Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων V2


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, D___G είπε

Έχω κι εγώ την ίδια απορία

Στα γρήγορα που το έψαξα, χωρίς όμως να είμαι σίγουρος γιατί δεν είχα χρόνο να διαβάσω πολύ, υπάρχει το garbage collection του SSD από τη μία μεριά και το TRIM από την άλλη. Σε Windows 10 και MacOS πλέον δουλεύει και το TRIM, εφόσον το enclosure του ssd το υποστηρίζει, αλλιώς ό,τι κάνει το garbage collection. Με επιφύλαξη όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1. Διαθέσιμο ποσό: έως 80 ευρώ

2. Επιθυμητή χωρητικότητα: 1TB

3. Eίδος χρήσης : Θα ήθελα να backάρω και να αποθηκέυσω για μεγάλο χρονικό διάστημα οικογενειακές φωτογραφίες και βίντεο 

Ακούω τις προτάσεις σας . Θέλω ο δίσκος να είναι safe και να μην φοβάμαι μην χάσω κάτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έβγαλε ο Γερμανός έναν intenso 2.5 των 5TB ΣΤΑ 90 ευρώ. Αξίζει για αποθήκευση; 

Επεξ/σία από Boubis1411
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Μεταξύ του Kingston KC3000 2TB και του Kingston Fury 2TB, ποιόν προτείνετε; Είναι για καινούριο σύστημα με 13900Κ και μητρική Aorus Master Z790...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εξωτερικός Σκληρός Δίσκος WESTERN DIGITAL My Passport 5TB HDD

Σκέφτομαι να πάρω αυτόν για να το συνδέσω στο ps4 να κατεβάζω τα παιχνίδια. Αξίζει τα λεφτά του ?  Θα κάνω δουλειά η θα αργεί πολύ? Θέλω να βάλω μπόλικα παιχνίδια.

Από αξιοπιστία τι λέει ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρω ότι είμαι εκτός θέματος, αλλά μου ήρθε μέιλ από την WD για εκπτώσεις σε δίσκους λόγω της ημέρας. Μόλις κατάλαβα ότι το λινκ με πήγε στο Αμερικάνικο site κράτησα screenshot και γύρισα στο δικό μας να συγκρίνω. Ορίστε το αποτέλεσμα:image.png.1f0a57d0e369ba7446c096a764e54e53.png

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Λόγω του πρόσφατου crash του εξωτερικού μου δισκου αναζητώ  δισκο με τα παρακατω χαρακτηριστικά. 

1.100 - 120 ευρώ 

2. 2-3 tb

3. Επεξεργασία και αποθήκευση εικονων (lightroom, photoshop) 

Σκέφτηκα να παρω εναν wd red plus 2-3 tb και ίσως μελλοντικα να αγορασω και εναν ssd 500gb. Ποια είναι η γνωμη σας με βαση την επεξεργασία εικόνων απευθειας πανω στο δισκο?

Επισης εχετε να προτεινετε καλη και οικονομική θηκη για τον wd red plus? 

Επεξ/σία από snaketrader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.e-shop.gr/ssd-patriot-p210s512g25-p210-512gb-25-sata-3-p-PER.323329

https://www.skroutz.gr/s/28578666/Lexar-NQ100-SSD-480GB-2-5-SATA-III-LNQ100X480G-RNNNG.html

Μεταξύ αυτών των δύο ποιον προτείνετε; Να σημειωθεί ότι το laptop έχει ήδη nvme δίσκο, απλά θέλω έναν δεύτερο sata για αποθηκευτικό χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Είμαι σε αναζήτηση δίσκου SSD 2.5" για χρήση σε εικονικά μηχανήματα σε VMware Workstation Pro (αγορασμένο) ή/και Virtualbox.

Εδώ και 1 έτος περίπου έχω αγορασμένο τον Samsung 870 QVO 2.5" 1TB Sata III MZ-77Q1T0BW, από τον οποίο δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος. Δεν το είχα ψάξει καθόλου και δελεάστηκα λόγω Samsung + χαμηλής τιμής.

