Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω γιατι γκρινιάζετε εσείς, εγώ ξέρω οτι πήγα Κωτσόβολο, και είδα το Mario Odyssey στα 39.99, και το προσπέρασα γιατι νόμιζα οτι το είχε και ακριβά. ΓΟΥΕΛ ΓΚΕΣ ΔΕ ΦΑΚΙΝΓΚ ΓΟΥΑΤ...

Επεξ/σία από papp0us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, non-serviam είπε

Καλά. 

Εισαι ωραιος, βασικα λες τα πραματα οπως ειναι. Που σπουδασες ομως ψυχουλα μου, σε ξαναρωτησα και δε μ απαντησες. Συναδελφοι ειμαστε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, papp0us είπε

Δεν ξέρω γιατι γκρινιάζετε εσείς, εγώ ξέρω οτι πήγα Κωτσόβολο, και είδα το Mario Odyssey στα 39.99, και το προσπέρασα γιατι νόμιζα οτι το είχε και ακριβά. ΓΟΥΕΛ ΓΚΕΣ ΔΕ ΦΑΚΙΝΓΚ ΓΟΥΑΤ...

Απο το 2018 το εχει τοσο ο Κωτσοβολος

Spoiler

 

σε διαφορα καταστηματα σε φαση απορω γιατι δεν την εχουν αυτη την τιμη μονιμα και στο site.

Ουτως ή αλλως δεν νομιζω να κανουν ολοι ουρες καθε μερα να το αγορασουν στα 55ευρω που το εχει στο site.

Γενικα το τμημα marketing του Κωτσοβολου(εαν υπαρχει)ειναι για γελια,συγκεκριμενα στο gaming τμημα τους.

Αλλο παραδειγμα το Zelda, το ειχαν ποσο καιρο στο site στα 60ευρω.

Τωρα το ανεβασαν στα 70ευρω,για να σου βγει στα 60ευρω ''με παζαρι'' μαλλον για να πεις '' κοιτα προσφορα,τρεχω να το παρω''.

Το 2018 το ειχα παρει απο τον Κωτσοβολο στα 40ευρω,και 2χρονια μετα στο εχουν σαν ''προσφορα'' στα 60ευρω.

https://www.kotsovolos.gr/gaming-gadgets/nintendo-switch/games-nintendo-switch/170652-nintendo-the-legend-of-zelda-breath-of-the-wild

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Εισαι ωραιος, βασικα λες τα πραματα οπως ειναι. Που σπουδασες ομως ψυχουλα μου, σε ξαναρωτησα και δε μ απαντησες. Συναδελφοι ειμαστε!

Spoiler

ΕΚΠΑ και ETH Zürich συνάδελφε.

 

38 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Απο το 2018 το εχει τοσο ο Κωτσοβολος

  Απόκρυψη περιεχομένων

σε διαφορα καταστηματα σε φαση απορω γιατι δεν την εχουν αυτη την τιμη μονιμα και στο site.

Ουτως ή αλλως δεν νομιζω να κανουν ολοι ουρες καθε μερα να το αγορασουν στα 55ευρω που το εχει στο site.

Γενικα το τμημα marketing του Κωτσοβολου(εαν υπαρχει)ειναι για γελια,συγκεκριμενα στο gaming τμημα τους.

Αλλο παραδειγμα το Zelda, το ειχαν ποσο καιρο στο site στα 60ευρω.

Τωρα το ανεβασαν στα 70ευρω,για να σου βγει στα 60ευρω ''με παζαρι'' μαλλον για να πεις '' κοιτα προσφορα,τρεχω να το παρω''.

Το 2018 το ειχα παρει απο τον Κωτσοβολο στα 40ευρω,και 2χρονια μετα στο εχουν σαν ''προσφορα'' στα 60ευρω.

https://www.kotsovolos.gr/gaming-gadgets/nintendo-switch/games-nintendo-switch/170652-nintendo-the-legend-of-zelda-breath-of-the-wild

Για αυτό και δυσκολα πλέον παίρνει κάποιος από Ελλάδα πράμα.

