Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
2 minutes ago, duende said:

παντως δεν ειναι τοσο τραγικο το θεμα με τα frame drops, οκ το καταλαβαινεις σε καποια σημεια αλλα το παιχνιδι μια χαρα παιζεται, δε μου εχει αποσπασει καθολου τη προσοχη

Όσοι λέτε ότι δεν είναι τραγικό το θέμα του performance, για πέστε ένα χειρότερο exclusive της τελευταίας πενταετίας, σε οποιοδήποτε σύστημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Malthador είπε

Όσοι λέτε ότι δεν είναι τραγικό το θέμα του performance, για πέστε ένα χειρότερο exclusive της τελευταίας πενταετίας, σε οποιοδήποτε σύστημα. 

δε ξερω να σου απαντησω σε αυτο, να διευκρινησω οτι το παιχνιδι ειναιεγκατεστημενο στη συσκευη και οχι στην sd και παιζω docked, αν παιζει καποιο ρολο. εμενα προσωπικα δε μου εχει χαλασει την εμπειρια κατι μεχρι στιγμης. θα μπορουσε να ειναι αψογο εξ'αρχης? προφανως και ναι, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα

Επεξ/σία από duende
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, duende said:

θα μπορουσε να ειναι αψογο εξ'αρχης? προφανως και ναι, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα

Δεν είναι άλλο θέμα, είναι το πιο καίριο θέμα που επιβάλλεται να μας απασχολεί: η στροφή της Ν σε ευκολότερες διαδικασίες παραγωγής τίτλων. Το θετικό είναι ότι θα παίρνουμε τίτλους με το τσουβάλι. Το αρνητικό είναι ότι το quality control της Ν πάει περίπατο, τουλάχιστον όπως το γνωρίζαμε μέχρι σήμερα. Το είδαμε στο Yoshi και στο Kirby και τα θεωρήσαμε μεμονωμένα περιστατικά. Από την στιγμή που το βλέπουμε να γίνεται σε τίτλο πρώτης γραμμής, τότε νομίζω ότι θα πρέπει να το θεωρήσουμε νόρμα. Η Nintendo δεν μας έχει συνηθίσει σε τέτοια ατοπήματα, αλλά μάλλον θα πρέπει να το συνηθίσουμε από εδώ και στο εξής. Και αφήνω εντελώς εκτός "εγκλήματα" του τύπου joycon drift. 

Αν συνυπολογίσουμε δε, ότι στην παρούσα μορφή του το NSw θα είναι ανέκδοτο από θέμα ισχύος μόλις βγουν τα επόμενα twins, θα πέσει πολύ γέλιο του χρόνου τέτοια εποχή, εκτός κι αν έχουν βγάλει αναβαθμισμένο μοντέλο με χαρακτηριστικά μεγαλύτερη ισχύ. 

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, logistoulis είπε

Καλό όμως είναι ο κόσμος και η ιστορία να δένονται μαζί όσο γίνεται πχ Witcher 3

Θα δω.. προς το παρόν που είναι αρχή μου αρέσει κι εμένα να πειραματίζομαι από την άλλη μέχρι να πάω στο πρώτο χωριό έχω πετύχει 5-6 mini dungeons 

Όταν γίνουν 80 αυτά δεν ξέρω πόσο ακόμα θα γουστάρω, θα δείξει

Και εγώ τώρα το έχω ξεκινήσει και στην αρχή είχα την ίδια απορία. Τώρα είμαι στα 20 mini dungeons και ανυπομονώ να τα βρω όλα! Δώστου λίγο χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω δεν τέθηκε ποτέ σαν θέμα η "ισχύς" τουλάχιστον στις τελευταίες γενιές κονσολών όταν μιλάμε για την Nintendo. 

Συμφωνώ για το Link's Awakening, αυτό θα μπορούσε να είχε λυθεί με κάποιον τρόπο. Ευτυχώς είμαι από του τυχερούς που δεν με ενοχλούν και τις περισσότερες φορές δεν καταλαβαινω Frame drops κλπ. Εκτός και αν σέρνεται, πχ. Θυμάμαι ένα σκηνικό από Ninja Gaiden 2 σε μια γέφυρα που σου την έπεφταν κάτι Ninja, εκεί το είχα καταλάβει. Αλλά δεν θυμάμαι αλλού να μου κάνει τόση εντύπωση. 

Υποψην, δεν έπαιζα ποτε  σε pc πέρα από isometric rpgs, strategy κλπ. 

Η φάση με το Switch είναι τελείως διαφορετική, βασικά είναι - για μένα η ουσία και η πύρινη έννοια της διασκέδασης στα video games. Πολλές φορές, παίζει μόνη της η Ν. 