Γενικώς παρατηρούσα σχετικά χαμηλές ταχύτητες και σε ορισμένες περιπτώσεις πάγωναν εντελώς τα εικονικά μηχανήματα που έτρεχα. Αργότερα από λίγο ψάξιμο που έκανα έμαθα ότι λόγω τεχνολογίας QVO έχει χαμηλότερες επιδόσεις από τους άλλους SSD.

Αυτή τη στιγμή έχω και έναν Samsung 860 500άρη σαν δίσκο λειτουργικού συστήματος (όχι τον QVO) και είμαι αρκετά ευχαριστημένος, οπότε θα έλεγα να πάω πάλι σε Samsung, απλώς όχι σε QVO.

Βλέπω ότι στο 1ΤΒ κυκλοφορούν ο MZ-77E1T0BW και ο MZ-77E1T0B/EU. Η τιμής τους είναι παρόμοια. Ποια είναι η διαφορά μεταξύ τους;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, gokuthelegend είπε

Είμαι σε αναζήτηση δίσκου SSD 2.5" για χρήση σε εικονικά μηχανήματα σε VMware Workstation Pro (αγορασμένο) ή/και Virtualbox.

Εδώ και 1 έτος περίπου έχω αγορασμένο τον Samsung 870 QVO 2.5" 1TB Sata III MZ-77Q1T0BW, από τον οποίο δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος. Δεν το είχα ψάξει καθόλου και δελεάστηκα λόγω Samsung + χαμηλής τιμής.

Γενικώς παρατηρούσα σχετικά χαμηλές ταχύτητες και σε ορισμένες περιπτώσεις πάγωναν εντελώς τα εικονικά μηχανήματα που έτρεχα. Αργότερα από λίγο ψάξιμο που έκανα έμαθα ότι λόγω τεχνολογίας QVO έχει χαμηλότερες επιδόσεις από τους άλλους SSD.

Αυτή τη στιγμή έχω και έναν Samsung 860 500άρη σαν δίσκο λειτουργικού συστήματος (όχι τον QVO) και είμαι αρκετά ευχαριστημένος, οπότε θα έλεγα να πάω πάλι σε Samsung, απλώς όχι σε QVO.

Βλέπω ότι στο 1ΤΒ κυκλοφορούν ο MZ-77E1T0BW και ο MZ-77E1T0B/EU. Η τιμής τους είναι παρόμοια. Ποια είναι η διαφορά μεταξύ τους;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Crucial MX500 1ΤΒ έχω ακριβώς για την ίδια χρήση και τα VMs πάνε σφαίρα. Φυσικά ο Crucial έχει μόνο VMs, τίποτα άλλο. 

Αυτά στο δεύτερο pc. Στο πρώτο, της υπογραφής, έχω για ίδια χρήση Samsung nvme 970 Evo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, gokuthelegend είπε

Είμαι σε αναζήτηση δίσκου SSD 2.5" για χρήση σε εικονικά μηχανήματα σε VMware Workstation Pro (αγορασμένο) ή/και Virtualbox.

Εδώ και 1 έτος περίπου έχω αγορασμένο τον Samsung 870 QVO 2.5" 1TB Sata III MZ-77Q1T0BW, από τον οποίο δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος. Δεν το είχα ψάξει καθόλου και δελεάστηκα λόγω Samsung + χαμηλής τιμής.

Γενικώς παρατηρούσα σχετικά χαμηλές ταχύτητες και σε ορισμένες περιπτώσεις πάγωναν εντελώς τα εικονικά μηχανήματα που έτρεχα. Αργότερα από λίγο ψάξιμο που έκανα έμαθα ότι λόγω τεχνολογίας QVO έχει χαμηλότερες επιδόσεις από τους άλλους SSD.

Αυτή τη στιγμή έχω και έναν Samsung 860 500άρη σαν δίσκο λειτουργικού συστήματος (όχι τον QVO) και είμαι αρκετά ευχαριστημένος, οπότε θα έλεγα να πάω πάλι σε Samsung, απλώς όχι σε QVO.

