Προς το περιεχόμενο

Η Πληροφορική τρίτος κλάδος διαρροής ανθρώπινου κεφαλαίου στην Ελλάδα


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Φαίνεται εύκολα από το CV ότι γράφει ότι ναναι.

Είναι δύσκολο ρε συ πραγματικά. Και φαντάσου, για να σου απαντήσω για την ζημιά που έλεγες, εμεις δεν καιγομασταν αλλά θα βοηθούσε την κατάσταση, οπότε σου λέω ρίχναμε πολυ τις απαιτήσεις.

Τώρα ομως έχουμε πρόβλημα και θέλουμε full stack καλο, δεν υπάρχει η παραμικρή πολυτέλεια για 0 προϋπηρεσία. Δεν έχουμε περιθώρια για λάθη, κακογραμμένο κώδικα κτλ, ούτε άτομα που θα του μάθουν..

Έχουμε και εμείς παρόμοιο θέμα στην εταιρία, κατά καιρούς είχαμε μερικά καλά βιογραφικά αλλά εν τέλη δεν μας προτίμησαν διότι είτε έφυγαν για έξω είτε προσβλήθηκαν από κάποια πολύ μεγαλύτερη επιχείρηση. Να φανταστείς πολλές φορές έχουμε πάρει φοιτητές για πρακτική και τους έχουμε προσλάβει κανονικά στο τέλος της για να φύγουν μετά στο εξωτερικό ή να πάνε σε κάποια πολυεθνική.

Σε τι frameworks αναπτύσσετε τις εφαρμογές σας στην εταιρία που εργάζεσαι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 203
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης

Και επειδή τσατίζομαι πραγματικά με τις εισφορές που είναι ένας ακόμη υπάλληλος στην τελική, το κράτος πρέπει να αποφασίσει. Ή υψηλές εισφορές στον εργαζόμενο ή στην εταιρεία. ΔΕ μπορεί να σκίζει και τους δυο και μετά να αναρωτιέται γιατί η ανεργία είναι 30%. Την επόμενη φορά που θα πάτε για καφέ με κάποιον φίλο σας που κάνει την ίδια δουλειά σκεφτείτε πως θα μπορούσατε να τον πληρώνεται τον μισθό μόνοι σας! Αλλά τα παίρνει το κράτος για να κάνει την ανύπαρκτη κοινωνική πολιτική.

Ζούμε σε μια χώρα της τρέλας. Πληρώνεις στη ΔΕΗ κοινωνικό τιμολόγιο και βλέπεις στις ειδήσεις "η ΔΕΗ κόβει το ρεύμα σε χιλιάδες νοικοκυριά". Ε ΤΟΤΕ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ; 

Δε διαμαρτύρομαι που μου τα παίρνουν , διαμαρτύρομαι που με περνάτε για μαλ$!@.

Αίσχος πραγματικά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ο χώρος πάσχει από 'τι πάσχει όλη η Ελλάδα, μικρές εταιρείες που βρίσκονται σε έπαρση. Αυτό φταίει. Προσέξτε  κλασσική τακτική Ελλαδιστάν:

καλλιεργουν μια ασάφεια ως προς το τι ζητάνε,  αναφέρονται σε γενικούς όρους οι οποίοι  μεταφράζονται κατα το δοκούν, κατόπιν και αφού σου πάρουν συνέντευξη πέφτουν από τα σύννεφα που δεν γνωρίζεις μέχρι και το πως αλλάζεις το συγκεκριμένο φίλτρο στην συγκεκριμένη  καφετιερα του εργοδότη-διευθυντή τους και τελικά αφού σε απορίψουν, αρχίζουν την κλάψα δεν βρίσκουμε υπάλληλο.

Σε όλους τους κλάδους το ίδιο, είναι το γνωστό παραμύθι όλοι οι Έλληνες είμαστε ανίκανοι εκτός βέβαια από αυτούς.

Κλασσικά πράγματα, ποτέ δεν θα βρεθεί λύση.

Αυτό που πραγματικά συμβαίνει είναι ότι η οικονομία μας σαν με΄γεθος είναι εξαιρετικά μικρή και ανάλογα μικρές είναι και οι επιχειρήσεις και τα έργα τους (με εξαίρεση κάνα-δύο). Στο κεφάλι τους όμως είναι ικανοί όσο  ο Dennis Ritchie.

Δεν βγαίνει άκρη παιδιά, άστο καλύτερα.

