Προς το περιεχόμενο

Xbox 360 Hacking v3


panagob
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 649
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Cacciatore είπε

Thanks @d_gkal

Υπάρχει κάποιο soft mod για το 360 ή μόνο με τσιπάκι γίνεται να αναγνωρίζει παιχνίδια απο τον δίσκο;

Μόνο τσιπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπέρα παιδιά. Έχω μια γενικότερη ερώτηση σχετικά με το Xbox 360 μου, αλλά δεν μπορώ να βρω άλλο forum που αφορά αποκλειστικά Xbox 360. Τέλος πάντων, υποθέτω πως είναι Xenon, γιατί δεν έχει HDMI, και το τροφοδοτικό του είναι 203W. Μέχρι σήμερα λειτουργεί κανονικά, χωρίς να έχει παρουσιάσει κάποιο σοβαρό πρόβλημα, αν και είχε σταλθεί στην Microsoft το 2009 νμζ για RROD. Αυτό που θέλω να μάθω, είναι πόσο πιθανό είναι να συνεχίσει να δουλεύει, καθώς από όσο ξέρω, τα xenon δεν κρατούσαν πολύ. Επίσης είναι φυσιολογικό να κάνει πολύ φασαρία, και διάφορους θορύβους όταν διαβάζει discs? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσιολογικο ειναι και ο θορυβος που κανουν οι ανεμιστηρες και ο ηχος στο drive οταν διαβαζει δισκακια.Καλο ειναι να κανεις ενα εσωτερικο καθαρισμα εσωτερικα στην κονσολα και να αλλαξεις και τις παστες.

Για την πρωτη ερωτηση δυστυχως τα πρωτα μοντελα xbox 360 οπως το δικο σου ειχαν πολυ μεγαλο ποσοστο να χαλασουν βγαζοντας 3 κοκκινα λαμπακια  το γνωστο και ως RROD

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Mr_Terror είπε

Φυσιολογικο ειναι και ο θορυβος που κανουν οι ανεμιστηρες και ο ηχος στο drive οταν διαβαζει δισκακια.Καλο ειναι να κανεις ενα εσωτερικο καθαρισμα εσωτερικα στην κονσολα και να αλλαξεις και τις παστες.

Για την πρωτη ερωτηση δυστυχως τα πρωτα μοντελα xbox 360 οπως το δικο σου ειχαν πολυ μεγαλο ποσοστο να χαλασουν βγαζοντας 3 κοκκινα λαμπακια  το γνωστο και ως RROD

 

Το γνωρίζω αυτό, απλά επειδή έχει αντέξει τόσο καιρό σκεφτόμουν μήπως αυτό σημαίνει πως πιθανότατα θα κρατήσει αρκετό καιρό ακόμη. Όσον αφορά τις πάστες, ξέρω πως πρέπει να τις αλλάξω (δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ), απλά το θέμα είναι πως είμαι 16χρονος που βασίζομαι σε χαρτζιλίκη, οπότε είναι ανάγκη να αλλαχτούν? Την έχω ξεσκονήσει εσωτερικά την κονσολά σχετικά πρόσφατα, και γενικότερα δεν ζεσταίνεται πολύ (το xbox one μου ζεσταίνεται πολύ περισσότερο) , δεν χρησιμοποιείται συχνά και δεν μου έχει κλείσει ποτέ από υπερθέρμανση. Αν ναι, ξες πόσο θα κοστίσει? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οι παστες πρεπει να αλλαχθουν.Το ποσο θα κρατησει η κονσολα δεν μπορω  να το ξερω. Να καταλαβεις η δικη μου ειχε κρατησει 2μιση χρονια περιπου.Ηταν στην εγγυηση και μου εδωσε αλλη η ms.Πρωτης γενιας παλι κονσολα χωρις hdmi.Απο το 2009 που την εχω, δουλευει ακομα αλλα εναν καθαρισμο εσωτερικα και αλλαγη παστες το εχω κανει αρκετες φορες.

Υπαρχουν παιδια απο το ινσομνια που κανουν επισκευες σε κονσολες.Δεν νομιζω να σου παρουν πανω απο δεκα ευρω για παστες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Mr_Terror είπε

Ναι οι παστες πρεπει να αλλαχθουν.Το ποσο θα κρατησει η κονσολα δεν μπορω  να το ξερω. Να καταλαβεις η δικη μου ειχε κρατησει 2μιση χρονια περιπου.Ηταν στην εγγυηση και μου εδωσε αλλη η ms.Πρωτης γενιας παλι κονσολα χωρις hdmi.Απο το 2009 που την εχω, δουλευει ακομα αλλα εναν καθαρισμο εσωτερικα και αλλαγη παστες το εχω κανει αρκετες φορες.

