Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων V2


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/5/2021 στις 2:25 ΠΜ, buuren είπε

Σε ενα λαπτοπακι 5ετιας με celeron τι δισκο ssd να βαλω εκει στα 240-256 gb? Κωστα τι λες?

https://www.skroutz.gr/comparelists/88?compare=13430446,10170917,12731729,12731729,13787241,20661308

Οι τρεις πιο ακριβοί με 5 χρόνια εγγύηση,οι άλλοι με 3.

Επεξ/σία από Kostas.karras
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχει γενικά μιλώντας κανένας λόγος να πάρει κανείς ένα εξωτερικό με εξωτερική τροφοδοσία 

πχ έναν  Seagate Backup Plus Hub Desktop 4TB - Skroutz.gr 

και όχι αυτόν ας πούμε Seagate Expansion Portable 4TB - Skroutz.gr

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει λόγος να μην πάρεις κανέναν από τους 2. Είναι seagate 😛 

Τους έχω καταργήσει, προσωπικά, αυτούς με εξωτερική τροφοδοσία. Δεν έχει νόημα, κατά τη γνώμη μου.  Ένας λόγος να τους έχεις, υποθέτω, είναι οι θερμοκρασίες (πιο πολύς αερισμός του 3.5αρη -?- ) αλλά αρκετά χρονάκια με 2.5ρηδες, αυτό δεν ήταν πρόβλήμα. Με τα χρόνια, μάλλον καλύτεροι είναι από αυτή την άποψη.  Δεν ξέρω αν η ξεχωριστή τροφοδοσία προκαλεί έξτρα προστασία στο δισκάκι και του δίνει περισσότερη αντοχή στην 24/7 λειτουργία.
 Το portability είναι ένα σημαντικό συν για τον 2.5ρη. Τον 2.5 ρη αν τον βαρεθείς, τον πετάς και σε κάνα παλιό λάπτοπ for storage (λέμε τώρα), αν επιτρέπει το enclosure να τον αφαιρέσεις. Τον τοποθετείς εύκολα σε οποιοδήποτε σημείο, ο άλλος πρέπει να είναι υπολογισμένο για να έχεις καλώδια ρεύματος κλπ 

 Ο τελευταίος μου 3.5 ήταν ένας...Verbatim (με WD στο εσωτερικό του ο οποίος WD έχει πωληθεί ως εσωτερικός εντός ενός παλιότερου PC μου και ήταν στο 100% υγείας μετά από αρκετό καιρό χρήσης) και ένας Seagate ο οποίος έχασε 15% της υγείας του από το πουθενά, από τη μία μέρα στην άλλη. Έμενε στο 85% πάντως ακόμη και μετά, αλλά φοβάμαι να τον βάλω στην πρίζα μην εκραγεί :lol: Ευτυχώς, είχε ασήμαντα πράγματα μέσα.

Όπως έγραψα και σε προηγούμενο post, έχω 3 toshiba canvio (βασικά 2 canvio και έναν stor.e - ο παλιότερος προ-canvio εποχής). 1,3,4 ΤΒ . Η αξιοπιστία του πρώτου ήταν οδηγός για αγορά του 2ου, και του 2ου για τον 3ο. Και αν χαλάσουν, πάλι Canvio θα πάρω!
Αν τους έβρισκα αρνητικά θα ήταν τα εξής (τα οποία δεν είναι στα αλήθεια αρνητικά αλλά for the sake of it):
Όταν σβήνουν, είναι μια υπόθεση 4-5 sec το να ανάψουν. Αυτό μπορεί να μην αρέσει σε κάποιον, ωστόσο θεωρώ καλό το ότι σβήνουν. Το άλλο , είναι το καλώδιο, αν και στον 4ΤΒ είναι πιο μακρύ από τους άλλους 2. Αυτό νομίζω είναι γενικότερο πρόβλημα, οι περισσότεροι 2,5ρηδες έχουν κοντά καλώδια.. Άλλο αρνητικό δεν βρήκα, ούτε στις ταχύτητες ούτε πουθενά. Οι θερμοκρασίες τους ποικίλουν μιας και τους έχω stacked τον έναν πάνω στον άλλο (και για αυτό το λόγο ετοιμάζω "compartments" για να τους τοποθετήσω).