Προσωπικά νομίζω ότι σαν πληροφορικός δεν έχεις να περιμένεις πολλά εδώ, το εξωτερικό είναι ο φυσικός χώρος ανάπτυξης σου, καλά κάνουν και φεύγουν τα παιδιά.

24 λεπτά πριν, giotis1982 είπε

Ναι αυτό είναι μια αλήθεια. Ένας υπάλληλος που θα παίρνει 1500 ευρώ στο χέρι τυπικά ο μισθός του είναι γύρω στα 2500 με τις εισφορές. Οπότε μια εταιρεία πρέπει να βγάζει τουλάχιστον αυτό το ποσό συν ένα έξτρα για τα υπόλοιπα, εξοπλισμός καθημερινά έξοδα κτλ. Και εγώ είμαι της άποψης πως κανένας εργοδότης δε θα ήθελε να έχει δούλους με 498 ευρώ αν είχε φυσικά τη δυνατότητα. Οι εταιρείες που είχαν κάνει σοβαρό αποθεματικό μπορούν να προσλάβουν αρκετό κόσμο με 1200 ευρώ ακόμη και χωρίς εμπειρία και να "πληρώσουν" για να μάθει. Αυτό γίνεται στο εξωτερικό δυστυχώς. 

Πρέπει να συγκεντρωθούμε στο πως θα φτιάξουμε την κατάσταση παρά να γκρινιάζουμε για τα πάντα. Εμείς είμαστε η γενιά που πρέπει να ξαναφτιάξει την οικονομία και τις βάσεις. Οι 48+ δεν έχουν κουράγιο από τα μπουζούκια και από το παλιό ΠΑΣΟΚ , έχουν λασπώσει στα δικαιώματά τους. Ελπίζω να υπάρξει κάποια στροφή στην λογική των εισφορών έτσι ώστε να τονώσουμε τουλάχιστον τις startup.

Σιγά ρε ήρωα μην σκίσεις το καλσόν...

με γενικότητες του τύπου οι "48+" μπουζούκια και άλλες κλισέ μαλακίες το μόνο που θα καταφέρεις είναι να αναπαράξεις έναν κάκιστο κακοπροαίρετο χαρακτήρα που είναι το βασικό προβλημα της φυλής.

και ναι είμαι 48 και δεν έχω πάει ποτέ μπουζούκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντού ισχύει αυτό όχι μόνο στη πληροφορική. Πρέπει να φτιάχνουν πρόγραμμα εκμάθησης της δουλειάς παραλληλα με εργασία οι εταιρίες, ας πληρώνεσαι λιγότερα και όσο την παλεύεις να ανεβαίνει ο μισθός αλλιώς δρόμο, κανείς δεν γεννήθηκε να τα ξέρει όλα. Ούτε θα σου μάθει μια σχολή πως να δουλέψεις στην εταιρία του τάδε, ένας καθηγητής μπαίνει μέσα στο αμφιθέατρο θα πει αυτά που είναι αναγκασμένος να πει γιατί δουλεύει και αυτός για να πάρει τον μισθό του και τέλος. Γενικά είναι λάθος όλη η διαδικασία της εκμάθησης για αυτό γίνονται αυτά ψάχνουμε 20αρη με γνώσεις 30αρη και βασικό μισθό. Οι εταιρίες πάλι δεν είναι ιδρύματα εκμάθησης.

Πριν χρόνια είχα πάει σε συνέντευξη σε εταιρία με προϊόντα υγιεινής και μου λένε να γιατί δεν έχεις προϋπηρεσία. Τους είπα ξέρω να δουλεύω δράπανο, τρυπάνι και ουπα για να βάζω στον τοίχο τα μηχανήματα σας αν χρειαστεί. Για πιο άλλο λόγο με φωναξατε δλδ;

Ναι αλλά δεν το γράφετε και δεν γράφετε προϋπηρεσία μου είπε.

Έκανε πάλι η κότα το αυγό ή το αυγό την κοτα διλλημα πέσαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Aias είπε

Μόλις δώσεις 2000 θα βρεις αμέσως με ότι βιογραφικό ζητήσεις. Αλλά ξέχασα...ξεκιναμε με 700 και ανεβαίνεις... Αθάνατε Έλληναρα εργοδότη. 

