Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε σεις, πραγματικά δεν εξηγείται αυτό το πράγμα με το drift.

Ειναι δυνατόν ένα πρόβλημα το οποίο έχει αναγνωριστεί από την εταιρία εδώ και καιρό, να εμφανίζεται και στην νέα της κονσολα η οποία μόλις βγήκε στην αγορά; 

Μήπως ειναι κάποιο bug ρε παιδιά, ειναι δυνατόν μέσα σε 20 ώρες όπως λέει παραπάνω ο άλλος να βγάζει drift;

Δεν έχει λογική αυτό, εννοω η ίδια η εταιρεία δεν έχει κάποιο λόγο να κανει αυτή την επιλογή καθώς το κόστος service θα ανεβάσει κατά πολύ το κόστος της κάθε μονάδας.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν ένας απο τους δύο λόγους που σκεφτόμουν να μην έπαιρνα Switch Lite αλλά να πήγαινα στο OG. Το public μου είπε +30e για 3 χρόνια δική του εγγύηση με καλυμμένα για όλα τα προβλήματα και νέα κονσολα αν σου πεθάνει. Ποτέ δεν έχω πάρει τετοιες εξτρα εγγυήσεις και ούτε τώρα το πήρα, αλλά πιο δελεαστικό από ποτέ. Ωστόσο το σκέφτηκα λιγάκι και λέω 1ο έτος αν βγάλει κάτι έχω εγγύηση και αργότερα όταν θα βγάλει πρόβλημα(γιατί κάποια στιγμή θα βγάλει λολ), θα το αλλάξω εγώ το joycon. Στο ebay είναι φτηνα και οι οδηγοί από iFixit σούπερ (εδώ έχουμε ανοίξει άλλα και άλλα).

Το τραγικό και λυπηρό είναι πως οι περισσότεροι δεν μπορούν να ασχοληθούν με αυτά. Υπάρχουν οικογένειες που θα το πάρουν για τα παιδάκια τους και μπορεί οι γονείς αυτοί να έβαζαν στην άκρη χρήματα για πολύ καιρο, για ένα τοσο ακριβό δώρο (ναι είναι, ειδικά αν βάλεις μέσα και μερικά παιχνιδια στους επόμενους μήνες). Σκεφτείτε τι έχει να γίνει όταν χαλάσει (ή ξαναχαλάσει) μετά το 1ο έτος, και αν μένουν μακριά από μεγάλη πόλη. Και άντε οι γονείς να είναι και άσχετοι και να ξαναβγεί το ίδιο προβλημα 2η φορά, ποιος φταίει-το παιδί. *** Nintendo. Btw Αμερική εδώ και καιρό τα joycon του τα αλλάζουν τσάμπα, είτε μέσα σε εγγύηση είτε όχι, αλλά όχι σε άλλες χώρες όπως γνωρίζω.

Μου θυμίζει σε πολύ μικρότερη και φτηνότερη κλίμακα τα Macbooks με Butterfly Keyboard. Ξέρουν πως είναι προβληματικά, συνεχίζουν όμως να τα βάζουν τα τελευταία 4 χρόνια, κάθε χρόνο με νέα τροποποίηση (Gen 4 είναι τώρα lol) μήπως και μειωθεί το ποσοστό sticky keys κτλ κτλ. Ναι οκ, αν μένεις America και έχεις διπλα σου Apple Store τα οποια πλέον τα φτιάχνουν πάντα τσάμπα, χωρίς αχ μαχ, ίσως έκανα τα στραβά μάτια αν έμενα σε μεγάλη πόλη, αλλά αν είσαι Ελλαδα και αντι για $1300, έχεις αρχική τιμή 2250e και καμια απολύτως επίσημη εξυπηρέτηση, ***.

Και όλα αυτά, για να μην αλλάξουν λίγο την γραμμή παραγωγής τους και ξανά σχεδιάσουν το macbook με άλλο keyboard, άλλο σασι κτλ, το οποίο ναι, είναι πανακριβο! Δεν είναι τυχαίο που όλο το product line τους πλέον αλλάζει design κάθε ~4 χρόνια. 4ος χρόνος κλείνει όμως και όπως λένε οι φήμες έρχεται επανασχεδιασμός των MBP, και η αρχή θα γίνει με το 16" σε λίγες εβδομάδες, το οποιο θα έχει το παλιό καλό keyboard με scissors αλλά 'επαναστατικά επανασχεδιασμένο απο Apple' 😋 Ίσως και η Nintendo να παίζει στα όρια και ενώ γνωρίζει τα προβλήματα να έχει κάνει ήδη τεράστιες συμφωνίες και παραγγελίες αυτών των εξαρτημάτων και να μην είναι διαθεσιμη να αλλάξει τιποτα εφόσον πουλάει και το % ελλατωματικών δεν είναι παρατραβιγμένο.

~ουφ

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Te0sX said:

Σκεφτείτε τι έχει να γίνει όταν χαλάσει (ή ξαναχαλάσει) μετά το 1ο έτος

 

Θα το φτιάξουν στην εγγύηση μιας και έχει 2 χρόνια. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Te0sX είπε

Ήταν ένας απο τους δύο λόγους που σκεφτόμουν να μην έπαιρνα Switch Lite 

2 χρόνια είναι η εγγύηση και παίζει τα joycon να τα φτιάχνουν και μετά την εγγύηση.

