Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking v2 [PS3]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να βρεις κάποιον που να έχει e3 flasher για να το κάνει downgrade ώστε να του περάσεις custom firmware.

Εναλλακτικά υπάρχει και το HEN αλλά δεν δίνει όλα τα πλεονεκτήματα του custom firmware και ενδείκνυται για κονσόλες που δεν μπορούν να πάρουν CFW (new slim models and super slim)

Επεξ/σία από polog40
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά έχω το super slim με έκδοσης 4.87.. του έβαλα αρκετά παιχνιδια μέσο του pkgi και από υπολογιστή από nopaystation και τα μεταφέρω από filezilla όλα μια χαρά! Η απορια μου μπορώ να παίξω online με κάποιο τρόπο ? Έκανα καινούριο λογαριασμό αν τυχη και φάω μπαν ευχαριστώ πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/2/2021 στις 12:48 ΜΜ, pol71 είπε

καλημερα μου εδωσε ενα φιλαρακι ενα ps3 fat cechk03 me 4.87 πωσ μπορω να κανω κατι ωστε να παιζω παιχνιδια μεσα απο τον σκληρο ευχαριστω

Του περνάς custom firmware me bgtools και εισαι έτοιμος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Petros2215 είπε

Γεια σας παιδιά έχω το super slim με έκδοσης 4.87.. του έβαλα αρκετά παιχνιδια μέσο του pkgi και από υπολογιστή και τα μεταφέρω από filezilla όλα μια χαρά! Η απορια μου μπορώ να παίξω online με κάποιο τρόπο ? Έκανα καινούριο λογαριασμό αν τυχη και φάω μπαν ευχαριστώ πολυ

Κοίταξε υπάρχει περίπτωση αλλά είναι μικρή, αν σε κάνουν μπαν θα είναι το account.Online μπαίνεις όπως έμπαινες και παλιά δεν αλλάζεις κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, THE GG GAMER είπε

Κοίταξε υπάρχει περίπτωση αλλά είναι μικρή, αν σε κάνουν μπαν θα είναι το account.Online μπαίνεις όπως έμπαινες και παλιά δεν αλλάζεις κάτι.

Καλά, όχι και μικρή...

Μπαν τρως ανά πάσα στιγμή είτε λογαριασμό, είτε κονσόλα, μπορεί και τα δύο μαζί.

Το ρίσκο είναι του ενδιαφερομένου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mikele13- είπε

Καλά, όχι και μικρή...

Μπαν τρως ανά πάσα στιγμή είτε λογαριασμό, είτε κονσόλα, μπορεί και τα δύο μαζί.

Το ρίσκο είναι του ενδιαφερομένου.

Καλά αυτό σίγουρα είναι που θα πετύχεις,προσωπικά που έχω πειραματιστεί αρκετά με την cfw σε online μέχρις στιγμής δεν είχα κάποιο θέμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, THE GG GAMER είπε

Καλά αυτό σίγουρα είναι που θα πετύχεις,προσωπικά που έχω πειραματιστεί αρκετά με την cfw σε online μέχρις στιγμής δεν είχα κάποιο θέμα....

Τυχερός είσαι ακόμα...

Έχω φίλους, κάθε μήνα ψάχνουν για psid...

Και μιλάμε για online σε παλιά παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ποιος ειναι ο καλύτερος και πιο εύκολος τρόπος για μικρά παιδιά να παιζουν παιχνίδια;

Ο πιο ευκολος τρόπος που βρήκα για αποθήκευση των games, ηταν με nas που τρεχει ps3 net server.

αλλα δυστυχως δεν γινεται για εκει που το προορίζω.

επόμενη λύση εξωτερικός δίσκος σε FAT32 και τα games σε FOLDER (οχι ISO)

αλλα υπάρχουν αρκετά games που ειναι μεγαλύτερα απο 4GB οποτε θα πρεπει να χρησιμοποιήσουμε το ps3splitter αλλα μετα δεν ανοίγουν απο το webman games (που ειναι πιο εύκολο να το χρησιμοποιήσουν παιδιά απο το multiman) αλλα πρεπει πρωτα να γινει merge και install το συγκεκριμένο game στον εσωτερικό δίσκο μεσω multiman.

