Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων V2


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, Crazy Tony είπε

Καλησπέρα σας, πριν από μερικά χρόνια είχα πάρει τον Toshiba P300 2TB και δυστυχώς τον τελευταίο καιρό η υγεία του έχει πέσει στο 32% με 54 Bad Sectors, άρα ήρθε ο καιρός για αντικατάσταση του. Έπειτα από έρευνα διαπίστωσα πως η πλειοψηφία των 2TB δίσκων σήμερα, στα περίπου 50€, είναι SMR τεχνολογίας, για την όποια διάβασα τα χειρότερα, τόσο σε θέμα Writing (όταν μπουκώνει η cashe) αλλά και σε θέμα ανάκτησης δεδομένων. Έτσι ψάχνοντας για CMR τεχνολογίας, φθηνούς δίσκους βρήκα τους παρακάτω.

  1. Toshiba P300 2TB 7200RPM 64MB Τον όποιο μετά από την πρώτη μου κακή εμπειρία με δίσκους συν τα 2 μόνο χρόνια εγγύησης, δεν μπορώ να τον ξανά προτιμήσω.
  2. Western Digital Red Plus 2TB 5400RPM 64 MB Η τιμή του είναι τσιμπημένη και φλερτάρει με τις τιμές των 4TB χωρίς να δίνει πάνω από 3 χρόνια εγγύηση όποτε μάλλον άκυρο και αυτός.
  3. Seagate Skyhawk 2TB 7200RPM 64MB Ο 2ος φθηνότερος με καλές ταχύτητες και 3 χρόνια εγγύηση. Το μόνο μου προβληματίζει είναι πως είναι Seagate για την όποια δεν ακούγονται και τα καλυτέρα.
  4. Western Digital Purple 2TB 5400RPM 64MB Ο φθηνότερος WD με κατώτερες επιδόσεις από Toshiba και Seagate και με 3 χρόνια εγγύηση.

Η ερώτηση μου είναι αν υπάρχει κάποια άλλη επιλογή μου να μην εντόπισα και αν όχι, ποιός  από του παραπάνω αξίζει περισσότερο ο Seagate Skyhawk ή ο Western Digital Purple;

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Οποίον και να διαλέξεις φτάνει να είναι CMR αρκεί. Κακα κομμάτια μπορεί να συναντήσεις σε όλες τις εταιρείες, δεν έχει να κάνει αν είναι Toshiba κτλ. 

Εγώ έτυχε και βρήκα τον Skyhawk σε καλή τιμή και ένα χρόνο τώρα είμαι ικανοποιημένος. Αλλά όπως προαναφέραμε δεν δίνω όρκο για κανέναν και για τίποτα. 

Πάντα έχω την θήκη για backup ,με raid 1 και πάνω .

Απλά περιμένω ποιος θα κάτσει να τον αλλάξω....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω ένα Lenovo Z5075 15.6" (FX7500/8GB/1TB/R7 M260) 

Και θέλω νσ του βάλω ssd 1tb (να καταργήσω δηλαδή εντελώς τον hdd αυτόν που φοράει τώρα) 

Να πάω σε αυτόν εδώ 

https://www.skroutz.gr/s/21068936/Crucial-BX500-SSD-1TB-2-5-SATA-III-CT1000BX500SSD1.html

 

Ή κάπου αλλού; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μια βοήθεια για φίλη, θέλει έναν εξωτερικό δίσκο για αποθήκευση αρχείων για δουλειά, όχι απαραίτητα βίντεο φωτογραφιες. Πιο πολύ pdf και γενικά αρχεία που όμως δεν θέλει να γίνει στραβή και να χαλάσει ο δίσκος γτ είναι για την δουλειά της οπότε κτ αξιόπιστο όσο γίνεται. Σκέφτομαι για 2.5 αρι μέχρι ένα τερρα. Ποιον προτείνετε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Samsung 970 με Adata sx8200 υπαρχει καποια διαφορα? Ιδιες τιμες παιζουν και απο οτ εχω χαζεψει και παρομοιες επιδοσεις. Θελω να παρω εναν μεγαλο 2tb για steam library Και να φορτωνω απο αυτον τα παιχνιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/3/2022 στις 7:42 ΜΜ, Giannis_kan είπε

Καλησπέρα μια βοήθεια για φίλη, θέλει έναν εξωτερικό δίσκο για αποθήκευση αρχείων για δουλειά, όχι απαραίτητα βίντεο φωτογραφιες. Πιο πολύ pdf και γενικά αρχεία που όμως δεν θέλει να γίνει στραβή και να χαλάσει ο δίσκος γτ είναι για την δουλειά της οπότε κτ αξιόπιστο όσο γίνεται. Σκέφτομαι για 2.5 αρι μέχρι ένα τερρα. Ποιον προτείνετε? 

Αν δεν θέλει να χάσει τα αρχεία τότε καλύτερα να πάρει δυο δίσκους και να τους συγχρονίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα χρειάζομαι για αποθήκευση φωτογραφιών και αρχείων 2 σκληρούς (γεμίσαν αυτοί που έχω) . Εναν 2tb και ένα 4tb.   Προσανατολίζομαι σε κάτι κόκκινους wd απλά μου φαίνεται περίεργο που υπάρχουν περισσότερο οι εκδόσεις των 5400  3.5 ' αντί για 7200 πχ ... 

 

Εχετε να προτείνετε κάτι άλλο ;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρήκα αυτούς τους 2 δίσκους σχεδόν στην ίδια τιμή. Ο ένας 5400rpm και ο άλλος 7200rpm. Ποιο να προτιμήσω;

https://www.skroutz.gr/s/2195774/Western-Digital-Blue-1TB-HDD-Σκληρός-Δίσκος-3-5-SATA-III-7200rpm-με-64MB-Cache-για-Desktop-WD10EZEX.html

https://www.skroutz.gr/s/7602143/Western-Digital-Blue-1TB-HDD-Σκληρός-Δίσκος-3-5-SATA-III-5400rpm-με-64MB-Cache-για-Desktop-WD10EZRZ.html

Επεξ/σία από intruder99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι και εγώ να πάρω τον 970 evo plus 1t για αντικατάσταση του 860 evo 500G sata Που έχω τώρα. Ο 860 θα μπει δεύτερος για εγκατάσταση παιχνιδιών κυρίως.

Η mobo είναι η B450 tomahawk max , και το κουτί full tower cosmos s με καλό αερισμό μπρος, πίσω, πάνω.

Συνίσταται η αγορά after market ψυκτρών για τον  nvme ;  Μήπως είναι απαραίτητο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θελω να αγορασω σκληρο (μαλλον ssd) για να αποθηκευω και να παιζω παιχνιδια.Μητρικη εχω την ASUS ROG STRIX Z270H GAMING.Εχω δει αυτον SSD CRUCIAL CT1000P2SSD8 P2 1TB M.2 2280 3D NAND NVME PCIE GEN 3X4 στο eshop 84 ευρω (βολευει η παραλαβη και τα δωρεαν μεταφορικα). Αξίζει η πρέπει να πάω σε κάποιον άλλο?

1.Διαθέσιμο ποσό :οσο φθηνοτερα τοσο καλυτερα

2. Επιθυμητή χωρητικότητα : 1tb

3. Eίδος χρήσης : paixnidia

4. Υπάρχουσες μονάδες αποθήκευσης : ssd 240gb

 

Επεξ/σία από mecp2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...