Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Malthador είπε
Spoiler

Δυστυχώς ζούμε σε μια "καπιταλιστική ουτοπία" (🤮), που αν δεν έχεις κάποια ισχύ (συνήθως λεφτά), δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο από το να δέχεσαι τα πάντα. Εγώ ο ίδιος έχω προσπαθήσει να κυνηγήσω εταιρία, μεγάλη, και όλοι οι δικηγόροι μου λέγανε ότι παρότι έχεις δίκαιο θα πάρεις πούλο λόγο ισχύς της εταιρίας, παρότι ήμουν διατεθειμένος να τα σκάσω (και σε υποτίθεται πολιτισμένη χώρα, όχι σε βορειοαφρικάνικη).


Μπράβο λοιπόν στο παλικάρι που το τράβηξε, και μάλιστα βρήκε και το δίκαιο του. Μακάρι να ακολουθήσουν και άλλοι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, non-serviam είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Δυστυχώς ζούμε σε μια "καπιταλιστική ουτοπία" (🤮), που αν δεν έχεις κάποια ισχύ (συνήθως λεφτά), δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο από το να δέχεσαι τα πάντα. Εγώ ο ίδιος έχω προσπαθήσει να κυνηγήσω εταιρία, μεγάλη, και όλοι οι δικηγόροι μου λέγανε ότι παρότι έχεις δίκαιο θα πάρεις πούλο λόγο ισχύς της εταιρίας, παρότι ήμουν διατεθειμένος να τα σκάσω (και σε υποτίθεται πολιτισμένη χώρα, όχι σε βορειοαφρικάνικη).


Μπράβο λοιπόν στο παλικάρι που το τράβηξε, και μάλιστα βρήκε και το δίκαιο του. Μακάρι να ακολουθήσουν και άλλοι.

Η Νιντυ η οποία δεν έχει δικηγόρους (laughable) έκλεισε ήδη το Dragon Injector, τα amibo nfc tags και σίγουρα πολλά ακόμα που δεν έχω δει.

Η τάχα μου αντιπειρατικη στάση τους, δημιουργεί περισσότερες προσπάθειες από την κοινότητα.

Όταν όμως θέλεις να διεκδικήσεις, τοτε πάλι είναι απέναντι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vagosman είπε

Η Νιντυ η οποία δεν έχει δικηγόρους (laughable) έκλεισε ήδη το Dragon Injector, τα amibo nfc tags και σίγουρα πολλά ακόμα που δεν έχω δει.

Η τάχα μου αντιπειρατικη στάση τους, δημιουργεί περισσότερες προσπάθειες από την κοινότητα.

Όταν όμως θέλεις να διεκδικήσεις, τοτε πάλι είναι απέναντι σου.

Το 18 είχε κλείσει το μεγαλύτερο σαιτ με rom, την καλύτερη προσπάθεια μέχρι τότε για ένα πλήρες ιστορικό αρχείο gaming... Λογικό. Πως θα στο πουλήσει πάλι το ίδιο 60 ευρώ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vagosman είπε

Η Νιντυ η οποία δεν έχει δικηγόρους (laughable) έκλεισε ήδη το Dragon Injector, τα amibo nfc tags και σίγουρα πολλά ακόμα που δεν έχω δει.

Η τάχα μου αντιπειρατικη στάση τους, δημιουργεί περισσότερες προσπάθειες από την κοινότητα.

Όταν όμως θέλεις να διεκδικήσεις, τοτε πάλι είναι απέναντι σου.

Η Ν κάνει λάθος που δεν λαμβάνει σοβαρά παρατηρήσεις από την κοινότητα και τα γράφει στα παλιά της τα παπούτσια. Κάποιες φορές developer αναφέρονται σε αυτό και απλά απορώ από ποιους ακριβώς παίρνουν feedback και ποιοι αναλαμβάνουν την συγκέντρωση του. 

Αν κοιτάξουμε στο παρελθόν δεν θυμάμαι (μπορεί και να κάνω λάθος) περίπτωση που η Ν άκουσε το κοινό της και βγήκε ζημιωμένη. Eξαίρεση πάντα τις απαιτήσεις ως προς τα τεχνικά χαρακτηριστικά των συστημάτων της που εκεί επικρατεί χάος. Να θυμίσω την περίπτωση του WW για το οποίο ο MIyamoto ευαγγελιζόταν ότι έτσι φανταζόταν την σειρά (αισθητικά). Το κοινό ζήτησε περισσότερο mature Zelda, βγήκε το ΤΡ όπου ακολούθησε και η γνωστή εμφάνιση του Miyamoto στην τότε Ε3 όπου αποθεώθηκε. Αποτέλεσμα το ΤΡ ήταν το εμπορικότερο Zelda μέχρι που το ξεπέρασε το BotW ενώ το μετέπειτα SS (που έκαναν πάλι τα δικά τους) δεν κατάφερε να ξεπεράσει σε νούμερα ούτε το Crossbow Training.

