Προς το περιεχόμενο

Xbox 360 Hacking v3


panagob
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να παίζεις παιχνίδια από σκληρό πρέπει να μπει τσιπάκι εσωτερικά, οπότε θέλεις κολλήσεις.

Ανάλογα την κονσόλα αυτές είναι εύκολες ή πιο δύσκολες, σε κάθε περίπτωση δεν είναι για αρχάριους.

 

Ο τρόπος χονδρικά είναι ότι κολάς ένα reader, διαβάζεις την nand, πατσάρεις και γράφεις μια "σπασμένη" στη θέση της.

Βάζεις το τσιπάκι, μπουτάρεις , παίρνεις τα κλειδιά της κονσόλας , φτιάχνεις μια nand ειδική για την συγκεκριμένη κονσόλα, την γράφεις και πλέον έχεις σπασμένο 360. Κάνεις και ένα σχετικό optimization στους χρόνους bootαρίσματος και είσαι κομπλέ. Ψάξε πληροφορίες για " xbox 360 slim rgh" για να καταλάβεις τι παίζει.

 

Το τσιπάκι δεν βγαίνει ποτέ (εκτός αν την κάνεις πάλι stock και ακυρώσεις όλη την παραπάνω διαδικασία) και τρως ban αμέσως από το live, είτε παίζεις αυθεντικό είτε αντίγραφο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 649
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα,

υπάρχουν τρεις τρόποι:

1. Φλασάρισμα: φλασάρεις το firmware της κονσόλας σου και παίζεις αντιγραμμένα παιχνίδια από dvd που τα γράφεις μόνο με lite-on αντιγραφικό. Το φλασάρισμα γίνεται με συγκεκριμένες τεχνικές, πρέπει να έχεις γνώσεις sata, έναν πύργο και να ψάξεις λίγο στο youtube και γενικά να δεις πως το κάνεις. Live παίζεις κανονικά, βασικό μειονέκτημα οτι κάθε φορά που η ms βγάζει νέο firmware(κάθε 4-5 μήνες) θέλεις και πάλι φλάσαρισμα που σημαίνει οτι αν στο κάνει άλλος πρέπει να δίνεις κανένα 30αρι κάθε τόσο+ το κόστος που θα χρειαστείς για το αντιγραφικό και dvd άγραφα κ.λ.π

2. Τσιπάρισμα: βάζεις τσιπάκι μέσα στο 360, παίζεις τα πάντα από εξωτερικό σκληρό. Μια φορά το κάνεις, μια και έξω κόστος περίπου στα 50 ευρώ. Μειονέκτημα οτι δεν μπορείς να παίξεις live.

3.xkey: αυτό χρησιμοποιώ και εγώ, μια συσκευή που συνδέεται πάνω στο driver του 360 και σου βγάζει μια θύρα usb πάνω στην οποία συνδέεις εξωτερικό σκληρό και παίζεις τα παιχνίδια. Έχεις κανονικότατα live για πάντα, δεν θέλει αναβαθμίσεις. Πληρώνεις μια και εξώ κανένα 100αρι μαζί με την τοποθέτηση και τελειώνεις. Το δουλεύω 3 χρόνια. Άψογο

Αυτά από εμένα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να παίζεις παιχνίδια από σκληρό πρέπει να μπει τσιπάκι εσωτερικά, οπότε θέλεις κολλήσεις.

Ανάλογα την κονσόλα αυτές είναι εύκολες ή πιο δύσκολες, σε κάθε περίπτωση δεν είναι για αρχάριους.

 

Ο τρόπος χονδρικά είναι ότι κολάς ένα reader, διαβάζεις την nand, πατσάρεις και γράφεις μια "σπασμένη" στη θέση της.

Βάζεις το τσιπάκι, μπουτάρεις , παίρνεις τα κλειδιά της κονσόλας , φτιάχνεις μια nand ειδική για την συγκεκριμένη κονσόλα, την γράφεις και πλέον έχεις σπασμένο 360. Κάνεις και ένα σχετικό optimization στους χρόνους bootαρίσματος και είσαι κομπλέ. Ψάξε πληροφορίες για " xbox 360 slim rgh" για να καταλάβεις τι παίζει.

