Προς το περιεχόμενο

Sekiro: Shadows Die Twice [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, dakangr είπε

Ishin καμία δεκαριά προσπάθειες.  Το demon τον cheesάρα δεν είχα αντοχές να ασχοληθώ. 
Η γριά πραγματικά με έφτασε στα όρια μου.  

Μήπως είχες πάει νωρίς στη γριά; Και εμένα με ταλαιπώρησε αλλά γύρω στα 30 tries έκανα και αυτό επειδή σπαταλούσα Shurikens αβέρτα και στη δεύτερη φάση ξέμενα. Μετά την περίμενα να κάνει το backflip στον αέρα και αν της έριχνες τότε shuriken ήταν 100% critical, έπεφτε κάτω και της προλάβαινα 1 - 2 χτυπήματα.

Spoiler

Πάντως η From σε αυτό το παιχνίδι έχει ρίξει τρελές δόσεις trolling. Έχω βγάλει Genichiro αλλά ο Headless είναι ακόμα στη θέση του. Δεν μπαίνω εκεί μέσα να παλεύω με τα confetti με τίποτα. Και σου τον έχει εκεί από την αρχή, στην 4η στροφή...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 λεπτά πριν, Zus είπε

Μήπως είχες πάει νωρίς στη γριά; Και εμένα με ταλαιπώρησε αλλά γύρω στα 30 tries έκανα και αυτό επειδή σπαταλούσα Shurikens αβέρτα και στη δεύτερη φάση ξέμενα. Μετά την περίμενα να κάνει το backflip στον αέρα και αν της έριχνες τότε shuriken ήταν 100% critical, έπεφτε κάτω και της προλάβαινα 1 - 2 χτυπήματα.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Πάντως η From σε αυτό το παιχνίδι έχει ρίξει τρελές δόσεις trolling. Έχω βγάλει Genichiro αλλά ο Headless είναι ακόμα στη θέση του. Δεν μπαίνω εκεί μέσα να παλεύω με τα confetti με τίποτα. Και σου τον έχει εκεί από την αρχή, στην 4η στροφή...

 

Δε νομιζω, γιατι ηταν το πρωτο παιχνιδι της From που ασχοληθηκα, και το πηγαινα με τον οδηγο απο fextralife. Παει και καιρος βεβαια, αλλα θυμαμαι οτι ειχα κολλησει καμια βδομαδα. Το παρατησα κανα δυο μερες να ηρεμησω, μετα μπηκα και την εβγαλα με τη μια... Η χαρα που ενιωσα δεν περιγραφεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Zus είπε

Ακόμα ηχεί στα αυτιά μου το μάντα μάντα που λέει όταν σε σκοτώνει 😜

hit-side dodge repeat. Και εγώ απύηδησα γιατί πήγα νωρίς αλλά με το cheese είναι γελοία.

Αν πας κυριλέ το string της είναι ζόρικο (δε θα βγάλεις πολλά perfect deflects) και κάποια στιγμή θα σου σπάσει εσένα το posture.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν και πιο σιχαμερές περιοχές στο παιχνίδι από sunken valley;

Να ξέρω να το παρατήσω αν είναι, σιχάθηκα την ψυχή μου εκεί κάτω.

Επεξ/σία από Zus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Zus είπε

Υπάρχουν και πιο σιχαμερές περιοχές στο παιχνίδι από sunken valley;

Να ξέρω να το παρατήσω αν είναι, σιχάθηκα την ψυχή μου εκεί κάτω.

Ανάλογα τι εννοείς σιχαμερές ; Ο Μιγιαζάκι έχει γνωστή αγάπη για swamp-poison like περιοχές σε όλα του τα παιχνίδια που εκτός από τους εχθρούς , πολεμάς και το περιβάλλον. 