Επεξ/σία από non-serviam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mitroglou7 είπε

waterlik.gif

Η ταμπέλα first και third party προσωπικά δε με απασχολεί. Ροή παιχνιδιών συνολικά στο switch εγώ δε βλέπω. Δεκτή οποιαδήποτε διαφωνία πάνω σε αυτό απλά όποιος μπει στο κόπο να διαφωνήσει αν θέλει ας μην αναφέρει τα 100άδες indie σκουπίδια που απλά βρωμίζουν το store και ο πλανήτης θα ήταν καλύτερος αν δεν υπήρχαν.

Έτσι ακριβώς. Μόνο για donkey Kong, Zelda και Mario είναι το switch.

Όλα τα άλλα ήταν για τα πανηγύρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aris1986 είπε

Έτσι ακριβώς. Μόνο για donkey Kong, Zelda και Mario είναι το switch.

Όλα τα άλλα ήταν για τα πανηγύρια.

Πιο μεγάλη γενίκευση και απο το "Αρα ο μπάτσος είναι μπαγλαμας"

Το Switch δεν έχει εκατοντάδες must play παιχνίδια, σίγουρα όμως δεν έχει 5.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, non-serviam είπε

Για αυτό και δυσκολα πλέον παίρνει κάποιος από Ελλάδα μεγαλη αλυσιδα πράμα.

Απο skroutz ομαγαζα για τα περισσοτερα δημοφιλη παιχνιδια πιο πολυ αξιζει απο Ελλαδα παρα απο εξωτερικο παντως τις περισσοτερες φορες,λογω μεταφορικων/Φπα(ειδικα για οσους μενουν σε μεγαλες πολεις που γλυτωνουν και τα μεταφορικα).

Για εξωτερικο δεν ξερω τα εκει τοπικα μαγαζια τι διαφορες εχουν χρηματικα απο amazon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το botw2 μου φαίνεται ότι είχε πει ο aonuma ότι το ξεκίνησαν  με το release του τελευταίου part του dlc όπου ήταν πολλοί μήνες μετά το release του βασικού game.Μπορει να ασχολήθηκαν και πιο νωρις αλλά αν όντως ξεκινησαν τότε το developing και  βγει φέτος δεν μπορούμε να πούμε ότι άργησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Έτσι ακριβώς. Μόνο για donkey Kong, Zelda και Mario είναι το switch.

Όλα τα άλλα ήταν για τα πανηγύρια.

Ποια ειναι ολα τα αλλα παιχνιδια που ειναι για τα πανηγυρια?

Εχε παντως υποψη σου οτι οπως ειδες και πιο πισω,ορισμενοι για παραδειγμα ειπαν οτι ουτε το Donkey Kong τους αρεσε,ουτε το mario odyssey ή το Luigis Mansion ή το Super mario Bros Deluxe και ισως και τα zelda.

Αρα παρα μα παρα πολυ σχετικο αυτο το για ποια παιχνιδια ειναι το Switch για τον καθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, non-serviam είπε

Καλά.

Ήρεμα τα λέω.

Δηλαδή δεν με τρόλαρες με το GTA 5; Οκ, θα χρησιμοποιήσω λοιπόν ακριβώς την ίδια τεκμηριωμένη άποψη που έκανες και εσύ. To BotW είναι εκατοντάδες φορές περισσότερο λεπτομερές από το GTA 5. Ορίστε, πλήρης τεκμηριωμένη απάντηση όπως την ήθελες. Μήπως είσαι εσύ αυτός που δεν μπορούσε να εξηγήσει τι εστί βάθος σε ένα παιχνίδι; Αστο καλύτερα λοιπόν, μην μπλέκεις εκεί που δεν μπορείς να γράψεις μερικά σοβαρά πράγματα. Τρολάρισμα όλοι κάνουμε λίγο πολύ και ειλικρινά μέχρι και τώρα νόμιζα ότι τρόλαρες αβέρτα αλλά από ότι φαίνεται μάλλον όχι. Εφόσον λοιπόν δεν τρολάρεις είναι δική σου υποχρέωση να εξηγήσεις καλύτερα κάποια πράγματα και όχι με "εκατοντάδες φορές περισσότερη λεπτομέρεια" σχόλια. 