αρα οσα games ειναι μεγαλύτερα απο 4GB καλύτερα να τα αποθηκεύουμε στον εσωτερικό δίσκο οπου δεν χρειάζεται και το ps3splitter.

εσεις που εχετε αποθηκευμένα τα games;

και μέχρι ποια χωρητικότητα εσωτερικό και εξωτερικό δίσκο εχετε χρησιμοποιήσει;

απο ότι διαβάζω, εσωτερικά παίρνει μέχρι 1,5GB και για εξωτερικό μεχρι 2ΤΒ αλλα δεν εχω προσωπική εμπειρία.

αν εχει κάποιος ας ενημερώσει. ευχαριστώ

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, prefuse είπε

ποιος ειναι ο καλύτερος και πιο εύκολος τρόπος για μικρά παιδιά να παιζουν παιχνίδια;

Ο πιο ευκολος τρόπος που βρήκα για αποθήκευση των games, ηταν με nas που τρεχει ps3 net server.

αλλα δυστυχως δεν γινεται για εκει που το προορίζω.

επόμενη λύση εξωτερικός δίσκος σε FAT32 και τα games σε FOLDER (οχι ISO)

αλλα υπάρχουν αρκετά games που ειναι μεγαλύτερα απο 4GB οποτε θα πρεπει να χρησιμοποιήσουμε το ps3splitter αλλα μετα δεν ανοίγουν απο το webman games (που ειναι πιο εύκολο να το χρησιμοποιήσουν παιδιά απο το multiman) αλλα πρεπει πρωτα να γινει merge και install το συγκεκριμένο game στον εσωτερικό δίσκο μεσω multiman.

αρα οσα games ειναι μεγαλύτερα απο 4GB καλύτερα να τα αποθηκεύουμε στον εσωτερικό δίσκο οπου δεν χρειάζεται και το ps3splitter.

εσεις που εχετε αποθηκευμένα τα games;

και μέχρι ποια χωρητικότητα εσωτερικό και εξωτερικό δίσκο εχετε χρησιμοποιήσει;

απο ότι διαβάζω, εσωτερικά παίρνει μέχρι 1,5GB και για εξωτερικό μεχρι 2ΤΒ αλλα δεν εχω προσωπική εμπειρία.

αν εχει κάποιος ας ενημερώσει. ευχαριστώ

Οι επιλογές σου όσο αφορά το πέρασμα παιχνιδιών, εσωτερικός και εξωτερικός σκληρός,είναι είτε σε ISO όπου υπάρχει καλύτερη συμβατότητα με webman, βάζοντας τα σε PS3ISO φάκελο, είτε σε retail(BLESXXXXX) σε φάκελο GAMES.

Και τις δύο εκδόσεις τις τρέχει άψογα ο webman.

Στα παιχνίδια όπου υπάρχουν files άνω των 4gb ο καλύτερος τρόπος είναι μεταφορά ΜΟΝΟ στον εσωτερικό (διότι μόνο από εσωτερικό παίζουν, σπάνια θα παίξει κάποιο από εξωτερικό) με FileZilla η FlashFxp δηλαδή μέσω δικτύου.

Γλυτώνεις την βαβούρα να τα κάνεις split και μετά πέρασμα κλπ.

O multiman τα split files τα ενώνει, οπότε όταν περάσεις κάποιο split game,θα πρέπει πρώτα να τρέξει με αυτόν, και την επόμενη φορά με webman....

Όσο αφορά σκληρούς δίσκους, προσωπικά συστήνω για εσωτερικό μέχρι 750gb και εξωτερικό μέχρι 4tb.

Εσωτερικό όχι μεγαλύτερο, περνάς τα split games μόνο και στον εξωτερικό όλα τα υπόλοιπα.

Ελπίζω να βοήθησα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mikele13- είπε

Οι επιλογές σου όσο αφορά το πέρασμα παιχνιδιών, εσωτερικός και εξωτερικός σκληρός,είναι είτε σε ISO όπου υπάρχει καλύτερη συμβατότητα με webman, βάζοντας τα σε PS3ISO φάκελο, είτε σε retail(BLESXXXXX) σε φάκελο GAMES.

