Προς το περιεχόμενο

Sekiro: Shadows Die Twice [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, Zus είπε

Ξεκίνησα Sekiro.

Όποιος ισχυρίζεται ότι το Elden Ring είναι δύσκολο δεν έχει ιδέα τί θα πει δυσκολία...

Είναι πολύ διαφορετικά παιχνίδια. Όταν προέρχεσαι από Souls στυλ, στο Sekiro πρέπει να αλλάξεις και να προσαρμοστείς από την αρχή. Το Sekiro βασίζεται στα αντανακλαστικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 λεπτά πριν, Charismo είπε

Είναι πολύ διαφορετικά παιχνίδια. Όταν προέρχεσαι από Souls στυλ, στο Sekiro πρέπει να αλλάξεις και να προσαρμοστείς από την αρχή. Το Sekiro βασίζεται στα αντανακλαστικά.

Mιας και θα γράψω αρκετά και είναι off-topic, βάζω σε spoiler tags

Spoiler

Bασικά στα Souls πρέπει να κάνεις dodge συνέχεια, ενώ στο Sekiro παίζεις με τα deflects (εκτός από συγκεκριμένες επιθέσεις και bosses που ναι, πρέπει και να αποφύγεις).
Στο Sekiro πρέπει να παίζεις επιθετικά: Επιτίθεσαι μέχρι ο αντίπαλος να σε κάνει deflect και τότε ετοιμάζεσαι για να κάνεις εσύ deflects. Πρέπει να χώνεσαι συνέχεια. Bέβαια οκ, εύκολο να το λες, γιατί πρέπει να μάθεις τα patterns κλασσικά και στην αρχή θα τις τρως, αλλά όταν τα μάθεις και συνηθίσεις την μάχη του, θα σου φάνει πιο βατό.

Pro-Tip: Αν δεν έχεις κάνει ήδη unlock το Mikiri Counter, κάνε το. Δεν είναι spoiler, είναι η κίνηση που κερδίζει ενάντια σε thrusts και θα γίνει άλλη μια από τις "κανονικές" κινήσεις που θα χρησιμοποιείς.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GhostRiderLSOV είπε

Mιας και θα γράψω αρκετά και είναι off-topic, βάζω σε spoiler tags
 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Pro-Tip: Αν δεν έχεις κάνει ήδη unlock το Mikiri Counter, κάνε το. Δεν είναι spoiler, είναι η κίνηση που κερδίζει ενάντια σε thrusts και θα γίνει άλλη μια από τις "κανονικές" κινήσεις που θα χρησιμοποιείς.

 

Spoiler

Το έχω κάνει. Να μου πεις με ποιο συνδυασμό γίνεται στο gamepad γιατί μέχρι τώρα παλεύω με strong attacks να σπάσω το thrust των αντιπάλων. 😛 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το sekiro θελει skill (δε το εχω τελειωσει κ δε μου αρεσε για πολλους λογους) . Τα souls θελουν απλα επιμονη . 

 

Παντως για κατι σαν τα souls αλλα καπως εναλλακτικο μπορειτε να δειτε κ το εξαιρετικο Nioh 2 . Ναι καμια σχεση στο level design ουτε καν ενιαιο χαρτη δεν εχει , αλλα εχει απολαυστικο συστημα μαχης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
25 λεπτά πριν, Zus είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Το έχω κάνει. Να μου πεις με ποιο συνδυασμό γίνεται στο gamepad γιατί μέχρι τώρα παλεύω με strong attacks να σπάσω το thrust των αντιπάλων. 😛 

 

Spoiler

Πατάς το dodge (heh, ειρωνεία, ε; :P ) προς τον αντίπαλο. Και όπως έρχεται το thrust, θα πατήσεις το spear/σπαθί κάτω και θα κάνεις posture damage. Αυτό φυσικά πιάνει ενάντια στα thrust attacks που είναι perilous attacks (με το kanji από πάνω). Αλλά επειδή το kanji βγαίνει και για sweeps, πρόσεχε μην πας να κάνεις counter σε sweep. :P 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zus είπε

Ξεκίνησα Sekiro.

Όποιος ισχυρίζεται ότι το Elden Ring είναι δύσκολο δεν έχει ιδέα τί θα πει δυσκολία...

Αν πας συνέχεια με starting char να βγάλεις Crucible στο evergaol. Αυτό είναι το Sekiro.😁 Good luck.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, ilos είπε

Αν πας συνέχεια με starting char να βγάλεις Crucible στο evergaol. Αυτό είναι το Sekiro.😁 Good luck.

Ναι, το κατάλαβα αυτό στον πρώτο ψηλό με κόκκινα μάτια που συνάντησα. Έχω τρελαθεί στα dodge,  δεν βγαίνουν τα deflects ακόμα.

Συγγνώμη για το off topic, επόμενη αναφορά θα είναι στο σωστό thread.