Και το λέω εγώ, έχω περάσει και εχω σχεδον όλες τις κονσόλες. Switch πήρα πριν κάνα μήνα. Έχω παίξει όσο έπαιξα στο xbox κανένα χρόνο. 😜

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, duende said:

παντως δεν ειναι τοσο τραγικο το θεμα με τα frame drops, οκ το καταλαβαινεις σε καποια σημεια αλλα το παιχνιδι μια χαρα παιζεται, δε μου εχει αποσπασει καθολου τη προσοχη

Ε η λάγκα είναι αρκετά μεγάλη. ΟΚ ναι παίζεται αλλά είναι ενοχλητική όταν θες να σε ρουφήξει ο κόσμος ενός παιχνιδιού και να μην αισθάνεσαι δευτερόλεπτο ότι είσαι στον καναπέ σου και παίζεις.

Σε άλλα νέα, δοκίμασα το Dragon Quest XI. Άψογο. Μπορεί μεν να είναι στα 30 frames, μπορεί μεν να είναι blurry και με σαφώς χειρότερα γραφικά από του PCιού, ωστόσο το 2D mode τα σπάει (ευκαιρία να τερματίσω ξανά τα υπόλοιπα 10 που λέει ο λόγος 😛 ), έχει το ενορχηστρωμένο soundtrack και δεν τρώει λάγκες. Εύγε. Θα μπει στη λίστα αγορών για το switch, στο PC δεν τους δίνω δεκάρα, ας υποστήριζαν ultrawide έστω και με μόντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, juliahna12 said:

Νομίζω δεν τέθηκε ποτέ σαν θέμα η "ισχύς" τουλάχιστον στις τελευταίες γενιές κονσολών όταν μιλάμε για την Nintendo. 

Δεν τέθηκε αρχικά, αλλά το παιχνίδι άλλαξε λόγω των πωλήσεων και λόγω της όρεξης ορισμένων devs. Δεν το περιμέναμε στην αρχή, αλλά τελικά είδαμε Wolfenstein 2 και Witcher 3 στο σαπάκι. Με τα τωρινά δεδομένα όμως δεν θα δούμε ποτέ Cyberpunk 2077 ή Bloodlines 2, γιατί απλά θα είναι φύσει αδύνατο. Θα χρειαστεί δυνατότερο σύστημα για να καλύψει τη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δεν τέθηκε αρχικά, αλλά το παιχνίδι άλλαξε λόγω των πωλήσεων και λόγω της όρεξης ορισμένων devs. Δεν το περιμέναμε στην αρχή, αλλά τελικά είδαμε Wolfenstein 2 και Witcher 3 στο σαπάκι. Με τα τωρινά δεδομένα όμως δεν θα δούμε ποτέ Cyberpunk 2077 ή Bloodlines 2, γιατί απλά θα είναι φύσει αδύνατο. Θα χρειαστεί δυνατότερο σύστημα για να καλύψει τη διαφορά.

Αν δούμε πάντως Bloodlines 1 εγώ θα κάνω πάρτυ χαχαχα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ευχάριστη έκπληξη από lottery στο τοπικό κατάστημα Tesco μου έδωσε δώρο επιταγή στις 30 λίρες. Δεν το καθυστέρησα πολύ, έβγαλα 12 ακόμα από την τσέπη μου και το Fire emblem three houses έγινε δικό μου σε physical μορφή. 

Αντε τώρα να το βάλω να δω τι γίνεται. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jokul7 είπε

Και εγώ τώρα το έχω ξεκινήσει και στην αρχή είχα την ίδια απορία. Τώρα είμαι στα 20 mini dungeons και ανυπομονώ να τα βρω όλα! Δώστου λίγο χρόνο.

Έπαιξα μερικές ώρες ακόμα, η αλήθεια είναι ότι θέλει το χρόνο του να σε κερδίσει

Με κερδίζει σιγά σιγά το πόσο λεπτομέρεια υπάρχει σε ένα σωρό πράγματα, έχει πέσει δηλαδή αρκετή σκέψη στο ότι για να κάνεις αυτό πρέπει πρώτα να κάνεις αυτό και αυτό, θέλει διάβασμα το παιχνίδι δεν είναι απλό και αυτό εγώ προσωπικά το βρίσκω ωραίο

 

Το θέμα των γραφικών δεν με απασχολεί, καταλαβαίνω ότι επειδή είναι port θα έχει τα θέματα που έχει αλλά σε καμία περίπτωση δεν το βρίσκω ενοχλητικά άσχημο η να σέρνεται σε ενοχλητικό βαθμό στην παρούσα τουλάχιστον μορφή του που θα έχει πάρει κάμποσα patch

 

Άλλωστε γνώριζα αγοράζοντας το switch ότι είναι ένα handheld και τα γραφικά που βγάζει σε άλλες περιπτώσεις είναι πολύ καλύτερα από ότι θα περίμενε κανείς

Επόμενο Zelda πάντως που θα είναι χτισμένο στο switch λογικά δεν θα έχει τα θέματα του botw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει φτιαχτεί για το wiiu και όχι πάνω στο hw του Switch.Βεβαια είδαμε και το Link's awaking που έχει φτιαχτεί στο Switch,πόσο καλό performance έχει.Θα συμφωνήσω με τον Malthador,η λατρεμένη μου Ninty δε μας τα λέει πολύ καλά με τα δικά της παιχνίδια πλέον στο θέμα performance.