Και τις δύο εκδόσεις τις τρέχει άψογα ο webman.

Στα παιχνίδια όπου υπάρχουν files άνω των 4gb ο καλύτερος τρόπος είναι μεταφορά ΜΟΝΟ στον εσωτερικό (διότι μόνο από εσωτερικό παίζουν, σπάνια θα παίξει κάποιο από εξωτερικό) με FileZilla η FlashFxp δηλαδή μέσω δικτύου.

Γλυτώνεις την βαβούρα να τα κάνεις split και μετά πέρασμα κλπ.

O multiman τα split files τα ενώνει, οπότε όταν περάσεις κάποιο split game,θα πρέπει πρώτα να τρέξει με αυτόν, και την επόμενη φορά με webman....

Όσο αφορά σκληρούς δίσκους, προσωπικά συστήνω για εσωτερικό μέχρι 750gb και εξωτερικό μέχρι 4tb.

Εσωτερικό όχι μεγαλύτερο, περνάς τα split games μόνο και στον εξωτερικό όλα τα υπόλοιπα.

Ελπίζω να βοήθησα....

εχεις δοκιμάσει εξωτερικό σκληρό 4ΤΒ και δουλεύει με retail(BLESXXXXX) απροβλημάτιστα;

αν ναι, ο εξωτερικό σκληρός ειναι usb powered ή θελει και εξτρα τροφοδοσία; μοντέλο δισκου;

για εσωτερικό εχω δοκιμάσει 1ΤΒ και δουλεύει χωρις προβλήματα. ειχες δοκιμάσει 1ΤΒ και ειχες προβλήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, prefuse είπε

εχεις δοκιμάσει εξωτερικό σκληρό 4ΤΒ και δουλεύει με retail(BLESXXXXX) απροβλημάτιστα;

αν ναι, ο εξωτερικό σκληρός ειναι usb powered ή θελει και εξτρα τροφοδοσία; μοντέλο δισκου;

για εσωτερικό εχω δοκιμάσει 1ΤΒ και δουλεύει χωρις προβλήματα. ειχες δοκιμάσει 1ΤΒ και ειχες προβλήματα;

Εξωτερικό 4tb εννοείται με ρεύμα.

Δοκιμασμένο από φίλους που μου φέρνουν για πέρασμα παιχνιδιών, μάρκα δεν θυμάμαι.

Προσωπικά έχω έναν Wd elements 2tb.

Εσωτερικός 1tb δουλεύει εννοείται, εγώ δεν το προτείνω,διότι συνολικά οι θερμοκρασίες είναι αυξημένες στο μηχάνημα, όσο και αν σου φαίνεται περίεργο.

Και είναι και υπερβολή, διότι αν κάτσεις να γεμίσεις 1tb θα δεις ότι η κονσόλα θα αργεί να ανταποκρίνεται...

Όσο πιο πολύ τον γεμίζεις, τόσο έχεις καθυστέρηση στις εντολές της.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, mikele13- είπε

Εξωτερικό 4tb εννοείται με ρεύμα.

Δοκιμασμένο από φίλους που μου φέρνουν για πέρασμα παιχνιδιών, μάρκα δεν θυμάμαι.

Προσωπικά έχω έναν Wd elements 2tb.

Εσωτερικός 1tb δουλεύει εννοείται, εγώ δεν το προτείνω,διότι συνολικά οι θερμοκρασίες είναι αυξημένες στο μηχάνημα, όσο και αν σου φαίνεται περίεργο.

Και είναι και υπερβολή, διότι αν κάτσεις να γεμίσεις 1tb θα δεις ότι η κονσόλα θα αργεί να ανταποκρίνεται...

Όσο πιο πολύ τον γεμίζεις, τόσο έχεις καθυστέρηση στις εντολές της.

 

ευχαριστώ για την απάντηση,

ελα ομως που ηδη τα games που εχουν αρχειο πάνω απο 4GB (FAT32 limit) ειναι συνολικά πάνω απο 700GB αρα πάμε καπως αναγκαστικά σε 1ΤΒ. αυτο με τις θερμοκρασίες δεν το πρόσεξα, θα το κοιτάξω. απλα καποιες φορες ανεβαζει στροφές ο ανεμιστήρας αλλα αυτο ειναι λογικό κατα το gaming και επειδή εβαλα και τα mame μαλλον το emulation ζορίζει το ps3.