Δεύτερον, δεν με αποσχολεί τι θεωρείς εσύ ότι αργεί ή όχι. Παραδοσιακά το κάθε Zelda παίρνει αρκετά χρόνια για να φτιαχτεί όπως και να είναι, ότι και αν χρησιμοποιεί. Από το πρώτο 3D Zelda ισχύει αυτό και συνεχίζει μέχρι και σήμερα. Από το Ocarina στο Majora, από το Wind Waker στο Twilight, από το Skyward στο Breath και από το Breath στο Breath 2. Δεν σε φταίει κανείς αν εσύ μόνος σου με το μυαλό σου έχεις θεωρίες για το πότε θα πρέπει να βγαίνει ένα παιχνίδι. Πολύ απλούστερα παιχνίδια χρειάζονται μια 3ετία για να γίνουν, όχι τιτάνες όπως το Zelda. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, non-serviam είπε

Για να το κλείσουμε όμως το θέμα.

Δεν γνωρίζουμε το τελικό περιεχόμενο επομένως καλύτερα να περιμένουμε να παρουσιάσουν περισσότερο υλικό. 

Να θυμίσω ότι το BotW πούλησε τα ξερατά του στο NSW και αποτελεί τον εμπορικότερο τίτλο της σειράς. Προφανώς ο κόσμος έκανε λάθος που δεν προτίμησε την WiiU έκδοση όπως και το WiiU ως σύστημα.

Περί μεταφορών να θυμίσω ότι η μετάβαση στην τωρινή γενιά διήρκεσε δύο χρόνια αλλά τότε δεν ενοχλήθηκε κανείς από μεταφορές multiplatform τίτλων. Βασικά δεν ενοχλούνται ούτε για τις μεταφορές multiplaform στις διάφορες τωρινές πλατφόρμες. Επίσης δεν περιμένω να ενοχληθεί κανείς για τις μεταφορές που θα δούμε στα πρώτα -τουλάχιστον- δύο χρόνια την επερχόμενης γενιάς όπου θα διαρκέσει και η αντίστοιχη μετάβαση. Να θυμίσω επίσης ότι οι πρώτες αποκλειστικότητες του ps4 που ξεπέρασαν τα δέκα εκατομμύρια ήταν οι μεταφορές των Uncharted Trilogy και LoU.... Με λίγα λόγια ο καθένας ότι θυμάται χαίρεται. Τέλος μην ξεχνάμε και τα GaaS που κυκλοφορούν παντού.

----

Με αυτά που διαβάζω γενικότερα απορώ πως η Ν βγάζει παιχνίδια ακόμα ή καλύτερα γιατί υπάρχει. Οι γενικεύσεις τελευταία σπάνε κόκκαλα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, mansa2k said:

Με αυτά που διαβάζω γενικότερα απορώ πως η Ν βγάζει παιχνίδια ακόμα ή καλύτερα γιατί υπάρχει. Οι γενικεύσεις τελευταία σπάνε κόκκα

Δεν είπε κανείς (τουλάχιστον όχι εγώ) ότι η Nintendo δεν πρέπει να υπάρχει ή ότι δεν είναι εμπορικα επιτυχημένη. Το μόνο που λεώ είναι ότι εγώ προσωπικά θέλω περισσότερους ΑΑΑ/first party τίτλους. Τι ζητάμε, ένα BOTW 2 ή έστω ένα Metroid 4 βρε αδερφε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Fulgore είπε

Απο skroutz ομαγαζα για τα περισσοτερα δημοφιλη παιχνιδια πιο πολυ αξιζει απο Ελλαδα παρα απο εξωτερικο παντως τις περισσοτερες φορες,λογω μεταφορικων/Φπα(ειδικα για οσους μενουν σε μεγαλες πολεις που γλυτωνουν και τα μεταφορικα).

Για εξωτερικο δεν ξερω τα εκει τοπικα μαγαζια τι διαφορες εχουν χρηματικα απο amazon.