Για τους παραπάνω Seagate δεν έχω άποψη αλλά φαντάζομαι πως ό,τι και να πάρεις, you can't go wrong (or you can go VERY wrong), για μηχανικούς δίσκους μιλάμε :) Και για το βασικό σου ερώτημα, προσωπικά δεν θα πήγαινα ξανά σε 3.5ρη, εκτός και αν θα τον έχεις κάπου σταθερά και μόνιμα plugged in :) 

Επεξ/σία από tommybertsen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, τα τελευταία χρόνια ασχολούμαι επαγγελματικ΄με την φωτογραφία και όπως καταλαβαίνετε θέλω αρκετό χώρο στο pc.

Αυτη την στιγμή έχω έναν SSD 256 όπου τρέχω windows και προγράμματα, 1 hard drive 2 TB και έναν 4 ΤB. Επίσης, έχω εναν εξωτερικό σκληρό για backup των φωτογραφιών. 

Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη λύση για να μην αγοράζω εξωτερικούς για backup αλλα να τους κ΄νω σε εσωτερικό?

Επειδη μου τελείωσαν και αυτά τα TB που έχω, θα ήθελα κάποια εκ νέου προταση για εσωτερικό σκληρό. Μου προτάθηκη ο WD gold αλλα θα ήθελα μια πιο οικονομικη λύση. Απο 4ΤΒ - 6ΤΒ και ιδανικά τα 6 ΤΒ. Μπορώ ν αγοράσω και απο εξωτερικό.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκεφτομαι να καταλήξω στον red στα 6 ΤΒ απο amazon γιατι δεν βρίσκω τον 8αρι και μάλλον θα πάρω 2 (εναν για backup και εναν να τρεχω απο εκεί την επεξεργασια φωτογραφιων). Θα ήθελα την γνώμη σας, αυτόν για backup να τον βάλω απευθείας μέσα στο κουτί ή να πάρω κάτι τέτοιο https://www.e-shop.gr/raidsonic-icy-box-ib-2502cl-u3-2-bay-docking-and-clone-station-for-25-sata-hdd-ssd-p-PER.800658?gclid=Cj0KCQjw7pKFBhDUARIsAFUoMDZsuH8clIqvOzRYb5B-8rFiYrIcb9pBDbxh7qOow6OEAM4M_OjpxFwaAsDyEALw_wcB (ενδεικτικό ειναι αυτό)

για να μην είναι μονιμα στο κουτί?

Τελος ο red θα με καλυψει γι αυτα που θέλω ή να παω σε κατι αλλο?

 

Επεξ/σία από tziminhio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 
θέλω να πάρω έναν 2ο εξωτερικό δίσκο 2,5" στα 4GB για αποθήκευση αρχείων,
έχετε να προτείνετε κάποιον?

Να πάω έναν από τους παρακάτω;
TOSHIBA HDTB440EK3CA CANVIO BASICS 4TB 2.5'' USB3.0
SEAGATE STEA4000400 EXPANSION PORTABLE 4TB USB 3.0

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουν να πάρω έναν wd red 4 tb και συγκεκριμένα τον WD40EFRX, καθώς έχω ήδη έναν στο Nas μου και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Βλέπω όμως ότι δεν υπάρχει πλέον. Έχετε να προτείνετε κάποιον παρόμοιο; Ο Pro απ ότι είδα βγάζει αρκετό θόρυβο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αναζητείται εξωτερικός σκληρός που να πληρεί τα παρακάτω κριτήρια

 

1.-

2.Χωρητικότητα 1TB 

3. Χρήση αποκλειστικά και μόνο PVR σε εξωτερικό επίγειο αποκωδικοποιητή Mpeg-4 Ο δίσκος θα χρησιμοποιείται καθημερινά για την καταγραφή τηλεοπτικού προγράμματος γράφω πολλές ώρες θέλω να δουλεύει συνέχεια και να μπορεί να γράφει ασταμάτητα και απροβλημάτιστα ακόμα και 24/7 αν χρειαστεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρελή ανηφόρα οι τιμές.
Σκέφτομαι σε τι τιμές κοίταζα να πάρω εξωτερικό σκληρό πριν 5 μήνες και δακρύζω που δεν προχώρησα τότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/7/2021 στις 3:15 ΜΜ, Innersense είπε

Τρελή ανηφόρα οι τιμές.
Σκέφτομαι σε τι τιμές κοίταζα να πάρω εξωτερικό σκληρό πριν 5 μήνες και δακρύζω που δεν προχώρησα τότε...

Προς τι η άνοδος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...