10 ώρες πριν, NickTG είπε

Θα το φτιάξουν στην εγγύηση μιας και έχει 2 χρόνια. 

Με πρόλαβες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@NickTG @non-serviam Μου είπαν 1 χρόνο δίνει η αντιπροσωπία όταν τους είπα πως δεν θα πάρω την δική τους εγγύηση. 2-3 φορές μου το είπαν μάλιστα, 2 όταν μου μιλούσαν για την προσφορά τους και μια οταν την απέρριψα. Λόγω ΕΕ, όπως κάθε προϊόν, έτσι και το Switch έχει 2 χρόνια σωστά? ***.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Te0sX είπε

@NickTG @non-serviam Μου είπαν 1 χρόνο δίνει η αντιπροσωπία όταν τους είπα πως δεν θα πάρω την δική τους εγγύηση. 2-3 φορές μου το είπαν μάλιστα, 2 όταν μου μιλούσαν για την προσφορά τους και μια οταν την απέρριψα. Λόγω ΕΕ, όπως κάθε προϊόν, έτσι και το Switch έχει 2 χρόνια σωστά? ***.

ναι είναι απατεώνες για να παίρνουν τα extra χρήματα. Δύο χρόνια έχουν όλα τα προιόντα στην Ευρώπη εγγύηση 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chek2fire είπε

ναι είναι απατεώνες για να παίρνουν τα extra χρήματα. Δύο χρόνια έχουν όλα τα προιόντα στην Ευρώπη εγγύηση 

Αυτό ακριβώς. Δικαιολογούνται ΜΟΝΟ αν σου είπαν ότι όντως έχει δυο χρόνια εγγύηση αλλά πληρώνεις και την κάνεις τρία + κάτι έξτρα (πχ άμεση αντικατάσταση με νέο). Αλλιώς νπνγ.

30 λεπτά πριν, Snolly είπε

DE910E99-7072-410D-8006-DFC59FA1D944.jpeg.db0afc21a2874536945a94c3bcb61a42.jpegΤι είναι αυτό;

Ώπα, τα από πίσω τι είναι;

Επεξ/σία από non-serviam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

3 χρονια εγγυηση απο τα PUBLIC ; 

 αυτο ειναι σαν να βαζουμε  αυτους που μας κλεβανε πριν λιγο καιρο να αλλαξουν τις κλειδαριες στο σπιτι - F*CKING GENIUS !! 

μετα απο την εξυπναδα που πηγανε να κανουνε με την συλλεκτικη του  LA δεν ξανασχολουμαι με την παρτη τους σε καμια περιπτωση ... δεν πα να ριξουν το lite 150 ευρω στο black friday που θελω τοσο πολυ να κανω δωρο  σε ενα φιλο ( εδω στο ελλαδισταν ειναι γvωστο πλεον πως οτιδηποτε σχετικο με Nintendo Switch  ειναι πολυ σπανιο να  μπει σε 30 και 40% sale ειτε παιχτει black friday sale ειτε οχι - για πολλους και διαφορους λογους ) και να βαλουν στο πιο κοντινο μου καταστημα για ταμια την Korina Kova μαζι με  Angela White  υπευθυνο καταστηματος και την Sophie Dee να σκουπιζει  τα πατωματα με  πανακι μικροινων πεσμενη στα 4  :P  

 

το drift στο Lite απλα ασχολιαστο, κλασσικη Nintedo με τις ιδιοτροπιες της που μας κραταει *** επειδη δεν εχει πουθενα  αλλου  ζελντα μαριο  και ντονκι ο πιθηκος ... 

Επεξ/σία από SoFGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνετε καμία φόρτιση αποφόρτιση της μπαταρίας του switch. Εγώ κάθε 2 μέρες παίζω handheld επίτηδες να μην κάθεται όλη την ώρα στο ρεύμα... Δεν την φθείρει την μπαταρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, MetalPrime είπε

 μαζεύτηκαν αρκετά στο backlog...

ναι κι εγώ θα το αρχίσω σύντομα ελπίζω, ειδικά τα μεγάλα μου πρέπει να φεύγουν

 

τώρα παίζω rdr2 μαζί με zelda που το ξεκίνησα πρόσφατα και μόλις φύγει το rdr που το έχω στα τελειώματα θα παίζω παράλληλα dragon quest με zelda (καλό 2020, δεν αγοράζω κάτι άλλο για φέτος εκτός αν χώσω κάνα bayonetta 2 στο ενδιάμεσο να ξελαμπικάρω )

 

πάντως μπορεί να είναι μπερδευτικό όλο αυτό, πχ στο θέμα χειρισμός αλόγου το zelda με το rdr έχουν τελείως αντίθετα όλα τα κουμπιά (μέχρι και το σφύριγμα στο άλογο), και όλο ή πηδάω από το άλογο ή κάνω παράξενα όταν παίζω αρκετή ώρα το ένα παιχνίδι και μετά πάω στο άλλο  :lol: 

 

είναι βλακεία αυτό πάντως που έκανε η sony, γιατί κάποτε  πολύ παλιά (εποχές ps1) ο κύκλος έκανε τη δουλειά του X (ειδικά στα ιαπωνικά games) , όπως και στη nintendo συνεχίζει και την κάνει το Α 

 

πηγαίνοντας από το ένα σύστημα στο άλλο τρώω κοκομπλόκα, επειδή μάλιστα έχω και το ίδιο controller και για τα δύο η muscle memory μου με καταστρέφει 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...