Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Αν το δηλωσε κατω απο 22 δεν πληρωνεις τιποτα οποτε δεν μπορω να καταλαβω τι γραφεις περι τελωνειου και πως δεν θα το δεχτεις.

Εκτος αν στο κοστος δεν συμπεριλαμβανεις μεταφορικα.

Μαζί με μεταφορικά 23.04 σύνολο.το δεν πληρώνω δεν πάει με το πόσο δήλωσε αυτός.

Στα κινητά που βαζαν οι seller 15 δολάρια μια χαρά σταματαγαν και ζητούσαν paypal invoice.

Στη δική μου περίπτωση εάν μου το σταματήσουν και ζητήσουν invoice για 1.04 ευρώ πάνω από την ατέλεια θα πληρώσω 15 ευρώ κόστος τελωνείου συν 5.5 ΦΠΑ για τα 23 ευρώ.αρα δεν συμφερει να παραλάβω και θα ζητήσω να φύγει πίσω.

Σε καμία περίπτωση δε σε διασφαλίζει το τι θα βαλει ο πωλητης αξία.αν σταματήσει ανοίγεται το πακέτο και την εκτίμηση την κάνουν εκεί οι υπάλληλοι.

Επεξ/σία από donstefano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, donstefano είπε

Μαζί με μεταφορικά 23.04 σύνολο.το δεν πληρώνω δεν πάει με το πόσο δήλωσε αυτός.

Στα κινητά που βαζαν οι seller 15 δολάρια μια χαρά σταματαγαν και ζητούσαν paypal invoice.

Στη δική μου περίπτωση εάν μου το σταματήσουν και ζητήσουν invoice για 1.04 ευρώ πάνω από την ατέλεια θα πληρώσω 15 ευρώ κόστος τελωνείου συν 5.5 ΦΠΑ για τα 23 ευρώ.αρα δεν συμφερει να παραλάβω και θα ζητήσω να φύγει πίσω.

Σε καμία περίπτωση δε σε διασφαλίζει το τι θα βαλει ο πωλητης αξία.αν σταματήσει ανοίγεται το πακέτο και την εκτίμηση την κάνουν εκεί οι υπάλληλοι.

Αναλογα τι εχει μεσα και αν θεωρησουν πως οντως κοστιζει 22ε. Παιζει και που θα πεσεις οποτε ολα παιζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spartak1 είπε

Σημαίνει ότι είναι προπληρωμενοι οι φόροι τελωνείου

Θέλω να παραγγείλω κάτι από Ελβετία 1500 € και μου λέει ότι θα είναι προπληρωμένη οι φόροι τελωνείου, πως μπορώ να το επιβεβαιώσω εγώ αυτό ώστε να μη φάω κανένα τελωνείο; Αν πάει τελωνείο γίνεται να σταλθεί πίσω και να μου επιστραφούν τα λεφτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vasilis_g είπε

Θέλω να παραγγείλω κάτι από Ελβετία 1500 € και μου λέει ότι θα είναι προπληρωμένη οι φόροι τελωνείου, πως μπορώ να το επιβεβαιώσω εγώ αυτό ώστε να μη φάω κανένα τελωνείο; Αν πάει τελωνείο γίνεται να σταλθεί πίσω και να μου επιστραφούν τα λεφτά;

Αυτα θα στα πει ο πωλητής. Αυτος θα πρέπει να σου δωσει τις διαβεβαιωσεις που θες

Επεξ/σία από spartak1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ξερετε γιατι εχει κολησει το δεμα απο 28 οκτωμβριου σε αυτη τη κατασταση

28/10/2019, 15:55:26 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
22/10/2019, 09:17:00 ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
22/10/2019, 09:17:00 ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

ενω για ενα αλλο αντικειμενο που ηρθε μια μερα αργοτερα προχωρησε η διαδικασια πιο γρηγορα.

