Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, therion13 είπε

Καλησπέρα είδα ένα πίνακα που λέει για CIF πόσο θα χρεώσει το τελωνείο απο κίνα που θα ερθει;. Θέλω να πάρω έναν τόρνο βάρους 45-50 κιλά και βρίσκετε στην τιμή ανάμεσα 500-1000 ευρώ. εγώ Έλλάδα θα πληρώσω μόνο ένα 50€;

Πως υπολογισες το 50αρικο;

Για 700 ευρω αξία CIF θα σου κοστίσει περιπου 200 ευρω και αν θες και τιμολογιο, βαλε καπου αλλα 50 για τον εκτελωνιστή

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, isay είπε

Πως υπολογισες το 50αρικο;

Για 700 ευρω αξία CIF θα σου κοστίσει περιπου 200 ευρω και αν θες και τιμολογιο, βαλε καπου αλλα 50 για τον εκτελωνιστή

Ξέχασε το ΦΠΑ και το δασμό μάλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αγορα απο ebay απο κινα κοστους 35€, πληρωνουμε τελωνειο?
(το εγραψα και στο αντιστοιχo θρεντ του ebay)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, geioannou είπε

το ποσο το ξερουμε? υπαρχει καποιος τυπος υπολογισμου?

φπα επί της τελικής τιμής (μαζί ταχυδρομικά κλπ) και επίσης τέλος ΕΛΤΑ 15 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και οσο το ψαχνω, το μηχανημα που θελω οπου το βρισκω 36€ στο ebay, το βρηκα και στο banggood με priority περι τελωνειου στα 56€. οποτε οι καλες τιμες απο αυτα τα μαγαζια εχουν μεσα ενσωματωμένο και το τελωνειο που θα πληρωναμε. για αυτο και μας το στελνουν ετσι και εμεις λεμε και ευχαριστω για την εξηπηρετηση που μας καναν που δεν πληρωσαμε τελωνειο!! 

Επεξ/σία από geioannou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/10/2019 στις 9:31 ΠΜ, kosutasu22 είπε

Τελικα τι εγινε με το δεμα, βρεθηκε?

Όχι δεν βρέθηκε, ο πωλητής μου έστειλε άλλο και το έλαβα χθες. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και έκανα τη δουλειά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, gto234 είπε

Όχι δεν βρέθηκε, ο πωλητής μου έστειλε άλλο και το έλαβα χθες. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και έκανα τη δουλειά μου.

Περιεργο αλλα αφου τελικα βρεθηκε λυση, μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, geioannou είπε

και οσο το ψαχνω, το μηχανημα που θελω οπου το βρισκω 36€ στο ebay, το βρηκα και στο banggood με priority περι τελωνειου στα 56€. οποτε οι καλες τιμες απο αυτα τα μαγαζια εχουν μεσα ενσωματωμένο και το τελωνειο που θα πληρωναμε. για αυτο και μας το στελνουν ετσι και εμεις λεμε και ευχαριστω για την εξηπηρετηση που μας καναν που δεν πληρωσαμε τελωνειο!! 

Το έχω πει 500 φορές, όποιος φαντάζεται ότι γίνεται εγκληματίας/ληστής με κάποιες μεθόδους αποστολής κάποιων Κινέζων μάλλον έχει κάποια εμμονή, π.χ. να μοιάσει στον Al Pacinο στο Scarface. Απλά κάποιοι Κινέζοι έχουν στήσει μαγαζί στην ΕΕ (κυριολεκτικό μαγαζί, π.χ. η Banggood το έχει και σε ξεχωριστό σάιτ να παραγγέλνεις) και λογιστικά όταν παραγγέλνεις με κάποιες μεθόδους από αυτούς το στέλνουν άμεσα από εκεί έστω και αν το εκεί το πήρε αρχικά από κίνα (όπως αποδεικνύεται από τα tracking που σου δίνουν), διότι έχουν φτηνότερο τελωνείο σε συγκεκριμένες χώρες. Το αν αυτό είναι παράνομο μόνο για τον πωλητή μπορεί να είναι και υποψιάζομαι ότι δεν είναι καν παράνομο για κανένα, αλλά μάλλον τουλάχιστον ανήθικο διότι προσποιούνται ότι είναι από "Ολλανδία" αλλά είναι απλά "στοκ Ολλανδίας" ...που τα περιμένει από Κίνα συνήθως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελωνείο τελικά είναι ζαριά ακόμα και σήμερα. Έχω πάρει διάφορα πραγματάκια αξίας πάνω απο 22€ και όλα ήρθαν τελωνειακώς ελεύθερα. Μάλλον έχει να κάνει και με το μέγεθος του πακέτου, εμένα όλα ήταν μικρά, το μεγαλύτερο ήταν ενας φορτιστής για μπαταρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,πηρα ενα κινητο απο e-bay και ενω ο πωλητης  ελεγε οτι βρισκεται Αγγλια εστειλε το κινητο απο Κινα με S.F express και τωρα βρισκεται Ελλαδα Arrived at Oversea Distribution Center.

Πρωτη φορα μου στελνουν με την S.F express,παει για τελωνειο το κινητο;Επισης μπορω να κανω trucking μονο απο το site τους και απο το track17,στην Ελλαδα με ποιον συνεργαζονται;

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ενα πακετο σταματησει τελωνειο, τα εξτρα χρηματα των ΕΛΤΑ + τον ΦΠΑ τον πληρωνουμε με την παραλαβει? επισης, η παραλαβη απο που γινεται ? κανονικα παραλαβει απο το ταχυδρομειο η θα πρεπει να παμε τελωνειο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, geioannou είπε

οταν ενα πακετο σταματησει τελωνειο, τα εξτρα χρηματα των ΕΛΤΑ + τον ΦΠΑ τον πληρωνουμε με την παραλαβει? επισης, η παραλαβη απο που γινεται ? κανονικα παραλαβει απο το ταχυδρομειο η θα πρεπει να παμε τελωνειο ?

Παραλαβη απο το ταχυδρομειο, στο οποίο και πληρωνεις για να παραλάβεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...