Βλέπω ότι στο 1ΤΒ κυκλοφορούν ο MZ-77E1T0BW και ο MZ-77E1T0B/EU. Η τιμής τους είναι παρόμοια. Ποια είναι η διαφορά μεταξύ τους;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δεν νομίζω ότι το πρόβλημα σου θα λυθεί με αλλαγή δίσκου σε πιο γρήγορο.  Θα σου συνιστούσα να κάνεις pre allocate τον χώρο του σκληρού του virtual machine. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, atheatos είπε

Δεν νομίζω ότι το πρόβλημα σου θα λυθεί με αλλαγή δίσκου σε πιο γρήγορο.  Θα σου συνιστούσα να κάνεις pre allocate τον χώρο του σκληρού του virtual machine. 

Το σκέφτηκα αυτό, αλλά έτσι κι αλλιώς στα εικονικά που έχω εγκαθιστώ εξαρχής κάποια πράγματα που θέλω και όλο τον υπόλοιπο καιρό μένουν ως έχουν όσον αφορά την χωρητικότητα στον εικονικό δίσκο, δεν είναι δηλαδή ότι αυξομειώνεται συνέχεια ο αποθηκευτικός χώρος. Βασικά από κάτι πειράματα που έκανα διαπίστωσα χαμηλές ταχύτητες εγγραφής στον QVO, γύρω στα 80MB/s, χειρότερα και από μηχανικό σκληρό δίσκο, ενώ στις ταχύτητες ανάγνωσης είναι μια χαρά (πιάνει και πάνω από 300ΜΒ/s). Επίσης, έχω μεταφέρει 2 εικονικά μηχανήματα στον δίσκο του λειτουργικού συστήματος, έναν Samsung 860 500GB και δουλεύουν μια χαρά χωρίς κανένα απολύτως κόλλημα.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το firmware μήπως θέλει update με το εργαλείο της samsung. Εγώ σε έναν από τους 2 qvo που έχω χρειάστηκε update. Δες επίσης την πολιτική τόμου μέσα από διαχείριση συσκευών. Μπορεί να είναι απενεργοποιμενη η cache του. 

Για την ιστορία τρέχω αδιάλειπτα vm ubuntu ως cloud server και επειδή ήθελα χώρο αποφάσισα να πάρω 2 qvo 4tb και να τους κάνω raid 0. Αν ήθελα ταχύτητα φυσικά θα έπαιρνα nvme. Ως τώρα δεν έχω κανένα θέμα από πλευράς ταχύτητας και δεν έχω συναντήσει πτώση ταχύτητας. Έχω επίτηδες απενεργοποιμενη την write cache γιατί με ενδιαφέρει η ασφάλεια των δεδομένων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, atheatos είπε

Δες το firmware μήπως θέλει update με το εργαλείο της samsung. Εγώ σε έναν από τους 2 qvo που έχω χρειάστηκε update. Δες επίσης την πολιτική τόμου μέσα από διαχείριση συσκευών. Μπορεί να είναι απενεργοποιμενη η cache του. 

Για την ιστορία τρέχω αδιάλειπτα vm ubuntu ως cloud server και επειδή ήθελα χώρο αποφάσισα να πάρω 2 qvo 4tb και να τους κάνω raid 0. Αν ήθελα ταχύτητα φυσικά θα έπαιρνα nvme. Ως τώρα δεν έχω κανένα θέμα από πλευράς ταχύτητας και δεν έχω συναντήσει πτώση ταχύτητας. Έχω επίτηδες απενεργοποιμενη την write cache γιατί με ενδιαφέρει η ασφάλεια των δεδομένων. 

Το βασικό μου λειτουργικό είναι Fedora 37, οπότε δεν έχω διαχείριση συσκευών για να δω την cache, εκτός αν γίνεται με άλλο τρόπο στο linux.

Φυσικά έχω σαν 2ο λειτουργικό σε 2ο δίσκο μια εγκατάσταση Windows 10 όπου μπαίνω 1 φορά το 2μηνο, σε εξαιρετικές περιπτώσεις. Βασικά όμως μπήκα χθες και το εγκατέστησα το Magician, δεν μου βρήκε κάποια ενημέρωση.

Η μητρική μου επίσης είναι παλιά και δεν παίρνει nvme.

Το θέμα είναι ότι σε αντιγραφή μεγάλου όγκου δεδομένων η ταχύτητα εγγραφής πέφτει ξαφνικά και σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα στα 80MB/s ή και ακόμη λιγότερο. Δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι λόγω της QVO τεχνολογίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...