Ισχύει. Μόνο ένα παιχνίδι δεν αξίζει. Βέβαια σε κάτι Base και The Game Collection που είναι στάνταρ τα μεταφορικά, βρίσκεις πράγμα αρκετό.
 

21 ώρες πριν, mansa2k είπε

Δεν γνωρίζουμε το τελικό περιεχόμενο επομένως καλύτερα να περιμένουμε να παρουσιάσουν περισσότερο υλικό. 

Να θυμίσω ότι το BotW πούλησε τα ξερατά του στο NSW και αποτελεί τον εμπορικότερο τίτλο της σειράς. Προφανώς ο κόσμος έκανε λάθος που δεν προτίμησε την WiiU έκδοση όπως και το WiiU ως σύστημα.

Περί μεταφορών να θυμίσω ότι η μετάβαση στην τωρινή γενιά διήρκεσε δύο χρόνια αλλά τότε δεν ενοχλήθηκε κανείς από μεταφορές multiplatform τίτλων. Βασικά δεν ενοχλούνται ούτε για τις μεταφορές multiplaform στις διάφορες τωρινές πλατφόρμες. Επίσης δεν περιμένω να ενοχληθεί κανείς για τις μεταφορές που θα δούμε στα πρώτα -τουλάχιστον- δύο χρόνια την επερχόμενης γενιάς όπου θα διαρκέσει και η αντίστοιχη μετάβαση. Να θυμίσω επίσης ότι οι πρώτες αποκλειστικότητες του ps4 που ξεπέρασαν τα δέκα εκατομμύρια ήταν οι μεταφορές των Uncharted Trilogy και LoU.... Με λίγα λόγια ο καθένας ότι θυμάται χαίρεται. Τέλος μην ξεχνάμε και τα GaaS που κυκλοφορούν παντού.

----

Με αυτά που διαβάζω γενικότερα απορώ πως η Ν βγάζει παιχνίδια ακόμα ή καλύτερα γιατί υπάρχει. Οι γενικεύσεις τελευταία σπάνε κόκκαλα.

Μια χαρά ενοχλείται κόσμος και αλλού. Τα παρακολουθείς τα θρεντ;
Από την στιγμή που έδειξε τρέιλερ περιμένουμε σχετικά κοντινή κυκλοφορία. Αλλιώς ποιο το νόημα; Να ανέβει η μετοχή; Και για πιο λόγο να τους υποστηρίξω; Μετοχές τους έχω; Σε αυτούς δουλεύω; Τα καλά τα λέμε, τα κακά τα κράζουμε. Απλά πράγματα. Αν θέλετε να φαντάζεστε άκρα, φανταστείτε τα. Φαντάσου λοιπόν ότι λέμε να κλείσει.
 

21 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Δηλαδή δεν με τρόλαρες με το GTA 5; Οκ, θα χρησιμοποιήσω λοιπόν ακριβώς την ίδια τεκμηριωμένη άποψη που έκανες και εσύ. To BotW είναι εκατοντάδες φορές περισσότερο λεπτομερές από το GTA 5. Ορίστε, πλήρης τεκμηριωμένη απάντηση όπως την ήθελες. Μήπως είσαι εσύ αυτός που δεν μπορούσε να εξηγήσει τι εστί βάθος σε ένα παιχνίδι; Αστο καλύτερα λοιπόν, μην μπλέκεις εκεί που δεν μπορείς να γράψεις μερικά σοβαρά πράγματα. Τρολάρισμα όλοι κάνουμε λίγο πολύ και ειλικρινά μέχρι και τώρα νόμιζα ότι τρόλαρες αβέρτα αλλά από ότι φαίνεται μάλλον όχι. Εφόσον λοιπόν δεν τρολάρεις είναι δική σου υποχρέωση να εξηγήσεις καλύτερα κάποια πράγματα και όχι με "εκατοντάδες φορές περισσότερη λεπτομέρεια" σχόλια. 