Εμείς δίνουμε 1600. MVC, Sql, C#, JavaScript/Jquery, Web Development. 3+ χρόνια προϋπηρεσία. Μπορείς;

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Εμείς δίνουμε 1600. MVC, Sql, C#, JavaScript/Jquery, Web Development. 3+ χρόνια προϋπηρεσία. Μπορείς;

Δουλειά 3-4 ανθρώπων από 1 όχι ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Aias είπε

Δουλειά 3-4 ανθρώπων από 1 όχι ευχαριστω

Όχι μιλάμε για 8ωρο καθαρό, με κανονικό φόρτο εργασίας, διαλείμματα, φαγητό, τσιγάρο και φιλικό περιβάλλον χωρίς παραλογισμό...

Αν εννοείς ότι τα προσόντα που έγραψα είναι για 3-4 ανθρώπους τότε δεν έχεις ίδεα από dev έτσι και αλλιώς. Το dev και ειδικότερα το web dev θέλει ένα συνδυασμό γνώσεων και στην περίπτωσή μας, sql για να αποθηκεύεις, c# για τον κώδικα, javascript/jquery για την εμφάνιση. Και το mvc είναι design pattern, δηλαδή ο τόπος που το οργανώνεις το project σου για να στο πω με απλά λόγια ώστε να μην γίνει μπάχαλο.

Πιο λίγα skills δεν γίνεται εκ των πραγμάτων, αλλά αυτά είναι και τα βασικά που ξέρει ο κάθε προγραμματιστής....

Μπορείς λοιπόν ή μόνο τους εργοδότες ξέρεις να κατηγορείς; Και εγώ εργαζόμενος είμαι αλλά όταν βλέπω τόση άγνοια και αλαζονεία κάπου με τρελαίνει....

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Aias είπε

Δουλειά 3-4 ανθρώπων από 1 όχι ευχαριστω

Ούτε καν. Βρες μου μία αγγελία που να είναι λιγότερο απαιτητική.

Στην ουσία φαίνεται ότι δεν ψάχνουν κάποιον με ιδιαίτερα ευρύς γνώσεις. Ο μισθός τον 1600€ θεωρείται άκρως ικανοποιητικός για την προϋπηρεσία που ζητάνε. Αμφιβάλω βέβαια αν αναφέρουν το ποσό στην αγγελία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, ktf είπε

Ούτε καν. Βρες μου μία αγγελία που να είναι λιγότερο απαιτητική.

Στην ουσία φαίνεται ότι δεν ψάχνουν κάποιον με ιδιαίτερα ευρύς γνώσεις. Ο μισθός τον 1600€ θεωρείται άκρως ικανοποιητικός για την προϋπηρεσία που ζητάνε. Αμφιβάλω βέβαια αν αναφέρουν το ποσό στην αγγελία

Δεν αναφέρεται, αλλά δεν την βάζω εγώ την αγγελία, γιατί εργαζόμενος είμαι, δεν αποφασίζω. Αλλά ξέρεις αν έρθει κανείς που είναι μέτριος και τελικά τον πάρεις, τι θα τους πεις; Δεν σου δίνω 1600 που έλεγε η αγγελία γιατί είσαι μέτριος, και όχι καλός όπως θα ήθελα; Γιατί και η προύπηρεσία είναι ένας παράγοντας και αυτός. Μπορεί να έχει 10 χρόνια και να μην έχει μάθει και πολλά... 

Έχω φίλο που δουλεύει σε startup και συνεργάζεται με την google για data mining, και σε 3 χρόνια έχει γίνει αστέρι και παίρνει και περισσότερα από μένα που έχω 15+ χρόνια...

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Δεν αναφέρεται, αλλά δεν την βάζω εγώ την αγγελία, γιατί εργαζόμενος είμαι, δεν αποφασίζω. Αλλά ξέρεις αν έρθει κανείς που είναι μέτριος και τελικά τον πάρεις, τι θα τους πεις; Δεν σου δίνω 1600 που έλεγε η αγγελία γιατί είσαι μέτριος, και όχι καλός όπως θα ήθελα; Γιατί και η προύπηρεσία είναι ένας παράγοντας και αυτός. Μπορεί να έχει 10 χρόνια και να μην έχει μάθει και πολλά... 

Αν σου έρθεις κάποιος μέτριος μπορείς να του πεις ότι η εμπειρία και η δεξιότητές του δεν αρκούν για την θέση senior που ψάχνεται αλλά μπορείται να τον προσλάβεται ως Intermediate (Mid  Level) με διαφορετικό μισθό και αρμοδιότητες.