Επεξ/σία από Zus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Zus είπε

Ναι, το κατάλαβα αυτό στον πρώτο ψηλό με κόκκινα μάτια που συνάντησα. Έχω τρελαθεί στα dodge,  δεν βγαίνουν τα deflects ακόμα.

Spoiler

Δε γίνεται έτσι να παίξεις sekiro. Παράτα το από τώρα.😁 Αν δε κολλήσεις δίπλα και δε σπαμάρεις L1 δε γίνεται δουλειά. Μάθε τα attack patterns κάνε deflects (κράτα πατημένο l1 ώστε να είσαι σε block mode και πάτα το σε κάθε attack για deflect) και για τα unblockables ξεκλείδωσε το mikiri πρώτο πρωτο για να μπορείς να κάνεις counter και γερό posture damage. Μετά από αυτό shinobi eyes και breath of life light είναι εξίσου essential, ανεξαρτήτως playstyle. Κάνε γερή προπόνηση αρχικά στον NPC στην αρχή για να έχεις το feel και μετά με τον genichiro (το πρώτο σοβαρό boss) για να μπεις στο mood του game. Δεν έχει σχέση με souls playstyle. Το πιο κοντινό thing είναι ξέρω εγώ Malenia μόνο με ripostes.

 

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Zus είπε

Ξεκίνησα Sekiro.

Όποιος ισχυρίζεται ότι το Elden Ring είναι δύσκολο δεν έχει ιδέα τί θα πει δυσκολία...

Spoiler

Καλή απόλαυση! 

Μολις μπεις στο πνευμα λίγο μετά τον 
 

Spoiler

Genichiro 

θα πορωθείς οσο δεν ΠΑΕΙ....

Μακράν το πιο satisfying game του Miyazaki. 

Μπορεί να φαίνεται δύσκολο πολύ για αρχή, αλλά να ξέρεις είναι 100%δικαιο το ξύλο.

Για αυτον που λες με τα κοκκινα μάτια κοντεψα να παρατήσω το παιχνίδι.
Εκανα ενα διάλειμμα 1 μηνα , μπαινω , τον σκοτώνω και μετά ξεκινησα πόρωση! 

 

@Zus

Spoiler

+ οτι σου ειπε ο @ilos ! 
Ξεκινα φουλλλλλλλ training L1 να κάνεις deflect τα πάντα. 
Μεχρι να πάρεις τον αέρα του deflect.

Το μπος που σου ειπαμε τον περασα μεσα σε 15 λετπά απο όταν ξεκίνησα τα trys μονο κ μονο γιατί ειχα κάνει γερη προπόνηση πιο πριν, γιατί ολοι μου λέγανε θα πας εκει και θα χάσεις. 

Mikiri counter OP!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry που θα το πω ωμά αλλά το παιχνίδι είναι για ψυχανώμαλους και σαδομαζοχιστικές καταστάσεις.

Μα είναι δυνατόν για να μειωθεί γρηγορότερα το posture να πρέπει να έχεις κρατημένο το deflect;

Είδαμε και αποείδαμε να μάθουμε να αφήνουμε το κουμπί στο dark souls για να αυξηθεί το stamina και πας στο Sekiro και σου λέει ο Μιγιαζάκι, όχι φίλε, εδώ είναι ανάποδα η φάση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Zus είπε

Sorry που θα το πω ωμά αλλά το παιχνίδι είναι για ψυχανώμαλους και σαδομαζοχιστικές καταστάσεις.

Μα είναι δυνατόν για να μειωθεί γρηγορότερα το posture να πρέπει να έχεις κρατημένο το deflect;

Είδαμε και αποείδαμε να μάθουμε να αφήνουμε το κουμπί στο dark souls για να αυξηθεί το stamina και πας στο Sekiro και σου λέει ο Μιγιαζάκι, όχι φίλε, εδώ είναι ανάποδα η φάση...

Μα αν κάνεις μόνο σωστά deflects, δε τρως καθόλου posture damage οπότε γιατί παραπονιέσαι.😀

Kappa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ilos είπε

Μα αν κάνεις μόνο σωστά deflects, δε τρως καθόλου posture damage οπότε γιατί παραπονιέσαι.😀

Kappa.

Δεν μπορώ να κάνω dodge με το L1 κρατημένο. 😜

Μου έχει τσακίσει το muscle memory του Elden Ring το κωλοπαίχνιδο…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταραμένη From, εκεί που λες θα το παρατήσω το ρημάδι δεν παλεύεται, τσάμπα το 60άρι, αρχίζουν να βγαίνουν τα deflects, ανεβαίνει η αυτοπεποίθηση και κολλάς συνεχώς πάνω στον εχθρό και ψάχνεις να βρεις τα ανοίγματά του για να τον σκοτώσεις.

Spoiler

Lady Butterfly atm αλλά τελειώνουν τα snap seeds. Ευτυχώς έχω πλέον την εμπειρία από Elden beast για τη δεύτερη φάση 😜

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...