Προς το περιεχόμενο

Xbox 360 Hacking v3


panagob
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28/6/2023 στις 1:57 ΜΜ, vasilis_ts είπε

Καλησπερα σε ολους. Εχω ενα xbox 360 Slim (Trinity) με Liteon DG-16D4S (Winbond) και θελω να το φλασαρω. Το συγκεκριμενο θελει kamikaze hack το οποιο φοβαμαι να το κανω. Γινεται να παρω μια unlocked PCB και να τη βαλω στο drive μου για να γλυτωσω το kamikaze hack στη δικη μου πλακετα?

αν ειχες το κλειδι ναι μπορεις.Με μια ξεκλείδωτη πλακετα μετα το φλασαρεις πολυ ευκολα.

Για να παρεις το κλειδι με αλλο τροπο χωρις την μεθοδο  kamikaze hack, πρεπει να κανεις rgh την κονσολα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 649
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/2/2022 στις 11:29 ΠΜ, panbil είπε

Αν έχει τσιπάκι πατά το eject και πες μου αν ανάβει κανονικά η σου βγάζει μπλε οθόνη με γράμματα 

 

Καλησπέρα. Και μένα μου έδωσαν ένα xbox 360. 

Πατάω eject και βγήκαν τα εξής 

https://photos.app.goo.gl/U64WjQfe4id9cMCL8

https://photos.app.goo.gl/ay1VrQURJHZwppEGA

Εδώ που είμαι δε μπορώ να βρω καο κάνα dvd dual layer να γράψω να δοκιμάσω το γίνεται. 

Για πείτε μου παρακαλώ. Μπορώ να τρέχω παιχνίδια από σκληρό δίσκο; εξωτερικό; έχουμε κανένα βίντεο τουτοριαλ; έχω δει μερικά άλλα δεν ξέρω τι έχω οπότε δεν ξέρω και τι/που να κοιτάξω.

Επίσης να σημειώσω ότι έχει δίσκους 500gb και 4gb. 

Ευχαριστώ προκαταβολικά 

Επεξ/σία από AfterForever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AfterForever είπε

Καλησπέρα. Και μένα μου έδωσαν ένα xbox 360. 

Πατάω eject και βγήκαν τα εξής 

https://photos.app.goo.gl/U64WjQfe4id9cMCL8

https://photos.app.goo.gl/ay1VrQURJHZwppEGA

Εδώ που είμαι δε μπορώ να βρω καο κάνα dvd dual layer να γράψω να δοκιμάσω το γίνεται. 

Για πείτε μου παρακαλώ. Μπορώ να τρέχω παιχνίδια από σκληρό δίσκο; εξωτερικό; έχουμε κανένα βίντεο τουτοριαλ; έχω δει μερικά άλλα δεν ξέρω τι έχω οπότε δεν ξέρω και τι/που να κοιτάξω.

Επίσης να σημειώσω ότι έχει δίσκους 500gb και 4gb. 

Ευχαριστώ προκαταβολικά 

Οταν ανοιγει σε τι dashboard μπαινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασε να περάσεις το xex menu απο usb stick. Λογικα η κονσολα ειναι RGH, αλλα κατι εχει παιχτει και δεν μπουταρει στο freestyle dash ή στο aurora αναλογα ποιο του ειχαν περασει.

Επεξ/σία από vasilis_ts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το προσπάθησα. Το πρόβλημα είναι ότι είτε φλασάκι βάζω, είτε εξωτερικό δίσκο, δε μπορώ να το κάνω format από το xbox (ώστε μετά να το βάλω στον υπολογιστή και να υπάρχει ο κρυφός φάκελος content κτλ κτλ)

Η μόνη επιλογή που έχω είναι configure, όπου μου το ρυθμίζει και ο μόνος φάκελος που έχει μέσα είναι ενας κρυφός Xbox360 με κάποια αρχεία μέσα.

Δοκίμασα να φτιάξω μόνος μου κρυφό φάκελο Content με τα απαραίτητα μέσα, αλλά δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τι έκανα

Χρησιμοποιώντας τα εργαλεία iso2god μετέτρεψα ό,τι iso είχα σε μια μορφή που αναγνωρίζει το xbox και τα έκανα inject στο σκληρό δίσκο μέσω ενός εργαλείου που λέγεται horizon. 

Τα παιχνίδια αναγνωρίζονται κανονικότατα από τη μαμά dashboard και παίζουν από εξωτερικό κατευθείαν!!

Ακόμη δεν έχω βρει τρόπο να φορμάρω οποιοδήποτε μέσο, μέσω το xbox (δε μου δίνει την επιλογή format) ούτως ώστε να μπορέσω μέσω του xexmenu να τρέξω το αντίστοιχο xex αρχείο για τα παιχνίδια. Έτσι δε μπορώ να εγκαταστήσω και το aurora.