Για πιο λόγο να τσουβαλιάσεις (όχι εσύ προσωπικά) όλους τους υποψήφιους σε μία θέση όταν ψάχνεις για διάφορα επίπεδα εμπειρίας. Βάλε μια αγγελία για Jr/Mid και μία άλλη για Senior. Φρόντισε να χρησιμοποιήσεις διαφορετική γλώσσα στα προ-απαιτούμενα (όχι copy paste). Ο μισθός στην αγγελία την διαφοροποιεί από τον σωρό που γράφει απλά "αποδοχές ικανοποιητικές".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ktf είπε

Αν σου έρθεις κάποιος μέτριος μπορείς να του πεις ότι η εμπειρία και η δεξιότητές του δεν αρκούν για την θέση senior που ψάχνεται αλλά μπορείται να τον προσλάβεται ως Intermediate (Mid  Level) με διαφορετικό μισθό και αρμοδιότητες.

Για πιο λόγο να τσουβαλιάσεις (όχι εσύ προσωπικά) όλους τους υποψήφιους σε μία θέση όταν ψάχνεις για διάφορα επίπεδα εμπειρίας. Βάλε μια αγγελία για Jr/Mid και μία άλλη για Senior. Φρόντισε να χρησιμοποιήσεις διαφορετική γλώσσα στα προ-απαιτούμενα (όχι copy paste). Ο μισθός στην αγγελία την διαφοροποιεί από τον σωρό που γράφει απλά "αποδοχές ικανοποιητικές".

Μα δεν ψάχνουμε για διάφορα επίπεδα εμπειρίας. Αν δεν βρουν από την εταιρεία μου αυτό που θέλουν θα πέσουν σε απαιτήσεις. Έναν θα πάρουν... Τα skills δεν δείχνουν ότι είσαι καλός, αυτό εξαρτάται πόσο ξέρεις το κάθε τι. Δηλαδή και ο μέτριος πάλι θα έπρεπε να ξέρει c#, sql, mvc, javascript, αλλά όχι στο επίπεδο που θα θέλαμε...

Τα βλέπεται όλα τόσο εύκολα.  😛

Δώσε 2000 να βρεις, πάρε και άλλον, πάρε με 0 προϋπηρεσία και εκπαίδευσέ τον. Μακάρι να ήταν έτσι.... Δεν υπάρχουν ούτε λεφτά, ούτε χρόνος, ούτε άτομα που να έχουν διαθέσιμο χρόνο να εκπαιδεύουν άλλους. Δεν ζητάμε παράλογα πράγματα, ούτε δίνουμε ψίχουλα...

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομμάτι της φορολόγησης στου υπαλλήλους είναι αστέιο στο θέμα ανταγωνιστικότητας. (εκτός από τους ελεύθερους επαγγελματίες)

Εργάζομαι στην Ολλανδία κι έχω έναν εξαιρετικό μισθό ως προγραμματιστής σε μεγάλο χρηματοπιστοτικό ίδρυμα. Πτυχίο δεν έχω αλλά έχω ένα πολύ καλό βιογραφικό γιατί επένδυσα μέσω της εργασίας στον εαυτό μου.

Η φορολογία μου είναι 52%. 52% κύριοι. Στην Ελλάδα ως υπάλληλος ήταν πολύ μικρότερη. 
Παρά την υψηλή φορολογία η Ολλανδία θεωρείτε ο ιδανικότερος προορισμός για επιχειρίσεις που καινοτομούν κι άρα αυτές θα προσελκύσουν και εξειδικευμένο προσωπικό.

Τα θέματα με την φορολογία είναι άλλα. Για παράδειγμα:

