Προς το περιεχόμενο

Η Πληροφορική τρίτος κλάδος διαρροής ανθρώπινου κεφαλαίου στην Ελλάδα


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Αυτά πες τα σε κάτι thread στο μπλαμπλα που όταν μιλάμε για την απαιδεία στην χώρα μας όλοι τρέχουν να μας φάνε ότι έχουμε πανεπιστημιάρες κτλ :P 

Φαντάζομαι υπάρχουν και εξαιρέσεις. Δεν ξέρω για τα άλλα τμήματα (δε με ενδιαφέρει να κάνω και συγκρίσεις), αλλά στην εποχή μου από τη δική μου σχολή (csd Κρήτης) το 5% δεν ήξερε να προγραμματίζει τελειώνοντας. Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 203
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Φαίνεται εύκολα από το CV ότι γράφει ότι ναναι.

Είναι δύσκολο ρε συ πραγματικά. Και φαντάσου, για να σου απαντήσω για την ζημιά που έλεγες, εμεις δεν καιγομασταν αλλά θα βοηθούσε την κατάσταση, οπότε σου λέω ρίχναμε πολυ τις απαιτήσεις.

Τώρα ομως έχουμε πρόβλημα και θέλουμε full stack καλο, δεν υπάρχει η παραμικρή πολυτέλεια για 0 προϋπηρεσία. Δεν έχουμε περιθώρια για λάθη, κακογραμμένο κώδικα κτλ, ούτε άτομα που θα του μάθουν..

και έτσι απο περιέργεια για τι αποζημίωση μιλάμε ; μπορεί να έχω κάνα γνωστό που να ενδιαφέρεται :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθινη ιστορια: Μηχανολογος μηχανικος ζητειται σε μεγαλη μηχανολογικη εταιρεια στο Κορ***  με δικια του ασφαλιση και μισθο 480€ μπλοκακι παροχη υπηρεσιιων . Η αγγελια αλλαξε μετα απο 9-12 μηνες και εγινε 580€ . Γνωσεις 2-3 σχεδιαστικων προγραμματων cnc και εμπειρια.Ηταν μια αγγελια που βασιλευε 2 χρονια και ηταν απο τις λιγες.     Ποιος θα παει; Γιατι να απαντησεις καν ;;   Γιατι να μην πας στην  συνεντεξη να γελασεις μαζι τους;; Γιατι να μην πας για σερβιτορος να γελας;;    Οταν συμβαινει αυτο για πανω απο 5-6 χρονια γιατι να μην τα παρατησεις;   Ας μην πληρωσεις τον προγραμματισμο . Αντε να πανε να κουρευτουν , που δεν βρισκουν και καλα υπαλληλους. Να παρουν μια καθαριστρια να τους κανει καφεδες να νοιωθουν αφεντικα. 

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

και έτσι απο περιέργεια για τι αποζημίωση μιλάμε ; μπορεί να έχω κάνα γνωστό που να ενδιαφέρεται :P 

Έως 1600...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, busellatos είπε

Αληθινη ιστορια: Μηχανολογος μηχανικος ζητειται σε μεγαλη μηχανολογικη εταιρεια στο Κορ***  με δικια του ασφαλιση και μισθο 480€ μπλοκακι παροχη υπηρεσιιων . Η αγγελια αλλαξε μετα απο 9-12 μηνες και εγινε 580€ . Γνωσεις 2-3 σχεδιαστικων προγραμματων cnc και εμπειρια.Ηταν μια αγγελια που βασιλευε 2 χρονια και ηταν απο τις λιγες.     Ποιος θα παει; Γιατι να απαντησεις καν ;;   Γιατι να μην πας στην  συνεντεξη να γελασεις μαζι τους;; Γιατι να μην πας για σερβιτορος να γελας;;    Οταν συμβαινει αυτο για πανω απο 5-6 χρονια γιατι να μην τα παρατησεις;   Ας μην πληρωσεις τον προγραμματισμο . Αντε να πανε να κουρευτουν , που δεν βρισκουν και καλα υπαλληλους. Να παρουν μια καθαριστρια να τους κανει καφεδες να νοιωθουν αφεντικα. 

+10000

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Οι καλοί προγραμματιστές από αυτές τις σχολές είναι ένα 10-15%. 

Μεγάλο μέρος των πληροφορικών μπήκε στην εκπαίδευση (δημόσιο) μια περίοδο που προσλαμβάναν πολύ κόσμο.

Οσοι τυχεροί προλάβαν παλιότερα (πριν το 2005) και μπήκαν στις λίγες μεγάλες εταιρείες. Για support-δίκτυα κλπ πρέπει να δουλεύεις σε καλή εταιρεία με ακριβό εξοπλισμό συνήθως για να μάθεις.