Δεύτερον, δεν με αποσχολεί τι θεωρείς εσύ ότι αργεί ή όχι. Παραδοσιακά το κάθε Zelda παίρνει αρκετά χρόνια για να φτιαχτεί όπως και να είναι, ότι και αν χρησιμοποιεί. Από το πρώτο 3D Zelda ισχύει αυτό και συνεχίζει μέχρι και σήμερα. Από το Ocarina στο Majora, από το Wind Waker στο Twilight, από το Skyward στο Breath και από το Breath στο Breath 2. Δεν σε φταίει κανείς αν εσύ μόνος σου με το μυαλό σου έχεις θεωρίες για το πότε θα πρέπει να βγαίνει ένα παιχνίδι. Πολύ απλούστερα παιχνίδια χρειάζονται μια 3ετία για να γίνουν, όχι τιτάνες όπως το Zelda. 

Άρα εσύ είσαι αυτός που έγραφε για την έλλειψη βάθους σε άλλα παιχνίδια, με "επίκληση στην αυθεντία" από βίντεο γιουτιουμπερ.... Good job bro! Εγώ τουλάχιστον σου μιλάω για μια διαδικασία από την οποία έχω και μια, έστω μικρή αναλογικά, εμπειρία.

Τι εστί λεπτομερές άραγε; Ότι πχ σου έχουν *** μπορείς να κάνεις, ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΒΑΘΟΣ στο παιχνίδι και περνάς και τον χρόνο σου; Που μέχρι και ***; Αλλά οκ. Τράβα ολοκλήρωσε εσύ το BOTW, και μετά κάνε load το τελευταίο save file και ξαναολοκλήρωσε το. Και μετά κάνε load το τελευταίο save file και... Ώπα ώπα, το παιχνίδι έχει βάθος. Τόσο πολύ που αμέσως σε πετάει στην επιφάνεια με την ολοκλήρωση. Το αγαπάω το BOTW, αλλά βγάλτε το κεφάλι σας μερικοί (παραλείπεται για να μην φάμε πάλι ban)...

Επίσης, δεν έχω εγώ θεωρίες, αυτοί ανακοινώνουν παιχνίδια (και όπως γράφω και παραπάνω, μια μικρή εμπειρία στο χώρο). Αν δεν το έχεις στα κοντά έτοιμο, μπορείς *** και να μην μας πρήζεις με trailer. Πχ. ανακοίνωση Elder's Scroll 6. Δεν κάναν κάτι τραγικό. Μας ενημέρωσαν απλά ότι είναι υπό ανάπτυξη και ότι σίγουρα θέλει καιρό ακόμα. Καθαρές δουλειές. (αν και Bethesda... 🤢) Από την άλλη, βλέπεις και FF7, μισή δεκαετία και παιχνίδι σε κομμάτια των 60 ευρώ. Ξέρουν που μπορούν να το βάλουν φυσικά...

Και για να μιλάμε με στοιχεία, για κοίτα λίγο ημερομηνίες κυκλοφορίας zelda. Μόνο από 2D σε 3D πήρε πολλά χρόνια. Οπότε, your argument is invalid. (και πλέον δεν υπάρχει team για φορητά και team για main κονσόλα, είναι ένα) https://en.wikipedia.org/wiki/The_Legend_of_Zelda

I rest my case, γιατί ακόμα και paper να σου ποστάρω που να λέει ότι οι άνθρωποι ακόμα και όταν τους παρουσιάζονται δεδομένα δεν είναι διατεθειμένοι να αλλάξουν τις απόψεις τους, θα μου πεις ότι γράφει χαζομάρες και ότι δεν ισχύει.

Και εξακολουθώ να τα γράφω ήρεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για first party ίσως και να έχει τους περισσότερους για τα 3 χρόνια ζωής και έχουν καλή ροή κυκλοφορίας άσχετος αν δεν αρέσουν σε ολους κάποια games όπως εμενα το AC για παραδειγμα.

Για third τώρα είναι άλλη ιστορια.Οχι ότι δεν έχει αν και είναι πολύ λιγοτεροι και όταν έρχονται με καθυστέρηση μηνών έως και χρόνον σε full price και τις περισσότερες φορές είναι χειρότερο το αποτέλεσμα δεν είναι και η καλύτερη επιλογή το switch εκτός και αν τα θες για φορητοτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...