  1. Ανταποδωτικότητα
    Πληρώνω για παράδειγμα για αυτοκίνητο που τα τέλη στην Ελλάδα ήταν 220 ευρώ, εδώ 800 ευρώ το χρόνο. Τι παίρνω πίσω; Το καλύτερο οδικό σύστημα στην ευρώπη με την καλύτερη ασφαλτόστρωση και την καλύτερη σήμανση, φυσική ή ηλεκτρονική.
  2. Προγραμματισμός (ή μη)
    Δηλαδή δε γίνεται να αλλάζει το φορολογικό σύστημα 4 φορές το χρόνο και να μη μπορείς να κάνεις ένα προγραμματισμό. Είτε ως εταιρεία αλλά ακόμη περισσότερο ως πολίτης. Εδώ εαν υπάρξει κάποιο νέο νομοσχέδιο θα μπει σε ανοιχτή διαβούλευση κι εφόσον ισχύσει θα εφαρμοστεί μετά από μερικά χρόνια. Ενδιάμεσα ο προγραμματισμός σου δε αλλάζει. Είναι αδιανόητο αυτό που ζούσαμε και ζούμε στην Ελλάδα να μη ξέρεις τι ξημερώνει.
  3. Πόροι για παιδεία υγεία
    Ζούμε με μια μεγάλη ιδέα ότι έχουμε τρομερά Πανεπιστήμια και φοβερά νοσοκομεία...
    Φοβερούς καθηγητές και γιατρούς που παλεύουν με το τίποτα για να κάνουν το λειτούργημα τους έχουμε αλλά τα Πανεπιστήμια μας είναι τραγικά όπως και τα νοσοκομεία. Βγάζουμε άρθρα ότι το τάδε ίδρυμα είναι στα καλύτερα 500 του κόσμου... 500!!!!
    Το μεγαλύτερο πρόβλημα της κρίσης αλλά και η απόδειξη της νοοτροποίας μας είναι ότι αποφασίσαμε ως κράτος να βγούμε από μια φοβερή οικονομική κρίση με περικοπες στην παιδεία (!!!) και την υγεία!!
    Όταν αποδεδειγμένα και τα δύο συστήματα απέτυχαν, αφού απο την μία εκθρέψαμε γενιές δικές μας που κουβαλάνε μίσος και ρατσισμό ενώ δεν έχουν βρεθεί σε καμία πραγματικά δύσκολη κατάσταση κι από την άλλη επιλέγουμε να ζούμε σε μαι φούσκα ότι είμαστε οι καλύτεροι όταν μας έχουν προσπεράσει ΟΛΟΙ.
     

Για να μη κουράζω με αυτό το σεντόνι.
Οι αριθμοί της φορολογίας δε λένε ΤΙΠΟΤΑ. (Η Δανία έχει 56%!!)
Η νοοτροπία, η αναργανωσιά, ο μεγαλοιδεατισμός και η κουτοπονηριά που μας χαρακτηρίζει ως λαό, είναι αυτά που δε μας αφήνουν να πάμε παρακάτω.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαμώτο! Με ρίξατε με όσα γράφετε για τη κατάσταση στην Ελλάδα!
Εγώ ονειρεύομαι ότι καλυτερεύουν τα πράγματα και σε 1-2 χρονάκια θα γυρίσω πατρίδα με εμπειρία, για έναν αξιοπρεπή μισθό κοντά στα 2000 σαν προγραμματιστής.

Έφυγα για Δανία (Κοπεγχάγη) με πτυχίο Πληροφορικής ΤΕΙ χωρίς προυπηρεσία, αλλά με ιστοσελίδα-βιογραφικό και ένα github γεμάτο μικρά προσωπικά projects. Δουλειά βρήκα πριν καν πατήσω το πόδι μου στη χώρα με πρώτο μισθό 3500 και αύξηση στα 4500 μετά το πρώτο έτος. Και γενικά πάρα πολλές ευκαιρίες για να άνοδο είτε στην ίδια εταιρεία είτε αλλού. Την άλλη βδομάδα να φανταστείτε έχω συνέντευξη με Microsoft για θέση software engineer.

Θα τα άφηνα όλα και θα γύριζα πίσω λόγω οικογένειας, φίλων, καιρού κτλ... αλλά όχι για ο,τι να 'ναι θέση σε ο,τι να 'ναι εταιρεία με αφεντικά που δεν έχουν ιδέα από προγραμματισμό με άπιαστες απαιτήσεις.
 

P.S: Είμαι αυτός ο fullstack που έψαχνε κάποιος εδώ... Javascript, ReactJS, Angular2, NodeJs, Express, MongoDB, SQL, Cloud(AWS, Azure) και λιγάκι από C# και Python. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, ZauZ είπε

Παρατηρώ (όχι μόνο εδώ αλλά και γενικότερα) ότι πάντα το μπαλάκι πάει στους εργοδότες ή στις επιχειρήσεις οι οποίες δίνουν όσα δίνουν.