Spoiler

Το Sunken Valley είναι η αρχή ενός σετ 3 περιοχών με αυτό το μοτίβο (αν και η μία είναι πολύ μικρή σε έκταση) 

 Σε καμία περίπτωση μην το παρατήσεις τώρα πάντως στο σημείο που έχεις φτάσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tliako είπε

Ανάλογα τι εννοείς σιχαμερές ; Ο Μιγιαζάκι έχει γνωστή αγάπη για swamp-poison like περιοχές σε όλα του τα παιχνίδια που εκτός από τους εχθρούς , πολεμάς και το περιβάλλον. 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Το Sunken Valley είναι η αρχή ενός σετ 3 περιοχών με αυτό το μοτίβο (αν και η μία είναι πολύ μικρή σε έκταση) 

 Σε καμία περίπτωση μην το παρατήσεις τώρα πάντως στο σημείο που έχεις φτάσει.

Spoiler

Μόλις έριξα το phantom του Corrupted Monk και πήρα το ability να κολυμπάω, που σημαίνει ότι πρέπει να γυρίσω πίσω και να χωθώ σε όλα αυτά τα σκατά. Δηλαδή μου λες ότι πρέπει να περάσω μέσα από δύο ακόμα περιοχές με ίδιο pattern; Δεξί κλικ - uninstall...

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Zus είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Μόλις έριξα το phantom του Corrupted Monk και πήρα το ability να κολυμπάω, που σημαίνει ότι πρέπει να γυρίσω πίσω και να χωθώ σε όλα αυτά τα σκατά. Δηλαδή μου λες ότι πρέπει να περάσω μέσα από δύο ακόμα περιοχές με ίδιο pattern; Δεξί κλικ - uninstall...

 

Spoiler

Αμα έριξες τον Corrupted Monk τότε τελείωσες τις 3 περιοχές (Sunken Valley , Ashina Depths, Mibu Village) πιθανώς εχεις αφήσει κάποια πράγματα αν δεν εχεις βρεί τις διαθέσιμες εξόδους προς αλλες περιοχές (απο τα depths κυρίως) αλλά το swamp-poison part το τελείωσες (Αν υποθέσουμε οτι πας χωρις κανένα guide θα δυσκολευτείς πολύ να θυμηθείς όλες τις περιοχές που ειχε νερό για βουτιά και ίσως χάσεις ορισμένα πράγματα που δυστυχώς σε κλασικό μιγιαζακικό μαζοχισμό απαιτούνται για κάποια endings) .

Είναι ένα θέμα σε όλα τα παιχνίδια της From Soft, τα cryptic side stories αλλά κατά την άποψη μου στο Sekiro το τράβηξαν απο τα μαλλιά , όσο και να ψάξεις μερικά πράγματα δεν παίζει να τα βρεις μόνος σου εκτός αμα χτενίσεις κάθε περιοχή πολλαπλές φορές και σε διαφορετικά χρονικά σημεία της ιστορίας. 

 

Επεξ/σία από tliako
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, tliako είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Αμα έριξες τον Corrupted Monk τότε τελείωσες τις 3 περιοχές (Sunken Valley , Ashina Depths, Mibu Village) πιθανώς εχεις αφήσει κάποια πράγματα αν δεν εχεις βρεί τις διαθέσιμες εξόδους προς αλλες περιοχές (απο τα depths κυρίως) αλλά το swamp-poison part το τελείωσες (Αν υποθέσουμε οτι πας χωρις κανένα guide θα δυσκολευτείς πολύ να θυμηθείς όλες τις περιοχές που ειχε νερό για βουτιά και ίσως χάσεις ορισμένα πράγματα που δυστυχώς σε κλασικό μιγιαζακικό μαζοχισμό απαιτούνται για κάποια endings) .

Είναι ένα θέμα σε όλα τα παιχνίδια της From Soft, τα cryptic side stories αλλά κατά την άποψη μου στο Sekiro το τράβηξαν απο τα μαλλιά , όσο και να ψάξεις μερικά πράγματα δεν παίζει να τα βρεις μόνος σου εκτός αμα χτενίσεις κάθε περιοχή πολλαπλές φορές και σε διαφορετικά χρονικά σημεία της ιστορίας. 