Άλλη περίπτωση είναι το MK8 όπου το κοινό ζήτησε τρίτο επίπεδο boost, διπλά αντικείμενα όπως στο DD και καλύτερο battle mode τα οποία εφαρμόστηκαν όλα στο Deluxe και σήμερα αποτελεί τον εμπορικότερο τίτλο του NSW. Γενικώς η Ν πρέπει να επιταχύνει τους χρόνους της γιατί εδώ και τρία χρόνια επικρατούν τα ίδια παράπονα και αυτό αρχίζει να κουράζει όπως και να δημιουργήσει μια ορθή ομάδα που να λαμβάνει το ανάλογο feedback.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 hours ago, Malthador said:

Αμήν, μας έφτιαξαν και emulator? Καλά τους ήταν πιο εύκολο να τα εξομοιώσουν από το να τα portάρουν? Περίεργα πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βαση το tweet αυτο τα 2 αυτα αναμενομενα παιχνιδια θα εχουν κυκλοφορησει μεχρι 31 μαρτιου του 21.Οποτε δεν αποκλειεται το monster hunter να κυκλοφορησει φετος για το switch.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά δεν προέκυψε κάποιο σημαντικό νέο από την συνάντηση των μετόχων παρά πράγματα -κατά κύριο λόγο- μια από τα ίδια. Εδώ η παρουσίαση για όποιον ενδιαφέρεται, παραθέτω σημεία (επιπλέον όπου DG=David Gibson)

-Η Ν επαναλαμβάνει πως στόχος τους είναι να προσφέρουν διασκέδαση σε όλους μέσω της διαφορετικότητας και των φρέσκων ιδεών.

-Επαναλαμβάνουν για άλλη μια φορά το μοντέλο αύξησης της δημοτικότητας μέσω:
>merchadise, χορήγηση δικαιωμάτων σε τρίτους για την εμπορική εκμετάλλευση των σημάτων τους (μπλουζάκια,κουκλάκια, παπούτσια,κτλ)
>theme parks
>mobile apps (DG, mobile phone downloads total 650m)
>visual content = mario movie, αναμένεται να ανακοινώσουν περαιτέρω σχέδια σε αυτόν τον τομέα (περισσότερες ταινίες, σειρές;)
>nintendo stores και επιπρόσθετα βάζω και τους κατά καιρούς διαγωνισμούς και παρουσιάσεις.
Όλα αυτά ενισχύουν την αναγνωρισιμότητα της Ν και κατά συνέπεια ωφελούν τα προϊόντα της και συγκεκριμένα το NSW.

-Τα παραπάνω χτίζουν το οικοσύστημα που ο ιστός του εξαπλώνεται μέσω του Nintendo Account ο οποίος είναι προσφέρεται σε 164 χώρες. Οι εγγραμμένοι χρήστες πλέον ξεπερνούν τα 200 εκατομμύρια κάτι που βοήθησε αρκετά η κυκλοφορία του Mario Kart Tour στις smartdevice. *Με λίγα λόγια μπορούν να προωθήσουν τα προϊόντα τους απευθείας χωρίς μεσάζοντες.

-Ο Nintendo Account δίνει πρόσβαση στην δυνατότητα αγοράς ψηφιακού περιεχομένου μέσω των αντίστοιχων ιστότοπων, αναφέρουν το mynintendoapp το οποίο είναι διαθέσιμο μόνο Ιαπωνία γιατί είναι γιωτόμπαλα σε ρυθμούς χελώνας, το parental control app και τέλος το έκτρωμα που λέγεται NSOnline.

-Οι συνδρομητές του εκτρώματος έφτασαν τα 26 εκατομμύρια (DG, family members is about 20% of the mix) κάτι που βοήθησε αρκετά η κυκλοφορία του AC: NH. 

-Ως προς την αξιοποίηση της τεχνολογίας η Ν συνεχίζει να ακολουθεί την παραδοσιακή στάση της που καθιερώθηκε από εποχές Gunpei Yokoi ("The Nintendo way of adapting technology is not to look for the state of the art but to utilize mature technology that can be mass-produced cheaply") και δεν εστιάζει στην χρήση των τελευταίων τεχνολογιών. Όταν όμως το πράττουν πρέπει να προσφέρουν φρέσκες και διαφορετικές εμπειρίες καθώς και να εξασφαλίζουν ότι συνεργάζονται με εταιρίες που έχουν πλήρη γνώση των τεχνολογιών αυτών.
(DG, R&D investment - previously used to look at conventional tech that enabled a lower price and appeal to users. But now doing cutting edge technology, look at how intuitive it is for users, also battery life is important given game-play of 5-6hrs. What is the most comfortable for the users is what we are working on). *Πλέον, έχει βουίξει ο τόπος για νέα έκδοση.