Αναρωτιέμαι το γιατί π.χ. μια εταιρία που ζητάει 5-10 πράγματα και η οποία δραστηριοποιείται στην Ελλάδα του σήμερα και δίνει ένα μισθό π.χ. 1000 ή 1200 ευρώ είναι αυτόματα κακός εργοδότης και εκμεταλλεύεται την κατάσταση και τους εργαζόμενους (σαφώς και υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις);

Αλλά αλήθεια… έχει αναρωτηθεί ποτέ κανείς το πόσο εύκολα ή δύσκολα μια (ας πούμε) μικρή επιχείρηση βγάζει 1500 ή 2000 ευρώ για να πληρώσει τα παραπάνω ποσά στον εργαζόμενο ; Σε μεγάλο ποσοστό οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις έχουν φτάσει στο σημείο όπου μπορεί να έχουν πολλές δουλειές αλλά οι οποίες πληρώνονται πλέον το 1/3 από ότι παλιότερα. Αυτό δημιουργεί ένα νέο πρόβλημα « Περισσότερες εργατοώρες αλλά λιγότεροι πόροι και άρα λιγότερο προσωπικό ή μικρότεροι μισθοί ».

Κακός οι περισσότεροι εργαζόμενοι θεωρούν ότι μια επιχείρηση «μαζεύει» λεφτά έτσι εύκολα για να πληρωθούν. Τα πράγματα για τις νόμιμες επιχειρήσεις και επαγγελματίες στην Ελλάδα δυστυχώς είναι πολύ πολύ δύσκολα.

ΥΓ Για να μην παρεξηγηθώ είμαι και εργαζόμενος αλλά έχω και επιχείρηση οπότε βλέπω καθημερινά τον αγώνα και από τις δύο πλευρές.

Μαζί σου στο θεμα του χαμηλου μισθού. Δεν ειναι όμως μονο ο μισθος το πρόβλημα..  Ας διναν 600 τον μήνα στον νεο που μόλις ξεκιναει, 900 για εναν mid level αλλα βαλτον ΙΚΑ, μη του γ%μας την ζωη! Και καμια αυξηση 100 ευρω για καποιον που ειναι 2 φορες πιο αποδοτικος απο περυσι, δεν βλαπτει..

Ενας  senior  με 10 χρονια πρυπηρεσια θα βγαλει δουλεια 5 ανθρωπων και μπορει να σου εκπειδευσει πτυχιουχος. μπορει τα 1500 τον μηνα να φαινονται πολλά, αλλα στην πραγματικοτητα ειναι λιγα. ελαχιστα αφεντικα το καταλαβαινουν αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, fandridis είπε

Γαμώτο! Με ρίξατε με όσα γράφετε για τη κατάσταση στην Ελλάδα!
Εγώ ονειρεύομαι ότι καλυτερεύουν τα πράγματα και σε 1-2 χρονάκια θα γυρίσω πατρίδα με εμπειρία, για έναν αξιοπρεπή μισθό κοντά στα 2000 σαν προγραμματιστής.

Έφυγα για Δανία (Κοπεγχάγη) με πτυχίο Πληροφορικής ΤΕΙ χωρίς προυπηρεσία, αλλά με ιστοσελίδα-βιογραφικό και ένα github γεμάτο μικρά προσωπικά projects. Δουλειά βρήκα πριν καν πατήσω το πόδι μου στη χώρα με πρώτο μισθό 3500 και αύξηση στα 4500 μετά το πρώτο έτος. Και γενικά πάρα πολλές ευκαιρίες για να άνοδο είτε στην ίδια εταιρεία είτε αλλού. Την άλλη βδομάδα να φανταστείτε έχω συνέντευξη με Microsoft για θέση software engineer.

Θα τα άφηνα όλα και θα γύριζα πίσω λόγω οικογένειας, φίλων, καιρού κτλ... αλλά όχι για ο,τι να 'ναι θέση σε ο,τι να 'ναι εταιρεία με αφεντικά που δεν έχουν ιδέα από προγραμματισμό με άπιαστες απαιτήσεις.
 

P.S: Είμαι αυτός ο fullstack που έψαχνε κάποιος εδώ... Javascript, ReactJS, Angular2, NodeJs, Express, MongoDB, SQL, Cloud(AWS, Azure) και λιγάκι από C# και Python. 

Μας κάνεις :P

Αλλά από τα 4500 (καθαρά;) στα 1600 θα σου φανεί κάπως :P

 

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...