 

Η τακτική μου είναι να ξεκινάω exploration σε μία περιοχή μόνος μου και μόλις κολλήσω κάπου να ανατρέχω σε οδηγό. Επίσης στο τέλος κάθε περιοχής από αυτές που προανέφερες ανοίγω τον οδηγό για να επιστρέψω και να πάρω αυτά που έχασα. Έχω σκοτώσει και 2 Headless μέχρι τώρα (μιλάμε για τραγικά fights που σε αυτό το σημείο δεν σου δίνει και τη δυνατότητα να αγοράσεις όσα confetti πιθανώς να χρειαστείς και πάντα έχεις το άγχος μην ξεμείνεις).

Το παιχνίδι είναι βγαλμένο μέσα από τα σαδομαζοχιστικότερα όνειρα του Μιγιαζάκι, ωστόσο η ατμόσφαιρα είναι σα να ζεις έναν έντονο εφιάλτη. 

Spoiler

Ashina Depths η χειρότερη περιοχή από τις 3 με διαφορά. Τα snakeyes mini bosses είναι true pain in the ass. Πάλι καλά που δεν τις έβαλε να έχουν και immunity στο poison να μην έχουμε ούτε την επιλογή του cheese. 

 

Επεξ/σία από Zus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Zus είπε

Η τακτική μου είναι να ξεκινάω exploration σε μία περιοχή μόνος μου και μόλις κολλήσω κάπου να ανατρέχω σε οδηγό. Επίσης στο τέλος κάθε περιοχής από αυτές που προανέφερες ανοίγω τον οδηγό για να επιστρέψω και να πάρω αυτά που έχασα. Έχω σκοτώσει και 2 Headless μέχρι τώρα (μιλάμε για τραγικά fights που σε αυτό το σημείο δεν σου δίνει και τη δυνατότητα να αγοράσεις όσα confetti πιθανώς να χρειαστείς και πάντα έχεις το άγχος μην ξεμείνεις).

Το παιχνίδι είναι βγαλμένο μέσα από τα πλέον σαδομαζοχιστικά όνειρα του Μιγιαζάκι.

Θεωρώ τελείως απίθανο να καταφέρει κάποιος να βρει τα πάντα σε αυτό το παιχνίδι χωρίς οδηγό και ειδικά τα αντικείμενα που απαιτούνται για τα "καλά" endings . Θα σου πρότεινα 

Spoiler

να συνεχίσεις κανονικά ψάχνοντας ότι νομίζεις σε παλαιότερες περιοχές τώρα που έχεις τη δυνατότητα να πας κάτω απο το νερό και μόλις κουραστείς να ψάχνεις να δείς τα προαπαιτούμενα και μόνο για τα endings , ο λόγος ειναι οτι μόλις επιστρέψεις στον Kuro με τα αντικείμενα που ζήτησε ξεκινάει το lock για τα endings και ορισμένες περιοχές θα υποστούν αλλαγές . Με εξαίρεση 1 ending που μπορείς να κάνεις access άμεσα στο επόμενο story segment , όλα τα άλλα θα έχουν να κάνουν με τελική απόφαση που θα πάρεις στο τέλος της ιστορίας (όπως και στα souls) αλλά ίσως να μην μπορείς να μαζέψεις όλα τα προαπαιτούμενα αντικείμενα (δεν είμαι 100% βέβαιος αλλά αν θυμάμαι σωστά υπάρχουν soft-locks σε questlines μετα απο αυτό το σημείο) .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tliako είπε

Θεωρώ τελείως απίθανο να καταφέρει κάποιος να βρει τα πάντα σε αυτό το παιχνίδι χωρίς οδηγό και ειδικά τα αντικείμενα που απαιτούνται για τα "καλά" endings . Θα σου πρότεινα 