αν δεν κάνω λάθος, αυτος που εχεις Wd elements 2tb τροφοδοτείτε ρευμα απο την USB και όχι απο εξωτερική τροφοδοσία, σωστα;

γιατι σκεφτόμουν εναν Wd elements 4ΤΒ αλλα αν λες οτι δημιουργούν προβλήματα να πάρω δίσκο με εξωτερική τροφοδοσία.

στον παραπάνω δίσκο περα απο τον φακελο GAMES σε folder μορφή,

θελω να εχω και εναν φάκελο PACKAGES για να μπορώ ανα πάσα στιγμή, να εγκαθιστώ κανα .pkg game.

πως θα πρεπει να ειναι τα pkg και ο φάκελος για να τα βλέπει το PS3 και να γίνει η εγκατάσταση;

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, prefuse είπε

ευχαριστώ για την απάντηση,

ελα ομως που ηδη τα games που εχουν αρχειο πάνω απο 4GB (FAT32 limit) ειναι συνολικά πάνω απο 700GB αρα πάμε καπως αναγκαστικά σε 1ΤΒ. αυτο με τις θερμοκρασίες δεν το πρόσεξα, θα το κοιτάξω. απλα καποιες φορες ανεβαζει στροφές ο ανεμιστήρας αλλα αυτο ειναι λογικό κατα το gaming και επειδή εβαλα και τα mame μαλλον το emulation ζορίζει το ps3.

αν δεν κάνω λάθος, αυτος που εχεις Wd elements 2tb τροφοδοτείτε ρευμα απο την USB και όχι απο εξωτερική τροφοδοσία, σωστα;

γιατι σκεφτόμουν εναν Wd elements 4ΤΒ αλλα αν λες οτι δημιουργούν προβλήματα να πάρω δίσκο με εξωτερική τροφοδοσία.

στον παραπάνω δίσκο περα απο τον φακελο GAMES σε folder μορφή,

θελω να εχω και εναν φάκελο PACKAGES για να μπορώ ανα πάσα στιγμή, να εγκαθιστώ κανα .pkg game.

πως θα πρεπει να ειναι τα pkg και ο φάκελος για να τα βλέπει το PS3 και να γίνει η εγκατάσταση;

Είσαι σίγουρος ότι είναι τόσα πολλά gb γιατί ξέρω σίγουρα ότι τα παιχνίδια με μεγάλο αρχείο είναι ενα 20% από όλη την βιβλιοθήκη.

Θα πρέπει τα παιχνίδια σου να είναι πάνω από 40.

Και στο ξαναγράφω,μην γεμίσεις τον εσωτερικό, θα τα παίξεις όλα αυτά που έχεις?

Στα settings του webman υπάρχει ρύθμιση ανεμιστήρα επιλέγεις manual οχι auto στο 38% περίπου και μετά από 1 ώρα παιχνιδιού με start και select βλέπεις θερμοκρασίες.

Ο WD που έχω είναι ο παλιός usb 2.0 με εξωτερική τροφοδοσία, διότι usb 3.0 δεν τους διαβάζει η κονσόλα, πρέπει να πέσεις σε σπάνια περίπτωση να δεί έναν τριαρη.

Έχε το νου σου μην κάνεις άσκοπη αγορά.

Όσους 3αρηδες μου έχουν φέρει, μόνο έναν Samsung έβλεπε η κονσόλα.

Τα pkg παιχνίδια παίζουν μόνο από εσωτερικό τα κάνεις εγκατάσταση από package manager install package standard όπου έχεις κουμπωμενο έναν usb flash με τα pkg files.

Τι θα πρωτοβαλεις στην κονσόλα.....πες μου....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mikele13- είπε

Είσαι σίγουρος ότι είναι τόσα πολλά gb γιατί ξέρω σίγουρα ότι τα παιχνίδια με μεγάλο αρχείο είναι ενα 20% από όλη την βιβλιοθήκη.

