω που διαολο πρέπει να πάω 

Η συνεχεια ειναι στο υπογειο που ξεκινας το παιχνιδι

 

47 λεπτά πριν, ilos είπε

Ωραία θα μας πεις και πως είναι το spiral cloud passage 😍.Το ashina cross btw suckάρει. Αν είναι να χρησιμοποιήσεις κάποιο combat art πριν πας mushin arts, χρησιμοποίησε το ichimonji. Αν έχεις καλά ανοίγματα μετά από dodge στα bosses είναι op.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Επίσης υπάρχουν από όσο βλέπω ένα σωρό cheese strats για bosses (πχ butterfly side dodge counter attack spam, σε άλλα όπως corrupted monk shard+firecrackers + 2 hits). Υπάρχει και ένα hidden mechanic στον monkey και στον corrupted v2 που έχουν το σκουλήκι, μπορείς να τους το κάνεις spear από μέσα τους στην last phase μετά από deflect για τρελό damage.Καλά στον monk v2 ειδικά μπορείς να κάνεις 2 deathblows τις 2 πρώτες φάσεις (1 με το που πέφτει αν έχεις πάει νωρίς με grapple στο πίσω κλαδί, και άλλη μια με το που εμφανίζεται μέσα από τον καπνό), αν και είναι κρίμα γιατί εμένα ήταν από τα αγαπημένα μου fights με πολύ εύκολα deflects. Το game έχει απίστευτο cheese potential πάντως.

Με Butterfly εγω σπαμαρα συνεχεια Nightjar combat art,ετρωγε damage και posture χωρις να απανταει στο ενδιαμεσο,το μεγαλυτερο cheese που κανα στο game. 

Οντως το fight me το monk ειναι κριμα να cheesαρετε ετσι γιατι ειναι πολυ ενδιαφερον fight και μολις επιασα το νοημα το βγαλα ευκολα. 

 

Επεξ/σία από Alastor192
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
41 λεπτά πριν, ilos είπε

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Επίσης υπάρχουν από όσο βλέπω ένα σωρό cheese strats για bosses (πχ butterfly side dodge counter attack spam, σε άλλα όπως corrupted monk shard+firecrackers + 2 hits). Υπάρχει και ένα hidden mechanic στον monkey και στον corrupted v2 που έχουν το σκουλήκι, μπορείς να τους το κάνεις spear από μέσα τους στην last phase μετά από deflect για τρελό damage.Καλά στον monk v2 ειδικά μπορείς να κάνεις 2 deathblows τις 2 πρώτες φάσεις (1 με το που πέφτει αν έχεις πάει νωρίς με grapple στο πίσω κλαδί, και άλλη μια με το που εμφανίζεται μέσα από τον καπνό), αν και είναι κρίμα γιατί εμένα ήταν από τα αγαπημένα μου fights με πολύ εύκολα deflects. Το game έχει απίστευτο cheese potential πάντως.

Αυτό με το κλαδί το είδα γιατί δεν περίμενα να με χτυπάνε εκεί πάνω τα illusions και είδα που κάθεται στο κέντρο και summon-άρει. Τι είναι αυτό με το deflect + spear την σαρανταποδαρούσα hidden mechanic που λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφαγε rage uninstall όχι επειδή είναι δύσκολο αλλα επειδη λειπει ενας χαρτης, οκ καταπινεις τη δυσκολία που ειμαι κατα σε ολα τα παιχνίδια αλλα το να περιφέρεσαι ασκοπα χωρις να ξερεις που να πας το κάνει πραγματικα δυσκολο στην ουσια, εν τελη παιχνίδι=διασκεδαση, και στη τελικη προτιμω τη δυσκολια που ειχαν τα game πριν 30 χρονια (οι παλιοι ξερουν) παρα τη σημερινή και ειδικα τη "στυλ σεκιρο" τι να κανουμε, thats life, καλα που (θα) υπάρχει και το ps5 να κρατάμε ζωντανη την ελπιδα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...