  Απόκρυψη περιεχομένων

να συνεχίσεις κανονικά ψάχνοντας ότι νομίζεις σε παλαιότερες περιοχές τώρα που έχεις τη δυνατότητα να πας κάτω απο το νερό και μόλις κουραστείς να ψάχνεις να δείς τα προαπαιτούμενα και μόνο για τα endings , ο λόγος ειναι οτι μόλις επιστρέψεις στον Kuro με τα αντικείμενα που ζήτησε ξεκινάει το lock για τα endings και ορισμένες περιοχές θα υποστούν αλλαγές . Με εξαίρεση 1 ending που μπορείς να κάνεις access άμεσα στο επόμενο story segment , όλα τα άλλα θα έχουν να κάνουν με τελική απόφαση που θα πάρεις στο τέλος της ιστορίας (όπως και στα souls) αλλά ίσως να μην μπορείς να μαζέψεις όλα τα προαπαιτούμενα αντικείμενα (δεν είμαι 100% βέβαιος αλλά αν θυμάμαι σωστά υπάρχουν soft-locks σε questlines μετα απο αυτό το σημείο) .

 

Spoiler

Ακολουθώ τον οδηγό του Cowboy και μέχρι στιγμής έχω βρει μόνο την πέτρα και έχω μιλήσει στον Kuro γι αυτή. Έτσι όπως μου το λες, ίσως δεν θα έπρεπε. Χωρίς αυτόν τον οδηγό πάντως δεν θα ήξερα την εναλλακτική είσοδο στα Ashina Depths (μέσα από το ορυχείο) ενώ ακόμα θα πάλευα να ρίξω Ape. Πήγα εκεί πριν καν μπω Ashina Depths, έφαγα κάτι καλές κλωτσιές και μετά άνοιξα οδηγό για να μάθω ότι πήγα νωρίς και πρέπει να φύγω asap από εκεί. Γενικά το παιχνίδι μετά τον Genichiro γίνεται χαοτικό ως προς το που πρέπει να πας, χώρια τα πολλά μπρος - πίσω σε άλλες περιοχές...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Zus είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Ακολουθώ τον οδηγό του Cowboy και μέχρι στιγμής έχω βρει μόνο την πέτρα και έχω μιλήσει στον Kuro γι αυτή. Έτσι όπως μου το λες, ίσως δεν θα έπρεπε. Χωρίς αυτόν τον οδηγό πάντως δεν θα ήξερα την εναλλακτική είσοδο στα Ashina Depths (μέσα από το ορυχείο) ενώ ακόμα θα πάλευα να ρίξω Ape. Πήγα εκεί πριν καν μπω Ashina Depths, έφαγα κάτι καλές κλωτσιές και μετά άνοιξα οδηγό για να μάθω ότι πήγα νωρίς και πρέπει να φύγω asap από εκεί. Γενικά το παιχνίδι μετά τον Genichiro γίνεται χαοτικό ως προς το που πρέπει να πας, χώρια τα πολλά μπρος - πίσω σε άλλες περιοχές...

 

Spoiler

Εφόσον δεν εχεις πάει με το complete set των αντικειμένων δεν έχεις θέμα , θα καταλάβεις πότε θα αλλάξει ο κόσμος καθώς θα πρέπει να πάρεις μια σημαντική story related απόφαση . Δεν είναι μόνο το τρελό backtracking που χρειάζεται αλλά και το ότι σε άκυρα σημεία που δεν είναι εμφανές ότι υπάρχει interaction , πρέπει να κάνεις κάτι που θα κάνει trigger κάτι άλλο σε διαφορετική περιοχή και στη καλύτερη θα υπάρχει ένας npc που θα σου πει μια γενικούρα του στυλ "μήπως να ξαναπεράσεις απο εκεί που ανθίζουν οι κερασιές (random παράδειγμα)".

Γενικά το τερμάτισε με τα cryptic στοιχεία και νομίζω ότι γενικά έβγαλε απωθημένα σε αυτό το παιχνίδι που ήξερε ότι δεν θα μπορούσε να βγάλει στα main souls. Ατμόσφαιρα, setting , χαρακτήρες και κομμάτια του gameplay είναι απίθανα αλλά ορισμένα design decisions παραήταν niche .

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάσου να μην μπορούσες να die twice! :P

Εγώ το είπα, όπως και άλλοι, είναι το πιο δύσκολο From game, και ακόμα πιο δύσκολο για veterans που είναι συνηθισμένοι στο roll.

Παρόλα αυτά τα fights αφού τα πιάσεις είναι λες και βλέπεις cinematic. :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...