 

Το τσιπάκι δεν βγαίνει ποτέ (εκτός αν την κάνεις πάλι stock και ακυρώσεις όλη την παραπάνω διαδικασία) και τρως ban αμέσως από το live, είτε παίζεις αυθεντικό είτε αντίγραφο.

Ναι αυτά τα είχα ψάξει και είδα ότι είναι λίγο κάπως η διαδικασία αν και με κολλήσεις δεν έχω θέματα.. Ευχαριστώ

 

Καλησπέρα,

υπάρχουν τρεις τρόποι:

1. Φλασάρισμα: φλασάρεις το firmware της κονσόλας σου και παίζεις αντιγραμμένα παιχνίδια από dvd που τα γράφεις μόνο με lite-on αντιγραφικό. Το φλασάρισμα γίνεται με συγκεκριμένες τεχνικές, πρέπει να έχεις γνώσεις sata, έναν πύργο και να ψάξεις λίγο στο youtube και γενικά να δεις πως το κάνεις. Live παίζεις κανονικά, βασικό μειονέκτημα οτι κάθε φορά που η ms βγάζει νέο firmware(κάθε 4-5 μήνες) θέλεις και πάλι φλάσαρισμα που σημαίνει οτι αν στο κάνει άλλος πρέπει να δίνεις κανένα 30αρι κάθε τόσο+ το κόστος που θα χρειαστείς για το αντιγραφικό και dvd άγραφα κ.λ.π

2. Τσιπάρισμα: βάζεις τσιπάκι μέσα στο 360, παίζεις τα πάντα από εξωτερικό σκληρό. Μια φορά το κάνεις, μια και έξω κόστος περίπου στα 50 ευρώ. Μειονέκτημα οτι δεν μπορείς να παίξεις live.

3.xkey: αυτό χρησιμοποιώ και εγώ, μια συσκευή που συνδέεται πάνω στο driver του 360 και σου βγάζει μια θύρα usb πάνω στην οποία συνδέεις εξωτερικό σκληρό και παίζεις τα παιχνίδια. Έχεις κανονικότατα live για πάντα, δεν θέλει αναβαθμίσεις. Πληρώνεις μια και εξώ κανένα 100αρι μαζί με την τοποθέτηση και τελειώνεις. Το δουλεύω 3 χρόνια. Άψογο

Αυτά από εμένα!

χμμμμμμμμ!! την 3η περίπτωση δεν την ήξερα καθόλου! μετράει άσχημα αυτό! Ευχαριστώ πολύ!

 

Ξέρετε κάποια αξιόπιστα μαγαζιά στην Αθήνα;

Η διαδικασία για το xkey είναι εύκολη οποτε όλο και κάτι θα γλυτώσω από τα εργατικά! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δουλεύω πολύ με λαπτοπ και δεν είχα ποτέ pc, ώστε να τραβήξω το κλειδί με sata κ.λ.π εγώ το είχα κάνει όλο στο easy buy world, μου είχε πάει τότε 125 μαζί με την τοποθέτηση. Πάντως επειδή πρόσφατα θέλησε φίλος να το βάλει στην δικιά του το ebw δεν αναλαμβάνει πλέον τοποθετήσεις αλλά μόνο τα πουλάει. Αν μπορείς να τραβήξεις το κλειδί, τότε δεν είναι τίποτα όλα τα υπόλοιπα. Είναι οτι καλύτερο υπάρχει φίλε, το είχα ψάξει πολύ τότε που ήθελα και εγώ, βέβαια πληρώνεις κάτι παραπάνω αλλά είναι μια και έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

<p>Επειδή δουλεύω πολύ με λαπτοπ και δεν είχα ποτέ pc, ώστε να τραβήξω το κλειδί με sata κ.λ.π εγώ το είχα κάνει όλο στο easy buy world, μου είχε πάει τότε 125 μαζί με την τοποθέτηση. Πάντως επειδή πρόσφατα θέλησε φίλος να το βάλει στην δικιά του το ebw δεν αναλαμβάνει πλέον τοποθετήσεις αλλά μόνο τα πουλάει. Αν μπορείς να τραβήξεις το κλειδί, τότε δεν είναι τίποτα όλα τα υπόλοιπα. Είναι οτι καλύτερο υπάρχει φίλε, το είχα ψάξει πολύ τότε που ήθελα και εγώ, βέβαια πληρώνεις κάτι παραπάνω αλλά είναι μια και έξω.</p>

