Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων V2


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα. Μετά απο χρόνια έβαλα στο πσ δύο παλιούς HDDs έναν 2,5 και έναν 3,5 και οι δύο 5400. Παρατήρησα ότι ο 2,5 είναι πολύ πιο ήσυχος την ώρα που λειτουργεί και διαβάζει. Αυτό ισχύει γενικά η μόνο για αυτούς που έτυχε να έχω εγώ; Σκέφτομαι να πάρω έναν για αποθήκη στο Desktop και η ησυχία είναι σημαντικό κριτήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για εξωτερικό δίσκο τι έχετε να προτείνεται?

Είμαι ανάμεσα σε αυτά

https://www.skroutz.gr/comparelists/87?compare=14659850%2C5330259%2C3575573%2C6884475

Δεν θέλω να έχει εξωτερική τροφοδοσία, θέλω να είναι μικρός (2,5'') με χωρητικότητα 1TB.

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/2/2022 στις 6:47 ΜΜ, pavloa είπε

Για εξωτερικό δίσκο τι έχετε να προτείνεται?

Είμαι ανάμεσα σε αυτά

https://www.skroutz.gr/comparelists/87?compare=14659850%2C5330259%2C3575573%2C6884475

Δεν θέλω να έχει εξωτερική τροφοδοσία, θέλω να είναι μικρός (2,5'') με χωρητικότητα 1TB.

Καποια γνώμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, D___G είπε

Έχω δύο HDD Toshiba ο ένας 1ΤΒ και ο άλλος 2 ΤΒ, τον πρώτο τον έχω περίπου μία πενταετία και δεν είχα ποτέ πρόβλημα, βέβαια τους έχω μόνο για backup

Και εγώ για backup τον θέλω. 

Ότι έχω στο pc να τα κρατάω backup σε εξωτερικό δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/2/2022 στις 10:08 ΜΜ, pavloa είπε

Καποια γνώμη?

O συγκεκριμένος Western Digital έχει ελαττωματικά κομμάτια με θέματα συμβατότητας ύστερα από χρήση,
επομένως θα τον απέφευγα.
Ο Seagate φαίνεται ως η καλύτερη λύση. 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Υπάρχει καμιά καλή επιλογή για 1TB NVMe SSD μέχρι 100 ευρώ ? Ή στο budget αυτό μπορώ να κοιτάω μόνο για SATA SSD τέτοιας χωρητικότητας ? Υπάρχουν διάφορα διαθέσιμα μοντέλα στο Skroutz που πληρούν τις απαιτήσεις μου, αλλά δεν γνωρίζω αρκετά για δίσκους (και για τους συγκεκριμένους διαθέσιμους) ώστε να είμαι σίγουρος για την επιλογή κάποιου από αυτούς. Προσωπικά, αν δεν είχα ήδη ένα σωρό SATA δίσκους στον υπολογιστή, δεν θα με πείραζε καθόλου η αγορά π.χ ενός BX500 ή ενός QVO. Συν ότι, οι τιμές των NVMe έχουν φτάσει σχεδόν στο ίδιο σημείο με τους SATA πλέον (οπότε αξίζει παραπάνω η αγορά ενός NVMe). 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας, πριν από μερικά χρόνια είχα πάρει τον Toshiba P300 2TB και δυστυχώς τον τελευταίο καιρό η υγεία του έχει πέσει στο 32% με 54 Bad Sectors, άρα ήρθε ο καιρός για αντικατάσταση του. Έπειτα από έρευνα διαπίστωσα πως η πλειοψηφία των 2TB δίσκων σήμερα, στα περίπου 50€, είναι SMR τεχνολογίας, για την όποια διάβασα τα χειρότερα, τόσο σε θέμα Writing (όταν μπουκώνει η cashe) αλλά και σε θέμα ανάκτησης δεδομένων. Έτσι ψάχνοντας για CMR τεχνολογίας, φθηνούς δίσκους βρήκα τους παρακάτω.

