Προς το περιεχόμενο

Τι θυμάστε από τα 00s?


sanaeriko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έγινα φοιτητής, μπηκαμε στο ευρώ, πήραμε τό γιουρο, πήρα με Ευρωμπάσκετ, νικήσαμε dream team καί πήγαμε τελικό μουντομπάσκετ, μπήκα πρώτη φορα στο μετρό, πήραμε Γιουροβίζιον, έγιναν οι ολυμπιακοί στήν Αθήνα, είδαμε τα τρελά ρεκόρ του Μπολτ και ζήσαμε το δικό μας "Πολυτεχνείο" αυτά μου ερχόταν στο μυαλό με το πρώτο .

Επεξ/σία από Anorymous
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θυμαμαι να πηγαινω με λιστα στο δισκαδικο της γειτονιας και να του ζηταω να μου γραφει τραγουδια σε cd. Και να πληρωνω αδρα για αυτο.
Το IRC και το οτι πρακτικα μου εδωσε μεγαλο ποσοστο του proficiency στα αγγλικα αφου ελιωνα στο Worldchat με απειρες συζητησεις.
Η απαλεψια του στρατου και το "τι κανω ρε φιλε εδω μεσα" στην ΠΦ.
Το Jeronimo Groovy αν και ηταν στα τελειωματα του τοτε.
Τη Μαρια :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, l337 είπε

Τα 00's είναι μόλις 15 χρόνια πριν. Για όσους γεννήθηκαν (γεννηθήκαμε) στα 70's, τα 00's είναι τόσο κοντά όσο ένα τσιγάρο δρόμος. Οπότε τι να πεις και τι να γράψεις. Το αφήνω στους νεότερους. Εάν μιλήσετε για τα 80's ή για τα '90s, φωνάξτε με 😛

Όλα όσα αναφέρεις ήταν τα '90s και όχι τα '00s.

σωστά εννοούσα 56 K παιδιά dial up  και ναι ήταν 2000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, *nenya* είπε

Για μένα 00s = αγνή εφηβική ηλικία με Linkin Park, Escape from Monkey Island, Pentium III, Need for Speed Underground & Carbon, Athens 2004 & χρυσά κουτάλια, μετά: φοιτητικά χρόνια/Μαριέττα Γιαννάκου τις καταλήψεις άκου/αποφοίτηση & κατάρρευση χώρας

Έπαιζες NFS? Θυμάμαι ασχολήθηκα πρώτη φορά το 2003 καλοκαίρι και έπαιζα συνεχώς, το είχα σε αντεγραμμένο cd από φίλο. Πρόσφατα ξεκίνησα εκκαθαριστικές επιχειρήσεις στο σπίτι εναντίον της σαβούρας που μαζεύτηκε και βρήκα τα cd. Θα τα κρατήσω προς το παρόν μιας και δεν εντόπισα που μπορώ να τα πάω για ανακύκλωση.

Οι καταλήψεις επί Γιαννάκου πρέπει να ήταν και μάλλον θα παραμείνουν οι πιο μεγάλες κινητοποιήσεις που υπήρξαν στον χώρο της παιδείας. Φοιτητής το 2007 να μην έχω καθόλου μάθημα και μετά να κοιτάμε πως θα σωθεί το εξάμηνο με τις εξεταστικές. Θυμάμαι τον Καραμανλή να λέει στο προεκλογικό debate του 2007 οτι κάθε Πέμπτη είχαμε ραντεβού με τους ταραξίες, και να τον διακόβει για να διαφωνήσει ο Αλαβάνος (αμέσως μην χάσει αυτός).

 

Από 2000 μέχρι 2003 θυμάμαι επίσης μόνο τρεις τραγουδίστριες που σχεδόν μονοπωλούσαν τον χώρο της showbiz και τους περισσότερους από εμάς ως εφήβους, Βίσση, Βανδή, Γαρμπή. 

Επίσης κάτι άλλο που σημάδεψε την δεκαετία 2000-2010, αν και δεν με απασχολούσε βέβαια γιατί δεν ενδιαφερόμουν, ήταν ο Harry Potter.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Apoll είπε


Να πεί κάποιος για 80 ή 90 πάσο. Πολύ καλύτερες αποχές χωρίς snowflakes, TJW και ίντερνετ. 

Καλα Internet υπηρχε και τουλαχιστον απο το 97 και μετα ηταν και σχετικα προσβασιμο. Βεβαια πρωτογονο ακομα, τιποτα δεν εκανες απο αυτα που κανεις σημερα.

Αν και περασα την εφηβεια μου στα '90 δεν μπορω να πω οτι τη θεωρω και τοσο καλη δεκαετια. Μαλλον μεσαιωνας μου φαινεται πια οταν τη θυμαμαι.

Ακομα ειμασταν στο ελεος των videoclub για να δουμε μια ταινια της προκοπης. Αν την ειχαν, αν δεν ηταν νοικιασμενη.

Ακομα επρεπε να αγορασουμε cd, η να παρακαλαμε φιλους να μας δανεισουν, η να περιμενουμε πανω απο το ραδιοφωνο μπας και προλαβουμε να πατησουμε το record οταν παιξει το κομματι που θελουμε. Και να ελπιζουμε οτι δεν θα το χαλασει ο εκφωνητης μιλωντας κατα τη διαρκεια.

Ακομα επρεπε να παρουμε τηλεφωνο σε σταθερο για να κανονισουμε ραντεβου, αν καταφερναμε να περασουμε το firewall (γονεις)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και βασικά δεν μου ήρθε στο μυαλό αλλά έπαιξε στα καπάκια και νομίζω αξίζει και με το παραπάνω και αυτό αν και δεν το θυμήθηκα απο μόνος μου ειναι της εποχής και είναι σαν να γράφτηκε χτες πραγματικά τόσο επίκαιρο. 
 



Το μόνο που προδίδει το κομμάτι πως δεν γράφτηκε πρόσφατα για την επικαιρότητα μας ειναι το σημείο που λέει "έχουμε υλικά αγαθά, αλλά μας λείπουν άλλα πολλά" 

Συνεχίζουν να μας λείπουν αυτά τα πολλά άλλα, αλλά δυστυχώς με τους μαζίταφάγαμε που μπλέξαμε ή μας μπλέξανε και τους διάφορους κωλοτουμπάκιδες τώρα και αυτά τα υλικά αγαθά δεν τα έχουμε 🤣😂😋

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows milleniun, ερχομός ευρω, euro η εθνική, windows xp, εκανα πρώτη φορα σεξ, ξεκίνησε η φοιτητική ζωή, Windows vista, θανατος Γρηγοροπουλου, πρώτος μεγάλος έρωτας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Anaisthitos είπε

Lineage 2, counter strike 1.6, τσιπαρισμενο ps1 και ανταλλαγες ποκεμον στα gameboy

Τσιπαρισμενο ps1 το 2000;

Σε χωριο εμενες;? :P

1 ώρα πριν, TopicStrarter είπε

βασικά πλάκα πλάκα θυμήθηκα αυτό 

 

99 οχι 00 :P

Δυνατο κομματι αλλα το Παραμυθι που παρεθεσες ειναι επος.
Θα ακουσω το εισαι ακομα εδω,που εχω καιρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...