Υπαρχουν παιδια απο το ινσομνια που κανουν επισκευες σε κονσολες.Δεν νομιζω να σου παρουν πανω απο δεκα ευρω για παστες.

 

Έγινε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.
Αγόρασα ενα xbox 360 rgh και ο πωλητής δεν είχε τα κλειδιά κτλ σε περίπτωση <στραβής > να ξανα περαστεί το λειτουργικό οπότε έχω 3 ερωτήσεις αν μπορείς κάποιος να μου απαντήσει.


1)Για να μην γίνει η στραβή τι πρέπει να προσέχω ?(Εννοείται internet δεν το εχω ούτε πρόκειται να το συνδέσω εκτός αν είναι ασφαλής για το 2 ερώτημα που θα κάνω.)


2)Ειχε και στο εσωτερικό game και σε usb εξωτερικό αλλά δεν υπάρχουν τα εξώφυλλα απο τα game.
Είναι εύκολο να γίνει κάποιο update για να εμφανιστούν χωρίς να υπάρξει κάποιο θέμα με το λειτουργικό, update κτλ και χάσω το <φλασάρισμα>.

3)Μπορώ να σβήσω κάποιο αποθηκευμένο χρήστη και να δημιουργήσω ένα καινούργιο χωρίς να υπάρξει κάποιο θέμα?Η κονσόλα πάντα offline θα είναι.
Ευχαριστώ.

Spoiler

 

350762752_308376504845562_5985058308472330472_n.jpg

 

350890728_913104486467906_2817461067357759488_n.jpg

 

Επεξ/σία από dreaming123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dreaming123 είπε

 

2. Βάλε για launcher το aurora

https://consolemods.org/wiki/Xbox_360:Aurora

Κατεβάζει εξώφυλλα και updates. Το άλλο έχει σταματήσει νομίζω να τα κάνει αυτά.

 

Για να μπαίνει σε κάθε εκκίνηση σε αυτό χρειάζεται το παρακάτω

https://www.realmodscene.com/index.php?/topic/8623-make-aurora-default-dash/

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κονσολα σου εχει σαν dashboard το  Dashlaunch που εχει σταματησει η υποστηριξη του γιαυτο και δεν βλεπεις τα εξώφυλλα.Μπορεις να βαλεις το Aurora που εχει υποστηριξη.

Επισης καλο ειναι να εχεις και την nand της κονσολας σε περιπτωση που παθει κατι το rgh.

Update σε rgh δεν κανεις με τον κλασικο τροπο που κανουμε στο 360 οταν εβγαινε νεο update.Υπαρχει αλλος τροπος για να κανεις update.Τι εκδοση εχει περασμενη η κονσολα σου?Το τελευταιο system update της κονσολας ειναι το 17559.

Ναι σβησε τους χρηστες που θες.Δεν επηρεάζει σε κατι την λειτουργια της κονσολας.

Με δυο λογια για να περασεις νεο dashboard και να αναβαθμισεις στο τελευταιο system update την κονσολα σου, ειναι μια διαδικασια οχι δυσκολο αλλα πρεπει να ξερεις τα βηματα για να μην γινει ζημια.Πρεπει να βρεις οδηγους στο ιντερνετ πως γινεται.Στην περιπτωση του system update χρειαζεσαι και την nand της κονσολας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις .

Update τη κονσόλα δεν με ενδιαφέρει να κάνω αφού παίζει όλα τα games δεν υπάρχει λόγος.

Επειδή δεν είχε και δεν μου έδωσε τη nand της κονσόλας φοβάμαι να κάνω οποιαδήποτε κίνηση μην γίνει η στραβή και δεν υπάρχει γυρισμος.

Για να βάλω το aurora υπάρχει κάποιος <κίνδυνος> ;Μόνο και  μόνο για αισθητικό λόγο για τα εξώφυλλα αν θα το βάλω αλλά αν υπάρχει περίπτωση <στραβης> το αφήνω όπως είναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να γινει κατι μη αναστρεψιμο οχι δεν υπαρχει φοβος.Μπορεις να εχεις και τα δυο αν θες (aurora / Dashlaunch) και το γυρνας οπου θες.

Επεξ/σία από Mr_Terror
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους. Εχω ενα xbox 360 Slim (Trinity) με Liteon DG-16D4S (Winbond) και θελω να το φλασαρω. Το συγκεκριμενο θελει kamikaze hack το οποιο φοβαμαι να το κανω. Γινεται να παρω μια unlocked PCB και να τη βαλω στο drive μου για να γλυτωσω το kamikaze hack στη δικη μου πλακετα?

Επεξ/σία από vasilis_ts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...