-Το ποσοστό της ψηφιακής διανομής έχει φτάσει στο 50%.

-Και μετά αρχίζει τα κουλά η Ν και λέει ότι θέλει να διατηρήσει τους πελάτες της στο οικοσύστημα της μέσω της εμπιστοσύνης, προσφέροντας μοναδικές εμπειρίες και αυξάνοντας την αναγνωρισιμότητα μέσω της ποιότητας και διαφορετικότητας. Και πως αυτό ακριβώς θα γίνει χωρίς να υφίσταται συνέπεια μόνο η Ν το ξέρει, απλά παραθέτω δύο σημεία από τα δύο τελευταία μηνύματα μου:
-Πέρα από όλα αυτά η Ν μια χαρά φράγκα βγάζει και μέσω πανδημίας. Δεν βλέπω όμως κινήσεις που να βελτιώνουν τον οποιοδήποτε τομέα (υπηρεσίες, λειτουργικό, ροή κυκλοφοριών, κατασκευαστικό).
-Γενικώς η Ν πρέπει να επιταχύνει τους χρόνους της γιατί εδώ και τρία χρόνια επικρατούν τα ίδια παράπονα και αυτό αρχίζει να κουράζει όπως και να δημιουργήσει μια ορθή ομάδα που να λαμβάνει το ανάλογο feedback.

-Τέλος κλείνουν με την ανακοίνωση του NDirect.

DG, CEO - Switch business is mid way through life-cycle, am preparing a number of titles for the future. Ετοιμαστείτε γιατί το NSW έχει πολλά χρόνια μπροστά του ακόμα.

Ποιος ο λόγος λοιπόν για όλα αυτά αφού η όλη πολιτική της Ν είναι γνωστή εδώ και χρόνια; Ειδικά όταν μεγάλο μέρος του συγκεκριμένου σχεδιασμού είναι γνωστός από την εποχή του Iwata. Προφανώς συσχετίζεται άμεσα με την δυναμική τους στο χρηματιστήριο από την στιγμή που αναφέρονται στους μετόχους. Παράλληλα δεν θεωρώ τυχαίο πως βγήκε δύο φορές το bloomberg με είδηση για αύξηση της παραγωγής του NSW. O συγκεκριμένος δημοσιογράφος έχω την εντύπωση (βασικά είναι ξεκάθαρο πλέον) ότι λειτουργεί σαν φερέφωνο της Ν όταν αυτή θέλει να επηρεάσει τους επενδυτές.

Ο Furukawa ως τώρα είναι ανύπαρκτος, δεν υπάρχει κάτι που να δείχνει προσωπικό σχεδιασμό ή επιβολή. Απλά ακολουθεί και εξελίσσει ένα επιχειρηματικό μοντέλο που οι βασικοί πυλώνες του είχαν ήδη σχεδιαστεί από την εποχή του Iwata. Έχω αμφιβολίες αν το επόμενο μοντέλο θα δώσει λύσεις σε θέματα που επαναλαμβάνονται τα τρία τελευταία χρόνια.

Edit: Απόσπασμα νέου άρθρου από το φερέφωνο της Ν:
“Our data suggest the Switch hasn’t fulfilled demand yet,” Hayashi said. “Switch sales are likely to gain further momentum at the year-end.”
Αυτό περί διαθεσιμότητας όπου απορούσα στην προηγούμενη σελίδα.

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Αμήν, μας έφτιαξαν και emulator? Καλά τους ήταν πιο εύκολο να τα εξομοιώσουν από το να τα portάρουν? Περίεργα πράγματα.

Από ότι φαίνεται μάλλον πρόκειται για τον N64 emulator του Wii U.

Έτσι ισχυρίζονται τουλάχιστον πολλοί με βάση τις αναφορές που βλέπουν μέσα στον κώδικα.

Μάλλον έχουμε μπροστά μας την μεγαλύτερη προχειροδουλειά του αιώνα...

Ωστόσο ίσως οι emulators αυτοί, έρθουν αργότερα με κάποια μορφή στο Switch και για άλλα παιχνίδια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, RedAlert539 είπε

mass-effect-trilogy.original.png

Listing σε πορτογαλικό κατάστημα. Βεβαίως μετά από λίγο κατέβηκε.

Mass effect και Dead Space επιθυμώ διακαώς να βγουν remastered και να έχει γίνει καλή δουλειά. Δεν τα έπαιξα στην ώρα τους και όταν έβαλα πέρσι το ME στο Xbox μέσω του BC δεν άντεξα να το παίξω. Το θέλω οπωσδήποτε και ο μόνος μου προβληματισμούς να είναι σε ποια πλατφόρμα θα το πάρω. 

Επεξ/σία από lebron15
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...