ΥΓ.Το θεωρώ σίγουρο ότι με το που βγούνε οι νέες κονσόλες,θα έχουμε και ένα νέο δυνατότερο Switch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη φάση "port" με το Botw δεν την ενστερνίζομαι. Ναι μπορεί να είχε ξεκινήσει το development αρχικά για το Wii U αλλά, όπως φάνηκε τελικά, ο λόγος για τον οποίο καθυστέρησε ήταν για να βγει μαζί με το Switch. Και εννοείται ότι οι devs του Botw έιχαν στα χέρια τους το dev kit του Switch αρκετό καιρό πριν τους υπόλοιπους, οπότε το δούλευαν για μερικά χρόνια. Είναι περίπτωση όπως αυτή της MS με το Halo Infinite. Το game είναι launch title του Project Scarlet αλλά θα κυκλοφορήσει και στο XB1. Οπότε περισσότερο port στο δεύτερο είναι παρά στο πρώτο.

Και στη τελική σιγά τη διαφορά που έχουν τα specs του Wii U με το Switch. Τα γραφικά είναι σχεδόν ίδια και το "upgrade" είναι ότι τρέχει στα 900p αντί για τα 720p. Κλάιν δηλ......

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Malthador είπε

 

Αν συνυπολογίσουμε δε, ότι στην παρούσα μορφή του το NSw θα είναι ανέκδοτο από θέμα ισχύος μόλις βγουν τα επόμενα twins, θα πέσει πολύ γέλιο του χρόνου τέτοια εποχή, εκτός κι αν έχουν βγάλει αναβαθμισμένο μοντέλο με χαρακτηριστικά μεγαλύτερη ισχύ. 

αυτό είναι τελείως αδιάφορο νομίζω

 

άλλωστε τα twins ειδικά στη βασική τους μορφή πάνε να αντικαταστήσουν "αρχαιο" hw, στα mobile πόσο έχει προχωρήσει το θέμα από το 2017 ώστε να δούμε κάτι ουσιαστικά αναβαθμισμένο, ή αν δούμε κάποια "pro" έκδοση θα γίνει κάτι το συνταρακτικό; 

 

δεν είναι ο σκόπος του switch να σου ρίχνει τα σαγόνια, αλλά να κάνει πράγματα που οι άλλοι δεν μπορούν, εκτός αν είσαι διατεθειμένος να κουβαλάς και μια μίνι γεννήτρια εκτός σπιτιού για να έχεις τα σούπερ γραφικά

 

οι άλλοι δύο πρέπει να αναβαθμιστούν γιατί για αυτό που κάνουν γέρασαν, το switch για αυτό που κάνει είναι μια χαρά 

1 ώρα πριν, RedAlert539 είπε

Τη φάση "port" με το Botw δεν την ενστερνίζομαι.  

κανονικά ναι είναι αδικαιολόγητο μαζί σου, δεν τους δικαιολογώ, απλά πιστεύω ότι αυτός είναι ο λόγος , ήταν ενσυνείδητη επιλογή να πάρουν το παιχνίδι και απλά να το κάνουν να τρέχει.. κάπως.. όπως και αν είναι αυτό.. φαντάζομαι δεν είχαν και ατελειωτους πόρους

 

και μια χαρά τα κατάφεραν, αν σκεφτείς ότι ένας emulator σε pc θέλει τερατώδη ισχύ που δεν έχει καμία κονσόλα ώστε να το τρέξει απλά οκ

 

δεν είναι λογικό βέβαια να συγκρίνω emulator με κάτι που γίνεται εντός εταιρείας, ούτε έχω προγραμματιστικές γνώσεις αλλά πιστεύω η βασική ιδέα θα είναι η ίδια και θα δικαιωθώ όταν το επόμενο zelda θα μπορεί να τρέξει νεράκι όπως το mario

 

τώρα για περιπτώσεις όπως το links awakening, οκ βλακεία.. αλλά ούτε τόση σημασία έχει ούτε ουσιαστικά πρόκειται για τίτλο πρώτης γραμμής (άσχετα απο τη νοσταλγία που το κάνει δημοφιλές), μάλλον σε τίποτα πρακτικάριους θα το ανέθεσαν 

 

αλλά μην κοροϊδευόμαστε, όταν μια κονσόλα περάσει στη φάση always online (το wii σίγουρα δεν ήταν, το wii u λίγοι μάλλον ξέρουν και ακόμα λιγότεροι νοιάζονται, άρα με το switch ήρθε ουσιαστικά και η σειρά της Ν ) , τότε η ιστορία έχει διδάξει ότι αρχίσουν και οι μισοτελειωμένοι τίτλοι και τα patch αργότερα.. κλασικό και αναμενόμενο (δυστυχώς) 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...