Ναι ενταξει δεν το συζητω αξιζει με τα χιλια αυτο!! Εγω τωρα μιλησα με εναν εδω στην κυψελη για τσιπακι και μου ειπε γυρω στα 80€

 

 

Επεξ/σία από lizardous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορίες σχετικά με Xbox 360 (phat) flashing

 

Γεια σε όλους,

Έχω ένα Xbox 360 lite Phat αυτό με την κάρτα μνήμης, είχα ασχοληθεί λίγο παλαιότερα με σκοπό να το flashαρω αλλά δεν είχα βγάλει άκρη. Το μονό πού θυμάμαι είναι ότι έχει liteon drive. Εν έτη 2015 τι λύσεις υπάρχουν πλέον; επίσης τι γίνεται με τα παιχνίδια πού έρχονται με 2 DVD; είναι απαραίτητος ο σκληρός δίσκος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να το φλασάρεις δεν έχουν αλλάξει και πολλά... θέλεις jungleflasher, θέλεις VIA sata port (ή κάποιο άλλο που να παίζει) , θέλεις connectivity kit και θέλεις και το spear/extractor addon του κιτ. Αν τα έχεις όλα αυτά τότε σε 2min το έχεις έτοιμο το drive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά δε νομίζω να αξίζει να αγοράσεις το κιτ για να φλασάρεις την κονσόλα σου... καλύτερα να δώσεις σε κάποιον 10-15ε και να σχολάς , δεν πρόκειται να βγει καινούριο firmware ή format στα δισκάκια για να πεις ότι αξίζει να δώσεις για το κιτ για να είσαι έτοιμος και για μελλοντικές αναβαθμίσεις... πλέον το 360 πάει να γίνει ρετρο και το LT3 του c4eva έχει μείνει το ίδιο εδώ και κάποια χρόνια.

Εκτός αν βρεις κανα κιτ σε τέτοια τιμή, οπότε πάσο. Πρέπει όμως να δεις για via sata, για να παίξει με jungleflasher δεν πρέπει να έχει drivers εγκατεστημένους στα windows... 

 

Για τα παιχνίδια που λες, αν κάποιο θέλει δίσκο απλά πάρε ένα γρήγορο usb stick, κάντο format στο 360 σαν storage device και θα παίζεις με αυτό. Δεν είναι πλέον μονόδρομος η αγορά του ειδικού δίσκου του 360.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, έχω ένα Xbox 360 E(Super Slim) 250gb και θέλω να το φλασάρω

Θέλω να μου πείτε τι μπορώ να κάνω στο μοντέλο μου(rgh ή jtag) για να δω τι θα κάνω.

Από πίσω λέει  Model 1538 και:
Contains: RCPMI1513-0715

MFR DATE: 2013-07-30

Ελπίζω να μπορώ να κάνω jtag αλλά μάλλον δύσκολο για το μοντέλο αυτό :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rgh μονο μπορεις σε αυτο

ενταξει θα χασεις λιγο απο τους χρονους μπουταρισματος

αλλα δεν ειναι τραγικο

αν σε ενδιαφερει να το πειραξεις μια χαρα θα ειναι

 

και γενικα δεν ξερω αν το κανεις μονος αλλα αν χρειαστεις μπορω

να αναλαβω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

ποιος μπορει να με στειλει οδηγιες στο πως να περναω παιχνιδια στον εσωτερικο δισκο;

για grh

 

 

η διαδικασια με το iso2god ειναι σωστη; τι επιλογες κανω εκει;

μετα την διαδικασια (εκανα δοκιμαστικα μια) εκανε φακελο με τιτλο 00007000(κατι τετοιο), μεσα υποφακελο με τιτλο ΧΧΧΧΧΧΧ.data, o opoios εχει μεσα αρχεια data0001, data0002, klp

αυτα θα περασω στο δισκο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xbox image browser η xbox backup creator ειναι τα ιδια προγραμματα.

 

http://www.se7ensins.com/forums/threads/xbox-image-browser-v2-9-0-350.913733/

https://www.youtube.com/watch?v=moP4ZDMjDPQ

 

αφου τελειωσεις με το extract το βαζεις σε ενα φλασακι/σκληρο

και με το xexmenu το περνας στον εσωτερικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...