Επίσης του συνδέω έναν εξωτερικό 500gb, τον κάνει configure το xbox και μου τον φτιάχνει μόνο 32GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, σιγουρα η κονσολα ειναι RGH. Το iso2god κανει ακριβως οτι λεει και το ονομα του, μετατρεπει τα iso σε god μορφη (games on demand αν θυμαμαι καλα). Ετσι σου δινει τη δυνατοτητα να τα τρεξεις μεσα απο το μαμα dashboard, μιας και σε αυτη τη μορφη ηταν και τα arcade παιχνιδια απο το xbox live. Οποτε η υποστηριξη god αρχειων ειναι official. Δεν μπορω να εξηγησω ομως γιατι δεν σε αφηνει να κανεις format στον δισκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχη δες τι εκδοση dashboard φοραει η κονσολα.Μαλλον εχει παλια εκδοση η κονσολα.Η 2.0.17349.0 υπστηριζει μεχρι 2tb.Και μην κανεις update την κονσολα.Σε rgh/jtag γινεται με αλλο τροπο update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο εσωτερικός δίσκος πάντως που φοράει είναι 500GB και τον βλέπει κανονικά. Σκέφτηκα ότι με ένα sata-to-usb θα περάσω από τον υπολογιστή πράγματα. Αλλά δεν τον βλέπει καν. Δηλαδή τον βλέπει ως unformatted.

Διάβασα ότι χρειάζομαι ένα εργαλείο, το FATXplorer. Το εγκατέστησα και βλέπω πλέον 2 partitions. Θα προσπαθήσω με copy-paste στο φάκελο content να περάσω ένα παιχνίδι και να δω αν θα το δει μετά.

EDIT:

Τελικά δουλεύει κανονικότατα. Έχω το iso ενός παιχνιδιού

1) το κάνω god με το iso2god

2) βγάζω τον εσωτερικό δίσκο και τον βάζω σε ένα τέτοιο 

20210524140915_22_pin_sata3_to_usb_3_0.j

3) με το FaxExplorer τον κάνω mount

4) αντιγράφω στο φάκελο content

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια πραγματικά.

Μια άλλη ερώτηση: η κονσόλα δε μπορεί να συνδεθεί στο internet, ενώ παίρνει κανονικά ip. Αυτό συμβαίνει επειδή είναι rgh ?

Μιλάω πάντα γι Xbox360M (model 1538 λέει από πίσω)

 

Επεξ/σία από AfterForever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/8/2023 στις 3:27 ΜΜ, AfterForever είπε

Ο εσωτερικός δίσκος πάντως που φοράει είναι 500GB και τον βλέπει κανονικά. Σκέφτηκα ότι με ένα sata-to-usb θα περάσω από τον υπολογιστή πράγματα. Αλλά δεν τον βλέπει καν. Δηλαδή τον βλέπει ως unformatted.

Διάβασα ότι χρειάζομαι ένα εργαλείο, το FATXplorer. Το εγκατέστησα και βλέπω πλέον 2 partitions. Θα προσπαθήσω με copy-paste στο φάκελο content να περάσω ένα παιχνίδι και να δω αν θα το δει μετά.

EDIT:

Τελικά δουλεύει κανονικότατα. Έχω το iso ενός παιχνιδιού

1) το κάνω god με το iso2god

2) βγάζω τον εσωτερικό δίσκο και τον βάζω σε ένα τέτοιο 

20210524140915_22_pin_sata3_to_usb_3_0.j

3) με το FaxExplorer τον κάνω mount

4) αντιγράφω στο φάκελο content

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια πραγματικά.

Μια άλλη ερώτηση: η κονσόλα δε μπορεί να συνδεθεί στο internet, ενώ παίρνει κανονικά ip. Αυτό συμβαίνει επειδή είναι rgh ?

Μιλάω πάντα γι Xbox360M (model 1538 λέει από πίσω)

 

Οι modded Xbox κονσόλες μέχρι ip παίρνουν για τα εξώφυλλα των παιχνιδιών και τίποτα άλλο

Δεν σε αφήνει η ίδια η κονσόλα να κάνεις sign in στο Xbox live.

Καταρχήν πες μας ποια έκδοση dashboard έχεις για να μπουν σε μια σειρά τα θέματα και να βρεθεί λύση.

Εφόσον λες ότι η κονσόλα είναι rgh το πρώτο και κύριο βήμα να κάνεις είναι να περάσεις xex menu και μέσα από αυτό κάνεις τα υπόλοιπα βήματα.

https://youtu.be/eq-ky8T6kl4

Επεξ/σία από mikele13-
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι μήπως μπορούμε να βρούμε καμία λύση. 