Η εύρεση δουλειάς στην Πληροφορική χωρίς προυπηρεσία πάντα ήταν δύσκολη, ακόμη και πριν από την κρίση, γιατί χρειάζεται πολύ εκπαίδευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GenesisX είπε

Οι καλοί προγραμματιστές από αυτές τις σχολές είναι ένα 10-15%. 

Μεγάλο μέρος των πληροφορικών μπήκε στην εκπαίδευση (δημόσιο) μια περίοδο που προσλαμβάναν πολύ κόσμο.

Οσοι τυχεροί προλάβαν παλιότερα (πριν το 2005) και μπήκαν στις λίγες μεγάλες εταιρείες. Για support-δίκτυα κλπ πρέπει να δουλεύεις σε καλή εταιρεία με ακριβό εξοπλισμό συνήθως για να μάθεις.

Η εύρεση δουλειάς στην Πληροφορική χωρίς προυπηρεσία πάντα ήταν δύσκολη, ακόμη και πριν από την κρίση, γιατί χρειάζεται πολύ εκπαίδευση.

Συγγενικο προσωπο,αποφοιτος ΤΕΙ Πληροφορικης. δουλευει στη Πολωνια,σε διεθνη εταιρεια αμεσως με τη ληψη πτυχιου,3 χρονια εκει. Τωρα παιρνει 1.700Ε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, newton91 είπε

Συγγενικο προσωπο,αποφοιτος ΤΕΙ Πληροφορικης. δουλευει στη Πολωνια,σε διεθνη εταιρεια αμεσως με τη ληψη πτυχιου,3 χρονια εκει. Τωρα παιρνει 1.700Ε

Έφυγε που εφυγε, δεν πήγαινε σε καμία άλλη χώρα που δίνει 2-3 φορές πάνω; Εκτός και αν έχει συγγενείς εκεί...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Έφυγε που εφυγε, δεν πήγαινε σε καμία άλλη χώρα που δίνει 2-3 φορές πάνω; Εκτός και αν έχει συγγενείς εκεί...

Γιατι ποια χωρα δινει 4-4.5Κ μισθο με 3 χρονια προυπηρεσια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Απο αυτούς που έχουν σχετικό πτυχίο τους κάνετε μια συνέντευξη πχ δίνοντας τους κάνα πρόβλημα να δείτε πως θα το λύσουν ή απλά τους απορρίπτετε αν δεν έχουν συμμετάσχει σε κανένα opensource project ή δικό του app/κώδικα κτλ; 

Αυτά πες τα σε κάτι thread στο μπλαμπλα που όταν μιλάμε για την απαιδεία στην χώρα μας όλοι τρέχουν να μας φάνε ότι έχουμε πανεπιστημιάρες κτλ :P 

Α-παιδεια;;;;... Δεν με ενδιαφέρει το τοπικ, απλα σταθηκα στο ποστ σου... Θεωρεις εαυτον πεπαιδευμενο?. Εγω παλι πιστευω οτι δεν εχεις παιδεια(παρ'το με οποιον τροπο θες), αλλα εξειδικευμενη γνωση.... Και αυτη δεν σε "χριζει" πεπαιδευμενο... Να χ@σω τα πτυχια οταν απλα δεν εχετε βασικες γνωσεις, οπως π.χ. ποιος εφαρμοσε την ηλιοκεντρικη θεωρια... Και μην πεις τον γαλιλαιο, θα την πατησεις.... Αν και θα προτιμουσα ιστορικου τυπου ερωτηση,αλλα θα πεσουν οι "πεπαιδευμένοι" αριστεριστες του δημοκρατικού τοξου οπως αυτο εχει διαμορφωθει απο '74 και επειτα, να με φανε.... Το κουλο ειναι οτι μονο αυτοι μπορουν να επιτιθενται

  • Confused 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, hyperspaced είπε

Και καλός και έως 1600;  Νομίζω ότι ανακαλύπτουμε την αιτία του brain drain...

Πόσα θεωρείς ότι πρέπει να παίρνει ένας καλός Dev (5 χρόνια προυπ.) στην Ελλάδα του σήμερα; Φυσικά και αν μπορεί να πάει έξω να παει. Αλλά από τι ξέρω ακόμη και οι καλύτερες εταιρείες μέχρι 2000 δίνουν εδώ στην Ελλάδα.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός από ΤΕΙ και έχω κάτσει να μάθω java με την οποία έκανα την πτυχιακή μου μπορώ να δουλέψω σαν προγραμματιστης; Από περιέργεια ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...