  1. Toshiba P300 2TB 7200RPM 64MB Τον όποιο μετά από την πρώτη μου κακή εμπειρία με δίσκους συν τα 2 μόνο χρόνια εγγύησης, δεν μπορώ να τον ξανά προτιμήσω.
  2. Western Digital Red Plus 2TB 5400RPM 64 MB Η τιμή του είναι τσιμπημένη και φλερτάρει με τις τιμές των 4TB χωρίς να δίνει πάνω από 3 χρόνια εγγύηση όποτε μάλλον άκυρο και αυτός.
  3. Seagate Skyhawk 2TB 7200RPM 64MB Ο 2ος φθηνότερος με καλές ταχύτητες και 3 χρόνια εγγύηση. Το μόνο μου προβληματίζει είναι πως είναι Seagate για την όποια δεν ακούγονται και τα καλυτέρα.
  4. Western Digital Purple 2TB 5400RPM 64MB Ο φθηνότερος WD με κατώτερες επιδόσεις από Toshiba και Seagate και με 3 χρόνια εγγύηση.

Η ερώτηση μου είναι αν υπάρχει κάποια άλλη επιλογή μου να μην εντόπισα και αν όχι, ποιός  από του παραπάνω αξίζει περισσότερο ο Seagate Skyhawk ή ο Western Digital Purple;

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας,

στον υπολογιστη της υπογραφης σκεφτομαι να αγορασω αυτον τον ssd καθαρα μονο για gaming και επιδοσεις βαζωντας και το λειτουργικο των windows 10 που θα τρεχει απο κει. Ο συγκεκριμενος ssd θα αντικαταστησει τον υπαρχον (εναν western digital 1tb - ST1000M003-1ER162) οπου θα τον κανω ναναι backup (ταινιες / downloadings κτλπ)

Αξιζει ο παρακατω ssd? εχετε να προτεινετε καποιον καλυτερο σε θεμα επιδοσεων / στα ιδια λευτα / αξιοπιστο;

https://www.skroutz.gr/s/26796338/Samsung-870-Evo-SSD-1TB-2-5-SATA-III-MZ-77E1T0B-EU.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Tzini_Gr είπε

Καλησπερα σας,

στον υπολογιστη της υπογραφης σκεφτομαι να αγορασω αυτον τον ssd καθαρα μονο για gaming και επιδοσεις βαζωντας και το λειτουργικο των windows 10 που θα τρεχει απο κει. Ο συγκεκριμενος ssd θα αντικαταστησει τον υπαρχον (εναν western digital 1tb - ST1000M003-1ER162) οπου θα τον κανω ναναι backup (ταινιες / downloadings κτλπ)

Αξιζει ο παρακατω ssd? εχετε να προτεινετε καποιον καλυτερο σε θεμα επιδοσεων / στα ιδια λευτα / αξιοπιστο;

https://www.skroutz.gr/s/26796338/Samsung-870-Evo-SSD-1TB-2-5-SATA-III-MZ-77E1T0B-EU.html

Αν αφορά το pc της υπογραφής σου τότε δεν αξίζει σε καμία περίπτωση. Στα ίδια χρήματα ή και ελάχιστα παραπάνω παίρνεις M.2 ssd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, BlueBlood7 said:

Αν αφορά το pc της υπογραφής σου τότε δεν αξίζει σε καμία περίπτωση. Στα ίδια χρήματα ή και ελάχιστα παραπάνω παίρνεις M.2 ssd

απο αποψη performance / αξιοποιστιας δεν αξιζει;

τι προτεινεις απο m.2 ssd?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tzini_Gr είπε

απο αποψη performance / αξιοποιστιας δεν αξιζει;

τι προτεινεις απο m.2 ssd?

Όχι δεν αξίζει.

Samsung 970

Kingston KC2500

Crucial P1

Intel 660p

Οι δύο πρώτοι είναι καλύτεροι αλλά ακριβότεροι. Όποιον και να πάρεις σε σχέση με τον hdd που έχεις τώρα είναι ένα και το αυτό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...