31/10/2019, 07:54:36 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)
31/10/2019, 05:48:31 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
29/10/2019, 16:18:32 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
28/10/2019, 16:02:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
24/10/2019, 16:46:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

ειναι φυσιολογικο η να παω απο ελτα να ρωτησω;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, adok13 είπε

παιδια ξερετε γιατι εχει κολησει το δεμα απο 28 οκτωμβριου σε αυτη τη κατασταση

28/10/2019, 15:55:26 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
22/10/2019, 09:17:00 ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
22/10/2019, 09:17:00 ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

ενω για ενα αλλο αντικειμενο που ηρθε μια μερα αργοτερα προχωρησε η διαδικασια πιο γρηγορα.

31/10/2019, 07:54:36 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)
31/10/2019, 05:48:31 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
29/10/2019, 16:18:32 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
28/10/2019, 16:02:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
24/10/2019, 16:46:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

ειναι φυσιολογικο η να παω απο ελτα να ρωτησω;

Δε μπορουμε να ξερουμε το γιατι.

Ναι ειναι φυσιολογικο, υπαρχουν καθυστερησεις και κυριως στο ΚΔ Αττικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι λαθος ερωτηση. αν ειναι φυσιολογικο ηθελα να ρωτησω ενα δεμα που ηρθε μια μερα μετα ,  να το εκαναν διαλογη απο τα ελτα γρηγοτερα απο το αλλο που ηρθε ελλαδα πρωτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγνωσται αι βουλαι των τελωνειακων/ταχυδρομικων

Μου εχει τυχει δεμα να φτασει απο Ιαπωνια σε μια μερα και να παραλαβω μετα απο δυο βρομαδες, ενω αλλο που εφυγε λιγες μερες μετα να το παραλαβω μεσα σε μια βδομαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/10/2019 στις 9:28 ΠΜ, adok13 είπε

παιδια ξερετε γιατι εχει κολησει το δεμα απο 28 οκτωμβριου σε αυτη τη κατασταση

28/10/2019, 15:55:26 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
22/10/2019, 09:17:00 ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
22/10/2019, 09:17:00 ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

ενω για ενα αλλο αντικειμενο που ηρθε μια μερα αργοτερα προχωρησε η διαδικασια πιο γρηγορα.

31/10/2019, 07:54:36 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)
31/10/2019, 05:48:31 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
29/10/2019, 16:18:32 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
28/10/2019, 16:02:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
24/10/2019, 16:46:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

ειναι φυσιολογικο η να παω απο ελτα να ρωτησω;

Φίλε να πας να ρωτήσεις στα ΕΛΤΑ με το tracking number που έχεις. Υπάρχει περίπτωση να έχει πάρει ελληνικό tracking number μετα την εκφόρτωση (μου έχει συμβεί εμένα και ξεκινούσε από QA!!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα πάρει τηλ. στα ΕΛΤΑ, σε αυτό από 800 που ξεκινάει κ απλά μπήκε να δει το τρακτέρ στο σύστημα ,. κ μου είπε απλά να περιμένω.ακομα στην ίδια κατάσταση είναι.εκφορτωση από μεταφορικό μέσο.εχειβκολησει από 28 οκτομβριου. θα πάω να ρωτήσω κιαυτο που μου πες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα δεματακι απο Κινα (15ευρω), με EMPS, φαινεται να εχει ξεμπερδεψει απο τελωνειο απο 23/10, αλλα ακομη δεν παρελαβα....ειναι φυσιολογικο; Ειμαι ετοιμος να ανοιξω case στο ebay. Παραγγελια Σεπτεμβρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mindreader είπε

Ενα δεματακι απο Κινα (15ευρω), με EMPS, φαινεται να εχει ξεμπερδεψει απο τελωνειο απο 23/10, αλλα ακομη δεν παρελαβα....ειναι φυσιολογικο; Ειμαι ετοιμος να ανοιξω case στο ebay. Παραγγελια Σεπτεμβρη...

Πότε λήγει στο ebay ο εκτιμώμενος χρόνος παραλαβης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...