Προς το περιεχόμενο

Τι θυμάστε από τα 00s?


sanaeriko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Speculoos είπε

To 2000 ήταν πριν 10 χρόνια, αυτό έλειπε να έχουμε ξεχάσει πώς περνάγαμε.

Όντως, 7 έτη  για είμαστε ακριβείς. 

Να πεί κάποιος για 80 ή 90 πάσο. Πολύ καλύτερες αποχές χωρίς snowflakes, TJW και ίντερνετ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CD player! 

Ατελείωτες ώρες σε δισκοπωλεία για να βρω τα CD που θέλω. 

Ατελείωτες ώρες σε video club για να νοικιάσω ταινίες και παιχνίδια για τον υπολογιστή. Ημουν μόνιμα με το άγχος να μην περάσουν οι μέρες και ξεχάσω να τα επιστρέψω. 

Ένα σωρό δισκέτες για τον υπολογιστή. 

Έμπαινα ίντερνετ από υπολογιστή μόνο κάθε Κυριακή μετά τις 12 το βράδυ που πληρώναμε λιγότερο. Και έμπαινα μόνο μισή ώρα με το ρολόι. Αν καθόμουν έστω πέντε λεπτά παραπάνω γινόταν χαμός. Αγόραζα κάρτα ίντερνετ από το περίπτερο με χρόνο και έμπαινα με τον κωδικό της κάρτας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ήθελα να ήμουν στην ηλικία π είμαι τώρα πίσω στο 2000 αλλα όχι στην ηλικία/κατάσταση που ήμουν τότε 
δεν κλαίγομαι γιατι και τώρα βρήκα δουλειά , αν ψάξεις βρίσκεις , απλά θα μπορούσα να πάρω μια γεύση μιας ποιο άνετης ζωής πριν γίνουν όλα κώλος. 🤣
πάντως δεν έχει νόημα να σκέφτεσαι περασμένες εποχές , πρέπει να μάθουμε να προσαρμοζόμαστε στα νέα δεδομένα και να ζούμε το τώρα , η ζωή ειναι πολύ μικρή για να την σπαταλάμε σε "what if" 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Τον ιο του 2000, βγάλαμε πολύ χρήμα τότε

Αν επιτέπεται, που εργαζόσουν; Με ποιους τρόπους βρήκαμε οικονομική ευκαιρία στον ιό; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Αν ήταν τεχνικός υπολογιστών μπορεί να του ερχόντουσαν πολλοί μπαρμπάδες μες στον πανικό να τους κάνει 'μαγικά' στο pc/laptop τους για να μην κολλήσουν τον ΙΟ XD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Θυμάμαι οτι αυτός που είχε το videoclub είχα βγάλει τριώροφο από εμένα 😛

Απο μεσα δεκαετιας του 80 εβγαζαν.Αλλα υπηρχε και προσωπικη επαφη.Ολοι μια παρεα για σχετικη κουβεντα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους πειρατές της χρυσής ευκαιρίας που έστελναν λίστα με txt ή τους ρωτουσες τηλεφωνικά, ερχόντουσαν με μηχανή στο σπίτι και σου άφηναν τα cd, που τα είχαν κρυμμένα μέσα από τζακετ/μπουφάν σαν επιδειξίες.

Τις ανταλλαγές μέσω διαφόρων site, όπου έστελνες ταχυδρομικώς κάποια cd με mp3 αρχεία και έστελναν εκείνοι τα αντίστοιχα πίσω, ανταλλαγή 1 με 1.

Το irc, ακόμα θυμάμαι την αίσθηση ότι είχε resume σε αρχεία 

Το dc++

Δεκάδες αναμνήσεις

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mynam3 είπε

Τους πειρατές της χρυσής ευκαιρίας που έστελναν λίστα με txt ή τους ρωτουσες τηλεφωνικά, ερχόντουσαν με μηχανή στο σπίτι και σου άφηναν τα cd, που τα είχαν κρυμμένα μέσα από τζακετ/μπουφάν σαν επιδειξίες.

Τις ανταλλαγές μέσω διαφόρων site, όπου έστελνες ταχυδρομικώς κάποια cd με mp3 αρχεία και έστελναν εκείνοι τα αντίστοιχα πίσω, ανταλλαγή 1 με 1.

Το irc, ακόμα θυμάμαι την αίσθηση ότι είχε resume σε αρχεία 

Το dc++

Δεκάδες αναμνήσεις

Πωω τι θυμήθικες ρε συ! Irc, dc++ αυτά είναι!

Για αυτές τις λίστες που λες, κάτι είχα ακούσει και γω (απο άλλους, απο άλλους), δεν ξέρω τίποτα :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Tη μετάβαση στο ευρώ και την πρώτη συναλλαγή με το νέο χαρτονόμισμα.'Ήταν σ' ένα μπιλιαρδάδικο.

Το σούσουρο που είχε προκαλέσει το πρώτο reality παιχνίδι Big Brother, με τον κόσμο καρφωμένο στους δέκτες τους, παραμονή πρωτοχρονιάς.

Tον ιό που θα κατάστρεφε τους υπολογιστές.

Diablo 2 , Commandos 2.

Τους Ολυμπιακούς αγώνες στην Αθήνα και φυσικά! Την κατάκτηση του Ευρωπαϊκού στο ποδόσφαιρο.

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Αν επιτέπεται, που εργαζόσουν; Με ποιους τρόπους βρήκαμε οικονομική ευκαιρία στον ιό; :P

Ericsson τεσταραμε τα ψηφιακά κεντρα του οτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι έχει προλάβει να αποκρυσταλλωθεί νοσταλγία για τότε. Άντε, το πολύ πολύ για την πενταετία 2000-2005.

Από αυτή θυμάμαι την ερημιά και ησυχία της κηφισιάς (μετακομίσαμε το 1998, αλλά δεν γέμισε πλεμπαρία πριν το 2006), ένα μικρό και πράσινο δημοτικό σχολείο, το game boy colour της πρώτης δημοτικού με την κασέτα πόκεμον που έπαιζα από διαίσθηση, καθώς δεν ήξερα αγγλικά, το advance sp ακολούθως, που μπορούσα να κρύβω στα σεντόνια εύκολα χωρίς να χρειάζεται να ανάβω φως για να βλέπω.

Νέους παππούδες και γιαγιάδες, ωραίες δίμηνες διακοπές με γονείς (καθηγητές γαρ). Όλα αυτά είναι τζενέρικ χαρ/κά των εποχών. Νομίζω ότι δεν έχει κάτι να ζηλέψει αυτή η δεκαετία από την τωρινή. Μόνο τα smartphones και τα social media έχουν προκαλέσει αισθητές αλλαγές προς το χειρότερο ίσως.

Τότε η τεχνολογική επανάσταση ήταν σε εξέλιξη, αλλά εκ των υστέρων φαίνεται... παιδική. Κάμερα-γκουμούτσα 3 megapixels, adsl 768 kbps, τσιπάκια σε κονσόλες (πού τέτοια τώρα...) και πιο αργή διέλευση του χρόνου (περνάει πολύ ταχύτερα σήμερα που είμαστε ολημερίς δικτυωμένοι...). Δε μπορώ να πω ότι μου λείπει πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...