Πολύ δικός μου άνθρωπος είχε αγοράσει σχετικά πρόσφατα μια κονσόλα xbox360 slim, ατσιπάριστη, γιατι θα έμπαινε για χειρουργείο στο πόδι και θα έχει καθισιό κάνα δίμηνο γεμάτο +

Είχε παίξει λοιπόν κάνα δυο φορές όταν την αγόρασε ίσα να δει ότι λειτουργεί, όλα μια χαρά.

Και πριν λίγες ημέρες εκεί που πήγε να κάτσει να χαζέψει λίγο, με το που την άναψε κόκκινο λαμπάκι. Βγάζει ρεύμα, βάζει πάλι, τα ίδια. Ανάβει στιγμιαία πράσινο και μετά από κλάσματα δευτερολέπτου κόκκινο και μένει σταθερό. Ούτε το ανεμιστηράκι δεν ακούγεται να δουλεύει. 

Δοκιμάσαμε με άλλο φορτιστή, τον δικό μου, τίποτα, τα ίδια. 

Εν τω μεταξύ, κουφάθηκα μόλις το είδα, γιατί ήξερα ότι RRoD έβγαζαν μόνο τα phat μοντέλα, όχι τα slim. 

Μου το έδωσε και είπα να ρίξω μια ματιά μέσα, να του αλλάξω καμιά πάστα, να δω τα καλώδια μήπως κάτι βραχυκυκλώνει, τέλος πάντων, το έλυσα, το καθάρισα, του άλλαξα και πάστα, αλλά πάλι τα ίδια κάνει. 

Έχει κάποιος καμιά ιδέα, γιατί πραγματικά είναι κρίμα τώρα έτσι όπως έγινε η φάση. Του δάνεισα εγώ το δικό μου να ασχοληθεί, γιατί εντάξει δεν παλεύεται τώρα να έχεις αγοράσει κάτι για έναν σκοπό και να τρως τέτοια φόλα, αλλά τι μπορώ να κάνω για να του το φτιάξω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, Cacciatore said:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι μήπως μπορούμε να βρούμε καμία λύση. 

Πολύ δικός μου άνθρωπος είχε αγοράσει σχετικά πρόσφατα μια κονσόλα xbox360 slim, ατσιπάριστη, γιατι θα έμπαινε για χειρουργείο στο πόδι και θα έχει καθισιό κάνα δίμηνο γεμάτο +

Είχε παίξει λοιπόν κάνα δυο φορές όταν την αγόρασε ίσα να δει ότι λειτουργεί, όλα μια χαρά.

Και πριν λίγες ημέρες εκεί που πήγε να κάτσει να χαζέψει λίγο, με το που την άναψε κόκκινο λαμπάκι. Βγάζει ρεύμα, βάζει πάλι, τα ίδια. Ανάβει στιγμιαία πράσινο και μετά από κλάσματα δευτερολέπτου κόκκινο και μένει σταθερό. Ούτε το ανεμιστηράκι δεν ακούγεται να δουλεύει. 

Δοκιμάσαμε με άλλο φορτιστή, τον δικό μου, τίποτα, τα ίδια. 

Εν τω μεταξύ, κουφάθηκα μόλις το είδα, γιατί ήξερα ότι RRoD έβγαζαν μόνο τα phat μοντέλα, όχι τα slim. 

Μου το έδωσε και είπα να ρίξω μια ματιά μέσα, να του αλλάξω καμιά πάστα, να δω τα καλώδια μήπως κάτι βραχυκυκλώνει, τέλος πάντων, το έλυσα, το καθάρισα, του άλλαξα και πάστα, αλλά πάλι τα ίδια κάνει. 

Έχει κάποιος καμιά ιδέα, γιατί πραγματικά είναι κρίμα τώρα έτσι όπως έγινε η φάση. Του δάνεισα εγώ το δικό μου να ασχοληθεί, γιατί εντάξει δεν παλεύεται τώρα να έχεις αγοράσει κάτι για έναν σκοπό και να τρως τέτοια φόλα, αλλά τι μπορώ να κάνω για να του το φτιάξω; 

Αναλόγως τα λαμπάκια που ανάβουν κόκκινα δηλώνει και διαφορετικό πρόβλημα έχω την εντύπωση. Δηλαδή μπορεί να είναι και τροφοδοτικό πχ. Ψάξτε το στο ιντερνέτ να δείτε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να ήταν αυτό

Τροφοδοτικό δοκιμάσαμε και το δικό μου, που λειτουργεί σίγουρα, το ίδιο πράγμα του κάνει. 

Το δικό του τροφοδοτικό στην δικιά μου κονσόλα, λειτουργεί. 

 

Μόνο στο κέντρο εμφανίζεται κόκκινο χρώμα, όχι περιμετρικά, πχ πάνω αριστερά, κάτω δεξιά κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...