Θα πρέπει τα παιχνίδια σου να είναι πάνω από 40.

Και στο ξαναγράφω,μην γεμίσεις τον εσωτερικό, θα τα παίξεις όλα αυτά που έχεις?

Στα settings του webman υπάρχει ρύθμιση ανεμιστήρα επιλέγεις manual οχι auto στο 38% περίπου και μετά από 1 ώρα παιχνιδιού με start και select βλέπεις θερμοκρασίες.

Ο WD που έχω είναι ο παλιός usb 2.0 με εξωτερική τροφοδοσία, διότι usb 3.0 δεν τους διαβάζει η κονσόλα, πρέπει να πέσεις σε σπάνια περίπτωση να δεί έναν τριαρη.

Έχε το νου σου μην κάνεις άσκοπη αγορά.

Όσους 3αρηδες μου έχουν φέρει, μόνο έναν Samsung έβλεπε η κονσόλα.

Τα pkg παιχνίδια παίζουν μόνο από εσωτερικό τα κάνεις εγκατάσταση από package manager install package standard όπου έχεις κουμπωμενο έναν usb flash με τα pkg files.

Τι θα πρωτοβαλεις στην κονσόλα.....πες μου....

 

μακάρι να ειχα χρόνο να έπαιζα, αλλα ειναι για δωρο σε 3 παιδάκια απο 15 εως 10 χρονών.

τα παιχνίδια με αρχείο μεγαλύτερο απο 4GB, ειναι 45 παιχνίδια (πολλα απο αυτα ειναι lego που τους άρεσαν πολύ) και συνολικά 944GB για την ακρίβεια. 

1) ποσα GB θεωρείς οτι πρεπει να εχουμε ελεύθερα στον εσωτερικό δίσκο;.. για να σβήσω μερικά

ευχαριστω για τις θερμοκρασίες, το ήξερα και το ειχα στο 35% (αν θυμαμαι καλα) αλλα δεν το ειχα ελέγξει ποτε τι θερμοκρασίες πιάνει.

θελω να τους βάλω οσα μπορώ και μετα να τους το δώσω, γιατί ήδη μου ζήτησαν 3 φορες και το πηγαινω έφερνα για να τους τα περάσω. τοτε τα αποθήκευα μονο στον εσωτερικό, τωρα λεω να πάρω εναν 4ΤΒ και να τους τα περάσω ολα εκει, πλην αυτα που πρεπει να μπουν αναγκαστικά στον εσωτερικό.

αυτο με το usb3 ειναι πρόβλημα, θα πρεπει να δανειστώ κανενα δίσκο απο φίλους να τους δοκιμάσω αν τους αναγνωρίζει το ps3 και να πάρω εναν ίδιο. Δεν θέλω με τροφοδοσία γιατι ειναι σχεδόν σίγουρο οτι θα τον χαλάσουν, θα μένει συνέχεια ανοιχτος, περισσότερες πιθανότητες να μπερδευτούν στα καλωδια κτλ.. 

καλύτερα εναν που τροφοδοτείτε ρεύμα απο την USB και ας ειναι μικρότερος σε TB. αλλα ποιόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον 200 gb ελεύθερα,μην ξεχνάς ότι πολλά παιχνίδια ζητάνε installation οπότε θέλεις άπλετο χώρο.

Μπορεί να φαίνομαι υπερβολικός, αλλά το να γεμίσεις 1tb σχεδόν και έναν 2-4tb εξωτερικό, για παιχνίδια που προορίζονται σε παιδιά ηλικίας 10-15, μόνο καλό δεν τους κάνεις....

Όσο πιο πολλά βάζεις, τόσο πιο πολλά ζητάνε...

Εντελώς φιλικά, και εγώ είμαι γονέας και καταλαβαίνω, αλλά αυτό που θες να κάνεις είναι υπερβολή.

Βάλε 700gb στον εσωτερικό της κονσόλας και τίποτα άλλο...

Αν σώνει και καλά πρέπει να γίνει αυτό που θες, κοίτα στις αγγελίες για έναν μεταχειρισμένο usb 2.0......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...